Kolej na Podróż

Brema – co zobaczyć?

Brema to jedno z miast, które odwiedziłem w ramach wojaży z biletem Niedersachsen Ticket oferowanym przez koleje niemieckie Deutsche Bahn. Jest to jedno z miejsc bardzo znanych, popularnych wśród turystów, a informacji o zabytkach znajdziecie mnóstwo. Dlatego przygotowałem tylko krótki wpis opisujący własne spostrzeżenia.

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

DWORZEC KOLEJOWY:

Dworzec kolejowy Bremen Hbf z zewnątrz wygląda pięknie, przynajmniej od strony Bahnhofplatze. W środku bardzo ładnie wygląda hol, natomiast reszta, może poza halą peronową, nie różni się od dworców w dużych niemieckich miastach – przejście pod torami i część dworca od strony Willy-Brandt Platz przypominają galerię handlową, tylko ceny są znacznie wyższe niż w centrum miasta. Tuż przy dworcu jest supermarket Aldi, gdzie można kupić znacznie taniej.

CENTRUM MIASTA:

Z dworca kolejowego do rynku idzie się około 15 minut. Po Bremie można poruszać się tramwajem, jednak osobiście radziłbym spacer na piechotę – najważniejsze zabytki i atrakcje położone są blisko siebie i nie namęczycie się.

W drodze do centrum mijamy liczne knajpki prowadzone przez Turków i Azjatów. Negatywne zjawisko to liczni żebracy i bezdomni – nie spodziewałem się tak dużej ich liczby.

Zabytkowe centrum miasta zaczyna się po minięciu dawnej fosy miejskiej. Z mostku nad fosą widać zabytkowy młyn, w którym obecnie mieści się restauracja. Nad fosą urządzono ścieżki spacerowe, park z dużą ilością kolorowych kwiatów.

Przy wejściu na deptak stoi pomnik świniopasa ze stadem świń. Sam deptak niczego sobie, ale cudów też nie ma. Mijamy liczne galerie handlowe i mnóstwo lokali gastronomicznych serwujących dania kuchni azjatyckiej – jak najbardziej na plus, bo niemieckie kiełbasy znudziły mi się bardzo szybko.

Wkrótce naszym oczom ukazuje się piękny rynek z ratuszem, katedrą, posągiem Rolanda i pomnikiem muzykantów z baśni braci Grimm, z którymi Brema kojarzy się wielu osobom. Po rynku kręciło się dużo turystów i wycieczek szkolnych, w tym wycieczki z Polski.

W weekendy często można spotkać przed katedrą młodych mężczyzn sprzątających jej schody. Dlaczego? Jest taki zwyczaj w Bremie, że mężczyzna, który skończył 30 lat i się nie ożenił, musi zamiatać schody katedry. Kilka dni wcześniej jego przyjaciele dają ogłoszenie w gazecie, że coś takiego będzie miało miejsce. A potem zbierają się, rozrzucają na schodach katedry kapsle a 30-latek musi zamiatać dopóki nie pocałuje go dziewica. Jeśli chodzi o panie, to i one muszą wziąć się za sprzątanie, gdy kończą trzydziestkę. Nie zamiatają jednak schodów, ale czyszczą klamkę katedry. [1]

Spacerując po okolicznych uliczkach dojdziemy do Schnoorviertel – dawnej dzielnicy rybackiej z wąskimi uliczkami i niską, zabytkową zabudową. Poza dworcem i rynkiem to najładniejsze miejsce w Bremie.

Następnie warto się przejść na promenadę nad brzegiem Wezery – rzeki przepływającej przez centrum miasta. Muszę jednak przyznać, że na żywo promenada i zabudowa nad rzeką nie robią takiego wrażenia jak na zdjęciach publikowanych w folderach turystycznych.

Ja kontynuowałem spacer ulicą Martinistrasse – bardzo ładna, reprezentacyjna ulica z markowymi sklepami i lokalami gastronomicznymi. Po drodze niemal same galerie handlowe i tylko pojedyncze zabytkowe budynki wciśnięte gdzieś pomiędzy współczesne gmachy.

Nie zamierzałem tracić czasu na muzea i galerie sztuki, więc wkrótce wróciłem na dworzec, kończąc kilkugodzinną wycieczkę.

CO JESZCZE ZWIEDZIĆ?

Dla mnie była to niezbyt długa wycieczka, ograniczona do spaceru po centrum. Jeżeli macie czas i pieniądze, warto zobaczyć również następujące miejsca:

Browar Beck’s – wycieczka z przewodnikiem po znanym browarze działającym w Bremie od XI wieku. Wycieczki o ustalonych godzinach, nie wszystkie w języku angielskim – program jak w innych tego typu wycieczkach – zwiedzanie browaru, projekcja krótkiego filmu, a potem degustacja piw.

Mercedes-Benz – zwiedzanie fabryki Mercedesa w Bremie z przewodnikiem. Tylko raz w tygodniu, bilety można kupić jedynie w punktach informacji turystycznej lub na stronie informacji turystycznej Bremy.

Airbus Defence & Space Center – atrakcja turystyczna w fabryce Airbusa poświęcona międzynarodowej stacji kosmicznej ISS – zwiedzający mogą zobaczyć, jak astronauci radzą sobie w stanie nieważkości.

Universum Bremen – centrum nauki. W przystępny sposób prezentowane są zjawiska natury, uzupełnione o liczne wystawy czasowe. Zwiedzający mogą podziwiać panoramę Bremy z 27-metrowej wieży.

WRAŻENIA:

Pewnie opis wyda ci się bardzo krótki, ale artykułów o zabytkach w tym mieście jest mnóstwo, a ja nie lubię kopiować całych akapitów z innych portali. Brema podobała mi się, miasto ma przyjemną atmosferę, choć pod względem zabytków oczekiwałem znacznie więcej. Po prostu inaczej sobie to miejsce wyobrażałem.

Należy wziąć uwagę zniszczenia w wyniku bombardowań alianckich, mimo to czułem ogromny niedosyt po przeczytaniu wielu artykułów nie tylko na polskich blogach i portalach podróżniczych.

Czy poleciłbym Bremę czytelnikom? Tak, ale tylko jako jedno z dwóch miast w ciągu jednego dnia – na przykład jeden dzień wystarczy na Hanower i Bremę. Chyba, że ktoś lubi powolny spacer, śniadanie w kawiarni i długie zakupy, bo na zakupy Brema świetnie się nadaje.

Czy wrócę do Bremy? Nie, nie wrócę. Ale to nie wina Bremy, tylko kosztów podróżowania po Niemczech.

ŹRÓDŁA:

[1]https://www.dzienniklodzki.pl/artykul/578481,brema-spedz-z-nia-choc-kilka-dni-zdjecia,id,t.html

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Brema - dworzec kolejowy

Brema – dworzec kolejowy

Brema - dworzec kolejowy

Brema – hol dworca

Brema - Martinistrasse

Brema – Martinistrasse

Brema - Młyn

Brema – Młyn

Brema - pomnik świniopasa

Brema – pomnik świniopasa

Brema - kamienice przy rynku

Brema – kamienice przy rynku

Brema - ratusz

Brema – ratusz

%d bloggers like this: