Kolej na Podróż

Lüneburg – spacer po zabytkowym centrum

Lüneburg to średniej wielkości miasto w Dolnej Saksonii, położone pomiędzy Hamburgiem a Celle. Obrałem je sobie za cel, ponieważ bardzo podobała mi się zabudowa widoczna na zdjęciach. Dojechałem pociągiem nocnym z Berlina z przesiadką w Uelzen. Na zwiedzanie Lüneburga poświęciłem tylko kilka godzin, ponieważ już z rana panował upał (początek września), a ostre słońce niemiłosiernie grzało. Miasto spełniło moje oczekiwania.

Spis treści:

1. Dworzec kolejowy
2. Spacer po mieście
3. Najważniejsze zabytki
4. Muzea
5. Inne atrakcje

Lüneburg to jedno z miast hanzeatyckich, od ponad tysiąca lat był ośrodkiem handlu solą, przez co należał do najbogatszych i najpiękniejszych niemieckich miast. Zabytkowe centrum przetrwało wojny światowe bez większych szkód, dzięki czemu można dziś podziwiać charakterystyczną architekturę typową dla miast Hanzy.

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

1. DWORZEC KOLEJOWY

Dworzec kolejowy w Lüneburgu jest niebrzydki, ale przypomina bardziej dworce w małych miastach do pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców, natomiast Lüneburg liczy dwa razy więcej mieszkańców i jest znaczącym ośrodkiem handlowym, usługowym oraz administracyjnym.

Na dworcu standardowo są biletomaty Deutsche Bahn, Reisezentrum tej firmy, skrzynki bagażowe i toalety. Można też skorzystać z automatu telefonicznego. Na ścianie umieszczono ładne malowidło przedstawiające historyczny wygląd miasta i okolic. Punkty usługowo-gastronomiczne to kiosk i piekarnia. Przed dworcem znajduje się węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej i ogromny parking dla rowerów.

Perony zadaszone, z dodatkowymi wiatami dla podróżnych.

Dworzec przystosowany do odprawy osób niepełnosprawnych.

Z dworca kolejowego do zabytkowego centrum idzie się około 5 minut.

2. SPACER PO MIEŚCIE:

Startujemy z dworca kolejowego według planu miasta umieszczonego przy budynku dworca. W drodze do centrum mijamy zabytkową wieżę wodną, udostępnioną dla turystów. Podobno widoki są piękne.

W Lüneburgu są dwa rynkiAm Sande, bliżej dworca i Marktplatz z pięknym ratuszem. Rynki połączone są deptakiem. Stare Miasto to wąskie i nieco szersze uliczki z niewysoką zabudową, wzdłuż których działają sklepiki różnego rodzaju i liczne kawiarnie. Podczas mojej wizyty było spokojnie, ale widać, że w godzinach popołudniowych musi się tu roić od turystów. Nie tylko od turystów, bowiem Lüneburg jest miastem akademickim. Co do architektury – jest pięknie. Ceglane domy zachwycają.  Z zabytków cerkiewnych warto wymienić kościół św. Jana oraz kościół św. Mikołaja.

Lüneburg wzbogacił się na handlu solą wydobywaną w tutejszych salinach. Historię wydobycia soli od średniowiecza do czasów współczesnych prezentuje Niemieckie Muzeum Soli .  Inne interesujące muzea to Muzeum Browarnictwa  oraz Wschodniopruskie Muzeum Krajowe prezentujące historię Prus Wschodnich.

Warto pospacerować wzdłuż brzegów rzeki Ilmenau – nad brzegiem rzeki stoi między innymi Stary Żuraw – dźwig portowy w dawnym porcie nad rzeką, symbol miasta.

Spacer po centrum miasta powinien nam zająć 3 godziny. Resztę można przeznaczyć na zwiedzanie zabytków, muzeów lub innych atrakcji, choć tych nie ma zbyt dużo.

3. NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI:

Lüneburg posiada sporo zabytkowych domów, jednak opisywanie każdego z nich mijałoby się z celem. Poniżej krótka lista najważniejszych zabytków w tym pięknym mieście:

Ratusz – najważniejszy budynek (a właściwie kompleks budynków) w Lüneburgu, którego początki datuje się na 1230 rok. Wnętrze bogato zdobione, w zależności od części kompleksu możemy podziwiać wyposażenie z różnych epok. Dumą ratusza jest karylion z 41 dzwonkami wykonanymi z porcelany miśnieńskiej.

Adres: Am Ochsenmarkt 1, Lüneburg

Kościół św. Jana (Sankt Johanniskirche) – ładny kościół przy rynku Am Sande, mijany podczas spaceru z dworca kolejowego do centrum. Budowę świątyni rozpoczęto w 1289 roku. Obecnie kościół luterański.  Wieża o wysokości 108,71 m jest odchylona od wierzchołka o 1,30 m na południe i 2,20 m na zachód. Wieża kościoła została udostępniona turystom jako wieża widokowa, służy także jako punkt orientacyjny zwiedzającym Lüneburg.

Adres: Bei der St.Johanniskirche 2, 21335 Lüneburg
Strona internetowa: www.st-johanniskirche.de

Kościół św. Mikołaja (Kirchengemeinde St. Nicolai) – poświęcony w 1409 roku, wybudowany w stylu gotyku ceglanego. W środku warto zobaczyć piękne witraże. Na ołtarzu głównym zobaczymy obrazy autorstwa Hansa Bornemanna z połowy XV wieku, przedstawiające średniowieczne miasto.

Adres: Lüner Strasse 15, Lüneburg
Strona internetowa: www.st-nicolai.eu/

Kościół św. Michała (Michaeliskirche) – świątynia również wybudowana w stylu gotyku ceglanego, tworzy kompleks z dawnym klasztorem benedyktyńskim. Kościół i klasztor wzniesiono w XIV wieku na położonym około 150 metrów dalej wzgórzu Kalkberg, gdzie stał również zamek królewski. Zamek został zniszczony w 1371, a kościół i klasztor przeniesiono w miejsce, w którym stoją do dziś. Plac przy kościele nazwano imieniem Jana Sebastiana Bacha, najsławniejszego ucznia szkoły kościelnej.

Adres: Johann-Sebastian-Bach-Platz, Lüneburg
Strona internetowa: www.sankt-michaelis.de

Stary Żuraw (Alter Kran) – zabytkowy dźwig w miejscu dawnego portu rzecznego na nabrzeżu rzeki Ilmenau. Jeden z symboli miasta. Pierwszy dźwig w tym miejscu zbudowano w średniowieczu, ten pochodzi z XVIII wieku.

Adres: Lünertorstraße, Lüneburg

Wieża Wodna (Wasserturm) – wieża wodna wybudowana w latach 1903-1905 pomiędzy Am Sande a rzeką Ilmenau. Obecnie udostępniona turystom jako wieża widokowa, w budynku wieży mieści się też niewielka wystawa dotycząca historii tego miejsca. Wieża mierzy 55 metrów wysokości. Doskonale widoczna podczas spaceru z dworca na Am Sande.

Adres: Am Wasserturm 2,  Lüneburg

4. MUZEA

Oferta muzealna Lüneburga jest uboga. Godne polecenia są w zasadzie cztery muzea:

Niemieckie Muzeum Soli (Deutsches Salzmuseum) – w przystępny sposób przedstawia historię wydobycia soli na tle dziejów miasta, w którym ostatni zakład wydobywający sól został zamknięty dopiero w 1980 roku.

Adres: Sülfmeisterstraße 1, Lüneburg
Strona internetowa: www.salzmuseum.de

Wschodniopruskie Muzeum Krajowe (Ostpreußische Landesmuseum) – muzeum z ekspozycjami dotyczącymi historii regionu Prus Wschodnich. W czasie opracowywania artykułu trwał remont muzeum, ponowne otwarcie ma nastąpić w 2018 roku. Pojawią się nowe wystawy.

Adres: Heiligengeiststraße 38, Lüneburg
Strona internetowa: www.ostpreussisches-landesmuseum.de

Muzeum Lüneburga – muzeum miejskie położone na wyspie na rzece Ilmenau pomiędzy dworcem kolejowym a centrum miasta. Wystawa historyczno-archeologiczno-przyrodnicza dotycząca historii miasta. Placówka nowoczesna, dobre opinie zbiera działająca w budynku muzeum kawiarnia.

Adres: Willy-Brandt-Straße 1, Lüneburg
Strona internetowa: www.museumlueneburg.de

Muzeum Browarnictwa (Brauereimuseum) – historia warzenia piwa w mieście i eksponaty z tym związane. Na uwagę zasługuje kolekcja kufli do piwa. Muzeum mieści się w budynku wybudowanym w 1911 roku, dawniej należącym do browaru Kronen działającym od 1485 roku.

Adres: Heiligengeiststraße 39, Lüneburg
Strona internetowa: www.brauereimuseum-lueneburg.de

5. INNE ATRAKCJE:

Salztherme Lüneburg – kompleks basenów. W części obiektu oferowane są kąpiele solankowe, znane z bardzo dobrego wpływu na poprawę odporności organizmu. Baseny solankowe znajdują się w centrum miasta, przy parku z tężniami solankowymi.

Adres: Uelzener Straße 1 -5, Lüneburg
Strona internetowa: www.salue.info

Kurpark – duży i zadbany park miejski z tężniami solankowymi. Ścieżki spacerowe, kawiarnia, fontanny i sadzawka – miejsce bardzo wysoko oceniane przez mieszkanców i turystów.

Pustać Luneburska – to obszar łąk, wrzosowisk i torfowisk w okolicach Lüneburga. Powstała w wyniku wyrębu lasów, a ponowne zalesienie uniemożliwił intensywny wypas owiec wrzosówek. Na początku XX wieku pustać stała się obszarem chronionym, od 1945 roku do lat dziewięćdziesiątych część terenów była wykorzystywana jako poligon. Obecnie ponownie objęta ochroną, utworzono sieć ścieżek edukacyjnych, a mięso owiec wrzosówek znane jest jako regionalny przysmak. Bardzo ładny widok na wrzosowiska rozpościera się z góry Wilseder Berg o wysokości 169 metrów. Z tutejszych wrzosowisk pszczelarze pozyskują znany i ceniony w całej Europie miód wrzosowy.

Kolej retro Heide Express – pociągi retro kursujące w wybrane dni na trasie Lüneburg – Bleckede. W zależności od dnia pociągi zestawione są z zabytkowego spalinowego zespołu trakcyjnego lub lokomotywy spalinowej i wagonów retro. Odległość pomiędzy stacją początkową a końcową wynosi 23 kilometrów, a przejazd trwa niecałą godzinę.

Strona internetowa: www.heide-express.de

PODSUMOWANIE:

Lüneburg to piękne miasto, jedno z tych, które mogę z czystym sumieniem polecić każdemu. Wprawdzie lista zabytków i muzeów wydaje się krótka, ale zabudowa centrum miasta nie tylko jest piękna, ale w sprzyjających warunkach atmosferycznych świetnie wychodzi na zdjęciach. Lüneburg to także miasto knajp i studentów. Polecam w ramach jednodniowej wycieczki zwiedzić  Lüneburg, Celle i Uelzen z pięknym dworcem kolejowym. W każdym razie zwiedzanie Lüneburga powinno się znaleźć w programie naszej wycieczki po Dolnej Saksonii.

ŹRÓDŁA:

Przewodnik „Wzdłuż Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego”

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Wieża wodna

Lüneburg – widok na zabytkową wieżę wodną

Am Sande

Lüneburg – Am Sande

Lüneburg

Lüneburg – Am Sande

Uliczka

Lüneburg – centrum miasta

Uliczka

Lüneburg – centrum

%d bloggers like this: