Kolej na Podróż

Budziszyn – piękne miasto na weekend (aktualizacja 2019)

Spis treści:

1. Dojazd
2. Dworzec kolejowy
3. Spacer po Budziszynie
4. Najważniejsze zabytki
5. Muzea

Budziszyn (Bautzen) to miasto o ponad 1100-letniej historii, położone w Saksonii, niedaleko granicy niemiecko-polskiej.  Miasto bardzo atrakcyjne dla turystów, jeszcze niezbyt popularne wśród Polaków i niedoceniane. To także historyczna stolica Górnych Łużyc i siedziba instytucji kulturalnych Łużyczan. Malowniczo położony nad rzeką Sprewą jest miastem bardzo fotogenicznym, świetnym miejscem na wycieczkę jednodniową. Budziszyn bardzo mi się podobał i we wpisie przedstawię wam najciekawsze miejsca w tym mieście.

W środowisku miłośników kolei Budziszyn znany jest głównie za sprawą dawnej fabryki wagonów. Wyprodukowane tam wagony do dziś można spotkać w pociągach na terenie Polski, Czech i Słowacji oraz w pociągach retro.

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

 

1. Dojazd

Do Budziszyna najlepiej dojechać pociągami z opisanego w poprzednim przewodniku miasta Görlitz, dokąd dojeżdżają pociągi Kolei Dolnośląskich. W Węglińcu Görlitz należy przesiąść się na pociąg Görlitz – Drezno przewoźników Ostdeutsche Eisenbahn GmbH lub Die Länderbahn GmbH. Pociągi tego ostatniego przewoźnika kursują pod nazwą handlową Trilex. W Budziszynie zatrzymują się także pociągi bezpośrednie Wrocław – Drezno.

Osoby chcące pozwiedzać pogranicze polsko-niemiecko-czeskie w tym rejonie powinny rozważyć zakup biletu Euro-Nysa, dzięki któremu podróż będzie bardzo tania.

Euro-Nysa 2016 – relacja z mojej wycieczki po pograniczu polsko-czesko-niemieckim

2. Dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy w Budziszynie nie zachęca do wizyty w mieście. Zabytkowy budynek jest niemal w całości opustoszały, wydzielono tylko jedno pomieszczenie na informację i kasy. Budynek został zamknięty ze względu zły stan w 2014 roku, potem przejęło go miasto. Obecnie opuszczony hol można podejrzeć przez okno.

Dworzec ten w ogóle nie przypomina niemieckich dworców znanych podróżującym pociągami Deutsche Bahn. Wygląda posępnie, jest zaniedbany, a cała infrastruktura to zadaszone perony oraz parking dla rowerów. Zamontowano też windy dla niepełnosprawnych i matek z wózkami, umożliwiające im dostanie się na peron.

Przy dworcu stoi potężny parowóz jako pomnik.

Na dworcu i w okolicy nie ma toalet. Nie ma też skrzynek bagażowych.

Planowany jest remont dworca we współpracy z prywatnym inwestorem.

Z dworca do zabytkowego centrum idzie się krótko. Nie sposób się zgubić, ponieważ przed dworcem umieszczono plan miasta.

Dworzec kolejowy w Budziszynie

Nieczynny hol dworca kolejowego

3. Spacer po Budziszynie

Z dworca  kolejowego do Kornmarkt, gdzie po raz pierwszy poczułem atmosferę zabytkowego centrum Budziszyna, musimy iść zaledwie 10 minut szybkim krokiem. Przy Kornmarkt stoi Bogata Wieża (Reichenturm), w normalnych okolicznościach udostępniona turystom. Podczas mojej wizyty trwał remont wieży i nie można było na nią wejść.

W ogóle centrum Budziszyna wydaje się być naszpikowane wieżami, wśród których jest i krzywa wieża.

Z Kornmarkt przechodzimy do zabytkowej części Budziszyna. Pomiędzy najważniejszymi zabytkami można się przemieszczać pieszo, są położone niedaleko siebie, pośród malowniczych uliczek i ścieżek spacerowych nad rzeką Sprewą.  Do Rynku Głównego (Hauptmarkt) z ratuszem przejdziemy ulicą Reichenstraße – deptakiem pełniącym również funkcję ulicy handlowej.

Najpiękniejszy widok na centrum Budziszyna roztacza się z mostu nad Sprewą. Widzimy wieże, fragmenty dawnych murów, rzekę, ścieżki spacerowe, wszystko wygląda urzekająco.  Spacer po centrum Budziszyna to przyjemne przeżycie – kręte uliczki, zaułki, ładne zabytki. W niektórych miejscach Budziszyn przypominał mi trochę czeski Ołomuniec.

Poza centrum rodziny powinny wybrać się do Dinoparku (Saurierpark), zakupy można zrobić w którejś z galerii handlowych, również w centrum.

Stara Wieża Wodna

Budziszyn – widok na Starą Wieżę Wodną i Sprewę

4. Najważniejsze zabytki

W Budziszynie znajdziemy mnóstwo zabytków, przy czym symbolem miasta są wieże. W mieście jest ich siedemnaście. Poniżej krótki opis najważniejszych zabytków:

Bogata Wieża (Reichenturm) – najbardziej znana budziszyńska wieża, głównie dlatego, że to krzywa wieża. Zbudowana w latach 1490-1492 obecnie pełni funkcję wieży widokowej, w środku znajdziemy również urządzenie pokazujące odchylenie od pionu o 144 centymetry. Wieży nie sposób nie zauważyć, ponieważ znajduje się ona przy wejściu na deptak i jednocześnie zabytkowej części miasta i osoby idące od strony dworca kolejowego najprawdopodobniej tamtędy przejdą. Podczas mojej wizyty była remontowana, więc nie mam zdjęć.

Katedra św. Piotra – ładny kościół w centrum miasta. Jako ciekawostkę należy podać, że od 1524 roku jest używany przez dwa wyznania – przód świątyni przez katolików, tył przez protestantów. Porozumienie dotyczące użytkowania świątyni podpisano dopiero w 1543 roku, przedtem dochodziło do konfliktów na tym tle. Budziszyńska katedra to najstarszy kościół Górnych Łużyc, pierwsza świątynia została zbudowana w tym miejscu około 1000 roku, a obecny kształt świątynia otrzymała podczas rozbudowy w XV wieku.

Zamek Ortenburg – zamek wybudowany w XI wieku jako zamek graniczny, prawdopodobnie już w połowie X wieku istniała tu warownia z osadą. Przebudowany w XV wieku na polecenie króla węgierskiego Macieja Korwina  – dobudowano między innymi wieżę. Wokół zamku zachowały się fragmenty murów obronnych, obecnie jest siedzibą Muzeum Sorabistycznego. Warto też zobaczyć bogato zdobioną kaplicę zamkową.

Wieża Wodna (Burgwasserturn) – zamkowa wieża wodna pełniąca funkcję wieży widokowej. Wewnątrz wieży zachowały się urządzenia do pompowania wody ze Sprewy do zamku. Wystawa wyjaśnia działanie mechanizmu tych urządzeń.

Dom Czarownic (Hexenhäuschen) – najstarszy zachowany dom mieszkalny w Budziszynie. Pochodzi z 1604 roku. Był to dom rybacki, przetrwał wszystkie wojny i pożary, przez co zaczęły krążyć pogłoski, że chronią go złe moce. W latach 1959-1960 gruntownie wyremontowany. Dom stoi blisko brzegu Sprewy, niedaleko starej wieży wodnej.

Stara Wieża Wodna – wieża wybudowana w 1558 roku. Wcześniej w tym miejscu od 1496 roku stała drewniana wieża wodna, ale w 1515 roku strawił ją pożar. Wieża wodna była częścią systemu fortyfikacji miejskich i pracowała przez ponad 450 lat. Na wysokości 50 metrów utworzono wieżę widokową, w wieży mieści się Muzeum Techniki oraz kawiarnia.

Ruiny kościoła św. Mikołaja – w centrum można zobaczyć ruiny kościoła św. Mikołaja z niewielkim cmentarzem założonym w 1455 roku. Dawniej była to główna nekropolia Budziszyna. Sam kościół św. Mikołaja został spalony i splądrowany podczas wojny trzydziestoletniej.

Willa Weigangów – willa na peryferiach miasta wybudowana w 1903 roku jako pałac przez 26-letniego Rudolfa Weiganga. Willę zamieszkiwało małżeństwo Weigangów z dziećmi. Czteroosobowa rodzina miała do dyspozycji 16 salonów, a powierzchnia willi wynosiła 600 m². W swoim czasie był to jeden z najbardziej okazałych budynków mieszkalnych we wschodnich Niemczech. Na początku lat trzydziestych XX wieku rodzina przeniosła się Drezna, a w 1939 roku willa przeszła na własność miasta. Po wojnie mieścił się tu „Dom Solidarności Międzynarodowej”, w willi zamieszkiwali komunistyczni uchodźcy z krajów zachodnikach i Stanów Zjednoczonych. W 1987 roku objęta ochroną konserwatora zabytków, w 1998 roku wykupiona przez firmę Reppe Immobilien Gmbh. Firma wyremontowała willę z przeznaczeniem na biura kierownictwa. Budynek należy do największych atrakcji Budziszyna, willę można wynająć na wesele, konferencję i tym podobne imprezy.

Strona internetowa: www.villa-weigang.de

Hauptmarkt

Hauptmarkt

Schülerturm

Ulica Am Zwinger i Schülerturm

5. Muzea

W mieście działa niewiele muzeów. Muzeum Techniki znajduje się w opisanej wcześniej Starej Wieży Wodnej. Poza wieżą godne uwagi są tylko dwa muzea:

Muzeum Serbów Łużyckich – wystawy dotyczące historii, kultury i zwyczajów Serbów Łużyckich. Punkt obowiązkowy dla osób zainteresowanych na przykład slawistyką. Muzeum mieści się na zamku Ortenburg.

Strona internetowa: sorbisches-museum.de

Muzeum Musztardy – Budziszyn znany jest z produkcji musztardy. W jednym ze sklepików przy Fleischmarkt urządzono małe muzeum musztardy, które stało się atrakcją turystyczną.

Strona internetowa: www.senf-stube.de

Podsumowanie

Budziszyn to piękne miasto, w którym na niewielkiej powierzchni znajdziecie mnóstwo atrakcji. Nie trzeba korzystać z komunikacji miejskiej, wszystko można zwiedzić na piechotę, spacerując spokojnie brukowanymi uliczkami.

Budziszyn świetnie wychodzi na zdjęciach. Chociaż w mediach przewijał się przy okazji zamieszek z udziałem uchodźców, to podczas mojego pobytu ani przez chwilę nie czułem się zagrożony.

Na zwiedzanie Budziszyna należy przeznaczyć 5-6 godzin. Idealnie poświęcić jeden weekend i zwiedzić w tym czasie  Görlitz, Budziszyn oraz położone pomiędzy nimi małe, bardzo ładne miasteczko Löbau.

Poza zabytkami i muzeami wymienionymi we wpisie, rodziny z dziećmi powinny rozważyć odwiedzenie położonego kilka kilometrów od centrum Parku Dinozaurów (Saurierpark). Dla osób jadących samochodem nie będzie żadnego problemu z dotarciem.

Więcej informacji na stronie: www.saurierpark.de

Źródła:
www.bautzen.de
www.echodnia.eu/swietokrzyskie/turystyka/art/8785295,niemcy-krzywa-wieza-w-budziszynie,id,t.html

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Hauptmarkt

Hauptmarkt

Reichenstrasse

Deptak z Bogatej Wieży do najważniejszych zabytków

Ratusz w Budziszynie

Ratusz

Katedra

Budziszyn – katedra

Wieża Macieja Korwina

Budziszyn – wieża Macieja Korwina

Uliczka

Budziszyn – uliczka prowadząca z centrum nad Sprewę

Miasto

Widok na miasto z mostu nad Sprewą

Stara Wieża Wodna

Widok na Starą Wieżę Wodną i drugi brzeg Sprewy

%d bloggers like this: