Kolej na Podróż

Budziszyn – piękne miasto na weekend (aktualizacja 2019)

Budziszyn (Bautzen) to miasto o ponad 1100-letniej historii, położone w Saksonii, niedaleko granicy niemiecko-polskiej.  Miasto bardzo atrakcyjne dla turystów, jeszcze niezbyt popularne wśród Polaków i niedoceniane. To także historyczna stolica Górnych Łużyc i siedziba instytucji kulturalnych Łużyczan. Malowniczo położony nad rzeką Sprewą jest miastem bardzo fotogenicznym, świetnym miejscem na wycieczkę jednodniową. Budziszyn bardzo mi się podobał i we wpisie przedstawię wam najciekawsze miejsca w tym mieście.

Spis treści:

1. Dojazd
2. Dworzec kolejowy
3. Spacer po Budziszynie
4. Najważniejsze zabytki
5. Muzea

W środowisku miłośników kolei Budziszyn znany jest głównie za sprawą dawnej fabryki wagonów. Wyprodukowane tam wagony do dziś można spotkać w pociągach na terenie Polski, Czech i Słowacji oraz w pociągach retro.

1. Dojazd

Do Budziszyna najlepiej dojechać pociągami z opisanego w poprzednim przewodniku miasta Görlitz, dokąd dojeżdżają pociągi Kolei Dolnośląskich. W Węglińcu Görlitz należy przesiąść się na pociąg Görlitz – Drezno przewoźników Ostdeutsche Eisenbahn GmbH lub Die Länderbahn GmbH. Pociągi tego ostatniego przewoźnika kursują pod nazwą handlową Trilex. W Budziszynie zatrzymują się także pociągi bezpośrednie Wrocław – Drezno.

Osoby chcące pozwiedzać pogranicze polsko-niemiecko-czeskie w tym rejonie powinny rozważyć zakup biletu Euro-Nysa, dzięki któremu podróż będzie bardzo tania.

Euro-Nysa 2016 – relacja z mojej wycieczki po pograniczu polsko-czesko-niemieckim

2. Dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy w Budziszynie nie zachęca do wizyty w mieście. Zabytkowy budynek jest niemal w całości opustoszały, wydzielono tylko jedno pomieszczenie na informację i kasy. Budynek został zamknięty ze względu zły stan w 2014 roku, potem przejęło go miasto. Obecnie opuszczony hol można podejrzeć przez okno.

Dworzec ten w ogóle nie przypomina niemieckich dworców znanych podróżującym pociągami Deutsche Bahn. Wygląda posępnie, jest zaniedbany, a cała infrastruktura to zadaszone perony oraz parking dla rowerów. Zamontowano też windy dla niepełnosprawnych i matek z wózkami, umożliwiające im dostanie się na peron.

Przy dworcu stoi potężny parowóz jako pomnik.

Na dworcu i w okolicy nie ma toalet. Nie ma też skrzynek bagażowych.

Planowany jest remont dworca we współpracy z prywatnym inwestorem.

Z dworca do zabytkowego centrum idzie się krótko. Nie sposób się zgubić, ponieważ przed dworcem umieszczono plan miasta.

Dworzec kolejowy w Budziszynie

Nieczynny hol dworca kolejowego

3. Spacer po Budziszynie

Z dworca  kolejowego do Kornmarkt, gdzie po raz pierwszy poczułem atmosferę zabytkowego centrum Budziszyna, musimy iść zaledwie 10 minut szybkim krokiem. Przy Kornmarkt stoi Bogata Wieża (Reichenturm), w normalnych okolicznościach udostępniona turystom. Podczas mojej wizyty trwał remont wieży i nie można było na nią wejść.

W ogóle centrum Budziszyna wydaje się być naszpikowane wieżami, wśród których jest i krzywa wieża.

Z Kornmarkt przechodzimy do zabytkowej części Budziszyna. Pomiędzy najważniejszymi zabytkami można się przemieszczać pieszo, są położone niedaleko siebie, pośród malowniczych uliczek i ścieżek spacerowych nad rzeką Sprewą.  Do Rynku Głównego (Hauptmarkt) z ratuszem przejdziemy ulicą Reichenstraße – deptakiem pełniącym również funkcję ulicy handlowej.

Najpiękniejszy widok na centrum Budziszyna roztacza się z mostu nad Sprewą. Widzimy wieże, fragmenty dawnych murów, rzekę, ścieżki spacerowe, wszystko wygląda urzekająco.  Spacer po centrum Budziszyna to przyjemne przeżycie – kręte uliczki, zaułki, ładne zabytki. W niektórych miejscach Budziszyn przypominał mi trochę czeski Ołomuniec.

Poza centrum rodziny powinny wybrać się do Dinoparku (Saurierpark), zakupy można zrobić w którejś z galerii handlowych, również w centrum.

Stara Wieża Wodna

Budziszyn – widok na Starą Wieżę Wodną i Sprewę

4. Najważniejsze zabytki

W Budziszynie znajdziemy mnóstwo zabytków, przy czym symbolem miasta są wieże. W mieście jest ich siedemnaście. Poniżej krótki opis najważniejszych zabytków:

Bogata Wieża (Reichenturm) – najbardziej znana budziszyńska wieża, głównie dlatego, że to krzywa wieża. Zbudowana w latach 1490-1492 obecnie pełni funkcję wieży widokowej, w środku znajdziemy również urządzenie pokazujące odchylenie od pionu o 144 centymetry. Wieży nie sposób nie zauważyć, ponieważ znajduje się ona przy wejściu na deptak i jednocześnie zabytkowej części miasta i osoby idące od strony dworca kolejowego najprawdopodobniej tamtędy przejdą. Podczas mojej wizyty była remontowana, więc nie mam zdjęć.

Katedra św. Piotra – ładny kościół w centrum miasta. Jako ciekawostkę należy podać, że od 1524 roku jest używany przez dwa wyznania – przód świątyni przez katolików, tył przez protestantów. Porozumienie dotyczące użytkowania świątyni podpisano dopiero w 1543 roku, przedtem dochodziło do konfliktów na tym tle. Budziszyńska katedra to najstarszy kościół Górnych Łużyc, pierwsza świątynia została zbudowana w tym miejscu około 1000 roku, a obecny kształt świątynia otrzymała podczas rozbudowy w XV wieku.

Zamek Ortenburg – zamek wybudowany w XI wieku jako zamek graniczny, prawdopodobnie już w połowie X wieku istniała tu warownia z osadą. Przebudowany w XV wieku na polecenie króla węgierskiego Macieja Korwina  – dobudowano między innymi wieżę. Wokół zamku zachowały się fragmenty murów obronnych, obecnie jest siedzibą Muzeum Sorabistycznego. Warto też zobaczyć bogato zdobioną kaplicę zamkową.

Wieża Wodna (Burgwasserturn) – zamkowa wieża wodna pełniąca funkcję wieży widokowej. Wewnątrz wieży zachowały się urządzenia do pompowania wody ze Sprewy do zamku. Wystawa wyjaśnia działanie mechanizmu tych urządzeń.

Dom Czarownic (Hexenhäuschen) – najstarszy zachowany dom mieszkalny w Budziszynie. Pochodzi z 1604 roku. Był to dom rybacki, przetrwał wszystkie wojny i pożary, przez co zaczęły krążyć pogłoski, że chronią go złe moce. W latach 1959-1960 gruntownie wyremontowany. Dom stoi blisko brzegu Sprewy, niedaleko starej wieży wodnej.

Stara Wieża Wodna – wieża wybudowana w 1558 roku. Wcześniej w tym miejscu od 1496 roku stała drewniana wieża wodna, ale w 1515 roku strawił ją pożar. Wieża wodna była częścią systemu fortyfikacji miejskich i pracowała przez ponad 450 lat. Na wysokości 50 metrów utworzono wieżę widokową, w wieży mieści się Muzeum Techniki oraz kawiarnia.

Ruiny kościoła św. Mikołaja – w centrum można zobaczyć ruiny kościoła św. Mikołaja z niewielkim cmentarzem założonym w 1455 roku. Dawniej była to główna nekropolia Budziszyna. Sam kościół św. Mikołaja został spalony i splądrowany podczas wojny trzydziestoletniej.

Willa Weigangów – willa na peryferiach miasta wybudowana w 1903 roku jako pałac przez 26-letniego Rudolfa Weiganga. Willę zamieszkiwało małżeństwo Weigangów z dziećmi. Czteroosobowa rodzina miała do dyspozycji 16 salonów, a powierzchnia willi wynosiła 600 m². W swoim czasie był to jeden z najbardziej okazałych budynków mieszkalnych we wschodnich Niemczech. Na początku lat trzydziestych XX wieku rodzina przeniosła się Drezna, a w 1939 roku willa przeszła na własność miasta. Po wojnie mieścił się tu „Dom Solidarności Międzynarodowej”, w willi zamieszkiwali komunistyczni uchodźcy z krajów zachodnikach i Stanów Zjednoczonych. W 1987 roku objęta ochroną konserwatora zabytków, w 1998 roku wykupiona przez firmę Reppe Immobilien Gmbh. Firma wyremontowała willę z przeznaczeniem na biura kierownictwa. Budynek należy do największych atrakcji Budziszyna, willę można wynająć na wesele, konferencję i tym podobne imprezy.

Strona internetowa: www.villa-weigang.de

Hauptmarkt

Hauptmarkt

Schülerturm

Ulica Am Zwinger i Schülerturm

5. Muzea

W mieście działa niewiele muzeów. Muzeum Techniki znajduje się w opisanej wcześniej Starej Wieży Wodnej. Poza wieżą godne uwagi są tylko dwa muzea:

Muzeum Serbów Łużyckich – wystawy dotyczące historii, kultury i zwyczajów Serbów Łużyckich. Punkt obowiązkowy dla osób zainteresowanych na przykład slawistyką. Muzeum mieści się na zamku Ortenburg.

Strona internetowa: sorbisches-museum.de

Muzeum Musztardy – Budziszyn znany jest z produkcji musztardy. W jednym ze sklepików przy Fleischmarkt urządzono małe muzeum musztardy, które stało się atrakcją turystyczną.

Strona internetowa: www.senf-stube.de

Podsumowanie

Budziszyn to piękne miasto, w którym na niewielkiej powierzchni znajdziecie mnóstwo atrakcji. Nie trzeba korzystać z komunikacji miejskiej, wszystko można zwiedzić na piechotę, spacerując spokojnie brukowanymi uliczkami.

Budziszyn świetnie wychodzi na zdjęciach. Chociaż w mediach przewijał się przy okazji zamieszek z udziałem uchodźców, to podczas mojego pobytu ani przez chwilę nie czułem się zagrożony.

Na zwiedzanie Budziszyna należy przeznaczyć 5-6 godzin. Idealnie poświęcić jeden weekend i zwiedzić w tym czasie  Görlitz, Budziszyn oraz położone pomiędzy nimi małe, bardzo ładne miasteczko Löbau.

Poza zabytkami i muzeami wymienionymi we wpisie, rodziny z dziećmi powinny rozważyć odwiedzenie położonego kilka kilometrów od centrum Parku Dinozaurów (Saurierpark). Dla osób jadących samochodem nie będzie żadnego problemu z dotarciem.

Więcej informacji na stronie: www.saurierpark.de

Źródła:
www.bautzen.de
www.echodnia.eu/swietokrzyskie/turystyka/art/8785295,niemcy-krzywa-wieza-w-budziszynie,id,t.html

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Hauptmarkt

Hauptmarkt

Reichenstrasse

Deptak z Bogatej Wieży do najważniejszych zabytków

Ratusz w Budziszynie

Ratusz

Katedra

Budziszyn – katedra

Wieża Macieja Korwina

Budziszyn – wieża Macieja Korwina

Uliczka

Budziszyn – uliczka prowadząca z centrum nad Sprewę

Miasto

Widok na miasto z mostu nad Sprewą

Stara Wieża Wodna

Widok na Starą Wieżę Wodną i drugi brzeg Sprewy

%d bloggers like this: