Kolej na Podróż

Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn – fotoprzewodnik

W dzisiejszym wpisie chciałbym wam przedstawić galerię zdjęć pociągów kolei niemieckich Deutsche Bahn. Pokazane tutaj pociągi to najczęściej spotykane pociągi państwowego przewoźnika na niemieckich torach. W fotoprzewodniku skupiłem się na zdjęciach, nie znajdziecie tutaj szczegółowych opisów pociągów. Jechałem wszystkimi przedstawionymi pociągami poza ICE 1. Nie posiadam zdjęć pociągów ICE 4, które wkrótce powinny pojawić się w regularnym ruchu pasażerskim.

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

Jeśli chodzi o komfort, to wszystkimi pociągami, poza Siemensem Desiro, jechało mi się bardzo wygodnie i nie narzekam. Wszystkie były klimatyzowane i we wszystkich była co najmniej jedna toaleta z obiegiem zamkniętym. Co do Siemensa Desiro – nie wiem dlaczego, ale po prostu nie lubię tych pociągów.

Pamiętajcie, że dużo połączeń regionalnych w Niemczech obsługują inni przewoźnicy. Postaram się za jakiś czas zebrać informacje umożliwiające mi opisanie ich oferty oraz pokazanie pociągów.

W fotoprzewodniku nie ma także połączeń Eurocity. Pociągi Eurocity kursujące przez Niemcy najczęściej zestawione są z wagonów zagranicznych przewoźników.

POCIĄGI REGIONALNE:

Na połączeniach regionalnych obsługiwanych przez Deutsche Bahn spotkacie głównie pojazdy serii BR 424-426 (linie zelektryfikowane) oraz pojazdy Siemens Desiro, Bombardier Talent i Coradia Lint. Pojazdy BR 424, 425 i 426 nie wyglądają jakoś zachęcająco, natomiast są bardzo wygodne. W pojazdach BR 424-426 pierwsza klasa nie różni się niczym od drugiej, poza ceną.

BR 424

Deutsche Bahn BR 424 na stacji Bad Pyrmont

BR 425

Deutsche Bahn BR 425 w Duisburgu

BR 426

Deutsche Bahn BR 426 w Altenbeken

 BR 424

Wnętrze typowe dla pociągów serii BR 424-426 kolei niemieckich

A teraz pojazdy spotykane na liniach niezelektryfikowanych:

VT 644

Deutsche Bahn VT 644 na stacji Warburg

Coradia Lint 41

Deutsche Bahn VT 648, czyli Coradia Lint 41. Bardzo popularny pociąg w Niemczech – kursuje w pociągach wielu przewoźników regionalnych

Coradia Lint 41

Deutsche Bahn VT 648 w środku

POCIĄGI REGIONAL-EXPRESS (RE) i INTERREGIO-EXPRESS (IRE)

Pociągi tych kategorii najczęściej zestawione są ze składów piętrowych push-pull. Jak można poczytać na specjalistycznych stronach, Deutsche Bahn posiada cztery generacje takich pociągów. Trzy z nich niewiele różnią się od siebie – czwarta natomiast wygląda znacznie lepiej niż poprzednie i została pokazana na zdjęciach. Pociągi te jeżdżą bardzo szybko, są bardzo wygodne, natomiast w wielu z nich nie ma czynnych gniazdek. Wyjątek to pociągi trzeciej i czwartej generacji. W pociągach czwartej generacji zamontowano dodatkowo automaty z napojami i przekąskami.

W pociągach Regional-Express czasami spotkamy również pociągi BR 424-426, kursujące głównie na połączeniach regionalnych. Nie wiem, od czego to zależy.

Pociąg piętrowy

Deutsche Bahn – pociąg piętrowy jako połączenie RE Brema – Hanower

Pociąg Regional-Express

Deutsche Bahn – typowe wnętrze drugiej klasy pociągu RE i IRE

Regional-Express

Deutsche Bahn – często spotykane wnętrze pierwszej klasy pociągu RE i IRE

Pociąg piętrowy

Deutsche Bahn – pociąg piętrowy czwartej generacji. Kursują głównie w Brandenburgii

Deutsche Bahn

Druga klasa w pociągu piętrowym czwartej generacji.

Pierwsza klasa

Pierwsza klasa w pociągu piętrowym czwartej generacji.

POCIĄGI INTERCITY

Jako pociągi Intercity firmy Deutsche Bahn kursują głównie składy wagonowe zestawione z wagonów pierwszej i drugiej klasy oraz wagonu barowego. Są to wagony po modernizacji, również bardzo wygodne, mamy sporo miejsca na nogi, a szyby są przyciemniane. Nie znalazłem ani jednej wady tych pociągów i chętnie przejechałbym się nimi niejeden raz.

Intercity

Deutsche Bahn – pociąg Intercity

DB Intercity

Deutsche Bahn – wnętrze pociągu Intercity

Na niektórych trasach kursują również pociągi z piętrowymi wagonami. W rozkładzie jazdy również są oznaczone jako pociągi kategorii Intercity, natomiast mówi się o nich jako o pociągach Intercity 2.

Pociągi Intercity 2 to pociągi push-pull zestawione z lokomotywy elektrycznej, wagonów piętrowych i wagonu sterowniczego. Na połączeniach Deutsche Bahn pojawiły się w grudniu 2015 roku. Każdy pociąg ma 25 wagonów, długość składu to 135 metrów bez lokomotywy. Maksymalna prędkość wynosi 160 km/h. Jak zapewnia Deutsche Bahn na swoich stronach internetowych, nowe pociągi zużywają jedną piątą mniej prądu niż pociągi poprzedniej generacji. W pociągu wydzielono miejsce na wagon barowy. Pociągi Intercity 2 spotkacie na wybranych połączeniach pomiędzy miastami Kolonia – Dortmund – Hanower – Magdeburg – Halle – Lipsk – Drezno.

Wykorzystałem jedno zdjęcie z materiałów Deutsche Bahn, ponieważ moje było zbyt słabej jakości.

IC 2

Deutsche Bahn – pociąg IC 2 (mat. prasowe kolei niemieckich)

Intercity 2 DB

Deutsche Bahn – druga klasa pociągu Intercity 2

Intercity 2 DB

Deutsche Bahn – pierwsza klasa pociągu IC 2

POCIĄGI INTERCITY EXPRESS I ICE SPRINTER

Najtrudniej opisać w zwięzły sposób pociągi kategorii ICE. Obecnie na połączeniach dalekobieżnych Deutsche Bahn spotykamy pociągi ICE 1, ICE 2, ICE 3, ICE T i ICE Sprinter. Od grudnia 2017 przybędzie pociąg ICE 4. W rzeczywistości najwięcej połączeń obsługują pociągi ICE 2 i ICE 3 (ten ostatni pojazd również pociągach ICE T i ICE Sprinter). Pociągi ICE 1 trudno spotkać. Według mnie najwygodniejszym pociągiem jest ICE 2. ICE 3 podczas pierwszego przejazdu nie przypadł mi do gustu, później było znacznie lepiej.

ICE 1

Deutsche Bahn – pociąg ICE 1 (aut. Hugh Llewelyn, CC-BY-SA, flickr.com)

ICE 1

Deutsche Bahn – druga klasa pociągu ICE 1 (aut. Sebastian Terfloth ps. Sese_Ingolstadt, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

ICE 2

Deutsche Bahn – pociąg ICE 2

ICE 2

Deutsche Bahn – druga klasa pociągu ICE 2

ICE 2

Pierwsza klasa pociągu ICE 2

ICE 3

Deutsche Bahn – pociąg ICE 3

ICE 3

Druga klasa pociągu ICE 3

ICE 3

Pierwsza klasa pociągu ICE 3

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: