Kolej na Podróż

Drezno na weekend – praktyczny przewodnik

Drezno to stolica Saksonii i jedno z najpopularniejszych wśród Polaków niemieckich miast. Równie popularne jest wśród Czechów. Przewodników na temat tego miasta powstało mnóstwo, dlatego tylko w skrócie opiszę najważniejsze zabytki i atrakcje, których nie brakuje, pomimo wydarzeń z drugiej wojny światowej.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018

Spis treści:

1. Dojazd
2. Dworce kolejowe
3. Lotnisko
4. Komunikacja miejska
5. Najważniejsze zabytki
6. Najważniejsze muzea
7. Inne atrakcje

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

Na blogach podróżniczych Drezno opisywane jest jako piękne pod względem architektonicznym miasto i perełka. Niestety, większość blogerów jeździ do Drezna na wycieczki sponsorowane przez organizację turystyczną Saksonii i ich opisy są mocno przesadzone. Na mnie miasto nie zrobiło szczególnego wrażenia, jeżeli chodzi o zabytki – urodą ustępuje wielu innym niemieckim miastom. Trzeba jednak nadmienić, że nie zawsze tak było – dzisiejszy wygląd centrum  to przede wszystkim konsekwencja alianckich nalotów dywanowych z  13-14 lutego 1945 roku. Zostały wtedy zniszczone niemal wszystkie zabytki. Tylko część z nich odbudowano.

Jeżeli zamierzacie zwiedzić Drezno, warto przygotować się do wycieczki. W mieście jest sporo interesujących atrakcji, o których nie wiedziałem, a gdybym mógł jechać dziś, na pewno nie pominąłbym ich podczas pobytu.

Zobacz również:

Budziszyn – piękne miasto na weekend
Żytawska Kolej Wąskotorowa – niezwykła podróż
Görlitz na weekend – praktyczny przewodnik
Kolejowe atrakcje Drezna
Niezwykłe miejsca: Krzewina Zgorzelecka i Ostritz
Podróż koleją po Niemczech – przewodnik dla pasażerów 

1. DOJAZD

Do Drezna najlepiej dojechać pociągiem z Wrocławia. Od 9 grudnia 2018 roku nie kursują bezpośrednie pociągi Wrocław – Drezno. Połączenie jest realizowane z przesiadką w Węglińcu. Do Węglińca dojeżdża Impuls 2 Kolei Dolnośląskich. Na stacji Węgliniec pasażerowie przesiadają się do spalinowego zespołu trakcyjnego Deutsche Bahn jadącego do Drezna. Na podróże Wrocław – Drezno, Jelenia Góra – Drezno oraz Legnica – Drezno obowiązuje „Promocja Drezdeńska” – specjalna taryfa dla pociągów Kolei Śląskich oraz pociągów Trilex na połączenia bezpośrednie i przesiadkowe.

Szczegóły promocji na stronie: www.kolejedolnoslaskie.pl/oferty-taryfowe/promocja-drezdenska/

Flixbus uruchamia jeden autobus z Wrocławia jadący przez Drezno, jednak godziny przyjazdów i odjazdów nie zachęcają do skorzystania z połączenia.

Kilku przewoźników uruchomiło autobusy Wrocław – Drezno dowożące pasażerów z konkretnego miejsca w Dreźnie w konkretne miejsce we Wrocławiu, czyli pod sam dom. Niestety, ich ceny zniechęcają do korzystania z tego środka transportu.

Połączenia tego typu można wyszukać na stronie: www.e-podroznik.pl

2. DWORCE KOLEJOWE

Zdecydowana większość pasażerów przyjeżdżających do Drezna koleją wysiada na dworcu głównym – Dresden Hauptbahnhof.

Dworzec z zewnątrz (tzn. od strony głównego wejścia) wygląda imponująco. Po wejściu przechodzimy przez bardzo duży hol główny. Hala peronowa podzielona jest na trzy części  – z holu głównego możemy przejść do części dla pociągów podmiejskich i regionalnych, gdzie zobaczymy ślepe tory. Wyżej po lewej i prawej stronie tory są przelotowe – zatrzymują się tu  głównie pociągi dalekobieżne oraz część pociągów kolei podmiejskiej. Jest to bardzo rzadko spotykane rozwiązanie.

Dworzec Dresden Hbf to jeden z największych dworców kolejowych w Niemczech. Poza opisanym wyżej układem torów nie różni się zbytnio od innych niemieckich dworców tej wielkości – podróżni znajdą tu wszystko, co powinni, czyli liczne sklepy, lokale gastronomiczne, lokale usługowe, Deutsche Bahn Reisezentrum, informację, biletomaty. Dworzec i toalety czynne są całą dobę, nie wiem, czy na dworcu jest prysznic. Przy peronach zamontowano automaty z przekąskami i napojami.

Główny dworzec kolejowy w Dreźnie położony jest w centrum miasta, do najważniejszych zabytków i atrakcji idzie się około 15 minut.

Drugi ważny dworzec kolejowy w Dreźnie to Dresden Neustadt, również położony bardzo blisko odbudowanego centrum i prezentujący się bardzo ładnie z zewnątrz, jak i w środku. Zatrzymują się tu pociągi podmiejskie, regionalne i niektóre pociągi dalekobieżne. Na uwagę zasługują malowidła na suficie hali głównej dworca. W budynku dworca czynny jest Lidl, lokale gastronomiczne i usługowe, podróżni mogą skorzystać między innymi ze skrzynek bagażowych i toalet.

Najbliżej najważniejszych zabytków i atrakcji jest przystanek kolejowy Dresden Mitte, pomiędzy dworcem głównym a dworcem Dresden Neustadt.

Oczywiście na terenie miasta znajduje się znacznie więcej stacji i przystanków kolejowych, lecz z punktu widzenia turysty są one mało istotne.

3. LOTNISKO

Międzynarodowy port lotniczy w Dreźnie to stosunkowo nieduże lotnisko, obsługujące głównie loty czarterowe i sezonowe. Poza sezonem lata stąd niewielu przewoźników. Popularne jest nie tylko wśród mieszkańców Saksonii, lecz również Czechów.

Oferta gastronomiczno-usługowa uboga – na lotnisku znajduje się tylko kilka sklepów.

Lotnisko w Dreźnie położone jest około 9 kilometrów od miasta. Z centrum na lotnisko bardzo łatwo dojechać pociągami kolei podmiejskiej S-Bahn, które zatrzymują się na stacji podziemnej tuż przy terminalu. Bilety można kupić w biletomatach. Czas przejazdu z dworca Dresden Hbf na lotnisko wynosi 18 minut, a z dworca Dresden Neustadt jedynie 13 minut.

Strona internetowa: www.dresden-airport.de

4. KOMUNIKACJA MIEJSKA

Komunikacja miejska w Dreźnie jest bardzo dobrze zorganizowana. Dzięki 12 liniom tramwajowym i 28 liniom autobusowym szybko i sprawnie dojedziemy do wszystkich najważniejszych atrakcji miasta. Ale to nie wszystko, bowiem w skład komunikacji miejskiej wchodzą promy, kolej podwieszana i kolej linowo-terenowa.

Komunikację miejską obsługuje firma Dresdner Verkehrsbetriebe AG wchodząca w skład Związku Komunikacyjnego Górnej Łaby (Verkehrsverbund Oberelbe).

Turyści przyjeżdżający do miasta mogą zakupić bilet jednodniowy, bilet jednodniowy rodzinny, bilet dla małych grup oraz Bike&Ride Ticket uprawniający do przewozu rowerów w środkach komunikacji miejskiej przez cały dzień. Przy kupnie biletów należy zwracać uwagę na strefy taryfowe.

Jeśli planujemy podróż komunikacją miejską i zwiedzanie muzeów, warto rozważyć zakup karty miejskiej Dresden City Card, również dostępnej w kilku wariantach. Kartę można zakupić w punktach informacji turystycznej.

Miłośników kolei oraz transportu publicznego z pewnością zainteresują dwie zabytkowe kolejki kursujące w ramach komunikacji publicznej:

Pierwsza z nich to Schwebebahn Dresden – najstarsza działająca kolej podwieszana na świecie. Kursuje od 1901 roku i niestraszne jej były bombardzowania i klęski żywiołowe. Łączy stacje Loschwitz i Oberloschwitz, długość trasy wynosi 273,8 m, a przejazd pomiędzy stacjami trwa cztery i pół minuty.

Druga to Standseilbahn Dresden – jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta, oddana do użytku  26 października 1895 roku. Trasa liczy 547 metrów, kolej kursuje pomiędzy stacją Körnerplatz a dzielnicą willową. Według przewoźnika z okien wagoników można podziwiać panoramę doliny rzeki Łaby.

Szczegółowe informacje na temat komunikacji miejskiej znajdziecie na stronie www.dvb.de (w języku polskim).

Jeśli planujecie podróże po okolicach Drezna, warto zajrzeć na stronę Związku Komunikacyjnego Górnej Łaby: www.vvo-online.de

5. NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI

Pomimo bombardowań z 1945 roku Drezno wypada całkiem dobrze pod względem zabytków. Część z tych zabytków wybudowano w stylu zupełnie innym niż widziałem do tej pory w zwiedzonych miastach. Co ciekawe, ogromną zasługę w budowie zabytkowego centrum Drezna ma August II Mocny, który był królem Polski w latach 1697–1706 i 1709–1733. Monarcha z dynastii Wettynów przeszedł do historii Polski jako wyjątkowo marny krótl, natomiast urodzony w Dreźnie dbał o swoje miasto i rozbudowywał je z ogromnym rozmachem.

Pałac Zwinger – jeden z symboli Drezna i działalności Augusta II Mocnego. Majestatyczny kompleks sześciu pawilonów połączonych galeriami budowany od 1709 roku na polecenia wspomnianego króla. Pełnił funkcje reprezentacyjne, organizowano tam przyjęcia, bale, wystawy. Wybudowany w stylu późnobarokowym pod kierownictwem architekta Matthäusa Daniela Pöppelmanna oraz rzeźbiarza Baltazara Permosera. Budowę zakończono w 1728 roku, budowla została niemal całkowicie zniszczona podczas bombardowań. Odbudowana w oparciu o plany i fotografie. Nie pominięto Bramy Koronnej ozdobionej polską koroną królewską. Obecnie w Pałacu mieści się muzeum i galeria sztuki. Najwięcej turystów przyciąga Galeria Malarstwa Starych Mistrzów z bezcennymi dziełami z okresu renesansu i baroku. W innych pawilonach urządzono Muzeum Porcelany z bogatą kolekcją porcelanowych naczyń z całego świata oraz Pawilon Zegarowy z kurantami z Miśni. Warto też odwiedzić Salon Matematyczno-Fizyczny. Pałac Zwinger to miejsce obowiązkowe podczas zwiedzania Drezna. Niektórzy spędzają tu nawet pół dnia.

Adres: Sophienstraße, Drezno
Strona internetowa: der-dresdner-zwinger.de

Rezydencja Wettynów (Residenzschloss) – zamek wzniesiony w XV wieku w stylu renesansowym na miejscu niewielkiego zameczku, pełnił funkcję rezydencji Wettynów. Wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, również zniszczony podczas nalotów, odbudowywany od 1986 roku z przeznaczeniem na „Rezydencję Sztuki i Nauki”. Odbudowa trwała bardzo długo. Obecnie zwiedzającym udostępniono „Zielone Sklepienie” – skarbiec Augusta II Mocnego i galeria sztuki, zbrojownię z tzw. „Komnatą Turecką” z eksponatami z okresu Imperium Osmańskiego oraz dwa gabinety – Gabinet Miedziorytów i Gabinet Numizmatyczny.

Adres: Taschenberg 2, Drezno

Orszak Książęcy (Fürstenzug) – przepiękne malowidło na ścianie budynku przy Augustusstrasse. W dzisiejszych czasach takie dzieła sztuki nazywane są „muralami”, natomiast Orszak Książęcy to dzieło powstałe w latach 1871-1876 w technice sgrafitto. Kilkadziesiąt lat później zostało przeniesione i przerysowane na 25 tysięcy płytkach z porcelany miśnieńskiej według oryginalnego rysunku wykonanego przez autora dzieła na kartonach, co miało uchronić dzieło przed wpływami atmosferycznymi i działaniem zanieczyszczeń powietrza. Dzieło przetrwało nawet bombardowania. Orszak Książęcy powstał z okazji 800-lecia panowania dynastii Wettynów w Saksonii. Malowidło ma 101,9 m długości i 10,5 m wysokości. Jest to prawdopodobnie największy obraz ceramiczny na świecie. Na orszaku widać galerię przedstawicieli dynastii Wettynów od początku istnienia dynastii, a pomiędzy nimi kroczą giermkowie, chłopi i dzieci. Ostatnia grupa to studenci i artyści, a orszak kończy autor dzieła – Wilhelm Walter, profesor miejscowej Akademii Sztuk Pięknych. Wszystkie postacie na malowidle ubrane są w stroje dobowe.

Adres: Augustusstraße, Drezno

Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) – luterański kościół stojący wśród współczesnych kamienic na drezdeńskim Nowym Rynku. Również jeden z symboli Drezna. Wzniesiony w latach 1726–1743 pod kierownictwem Georgea Bähra z piaskowca, z okazałą kopułą. Poważnie uszkodzony w wyniku alianckich bombardowań, zawalił się 15 lutego 2015 roku. Jego ruiny pozostawiono nietknięte jako przestrogę dla przyszłych pokoleń. Odbudowany w latach 1994-2005. Wnętrza zostały dokładnie odrestaurowane i świątynia zachwyca dziś turystów z całego świata.

Adres: Neumarkt, Drezno
Strona internetowa: www.frauenkirche-dresden.de

Katedra świętej Trójcy (Kathedrale Ss. Trinitatis) – katedra stojąca przy rezydencji Wettynów, nazywana również katedrą dworską. Budowa trwała w latach 1738–1754, prace nadzorował włoski architekt Chiaveri. Katedra wybudowana w stylu barokowym jako kościół katolicki; w architekturze widać również wpływy protestanckie. Zniszczona podczas nalotów, odbudowana w latach 1945-1965. W środku warto zobaczyć ołtarz główny z białego marmuru, ambonę autorstwa Baltazara Permosena oraz organy z 1755 roku. W krypcie spoczywają możni z dynastii Wettynów, znajdziemy tu też srebrną urnę z sercem Augusta II Mocnego.

Adres:  Schloßstraße 24, Drezno

Opera Sempera (Semperoper) – majestatyczny budynek wybudowany w latach 1838-1841 na miejscu mniejszego budynku służącego od 1719 roku jako teatr. Strawiony przez pożar 21 września 1869 roku został odbudowany, aby ponownie zostać zniszczonym, tym razem przez bombardowania. Po raz kolejny został odbudowany (1977-1985) i dziś drezdeńska Opera Sempera należy do najpiękniejszych oper w Europie. Obecnie pełni funkcję sceny Saksońskiej Opery Państwowej i siedziby orkiestry symfonicznej Staatskapelle Dresden.

Adres: Theaterplatz 2, Drezno
Strona internetowa: www.semperoper.de

Kościół św. Krzyża (Kreuzkirche) – niepozorny kościół ewangelicki, którego historia sięga 1215 roku. Kilkakrotnie niszczony przez pożary i klęski żywiołowe, odbudowywany, przebudowywany, obecnego kształtu nabrał podczas przebudowy w stylu późnego baroku i wczesnego klasycyzmu w latach 1765-1792. Podczas bombardowań został poważnie uszkodzony, ale ocalała wieża. Odbudowa trwała 10 lat. Kościół św. Krzyża jest największym kościołem w Dreźnie, a wieża o wysokości ponad 90 metrów została udostępniona turystom. Z wieży rozpościera się piękna panorama Drezna, aczkolwiek wejście na górę wymaga dużego wysiłku.

Adres: An der Kreuzkirche 6, Drezno
Strona internetowa: www.kreuzkirche-dresden.de

Pałac Japoński (Japanisches Palais) – zabytkowy budynek wybudowany w roku 1715, niedługo później (1727-1736) rozbudowany na polecenia Augusta II Mocnego jako czteroskrzydłowy kompleks z dachami w stylu japońskim i rzeźbami w stylu chińskim. Pod koniec XVIII wieku zaadaptowany na bibliotekę i muzeum. Po II wojnie światowej odbudowany, przy pałacu utworzono malowniczy park, zaliczający się do najpiękniejszych w Saksonii. W środku mieści się niewielkie muzeum sztuki, w parku w lecie odbywają się imprezy plenerowe.

Adres: Palaisplatz, Drezno

Yenidze – budynek z lat 1907-1909 z daleka przypominający meczet. Został zbudowany w stylu mauretańsko-secesyjnym według koncepcji bogatego przedsiębiorcy Hugo Zietza, który po podróżach po Bliskim Wschodzie był zafascynowany tamtejszą architekturą i chciał, aby budynek wyróżniał się na tle barokowej architektury Drezna. W Yenidze mieściła się fabryka papierosów i magazyn tytoniu. Bombardowania zniszczyły jedną trzecią budynku, w tym charakterystyczną kopułę. Od 1997 roku Yenidze wykorzystywane jest jako biurowiec, a w kopule mieści się znana restauracja, w sezonie letnim otwierająca na dachu budynku ogródek.

Adres: Weißeritzstraße 3, Drezno

Pałac w Pillnitz – dawna letnia rezydencja saskiej rodziny królewskiej położona jest w dzielnicy Pillnitz na peryferiach Drezna. Odległość od centrum to około 15 kilometrów, ale jeżeli wierzyć recenzjom internautów, miejsce koniecznie trzeba odwiedzić. Pałac został wzniesiony pod wpływem mody wschodnioazjatyckiej, równie piękny jak pałac jest otaczający go park. Park podzielono na ogród angielski, holenderski i chiński, można też zobaczyć oranżerię i kamelię. Wnętrza pałacu kryją muzeum. Do pałacu możemy dojechać autobusem linii 63 lub parowcem firmy Saechsischen Dampfschifffahrt.

Adres: August-Böckstiegel-Straße 2, Drezno
Strona internetowa: www.schlosspillnitz.de/

Poza pałacem w Pillnitz wszystkie opisane zabytki położone są w centrum Drezna i można je obejść w ciągu kilku godzin, przez co Drezno jest świetnym miejscem na jednodniową wycieczkę na przykład z Wrocławia.

6. NAJWAŻNIEJSZE MUZEA

Większość najważniejszych muzeów w Dreźnie mieści się w opisanych już wcześniej zabytkowych budynkach. Poza nimi warto rozważyć wizytę w którymś z następujących miejsc:

Muzeum Transportu (Verkehrsmuseum) – muzeum poświęcone transportowi nie tylko publicznemu z bogatą kolekcją pojazdów. Jest również część poświęcona kolei w Saksonii od początków do 1903 roku. Pojazdy szynowe, mundury kolejarskie i makiety, miłośnicy kolei powinni być zadowoleni, choć większość zabytkowych pojazdów szynowych trzymana jest w zupełnie innym, niedostępnym na co dzień miejscu. Do najciekawszych eksponatów należą „Muldenthal” – najstarsza oryginalna niemiecka lokomotywa parowa (1861) oraz replika pierwowzoru kolejki kopalnianej sięgającej początków kolei w ogóle.

Adres: Augustusstraße 1, Drezno
Strona internetowa: www.verkehrsmuseum-dresden.de

Muzeum Wojskowo-Historyczne Bundeswehry – muzeum otwarte na nowo w 2011 roku. Zwiedzający mogą zapoznać się z historią Bundeswehry. Przykro powiedzieć, ale to muzeum zbiera świetne opinie. Z przyczyn osobistych pominąłbym, ale decyzja należy do was.

Adres: Olbrichtplatz 2, Drezno

Muzeum Kraszewskiego – muzeum znanego polskiego pisarza utworzone w domu, w którym mieszkał on podczas swojego pobytu w stolicy Saksonii. Muzeum podzielone zostało na dwie części – pierwsza związana jest z życiem i twórczością Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz jego pobytem w Dreźnie. Druga to wystawa przedstawiająca dzieje polskich emigrantów szukających schronienia w Dreźnie po upadku Powstania Kościuszkowskiego i Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego.

Adres: Nordstrasse 28, Drezno
www.museen-dresden.de/index.php?node=kraszewskimuseum

Muzeum Saksońskiej Sztuki Ludowej i Zbiory Teatru Lalek – wystawa o tematyce etnograficzno-rękodzielniczej. Pewnie zainteresuje niewielu turystów, natomiast interesujący jest sam budynek tego muzeum – Dworek Myśliwski (Jägerhof) to podobno najstarszy zachowany budynek w drezdeńskiej dzielnicy Neustadt, wybudowany pod koniec XVI wieku.

Adres: Köpckestraße 1, Drezno

7. INNE ATRAKCJE:

Drezno posiada wiele innych atrakcji. Nie zwiedziłem miasta tak szczegółowo, aby poznać je wszystkie, natomiast należy polecić dwie z nich:

Park Großer Garten – zadbany park w centrum miasta znany z wczesnobarokowego pałacyku, a miłośnikom kolei kojarzący się z Drezdeńską Koleją Parkową. Park został założony już w 1676 roku. Największy park w mieście zajmuje powierzchnię 1,47 km² i jest ulubionym miejscem rodzinnych spacerów mieszkańców Drezna oraz turystów. Na terenie parku utworzono niewielki ogród botaniczny i ogród zoologiczny.

Adres: Hauptallee 10, Drezno
Strona internetowa: www.grosser-garten-dresden.de

Panometer –  interaktywna panorama barokowego Drezna z czasów Augusta II Mocnego. Panoramę urządzono w pomieszczeniu zwanym „panometr” o kształcie rotundy, ponadto wystawiono obrazy i zdjęcia dokumentujące zmieniające się Drezno na przestrzeni wieków. Stara gazownia znajduje się na uboczu, niedaleko przystanku kolejowego Dresden Reick. Miejsce zbiera świetne recenzje.

Adres: Gasanstaltstraße 8B, Drezno
Strona internetowa: www.panometer.de

PODSUMOWANIE:

Przewodnik nie wyczerpuje informacji o atrakcjach Drezna i okolicy, w przyszłości być może powstaną obszerne artykuły na ten temat, bowiem w stolicy Saksonii nie brakuje różnego rodzaju atrakcji. Jak pisałem, na swoją wycieczkę do Drezna pojechałem nieprzygotowany i gdym miał jechać dziś, na pewno wykupiłbym nocleg w celu zobaczenia atrakcji turystycznych (nie tylko kolejowych).

Drezno słynie także z Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz corocznej parady parowozów Dampfloktreffen, odbywającej się w drugiej połowie kwietnia i przyciągającej miłośników kolei z całej Europy. Zresztą interesujące imprezy odbywają się w tym mieście przez cały rok, więc nie ma większego znaczenia, kiedy przyjedziecie.

Miasto może nie jest tak piękne jak inne niemieckie miasta z zachowanymi zabytkowymi centrami miast, ale na pewno warto tu przyjechać.

Zdjęcia brzydkie, bo pogoda nie dopisała.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Drezno - Frauenkirche

Drezno – Kościół Najświętszej Marii Panny

Neumarkt

Drezno – Nowy Rynek

Hofkirche

Drezno – katedra

Pałaz Zwinger

Drezno – ogrody przy Pałacu Zwinger

Brama Koronna

Drezno – Brama Koronna przy Pałacu Zwinger

Opera Sempera

Drezno – Opera

Opera Sempera

Drezno – Opera

Kościół św. Krzyża

Drezno – po prawej stronie Kościół św. Krzyża

Rezydencja Wettynów

Drezno – Rezydencja Wettynów

%d bloggers like this: