Kolej na Podróż

Weekend z koleją – najlepsze promocje

Wielu osobom z mojego otoczenia wydaje się, że podróż pociągiem po Polsce musi być  bardzo droga, a weekendowa wycieczka do miasta oddalonego o ponad 100 kilometrów kosztuje majątek.

Wprawdzie minęły już czasy biletów za złotówkę (lub 50 groszy) w pociągach InterREGIO, nie ma też darmowych przejazdów jak na Słowacji, nadal jednak można korzystać z licznych promocji, które umożliwiają niedrogie podróże koleją po Polsce lub po terenach przygranicznych.

Jak zauważyłem, znajomość ofert promocyjnych wśród osób niezwiązanych ze środowiskiem kolei jest bardzo mała, dlatego postaram się stopniowo opisywać najciekawsze z nich. Na początek wybrałem dla czytelników najlepsze, moim zdaniem, oferty weekendowe.

Należy zaznaczyć, że większość tych ofert opłaci się osobom, którym nie przysługuje prawo do zniżki, bowiem np. studenci mogą podróżować koleją za śmiesznie niskie ceny.  Ceny z reguły są zryczałtowane i nie stosuje się od nich ulg, a bilety są imienne.

Warto też pamiętać, że w piątkowe i niedzielne popołudnia w pociągach panuje tłok, a ludzie często jadą ściśnięci jak sardynki, dlatego lepiej wrócić do domu kilka godzin wcześniej.

Z kolei na trasach prowadzących przez Bory Tucholskie i Roztocze, do szynobusów wsiada dużo rowerzystów, którzy zajmują bardzo dużo miejsca, a rowery często są upychane w jedynej toalecie, do której nie mają dostępu inni pasażerowie.

Jeśli chodzi o weekendowe noclegi, radzę szukać noclegów w mniejszych miastach, oddalonych na przykład o 40 minut lub godzinę jazdy pociągiem od dużego miasta – często można znaleźć niedrogi nocleg o komforcie porównywalnym do droższego w dużym mieście, nie ryzykujemy też nocy spędzonej z pijanymi imprezowiczami, przyjeżdżającymi tylko po to, aby się upić.

Lista ofert według stanu na 12.03.2016. W związku ze zmianami w zarządach przewoźników sytuacja może wkrótce ulec zmianie.

PKP INTERCITY

Bilet Weekendowy – bilet sieciowy uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów; obowiązuje od godziny 19:00 dnia roboczego poprzedzającego dzień wolny od pracy do godziny 6:00 pierwszego dnia roboczego następującego po dniach wolnych. W praktyce najczęściej od 19:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek. O ile piątek lub poniedziałek są dniami wolnymi od pracy, ważność biletu jest automatycznie wydłużana.  Obowiązuje w pociągach TLK i IC. Wadą tego biletu jest brak możliwości przejazdu za dopłatą w kuszetkach i wagonach sypialnych.
Cena: 79 zł (2 klasa); 109 zł (I klasa).

Bilet Weekendowy MAX – rozszerzona wersja Biletu Weekendowego.  Obowiązuje w tym samym przedziale czasowym, uprawnia ponadto do przejazdów pociągami EIC i EIP (ten ostatni za dopłatą 10 zł za każdy przejazd), można też wykupić miejsce w wagonie z miejscami do leżenia (Tania Kuszetka) (od 28.04.2016r. oferta Tania Kuszetka została zlikwidowana).  Opłaca się szczególnie w długie weekendy.
Cena: 154 zł (2 klasa); 247 zł (I klasa).

PRZEWOZY REGIONALNE

Bilet Turystyczny – bilet sieciowy uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów  od godziny 18:00 dnia roboczego poprzedzającego dzień wolny od pracy do godziny 6:00 pierwszego dnia roboczego następującego po dniach wolnych. Ważny w pociągach REGIO Przewozów Regionalnych, honorowany w pociągach Kolei Dolnośląskich, Kolei Wielkopolskich, Kolei Śląskich, Kolei Małopolskich, Arriva RP i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.  Jeśli podróżujecie w weekendy, to najlepsza oferta na pociągi REGIO. Wady to brak połączeń nocnych.
Cena: 45 zł.

Bilet Turystyczny mini – okrojona wersja Biletu Turystycznego.  Ważny tylko w pociągach REGIO uruchamianych przez Przewozy Regionalne, co znacznie ogranicza możliwości podróżowania, a cena jest niewiele niższa.
Cena: 39 zł.

Bilet Turystyczny + Czechy – mało znana oferta, pozwalająca podróżować po Polsce pociągami REGIO Przewozów Regionalnych, Kolei Dolnośląskich oraz Arrivy RP, a także na wybranych przy granicy z Republiką Czeską w pociągach i ČD i GW Train Regio a.s. . Ramy czasowe takie same jak w przypadku Biletu Turystycznego, dostępny tylko w dniu podróży (nie jest prowadzona przedsprzedaż biletów).  Swego czasu na forach miłośników kolei zwracano uwagę na niewiedzę na temat tego biletu wśród czeskich konduktorów.
Cena: 55 zł.
Schemat czeskich tras, na których obowiązuje bilet

KOLEJE ŚLĄSKIE

Dobowy bilet sieciowy imienny – jednodniowy bilet sieciowy ważny w pociągach Kolei Śląskich oraz honorowany przez České dráhy na terenie kraju morawsko-śląskiego. Na stronie Kolei Śląskich trudno znaleźć informacje na temat tego biletu. Więcej w artykule Moravskoslezský kraj – co zwiedzić?.
Cena: 34 zł.

Silesia Weekend – zniżka na przejazdy od 18:00 w dniu poprzedzającym dzień wolny od pracy i dni wolne od pracy, przy czym każdą sobotę traktuje się jako dzień wolny do pracy, przy czym przejazd powrotny musi się zakończyć do do godz. 6.00 pierwszego dnia roboczego następującego po dniach wolnych od pracy. Zniżka na przejazd w jedną stronę wynosi 15%, zniżka na przejazd powrotny 20%.  Zniżka nie łączy się np. z Biletem Liniowym.

KOLEJE DOLNOŚLĄSKIE

Podróżuj z KD – bilet sieciowy ważny od godziny 18:00 dnia roboczego poprzedzającego bezpośrednio następujące po sobie dni wolne od pracy, do godziny 6:00 pierwszego dnia roboczego następującego po dniach wolnych. Bilet uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w ramach jego ważności w pociągach Kolei Dolnośląskich. Bilet można nabyć w kasach biletowych Kolei Dolnośląskich lub u obsługi pociągu. Do biletu można też dokupić bilet wielokrotny na przewóz roweru za 5 złotych.
Cena: 35 złotych.

Promocja Drezdeńska – niedrogie bilety do Drezna. Promocja obowiązuje wprawdzie również w dni robocze, ale wycieczka weekendowa do Drezna to atrakcyjna propozycja, choć ze względu na sytuację w Niemczech wkrótce może się to zmienić.  Bilet dostępny w kilku wariantach, na przykład bilet rodzinny dla 5 osób, z czego tylko dwie osoby mogą mieć ukończone 15 lat lub bilet grupowy dla 5 osób bez ograniczeń wiekowych.  Bilety powrotne są ważne 1 dzień lub 14 dni, przy czym dłuższa ważność biletu oznacza wyższą cenę.

Przykładowe ceny:
Wrocław – Drezno dla jednej osoby w jedną stronę: 79 zł
Wrocław – Drezno dla jednej osoby tam i z powrotem ważny 1 dzień: 109 zł
Wrocław – Drezno dla jednej osoby tam i z powrotem ważny 14 dni: 139 zł
Wrocław – Drezno bilet rodzinny; tam i z powrotem ważny 1 dzień: 229 zł
Wrocław – Drezno bilet grupowy tam i z powrotem ważny 1 dzień: 299 zł
Wrocław – Drezno bilet grupowy tam i z powrotem ważny 14 dni: 379 zł

Szczegółowy regulamin oferty Promocja Drezdeńska

KOLEJE MAZOWIECKIE

Bilet Wycieczkowy – specjalna taryfa dla biletów na przejazd w każdy piątek od godz. 18.00, w sobotę i niedzielę, jak również w każdy dzień ustawowo wolny od pracy oraz w dni określone przez Koleje Mazowieckie.  Na podstawie biletu wycieczkowego można odbyć przejazd pociągiem KM w relacji do 200 km. Uprawnienie do korzystania z biletów wycieczkowych nie dotyczy przejazdów w I strefie KM. Termin ważności biletu wycieczkowego na przejazd „tam” oraz na przejazd „tam i z powrotem” wynosi jeden dzień.
Podróż musi być ukończona do godz. 24.00 terminu ważności biletu.

Bilet sieciowy imienny – bilet sieciowy ważny w pociągach regionalnych Kolei Mazowieckich (nie jest honorowany w weekendowych i wakacyjnych pociągach dalekobieżnych), dostępny jako jednodniowy, trzydniowy, miesięczny, kwartalny i roczny. Dla osób podróżujących w weekendy najlepszą ofertą są bilety jednodniowe i trzydniowe.

Cena biletu jednodniowego: 37 zł
Cena biletu trzydniowego: 61 zł

KOLEJE WIELKOPOLSKIE

Wielkopolski Bilet Weekendowy Grupa – uprawnia do przejazdu grupy maksymalnie 5 osób lub dwojga rodziców z dowolną liczbą dzieci własnych do ukończenia 16 roku życia przez cały weekend, czyli od godziny 0:00 w każdą sobotę do godziny 24:00 w niedzielę, jeżeli dniem bezpośrednio poprzedzającym weekend (sobota i niedziela) lub następującym po nim jest dzień świąteczny/dni świąteczne – ważność biletu obejmuje czas 48 godzin od godziny 0:00 pierwszego dnia ważności biletu. Do Wielkopolskiego Biletu Weekendowego można dokupić bilet Rower/Bike + uprawniający do przewozu 5 rowerów za 5,5 zł (w przypadku większych rodzin liczba rowerów za tę cenę jest odpowiednio większa).
Cena: 160 zł

ŁÓDZKA KOLEJ AGLOMERACYJNA

Bilet wycieczkowy – niższe ceny biletów jednorazowych, taryfa  obowiązuje w  piątek od godz. 18:00 do 24:00, sobotę, niedzielę i w każdy dzień ustawowo wolny od pracy, od godz. 0:01 do 24:00. Zniżka na przejazd w jedną stronę to 15%, na przejazd powrotny 30%. Bilety są ważne przez 1 dzień, a podróż musi być zakończona najpóźniej do godz. 24:00 w ramach terminu ważności biletu.

Jednodniowy bilet sieciowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej został jakiś czas temu zlikwidowany i w dni robocze nie ma możliwości przejazdu po sieci ŁKA na bilecie sieciowym, w weekendy pozostaje Bilet Turystyczny Przewozów Regionalnych.

Pozostali przewoźnicy nie mają godnych polecenia weekendowych ofert promocyjnych (np. Szybka Kolej Miejska Trójmiasto lub Warszawska Kolej Dojazdowa), inni honorują Bilet Turystyczny Przewozów Regionalnych (np. Koleje Małopolskie, Arriva RP). Kilka dni temu portale podróżnicze informowały, że na pociągi komercyjne uruchomione od 13 marca przez Arrivę RP można kupić bilety za 1 zł w ofercie Multi Region, ale nie udało mi się znaleźć takiego biletu, pomimo drobiazgowych poszukiwań. Istnieje jeszcze kilka biletów umożliwiających niedrogie podróżowanie na obszarach przygranicznych, w pociągach i autobusach kilku przewoźników, ale o nich w osobnym artykule.

Flirt 3 PKP Intercity

I klasa pociągu Flirt 3 PKP Intercity – wystarczy Bilet Weekendowy, aby przejechać się takim pociągiem na przykład z Katowic do Gdyni.

%d bloggers like this: