Kolej na Podróż

Steinheim – dawne miasto mebli

Steinheim to małe miasteczko w Nadrenii Północnej-Westfalii. Zatrzymałem się tu na chwilę podczas podróży z biletem jednodniowym Deutsche Bahn. Steinheim liczy około 13 tysięcy mieszkańców, dawniej było prężnym ośrodkiem przemysłu meblarskiego, obecnie o tradycjach przypomina jedynie niewielkie Muzeum Mebli, które zbiera raczej kiepskie opinie w internecie.

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

Dworzec kolejowy w Steinheim wygląda bardzo ładnie. Wyremontowano budynek dworca i otoczenie, zamontowano windy i podjazdy dla niepełnosprawnych, a renowację dworca nagrodzono kilka lat temu w konkursie na niemiecki „Dworzec Roku”, o czym przypomina tablica pamiątkowa.

Piętro budynku dworca i część parteru zajmuje hotel, na parterze urządzono restaurację grecką, a o obsługę podróżnych stara się pani w małym okienku kasowym. Z kupnem biletu nie ma jednak problemu, bo przy peronach zamontowano biletomaty. Wyświetlacze elektroniczne pokazują odjazd najbliższego pociągu. Ogólnie dworcowi nie można niczego zarzucić.

Przed dworcem znajduje się przystanek autobusów komunikacji podmiejskiej, przy przystanku postawiono bezpłatną toaletę automatyczną.

Dworzec znajduje się w centrum miasta. Do Rynku dojdziemy idąc prosto ulicą Dworcową (Bahnhofstraße), przechodzącą później w Marktstraße. Spacer trwa około 5 minut.

Sam Rynek w kształcie owalnym wygląda całkiem ładnie. Nad Rynkiem góruje wieża kościoła katolickiego, a po prawej stronie stoi Ratusz z 1835 roku wybudowany w stylu klasycystycznym. Prawdę mówiąc nie czuć zabytkowego charakteru tego budynku. Na środku rynku stoi fontanna, w której pływają ryby. Na rynku rozstawiono kamienne ławy, jest więc gdzie usiąść.

Bardzo ładnie wygląda plac przyległy do kościoła katolickiego St. Marien przy Rynku. Zabytkowa część Steinheim kończy się na kilku uliczkach wokół rynku, gdzie możemy zobaczyć pojedyncze domy szachulcowe z zaznaczonymi datami budowy na drzwiach. W drodze powrotnej na dworzec możemy zobaczyć jeszcze kościół ewangelicki przy Pyrmonter Straße oraz cmentarz przy Bahnhofstraße. Wszystko na niewielkiej powierzchni.

Jeśli z Rynku skręcimy w lewo lub pójdziemy ulicą Höxterstraße, dojdziemy do dzielnicy domków jednorodzinnych poprzecinanych czystymi uliczkami. Dalej są łąki, rzeczka Emmer, lasy i autostrada. Łąki i pastwiska w sprzyjających warunkach świetnie wyjdą na zdjęciach.

Co więc robić w Steinheim? Pociągi kursują tu w takcie godzinnym, na spacer po centrum wystarczy godzina pomiędzy jednym a drugim pociągiem w tym samym kierunku. W centrum miasta zjecie coś w kilku kawiarniach, lodziarni albo niedrogiej restauracji greckiej. W mieście jest też sporo sklepów, na przykład 200 metrów od dworca możemy zrobić zakupy w Combi i Aldi, a przy okazji coś zjeść.

Steinheim ogólnie to ładne, przyjemne, zadbane czyste miasteczko, jednak należy je traktować tylko jako krótki przystanek podczas wycieczki po Niemczech lub Nadrenii Północnej-Westfalii. W pobliżu jest sporo innych atrakcji, które da się zwiedzić podczas jednego dnia. W samym Steinheim turysta po trzech godzinach będzie się nudził, choć pod względem urody i atmosfery nie mam temu miasteczku nic do zarzucenia.

Warto dodać, że Steinheim może pochwalić się wodą źródlaną w kranach, a powietrze jest bardzo czyste i jeżeli przyjedziemy tu ze spowitego smogiem w okresie jesienno-zimowym Górnego Śląska lub Małopolski, różnica będzie odczuwalna od razu.

W Steinheim zatrzymują się pociągi relacji Hanower – Paderborn. Do Paderborn jedzie się ok. 25 minut, do Hanoweru ponad godzinę. Pociągi kursują co godzinę od 05:00 do 22:00.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Bahnhof

Dworzec kolejowy w Steinheim

Marktplatzstrasse

Uliczka prowadząca do Rynku

Marktplatzstrasse

Uliczka prowadząca do rynku

Marktplatz

Budynki przy Rynku

Steinheim

Budynek w centrum

%d bloggers like this: