Kolej na Podróż

Uznamska Kolej Nadmorska – jak podróżować?

Uznamska Kolej Nadmorska (Usedomer Bäderbahn) to przewoźnik obsługujący wybrane połączenia kolejowe i autobusowe na terenie kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz pociągi rozpoczynające i kończące swój bieg na stacji Świnoujście Centrum na terytorium Polski, tuż przy granicy z Niemcami. W języku polskim nazwa Usedomer Bäderbahn często tłumaczona jest także jako Uznamska Kolej Uzdrowiskowa.

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

Uznamska Kolej Uzdrowiskowa została założona w 1994 roku. Firma początkowo miała obsługiwać połączenia kolejowe na wyspie Uznam. Od tamtej pory przy współpracy z kolejami niemieckimi Deutsche Bahn wyremontowano linie kolejowe, część przystanków, podniesiono prędkości szlakowe, a przewóz pasażerów pomiędzy nadmorskimi miejscowościami wypoczynkowymi przebiega bez zakłóceń. Jednym z ważniejszych wydarzeń w historii firmy było oddanie do użytku odcinka z Ahlbeck do stacji Świnoujście Centrum.

Od 1 stycznia 2016 roku firma rozpoczęła także obsługę kilku linii autobusowej komunikacji podmiejskiej, w tym linii 290/291, która wcześniej dojeżdżała do Świnoujścia. Niestety, od czasu przejęcia przewozów przez Uznamską Kolej Nadmorska autobusy dojeżdżają tylko do granicy w Ahlbeck. [1] W czasie opracowywania artykułu nie pojawiały się żadne informacje na temat ewentualnego rozszerzenia linii.

Obecnie Uznamska Kolej Nadmorska obsługuje następujące linie kolejowe:
Linia kolejowa 6768     Świnoujście Centrum – Seebad Heringsdorf
Linia kolejowa 6772     Züssow – Wolgast Hafen
Linia kolejowa 6773     Seebad Heringsdorf – Wolgast Hafen
Linia kolejowa 6774     Zinnowitz – Peenemünde
Linia kolejowa 6778     Velgast – Barth

TABOR:

Uznamska Kolej Nadmorska do obsługi połączeń zakupiła spalinowe zespoły trakcyjne GTW 2/6 produkcji firmy Stadler AG. Są to pojazdy przeznaczone do przewozów regionalnych, wyposażone w toaletę z obiegiem zamkniętym. Pociągi mogą rozwijać prędkość 120 km/h, posiadają 126 miejsc do siedzenia i 91 miejsc stojących. Wydzielono przestrzeń dla osób na wózkach inwalidzkich i rowerów.

Szczegółowe informacje na temat specyfikacji technicznej pociągów Uznamskiej Kolei Nadmorskiej znajdziecie na stronie www.transportszynowy.pl/gtw26.php

Uznamska Kolej Uzdrowiskowa

Uznamska Kolej Nadmorska – pociąg (fot. Sebastian Wallroth, GNU)

BILETY JEDNORAZOWE:

Uznamska Kolej Nadmorska z pozoru ma skomplikowany system sprzedaży biletów, w rzeczywistości jest on dużo bardziej przejrzysty, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka.

Linie kolejowe podzielone są na dwie strefy taryfowe:

Strefa taryfowa A:

Züssow – Wolgast – Zinnowitz – Seebad Heringsdorf – Seebad Ahhlbeck Grenze – Świnoujście Centrum
Zinnowitz – Peenemünde

Strefa taryfowa B:

Züssow – Greifswald – Stralsund – Barth

Strefa taryfowa B podlega Wspólnej Taryfie Pomorza Przedniego (GTV), obowiązującej dla pociągów regionalnych Uznamskiej Kolei Nadmorskiej i Deutsche Bahn.

W obu strefach taryfowych wyodrębniono kilka stref cenowych i aby obliczyć cenę biletu, należy posłużyć się tabelami z ulotki Usedomer Bäderbahn z odnośnika poniżej.

Przykład: chcemy pojechać ze stacji Świnoujście Centrum do stacji Wolgast. Jak wynika z tabeli, jest to 4 strefa cenowa, więc za bilet w jedną stronę dla osoby dorosłej zapłacimy 8,50 euro. Bilet ulgowy kosztuje 4,25 euro.

Dostępne są bilety grupowe za 50% ceny biletu normalnego, jednak grupa musi się składać z co najmniej sześciu osób. Szczegółowy wykaz zniżek i przepisów przewozowych w odnośniku poniżej.

Plik z taryfą Uznamskiej Kolei Uzdrowiskowej w języku polskim

Plik z taryfą Uznamskiej Kolei Nadmorskiej w języku polskim

 BILET SIECIOWY USEDOM-TICKET:

Osoby chcące pozwiedzać miasteczka i nadmorskie kurorty w strefie taryfowej A mogą kupić bilet Usedom-Ticket ważny przez jeden dzień na dowolną liczbę przejazdów w pociągach Uznamskiej Kolei Nadmorskiej na trasach:

Züssow – Wolgast – Zinnowitz – Seebad Heringsdorf – Seebad Ahhlbeck Grenze – Świnoujście Centrum
Zinnowitz – Peenemünde

Bilet można nabyć w wersji dla jednej osoby, jak również dla 2, 3, 4 i 5 osób. Jak to często bywa na sieci kolei niemieckich, bilet jest dość drogi, jeżeli jest kupowany dla jednej osoby, natomiast pozostałe osoby płacą znacznie mniej niż pierwsza osoba.

Ceny w 2017 roku:
Usedom-Ticket dla jednej osoby dorosłej: 16 euro
Usedom-Ticket dla dwóch osób dorosłych: 24 euro
Usedom-Ticket dla trzech osób dorosłych: 28 euro
Usedom-Ticket dla czterech osób dorosłych: 32 euro
Usedom-Ticket dla pięciu osób dorosłych: 36 euro

Usedom-Ticket tygodniowy dla jednej osoby dorosłej: 35 euro.

Bilet całodniowy na przewóz roweru: 4 euro (przejazd z rowerem w pociągu dozwolony w miarę dostępności wydzielonych miejsc postojowych).

Usedom Ticket

Bilet Usedom Ticket

BILET SIECIOWY INSEL & ME(E)HR-TICKET

Insel & Me(e)hr-Ticket to bilet jednodniowy pozwalający podróżować pociągami Uznamskiej Kolei Nadmorskiej i pociągami regionalnymi Deutsche Bahn w strefach taryfowych A i B, co pozwala zwiedzić kilka pięknych miast i miasteczek, między innymi Stralsund, do którego chciałem od dawna pojechać.

Według mnie to atrakcyjna oferta. Istnieje wprawdzie bilet regionalny na Meklemburgię Pomorze-Przednie firmy Deutsche Bahn, ale w dni robocze jest on ważny od godziny 09:00, podczas gdy Insel & Me(e)hr-Ticket już od północy do 24. W weekendy również Mecklenburg-Vorpommern-Ticket jest ważny od 09:00. Różnica w cenie jest niewielka.

Ceny biletu Insel & Me(e)hr-Ticket w 2017 roku:

Insel & Me(e)hr-Ticket dla jednej osoby: 21 euro
Insel & Me(e)hr-Ticket dla dwóch osób: 25 euro
Insel & Me(e)hr-Ticket dla trzech osób: 29 euro
Insel & Me(e)hr-Ticket dla czterech osób: 33 euro
Insel & Me(e)hr-Ticket dla pięciu osób: 37 euro
Insel & Me(e)hr-Ticket – bilet miesięczny: 150 euro

Bilet można kupić u konduktora na stacji Świnoujście Centrum. Płatność gotówką w euro lub w polskich złotych (banknoty). Z tego, co czytałem na forach i innych stronach internetowych, przelicznik jest niekorzystny, więc lepiej płacić w euro.

Insel & Me(e)hr-Ticket

Insel & Me(e)hr-Ticket

MECKLENBURG-VORPOMMEN-TICKET

Alternatywą dla biletu jednodniowego Insel & Me(e)hr-Ticket jest Mecklenburg-Vorpommen-Ticket oferowany przez koleje niemieckie Deutsche Bahn. Bilet jest niewiele droższy, ale można z nim zwiedzić całą Meklemburgię-Pomorze Przednie, w tym wyspę Rugię, jest również honorowany w niektórych zintegrowanych systemach komunikacji miejskiej (o bilecie napiszę w przyszłości osobny artykuł).

W odróżnieniu od biletu Insel & Me(e)hr-Ticket bilet z oferty Deutsche Bahn w dni robocze obowiązuje dopiero od godziny 09:00 do 03:00 dnia następnego, więc będzie mało przydatny, jeżeli mamy na przykład bazę wypadową w Świnoujściu i chcemy około 06:00 wyjechać pociągiem do Stralsund. Co innego w weekendy i dni wolne od pracy w Niemczech. Wtedy bilet obowiązuje również od północy i daje o wiele większe możliwości przy niewygórowanej cenie.

Ceny biletów Mecklenburg-Vorpommen-Ticket w 2017 roku:

Mecklenburg-Vorpommen-Ticket dla jednej osoby: 23 euro
Mecklenburg-Vorpommen-Ticket dla dwóch osób: 27 euro
Mecklenburg-Vorpommen-Ticket dla trzech osób: 31 euro
Mecklenburg-Vorpommen-Ticket dla czterech osób: 35 euro
Mecklenburg-Vorpommen-Ticket dla pięciu osób: 39 euro

Mecklenburg-Vorpommen-Ticket – mapa obowiązywania biletu (źródło: Deutsche Bahn)

KTÓRY BILET WYBRAĆ:

Insel & Me(e)hr-Ticket – jeżeli chcemy zwiedzić Greifswald, Stralsund oraz Barth
Mecklenburg-Vorpommern-Ticket – jeżeli chcemy zwiedzić Stralsund i wyspę Rugię.

PODSUMOWANIE:

W artykule krótko opisałem oferty Uznamskiej Kolei Nadmorskiej i Deutsche Bahn, pozwalające niedrogo podróżować po liniach nad Morzem Bałtyckim oraz całej Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Jeśli chodzi o zwiedzanie, to ja zwiedziłbym obowiązkowo Stralsund, Greifswald i Barth, fakultatywnie Wolgast. Reszta – co kto lubi, najlepiej samodzielnie przygotować się do podróży.

Informacje na temat miast Meklemburgii-Pomorza Wschodniego znajdziecie na wielu blogach podróżniczych, jednak pamiętajcie, iż w zdecydowanej większości powstały one na zamówienie organizacji turystycznych, które zafundowały blogerom podróż, zakwaterowanie, wyżywienie, wszelkie bilety i być może w niektórych przypadkach sporo zapłaciły za każdy dzień pobytu. Blogerzy zatajają ten fakt i trudno wierzyć w ich wiarygodność, choć każdy bloger konsekwentnie zapewnia, że pisze samą prawdę oraz opisuje własne spostrzeżenia. W praktyce w zdecydowanej większości czytamy artykuły wychwalające pod niebiosa zwiedzone miejsca, mające mało wspólnego z rzeczywistością.

Noclegi w niewygórowanej cenie bez problemu znajdziecie w centrum Świnoujścia (bez problemu poza sezonem, w sezonie może być trudno).

W Ahlbeck, tuż przy granicy polskiej, podobno otwarto ośrodek dla uchodźców. Oficjalnie nie ma to wpływu na bezpieczeństwo, ale wiecie, jak jest.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Stralsund

Stralsund z lotu ptaka (fot. @readactor, CC-BY, flickr.com)

 

%d bloggers like this: