Kolej na Podróż

Dworzec kolejowy Gdańsk Wrzeszcz

Dworzec kolejowy Gdańsk Wrzeszcz należy do najważniejszych dworców kolejowych na terenie Trójmiasta. Zatrzymują się tu pociągi wszystkich kategorii. Jest to również węzeł przesiadkowy.

Dworzec ten jeszcze 10 lat temu cieszył się bardzo złą sławą. Budynek został wyremontowany, aczkolwiek efekty remontu w części z kasami i poczekalnią na pierwszy rzut okaz nie są widoczne tak jak na największych dworcach. Poczekalnia nie mieści się w osobnym pomieszczeniu, tworzą ją plastikowe krzesełka we wspomnianej części z kasami.

Na dworcu czynne są kasy, do których często tworzą się kolejki. Oprócz kas bilety można zakupić w biletomacie. W części z kasami ponadto czynny jest salonik prasowy Relay i automat z napojami. Dostępne są gniazdka do ładowania urządzeń elektronicznych.

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik dla pasażerów
Dworce kolejowe – lista dworców opisanych na blogu
Polska – spis artykułów z Polski na blogu

Pomiędzy wejściem głównym a przejściem podziemnym znajduje się wejście do toalet. Toalety na fotokomórkę, płaci się za każde przejście. Na dworcu pełni dyżur ochroniarz, jednak nie liczyłbym na jego pomoc w razie zagrożenia.

Przejściem podziemnym przechodzimy do galerii handlowej Metropolia. Przejście podziemne czyste i wyremontowane. Tuż obok dworca możemy iść do drugiej galerii handlowej – „Galerii Bałtyckiej”.

Dworzec kolejowy Gdańsk Wrzeszcz ma 4 perony. Perony zadaszone, również zostały wyremontowane (bardzo ładnie) i przystosowane do odprawy osób niepełnosprawnych.

Jak wynika z opinii internautów, pojawiają się problemy z systemem informacji w wyświetlaczach elektronicznych na dworcu, a pociąg może przyjechać na inny peron niż wynikałoby to z rozkładu jazdy.

Przed dworcem znajduje się pętla autobusowa, w okolicy kebab, kiosk, kolektura lotto i punkty małej gastronomii. Nie będzie problemu z zakupem jedzenia nawet w późnych godzinach.

Dworzec kolejowy Gdańsk Wrzeszcz zwiedzałem w dzień, ale widać było, że po zmroku okolica robi się nieciekawa. Sam dworzec zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Nie zauważyłem jedynie skrzynek bagażowych.

Adres: Dmowskiego 1A, 80-001 Gdańsk

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Gdańsk Wrzeszcz

Dworzec kolejowy Gdańsk Wrzeszcz – wejście

Gdańsk Wrzeszcz

Wnętrze dworca

Gdańsk Wrzeszcz

Przejście podziemne

Peron

Wyremontowany peron

Peron

Wyremontowany peron

Pętla autobusowa

Pętla autobusowa przed dworcem

Mural

Piękny mural na browarze w pobliżu dworca Gdańsk Wrzeszcz

%d bloggers like this: