Kolej na Podróż

EURO NYSA – najlepsza oferta w ruchu przygranicznym (akt. 08.2019)

Artykuł o weekendowych promocjach polskich przewoźników kolejowych spotkał się z bardzo przychylnymi reakcjami czytelników. Kilka osób słusznie wypomniało mi jednak brak w wykazie oferty EURO NYSA, umożliwiającej bardzo tanie podróżowanie po części Dolnego Śląska, Saksonii i Libereckiego kraju.  Nie jest to oferta weekendowa, dlatego nie ująłem jej w wykazie.

Zobacz również:

Podróż koleją po Dolnym Śląsku – co zwiedzić i zobaczyć
Görlitz na weekend – praktyczny przewodnik
Budziszyn – piękne miasto na weekend
Liberec – wrażenia z miasta
Niezwykłe miejsca: Krzewina Zgorzelecka
Żytawska Kolej wąskotorowa

Euro-Nysa 2016 – relacja z mojej wycieczki po pograniczu polsko-czesko-niemieckim

EURO NYSA (w Polsce używa się również nazwy EURO-NYSA-TICKET) to bilet Związku Komunikacyjnego Górnych Łużyc i Dolnego Śląska (ZVON), pozwalający na bardzo tanie przemieszczanie się środkami transportu publicznego po przygranicznych terenach Polski, Czech i Niemiec.

Wprawdzie strefa obowiązywania biletu jest dość mocno ograniczona w stosunku do całości regionów (województw),  ale przy dobrym rozplanowaniu podróży można bardzo dużo zwiedzić za bardzo niską cenę, biorąc pod uwagę szczególnie opłaty za bilety na terenie Saksonii.

EURO NYSA mapa

Mapa ważności biletu EURO NYSA

Bilet EURO NYSA jest idealną propozycją dla podróżujących koleją. Dzięki niemu można na przykład pojechać z Jeleniej Góry do Liberca, z Bolesławca do Görlitz, czy też przejechać się pociągami zestawionymi z parowozu i wagonów retro na liniach kolei wąskotorowej w niemieckiej Żytawie (Zittau).

UWAGA!!! Jak informują czytelnicy, do biletu Euro-Nysa na Żytawskiej Kolei Wąskotorowej od niedawna należy dokupić tzw. bilet historyczny – kosztuje 5 euro – z jednym takim biletem i biletem Euro-Nysa można jeździć dowolną liczbę razy przez cały dzień. 

W Polsce bilet EURO NYSA uprawnia do przejazdu:
w klasie 2 pociągów uruchamianych przez „Przewozy Regionalne” sp. z o. o. na odcinkach:

Węgliniec – Zgorzelec – Lubań Śl. – Jelenia Góra
Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna – Szklarska Poręba Jakuszyce – Harrachov

w klasie 2 pociągów uruchamianych przez Koleje Dolnośląskie na odcinkach:

Jelenia Góra – Lwówek Śl.
Jelenia Góra – Lubań Śl. – Mikułowa – Zgorzelec
Bolesławiec – Zebrzydowa – Węgliniec – Zgorzelec
Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna

na wybranych liniach autobusowych PKS Voyager Lubań, PKS Jelenia Góra, F.H.U. Bielawa (po przejęciu PKS Zgorzelec, PKS Bolesławiec, MZK Bolesławiec, MZK Jelenia Góra.

Bilet można kupić w kasach Przewozów Regionalnych, Kolei Dolnośląskich oraz u drużyn konduktorskich.

Czas ważności biletu rozpoczyna się w dniu wskazanym przez nabywcę i kończy o godz. 4:00 dnia następnego.

W Polsce bilet EURO-NYSA można kupić z dwudniowym wyprzedzeniem.

Bilet EURO NYSA dostępny jest w dwóch wariantach:
a) Bilet EURO NYSA dla jednej osoby – kosztuje 40 złotych.
b) Bilet EURO NYSA GRUPA dla maksymalnie pięciu osób – kosztuje 100 złotych.

Do biletu EURO NYSA można dokupić bilet na przewóz roweru za 10 złotych.

W Niemczech bilet znany jest pod nazwą EURO-NEISSE Ticket i jest znacznie droższy – bilet dla jednej osoby kosztuje 13 euro, a bilet dla pięciu osób 27 euro.

W Republice Czeskiej bilet sprzedawany jest jako EURO-NISA-TICKET –  cena biletu dla jednej osoby wynosi 160 CZK, dla 2-5 osób – 320 CZK, dopłata dla psa lub roweru – 90 CZK.  W Republice Czeskiej biletu nie można kupić w przedsprzedaży – dostępny jest tylko w dniu podróży, co znacznie utrudnia podróż osobom na stacjach, gdzie nie ma kasy kolei czeskich, np. w popularnym Varnsdorfie.

Więcej informacji o bilecie EURO NYSA znajdziecie na stronie www.zvon.de/pl/ . Zalecam lekturę niemieckiej wersji strony, gdzie są aktualne informacje o zamknięciach linii itp.

Przydatne odnośniki:
Mapa ważności i wykaz linii, na których obowiązuje bilet na stronie kolei czeskich
Mapa ważności w wysokiej rozdzielczości

Bilet EURO NYSA to doskonała propozycja na wycieczki indywidualne i rodzinne, nie tylko w weekendy.

BILET EURO NYSA – CO ZWIEDZIĆ

Podróżując z biletem Euro Nysa możecie zwiedzić sporo ciekawych miejsc. Część z nich opisałem szczegółowo w innych wpisach, więc krótko o najciekawszych miejscach w Niemczech i Czechach, do których dojedziemy pociągiem:

Niemcy:

Görlitz – ładne miasto popularne wśród Polaków i szeroko opisywane na blogach podróżniczych. Zabytkowa zabudowa nie została zniszczona podczas drugiej wojny światowej, więc jest co zwiedzać. Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze dworca kolejowego. Liczne zabytki sakralne, pozostałości średniowiecznych fortyfikacji (wieże), zabytkowe kamienice, Stary i Nowy Ratusz.

Budziszyn – historyczna stolica Górnych Łużyc, miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, choć zaniedbany dworzec kolejowy może zniechęcić turystów. Najbardziej znany zabytek to zamek Ortenburg, ciekawostką jest konkatedra św. Piotra, w której odbywają się nabożeństwa katolickie i luterańskie. Zabytkowe centrum wznosi się na skale nad rzeką Sprewą. Z mostu nad rzeką rozpościera się bardzo ładna panorama. Miasto bez wielkiej liczby zabytków i muzeów, bardzo przyjemne na spacer i fotogeniczne.

Löbau – małe miasto (ok. 15 tys. mieszkańców) pomiędzy Budziszynem a Görlitz. Z zaniedbanego dworca kolejowego do rynku idzie się około 10 minut. Zabytkowe centrum małe, ale urokliwe i spokojne. W okolicy wczesnosłowiańskie grodzisko.

Mużaków (Bad Muskau) – miasto uzdrowiskowe znane z pięknego parku wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz kolejki wąskotorowej. Całości dopełniają dwa zamki – stary i nowy. Również obowiązkowy punkt wycieczki po regionie Euro Nysa.

Żytawa – do Żytawy warto przyjechać na przejażdżkę Żytawską Kolejką Wąskotorową, natomiast samo miasto jest trochę martwe i nudne, choć całkiem ładne.

Ostritz – maleńkie, senne miasteczko, do którego przejdziemy przez przejście graniczne ze stacji Krzewina Zgorzelecka, na której zatrzymują się pociągi Görlitz – Żytawa. Każdy miłośnik kolei powinien odwiedzić to miejsce.

Czechy:

Liberec – stolica kraju libereckiego. Miasto bardzo cenione przez komercyjnych blogerów podróżniczych, mnie rozczarowało. Wizytówką miasta jest ratusz, ale poza nim w Libercu nie ma jakichś oszałamiających zabytków. Może się podobać wyremontowany dworzec kolejowy, warto także przejechać się linią tramwajową Liberec – Jablonec nad Nysą.

Jablonec nad Nysą – 45-tysięczne miasto, z okien pociągu wygląda na znacznie większe. Pod względem architektonicznym wypada przeciętnie, natomiast świetne recenzje zbiera tutejsze Muzeum Szkła i Biżuterii.

Frydlant – małe czeskie miasteczko z bardzo ładnym zamkiem. Niewielkie zabytkowe centrum.

Pozostałe czeskie miasta w tym regionie nie są zbyt ładne, mnie na przykład rozczarował także Turnov. Polecam natomiast zwykłe przejażdżki pociągiem po czeskiej części regionu Euro Nysa, mają swój urok. Nie będą zawiedzeni miłośnicy aktywnego wypoczynku – atutem regionu są niezliczone szlaki turystyczne.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: