Kolej na Podróż

Hameln w pigułce – co zwiedzić i zobaczyć?

Hameln to bardzo ładne miasto w Dolnej Saksonii, świetna propozycja na kilkugodzinną wycieczkę z Hanoweru. Przyznam się, że jadąc do tego miasta zupełnie nie wiedziałem, czego się spodziewać. W internecie widziałem tylko kilka zdjęć pięknych budynków wokół rynku, a szczegółowe informacje trudno było znaleźć. Jak się okazało, miasto ma znacznie więcej do zaoferowania, niż miejsca rozreklamowane przez media.

W ostatnim czasie również Hameln promowane jest przez blogerów komercyjnych na zlecenie organizacji turystycznej Dolnej Saksonii, postanowiłem więc przygotować obiektywny artykuł, który z pewnością zachęci was do wizyty w tym mieście, ale nie będzie aż tak przesadnie pochwalny jak te pisane za ogromne pieniądze.

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

Hameln – legenda o szczurołapie

Znawcy literatury niemieckiej kojarzą Hameln z podaniem o szczurołapie spisanym przez braci Grimm. Na początku lata 1284 roku miasteczko nawiedziła plaga gryzoni. W Hameln pojawił się nieznany mężczyzna, który twierdził, że jest szczurołapem i za odpowiednią opłatą uwolni miasto od plagi szczurów. Mieszkańcy przystali na warunki szczurołapa, ten grając na cudownym flecie wywabił szczury i poprowadził zahipnotyzowane gryzonie do przepływającej przez miasto rzeki Wezery, gdzie potonęły.

Szczurołap rzeczywiście uwolnił miasto od plagi szczurów, jednak mieszkańcy nie wypłacili mu obiecanego honorarium, więc za jakiś czas przyszedł się zemścić. Według niektórych źródeł miało to miejsce 26 czerwca 1284 roku. Tym razem za pomocą zagrał inną melodię i zahipnotyzował dzieci – kiedy dorośli byli w kościele, wyprowadził z miasta 130 dzieci. Nie wiadomo, co się stało z dziećmi. W różnych opracowaniach próbowano rozwiązać tło historyczne legendy – według jednych legenda nawiązuje do epidemii dżumy z 1350 roku, według innych dzieci zostały zabrane do Siedmiogrodu. Można znaleźć inne zakończenia: dzieci podobnie jak szczury zostały utopione w Wezerze albo zginęły w jaskiniach.

Legenda spisana w „Baśniach braci Grimm” weszła do kanonu literatury, w centrum miasta, jeśli się dokładnie przyjrzeć, zobaczymy „Ścieżkę szczurów” i malowidła oraz rzeźby przedstawiające szczurołapa na budynkach. Ulicę, którą miał wyprowadzić dzieci, nazwano Bungelosenstrasse (ulica Ciszy). Nie wolno na niej grać na instrumentach muzycznych, głośno się śmiać ani tańczyć.

Dworzec kolejowy w Hameln

Do Hameln najlepiej dojechać pociągiem. Zatrzymują się tu pociągi regionalne jadące z Hanoweru do Paderborn (45 minut jazdy z każdego z tych miast) oraz pociągi Löhne – Hildesheim obsługiwane przez NordWestBahn. Pociągi Hanower – Paderborn oraz Löhne – Hildesheim zatrzymują się w innych częściach dworca i aby przejść pomiędzy peronami, trzeba pokonać hol dworca.

Dworzec kolejowy wygląda bardzo ładnie, jest czysty, bezpieczny. Na dworcu są biletomaty, toalety automatyczne (trzeba wrzucić 50 eurocentów), czynne są dwa saloniki prasowe (jeden z kolekturą lotto) oraz piekarnia ze smacznymi wypiekami. W przejściach podziemnych można podziwiać obrazki pociągów i miasta. Nie ma skrzynek bagażowych.

Przed dworcem znajduje się węzeł przesiadkowy komunikacji autobusowej. Ogólnie na dworcu jest bardzo spokojnie i przyjemnie.

Hameln

Dworzec kolejowy w Hameln

Zwiedzanie Hameln

Z dworca do zabytkowego centrum Hameln idzie się około 10 minut. Przed dworcem stoi plan miasta i raczej trudno się zgubić. Przez kilka minut przechodzimy przez dzielnicę wielokulturową, następnie skręcamy w lewo i idziemy wzdłuż głównej ulicy.

Do zabytkowej częsci prowadzi tunel pod dwiema ruchliwymi ulicami. W tunelu zobaczymy makietę średniowiecznego miasta, jedno z wyjść prowadzi do niewielkiego parku przy gmachu teatru i ratusza, tuż przy wyjściu znajduje się informacja turystyczna oraz toalety publiczne.

Jeśli pójdziemy natomiast zgodnie ze strzałkami kierującymi nas do najładniejszej części miasta, wyjdziemy na Osterstrasse – piękny deptak prowadzący do rynku. Przy deptaku stoi Dom Szczurołapa i restauracja Szczurołapa. Na deptaku można już poczuć specyficzną atmosferę Hameln. Na środku głównego placu (Pferdermarkt) wznosi się kościół św. Mikołaja i Hochzeitshaus – Dom Weselny, w którym mieszczą się biura. Z rynku można wejść do galerii handlowej lub udać się na spacer malowniczymi, wąskimi uliczkami. Podczas spaceru warto zwrócić uwagę na katedrę św. Bonifacjusza z wieżą służącą jako punkt widokowy na centrum.

Po minięciu katedry dojdziemy do ścieżki nad Wezerą, którą możemy wrócić do rynku przechodząc przez galerię handlową – polecam zjeść coś dobrego i niedrogiego w restauracji z daniami kuchni azjatyckiej.

I jesteśmy z powrotem na głównym placu. Możemy pospacerować lub wrócić na dworzec.

Podsumowanie

Na zwiedzanie Hameln wystarczą 3 godziny. Zabytkowe centrum jest piękne, ale nie aż tak zjawiskowe, jak można sobie wyobrazić czytając artykuły sponsorowane. Centrum Hameln robi wrażenie jako zespół architektoniczny, poza kilkoma znanymi domami nie ma tu jakichś oszałamiających zabytków. Jako całość natomiast wypada bardzo dobrze i należy do miejsc, które polecam wszystkim czytelnikom.

Spodobał ci się wpis? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga.

Hameln

Hameln – jedna z ulic w centrum

%d bloggers like this: