Kolej na Podróż

Schönes-Wochenende-Ticket – odkrywaj Niemcy w weekendy

W kolejnej części cyklu o ofertach kolejowych pozwalających niedrogo podróżować po Niemczech zajmę się biletem Schönes-Wochenende-Ticket. Z pewnych względów to oferta interesująca również dla Polaków. Bilet przeznaczony dla jednej, dwóch, trzech, czterech lub pięciu osób podróżujących razem. Jeżeli podróżuje więcej niż jedna osoba, koszt biletu na jednego podróżnego znacznie się zmniejsza.

Uwaga!!! Bilet został wycofany z oferty Deutsche Bahn w wakacje 2019. Zapraszam do lektury aktualizowanego przewodnika: Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów

 

ZAKRES WAŻNOŚCI:

Schönes-Wochenende-Ticket to bilet sieciowy Deutsche Bahn ważny w weekendy. Bilet umożliwia odbycie nieograniczonej liczby podróży w dniu ważności biletu od godziny 00:00 do 03:00 dnia następnego. Czyli jeżeli kupujemy bilet ważny w sobotę, to możemy rozpocząć podróż w sobotę o 00:00, a koniec podróży musi nastąpić przed 03:00 w niedzielę.

Schönes-Wochenende-Ticket jest ważny w drugiej klasie pociągów IRE, RE RB i S-Bahn uruchamianych przez koleje niemieckie Deutsche Bahn oraz w pociągach wybranych przewoźników kursujących w ramach zintegrowanych systemów taryfowych poszczególnych krajów związkowych.

Bilet honorowany jest także na niektórych odcinkach przygranicznych. W przypadku Polski są to odcinki Kustrin/Kietz – Kostrzyn, Frankfurt nad Odrą – Słubice oraz Tantow – Szczecin, przy czym w ramach ważności biletu można podróżować komunikacją miejską w Szczecinie (ZDiTM).

Bilet nie jest ważny w pociągach IC i ICE Deutsche Bahn oraz w pociągach przewoźników dalekobieżnych, na przykład Thalys, czy Locomore.

Pamiętajcie, że przed rozpoczęciem podróży należy wpisać imiona i nazwiska pasażerów.

Szczegółowy spis przewoźników honorujących Schönes-Wochenende-Ticket  (2017)

CENA BILETU:

W 2017 roku cena biletu Schönes-Wochenende-Ticket wynosi:

Schönes-Wochenende-Ticket dla jednej osoby: 40 euro
Schönes-Wochenende-Ticket dla dwóch osób: 44 euro
Schönes-Wochenende-Ticket dla trzech osób: 48 euro
Schönes-Wochenende-Ticket dla czterech osób: 52 euro
Schönes-Wochenende-Ticket dla pięciu osób: 56 euro

Bilet bez dopłaty można kupić w biletomatach Deutsche Bahn, lecz osoby po raz pierwszy korzystające z tych biletomatów mogą się trochę pomęczyć z wyszukiwaniem oferty.

PRZYKŁADY ZASTOSOWANIA:

Dla Polaków bilet ten jest atrakcyjny przede wszystkim dlatego, że w weekendowe noce Deutsche Bahn uruchamia pociągi wyruszające przed godziną 3 rano z Berlina. Dzięki przesiadkom można dojechać w godzinach porannych na przykład do Hanoweru, Hamburga, Getyngi czy Kassel, pojeździć po okolicy, a potem wrócić do Berlina przed końcem ważności biletu.

Śpimy na dworcu głównym i wracamy do Polski porannym pociągiem BWE, pociągiem Berlin – Kostrzyn, pociągiem Berlin – Wrocław albo Berlin – Szczecin.

Przykład wyjazdu w jedną z marcowych sobót w 2017 roku:

Berlin Hbf (odj. 00:41) –> Magdeburg Hbf (przyj. 02:25) RE 3154/3156
Magdeburg Hbf (odj. 03:48) –> Uelzen (przyj. 05:50) RE 16202
Uelzen (odj. 06:05) –> Hamburg Hbf (przyj. 07:02) ME 82104

Powrót:

Hamburg Hbf (odj. 20:21 ) –> Schwerin (przyj. 21:45) RE 4319
Schwerin Hbf (odj. 22:00) –> Berlin Hbf (przyj. 00:41) RE 63998

Trzynaście godzin wystarczy nie tylko na zwiedzenia Hamburga, ale można pojechać na wycieczkę na przykład do Bremy, Kilonii, Luneburga, albo duńskiego miasteczka Tonder. Trzeba tylko popracować z wyszukiwarką połączeń.

W dni robocze koleje niemieckie oferują podobny bilet o nazwie Quer-durchs-Land-Ticket, który jest o kilka euro droższy, a jego ważność rozpoczyna się dopiero o 09:00.

Moim zdaniem Schönes-Wochenende-Ticket to bardzo dobra oferta dla osób chcących w ciągu jednego dnia zwiedzić kilka miast i miasteczek położonych niedaleko od siebie.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Deutsche Bahn - pociąg Berlin Brandenburg

Deutsche Bahn – nocny pociąg RE z Berlina do Brandenburga

%d bloggers like this: