Kolej na Podróż

Celle – co zwiedzić i zobaczyć?

Celle to bardzo ładne miasto pomiędzy Hamburgiem a Hanowerem. Położone nad rzeką Aller słynie nie tylko z licznych zabytków, ale również z okolicznych rezerwatów przyrody, wrzosowisk i torfowisk. Wizytówką miasta jest pałac z malowniczym parkiem oraz zabudowa starego miasta – charakterystyczne kamienice szachulcowe. Warto również zobaczyć ratusz, kościół i dom Hoppener Haus wybudowany w 1532 roku. Naprzeciw Hoppener Haus zainstalowano tzw. „mówiące latarnie” – sześć latarni reprezentujących różne typy ludzkiego charakteru. Wbudowane czujniki ruchu reagują na przechodniów, a latarnie zaczynają „opowiadać” różne historie.

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

To piękne miasto ma jednak również ciemną kartę w historii – 9 kwietnia 1945 mieszkańcy Celle razem z SS-manami zamordowali 170 więźniów transportowanych do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Wśród zamordowanych byli również Polacy.

Dworzec kolejowy położony jest około 1,5 kilometra od najładniejszej części miasta. Z dworca do śródmieścia dojdziemy pieszo przechodząc przez dzielnicę wielokulturową lub możemy dojechać autobusem. Sam dworzec niby jest ładny, ale pod względem funkcjonalności nie pasuje do tego miasta.

Warto też zapamiętać plan miasta z Google Maps, ponieważ przed dworcem nie było żadnej tablicy z planem miasta ani wskazówek, którędy iść do centrum.

Z muzeów należy wymienić Bomann Museum z wystawami dotyczącymi kultury i historii regionu; muzeum zbiera świetne recenzje wśród internautów. Mieszane uczucia budzi natomiast Muzeum Garnizonu.

Dużą popularnością cieszy się Muzeum Garnizonowe z kolekcją mundurów i broni oraz Muzeum Sztuki (Kunstmuseum) podobno jako pierwsze muzeum na świecie czynne przez 24 godziny.

Polecam Celle na kilka godzin. Jednak należy uważać na oznaczenia toalet, w tym mieście po raz pierwszy zauważyłem, że w Niemczech w przypadku pilnej potrzeby, pomimo strzałek i map pokazujących położenie toalety, jej szybkie znalezienie będzie bardzo trudne, bo cóż zrobić, kiedy strzałka pokazuje, żeby do toalety iść prosto 300 metrów, a tuż za strzałką droga rozwidla się w pięciu kierunkach?

Więcej informacji:

www.bomann-museum.de – Bomann Museum

Pałac Książęcy w Celle

Pałac Książęcy to najważniejszy zabytek miasta- po raz pierwszy pojawia się w kronikach w 1318 roku, wzniesiony został jeszcze w XIII wieku. Dawniej miasto było siedzibą książąt Brunszwicko-Lüneburskich. Pałac na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywano.

Po śmierci ostatniego z książąt w 1705 roku pałac przejęło miasto.

W latach 1772-1775 schroniła się tu duńska królowa Karolina Matylda wygnana po rozwodzie z królem i romansie z Johannem Friedrichem Struensee. Królowa mieszkała na zamku trzy lata, zmarła na płonicę i została pochowana w krypcie kościoła Najświętszej Marii Panny.

Pałac Książęcy w Celle można zobaczyć z zewnątrz z parku go otaczającego, natomiast wnętrza można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Trasa zwiedzania uwzględnia teatr i kaplicę zamkową.

Celle

Pałac Książęcy w Celle – widok z parku

Dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy oddalony jest od centrum o ponad kilometr. Szybkim marszem idzie się około 10 minut. Przed dworcem nie ma wprawdzie planu miasta, lecz wystarczy skręcić w główną ulicę naprzeciwko dworca i iść prosto przed siebie, po drodze mijając dzielnicę imigrantów.

Sam budynek dworca trudno sfotografować – część budynku to pomieszczenia Deutsche Bahn i innych podmiotów, dla podróżnych przeznaczony jest średniej wielkości hol i przejście podziemne łączące pomiędzy dwiema częściami miasta wraz z przejściami na perony.

Hol dworca wygląda dość ładnie. Oprócz Deutsche Bahn Reisezentrum czynny jest salonik prasowy z prasą międzynarodową oraz lokal gastronomiczny. Według oficjalnych informacji na dworcu są toalety, lecz nie sposób ich znaleźć. Obok dworca znajduje się duży parking dla rowerów, przystanek autobusowy, a także postój taksówek

Perony zadaszone, nie wyróżniają się niczym szczególnym. Przy wejściach na perony zamontowano windy dla osób niepełnosprawnych i osób z wózkami dziecięcymi.

Na dworcu nie ma toalety, prysznica ani skrzynek bagażowych.

Adres dworca:

Bahnhofsplatz 6
29221 Celle

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Celle dworzec

Dworzec kolejowy w Celle

 

Celle
Celle – domy przy rynku

 

Celle
Celle – domy przy rynku

 

Celle
Celle – Mauernstrasse

 

Celle
Celle – Zollnerstrasse

 

Celle
Celle – domy przy placu Roberta Meyera

 

%d bloggers like this: