Kolej na Podróż

Münster – niemieckie miasto rowerów

Nadrenia Północna-Westfalia nie może się pochwalić dużą liczbą ładnych miast. Przeważają  brzydkie miasta przemysłowe i niegdyś ładne miasta zbombardowane podczas drugiej wojny światowej. Znajdzie się kilka perełek, które warto zwiedzić, choć nie wszędzie dojedziemy koleją. Koleją dojedziemy jednak do Münster, reklamującego się jako „miasto rowerów”. Miałem bardzo mało czasu na zwiedzanie, więc zobaczyłem tylko centrum. Na podstawie swojej krótkiej wizyty z czystym sumieniem mogę polecić to miasto. Chętnie przyjechałbym tu na dłużej, aby zwiedzić wszystko dokładnie.

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

Podczas mojej wizyty dworzec kolejowy był przebudowywany, przez co nie mogę go szczegółowo opisać. Z dworca do centrum szło się około 5-10 minut, po remoncie będzie kilka minut szybciej, ponieważ z budynku wyjdziemy na główną ulicę.

Münster na pierwszy rzut oka przypomina bardziej holenderskie miasto niż niemieckie. Wszędobylskie rowery, zupełnie inna architektura niż w regionie, jakoś tak spokojniej. I tłumy turystów, aczkolwiek nie ma takiego tłoku jak w najpopularniejszych miastach Europy. Podczas roku akademickiego miejsce turystów zajmują liczni studenci przesiadujący w knajpkach i kawiarniach, których nie brakuje.

Centrum Münster jest bardzo przyjemne – dominuje niewysoka zabudowa z czerwonej cegły, pomimo bombardowań zachowało się sporo zabytkowych budynków. Miasto tętni życiem, czuć podobną atmosferę jak w centrum Wrocławia. Już kilka minut od dworca rzuci się w oczy okazały budynek Erbdrostenhof – dwór rodziny Erbdrosten.

Najważniejsze zabytek w centrum to katedra św. Pawła na dużym, zadbanym placu. Z zewnątrz katedra prezentuje się pięknie, w środku nie byłem. Jak przeczytałem w różnych recenzjach, największe wrażenie robi zegar astronomiczny z namalowaną mapą świata.

Niedaleko katedry stoi Stary Ratusz odbudowany po bombardowaniu w czasie drugiej wojny światowej i zaadaptowany na muzeum. Plac przy ratuszu to Prinzipalmarkt – wąski, długi plac wzdłuż którego można podziwiać zabytkowe kamienice. Jeśli chodzi o sam plac, znacznie lepiej wyglądałby, gdyby nie dekoracja w postaci kolorowych chorągiewek – według mnie dekoracja nie tylko psuje zdjęcia, ale szpeci całe miejsce. Część zabytków, podobnie jak Stary Ratusz, została odbudowana po bombardowaniach.

Z innych zabytków w centrum wypadałoby wymienić kościół św. Lamberta, lecz nie jest to pozycja obowiązkowa w planie zwiedzania Münster.

Około 3 kilometry od Starego Ratusza i katedry św. Pawła znajduje się chyba najpiękniejsze miejsce w Münster – budynek administracyjny Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma (zwany w przewodnikach „pałacem”) otoczony przez park z ogrodem botanicznym. Z centrum do tego miejsca prowadzi promenada – szeroka aleja przeznaczona dla rowerzystów, a po bokach dwa wąskie chodniki dla pieszych.

Idąc promenadą z Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma trafimy do kolejnego malowniczego miejsca: Aasee – jeziora w centrum miasta, przypominającego trochę Jezioro Maltańskie w Poznaniu. Brakuje chyba tylko kolejki wąskotorowej.  Jezioro otoczone alejami pieszo-rowerowymi.

Niedaleko brzegów jeziora utworzono Mühlenhof-Freilichtmuseum Münster – niewielki skansen zbierający świetne recenzje, zwierzyniec Allwetterzoo Münster, czyli „ogród zoologiczny na każdą pogodę” oraz Muzeum Historii Naturalnej z Planetarium (Museum für Naturkunde mit Planetarium). Wszystkie trzy placówki to dobra propozycja dla rodzin z dziećmi.

Więcej informacji:
www.muehlenhof-muenster.org/ – Mühlenhof-Freilichtmuseum Münster
www.allwetterzoo.de/ – ogród zoologiczny „na każdą pogodę”
www.lwl.org/LWL/Kultur/lwl-naturkunde/english – Muzeum Historii Naturalnej z Planetarium

W Münster działa kilkanaście innych mniejszych i większych muzeów. Najbardziej znane z nich to Muzeum Pabla Picassa w centrum miasta. Poniżej odnośniki do stron internetowych do najważniejszych muzeów w Münster.

www.kunstmuseum-picasso-muenster.de/home/ – Muzeum Pabla Picassa
www.lwl.org/LWL/Kultur/museumkunstkultur/ – Muzeum Sztuki i Kultury
www.stadt-muenster.de/museum/aktuelles.html – Muzeum Miejskie

Münster to świetne miasto na jednodniową wycieczkę rodzinną i nie tylko. Centrum jest stosunkowo nieduże, ale jeżeli chcemy zobaczyć większość najważniejszych atrakcji, trzeba się sporo nachodzić, uważając na rowery, które w tym mieście rządzą.

Duży plus za liczne i czytelne plany miasta, strzałki wskazujące drogi do zabytków i toalety, które łatwo znaleźć w razie potrzeby.

Münster to węzeł kolejowy. Dojedziemy tu bezpośrednimi pociągami na przykład z Paderborn,Osnabrück, Emden, Rheine, Dortmundu, Mönchengladbach, holenderskiego Enschede, zatrzymuje się tu też kilka pociągów ICE.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Münster - Erbdrostenhof

Münster – Erbdrostenhof

Münster - Prinzipalmarkt

Münster – Prinzipalmarkt

Münster

Münster – kamienice przy kościele św. Lamberta

Münster - Prinzipalmarkt

Münster – Prinzipalmarkt

Münster - Stary Ratusz

Münster – Stary Ratusz

Münster - Plac Katedralny

Münster – katedra

 

%d bloggers like this: