Kolej na Podróż

Żytawa – co zwiedzić i zobaczyć?

Żytawa to nieduże niemieckie miasto w Saksonii, położone na trójstyku czesko-polsko-niemieckim. Na terenie miasta znajdują się dwa przejścia graniczne z Polską: Żytawa – Bogatynia oraz Żytawa – Porajów. Na oficjalnych stronach miasta można przeczytać, iż jest to miasto „całunów wielkopostnych”. Moim zdaniem dla zwykłego turysty wizytówką Żytawy i największą atrakcją turystyczną będzie przejazd Żytawską Kolejką Wąskotorową, o której napiszę więcej w osobnym artykule.

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

Żytawa została założona przez czeskiego króla Przemysła Otakara II. Miasto leżało na szlaku handlowym oraz było członkiem Związku Sześciu Miast Łużyckich. Wokół dzisiejszego centrum rozciągały się mury obronne. Gwałtowny rozwój przemysłu w mieście i okolicy nastąpił po doprowadzeniu do Żytawy linii kolejowej. Po drugiej wojnie światowej miasto straciło na znaczeniu,a po 1990 bardzo dużo mieszkańców przeniosło się na tereny dawnego RFN.

Dworzec kolejowy w Żytawie z zewnątrz wygląda bardzo ładnie, natomiast perony i hol nie wyglądają szczególnie rewelacyjnie, poza tym na dworcu jest pusto. To martwe miejsce, pomimo wybudowania węzła przesiadkowego komunikacji autobusowej przed dworcem.

Po wyjściu z dworca zobaczymy wspomniany węzeł przesiadkowy komunikacji autobusowej, dworzec kolei wąskotorowej, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy manewry parowozu.

Do centrum bardzo łatwo dojść, wystarczy iść prosto około 10 minut. Na skwerze przy przejściu dla pieszych umieszczono plan miasta, więc nie będzie problemu z orientacją, o ile np. nie będziemy pilnie potrzebowali znaleźć toalety. Według map w centrum toalet jest dużo, ale kiedy przyjdzie co do czego, nie sposób ich znaleźć.

Pierwsze, co zobaczymy, to zrujnowane zakłady firmy Robur – tak, to właśnie w Żytawie produkowano te popularne w czasach PRL-u pojazdy. Po zakładach pozostały opustoszałe hale i trzy odrestaurowane pojazdy stojące za jedną z bram dawnej fabryki przy Bahnhofstrasse.

Stare Miasto zaczyna się przy komendzie policji i zabytkowym budynku poczty. W drodze na rynek mijamy widoczny z niemal każdego punktu miasta kościół św. Jana Chrzciciela. Turystów zainteresuje z pewnością wieża widokowa o wysokości 60 metrów, w sezonie udostępniana zwiedzającym. Na wieżę prowadzi 266 schodów.

Więcej informacji o historii i wyposażeniu kościoła: johannis-kirche-zittau.de

Deptak niczego sobie, wkrótce po minięciu kościoła dochodzimy do rynku, gdzie naszą uwagę przykuwa piękny Ratusz. Rynek jako całość jest bardzo ładny, brukowana nawierzchnia, ławeczki, przy ratuszu działa centrum informacji turystycznej, gdzieś na tyłach ukryte są toalety. Kamienice wokół rynku zostały odnowione.

Warto zajrzeć do klasztoru franciszkańskiego, gdzie wystawiono Małą Zasłonę Wielkopostną. Jak podają przewodniki, Wielka Zasłona Postna wystawiona jest w kościele św. Krzyża, ale to tak niepozorny kościół, że bez wcześniejszego przygotowania się do podróży nie zwrócicie na niego uwagi. Kościół św. Krzyża na mapach oznaczony jest jako „Museum Kirche zum Heiligen Kreuz”. W drodze z dworca do centrum zauważycie inny ładny kościół – Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, a widok na kościół będzie zasłaniała piękna, zabytkowa wieża ciśnień.

Najlepszy sposób zwiedzania Żytawy to spacer uliczkami wokół rynku. Trafimy na miejsca piękne, trafimy również na miejsca zaniedbane. Centrum nie jest tak duże, jak wydaje się po przeczytaniu materiałów reklamowych, albo obejrzeniu zdjęć w internecie. Po prostu kameralne miasto, dobre na jednodniową wycieczkę.

Jeśli jedziecie na zakupy, to będzie problem. W centrum Żytawy znajdziecie drogerie, sklepy odzieżowe, sklep arabski i tym podobne, natomiast większe sklepy sieciowe stoją trochę dalej. Pół biedy, jeżeli jesteście samochodem, szukanie sklepów na piechotę może być męczące. Czesi tłumnie przyjeżdżający do Żytawy na zakupy polecają Kaufland przy Christian-Keimann-Straße 44. Kaufland widoczny jest z pociągów jadących przez Zittau do Liberca.

Żytawa to ładne miasto, dobre na kilkugodzinną wycieczkę. Jeżeli doliczymy do tego przejażdżki Żytawską Koleją Wąskotorową, spędzimy tu cały dzień nie nudząc się zbytnio. Osobiście polecam.

Żytawa – jak dojechać

Do Żytawy najlepiej dojechać pociągiem z Görlitz lub Liberca. Z kolei do Görlitz dojedziemy pociągami Kolei Dolnośląskich (Jelenia Góra – Görlitz lub Wrocław – Drezno z przesiadką w Węglińcu). Do Liberca kursują pociągi ze Szklarskiej Poręby. Polecam skorzystanie z oferty EURO-NYSA, podróż wyjdzie nas wtedy bardzo tanio.  

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 

Żytawa

Żytawa – zabytkowa wieża wodna

Ratusz

Ratusz

Żytawa

Opuszczona szkoła oficerska

 

%d bloggers like this: