Kolej na Podróż

Koszyce na weekend – praktyczny przewodnik

Koszyce to drugie pod względem wielkości i liczby ludności miasto na Słowacji. Jeśli chodzi o architekturę centrum i atrakcyjność dla turystów, moim zdaniem najładniejsze, dużo ładniejsze niż na przykład Bratysława. Niestety, nie mam pięknych zdjęć, bowiem podczas moich wizyt w Koszycach była bardzo brzydka pogoda, nie miałem też szczęścia do wolnych miejsc w niedrogich obiektach noclegowych.

Zobacz również:

Żylina – spokojne miasto na spacer
Bratysława na weekend – praktyczny przewodnik

DWORZEC KOLEJOWY

Dworzec kolejowy w Koszycach przez wiele lat był niechlubną wizytówką miasta. Zmienił swoje oblicze po trwającym kilka lat remoncie zakończonym na początku 2017 roku.

Obecnie dworzec wygląda bardzo dobrze. W środku czynne są kasy biletowe krajowe i międzynarodowe, przechowalnia bagażu oraz toalety, w których można skorzystać z prysznica, przy czym podczas mojej wizyty przed skorzystaniem z prysznica trzeba było złożyć kaucję w wysokości 10 euro.

Na parterze dworca czynnych jest kilka godnych uwagi lokali handlowo-usługowych, między innymi sklep z pysznymi kanapkami, apteka, drogeria, sklep z odzieżą, kantor, z holu na parterze dworca można przejść do sklepu Lidl. Zainstalowano także automaty z przekąskami i napojami.

Na I piętrze działa lombard, podróżni mogą poczekać na pociąg na metalowych krzesełkach. Na perony przechodzi się przejściem podziemnym. Perony zadaszone, niewyremontowane.

Dworzec w porze dziennej to bardzo przyjemne miejsce, natomiast po zmroku i w godzinach nocnych zarówno na dworcu, jak i w okolicy kręci się bardzo dużo podejrzanych osobników i nie jest bezpiecznie.

Przed dworcem znajduje się pętla tramwajowa oraz wyznaczone miejsca, gdzie można palić papierosy.

Dworzec kolejowy w Koszycach byłby przykładem idealnej modernizacji, gdyby nie fakt, iż nie został w całości przystosowany do odprawy osób na wózkach inwalidzkich.Z dworca kolejowego do centrum idzie się około 5 minut.

Koszyce to świetna baza wypadowa. Łatwo dojedziemy stąd pociągiem do najważniejszych słowackich miast, a także do Miskolca na Węgrzech.

DWORZEC AUTOBUSOWY

Dworzec autobusowy w Koszycach położony jest około 100 metrów od dworca kolejowego. Budynek dworca jest znacznie mniejszy. Również został wyremontowany. W środku znajduje się poczekalnia, toalety i kawiarnia. Perony autobusowe nie zostały wyremontowane, na dworcu po zmroku nie jest bezpiecznie.

Z Koszyc odjeżdżają autobusy krajowe i międzynarodowe, między innymi na Węgry i Ukrainę.

LOTNISKO

Lotnisko w Koszycach to mały port lotniczy, z którego w czasie opracowywania artykułu odlatywało tylko kilka samolotów dziennie + loty czarterowe w sezonie. Wyposażenie lotniska słabe, restauracja, dwa bary, automaty z przekąskami, toalety, parking płatny. Przy lotnisku działa aż siedem wypożyczalni samochodów.

Zaleta lotniska to niewielka odległość od centrum miasta. Dojeżdża tu autobus komunikacji miejskiej linii 23 – kursuje raz lub dwa razy na godzinę. Czas przejazdu z lotniska do centrum miasta wynosi około 20 minut.

Jeśli podróżujemy w grupie i nie pasuje nam rozkład jazdy autobusów, warto rozważyć skorzystanie z taksówek. Oficjalnym partnerem lotniska jest korporacja CTC Taxi, cena za przejazd z lotniska do centrum jest zryczałtowana i wynosi 10 euro.

Strona lotniska: www.airportkosice.sk
Rozkład jazdy autobusów linii 23: imhd.sk/ke/cestovny-poriadok/linka/23

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Komunikację miejską w Koszycach obsługuje firma Dopravný podnik mesta Košice (DPMK). Po mieście możemy poruszać się autobusami i tramwajami, ale jeżeli zwiedzanie ograniczymy do centrum, wystarczą własne nogi.

Trolejbusy kursowały w Koszycach do 31 stycznia 2015 roku.

W latach 2014-2015 Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) wymienił niemal wszystkie autobusy.

W komunikacji miejskiej w Koszycach obowiązują następujące typy biletów:
– bilet jednorazowy ważny do 4 przystanków (nie obowiązuje w liniach pospiesznych i nocnych).
– bilet jednorazowy ważny 30 minut po skasowaniu.
– bilet jednorazowy ważny 60 minut po skasowaniu.
– bilet jednodniowy.
– bilet tygodniowy.

Jeśli przewozimy większy bagaż lub zwierzęta, należy wykupić bilet dodatkowy.

Turystów z pewnością najbardziej zainteresuje bilet jednodniowy. W czasie opracowywania artykułu kosztował 3,20 EUR.

Bilety można kupić w punkcie obsługi klienta i kiosku na dworcu kolejowym, w biletomacie przed dworcem, w biletomacie  na lotnisku oraz w wybranych punktach sprzedaży w całym mieście. Kierowca sprzedaje bilety 60-minutowe za dopłatą.

Strona internetowa: www.dpmk.sk/
Rozkłady jazdy: imhd.sk/ke/cestovne-poriadky

 

NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI

Koszyce mogą się pochwalić zachowanym zabytkowym centrum, oszpeconym przez bryły zwane domami handlowymi. Do centrum łatwo dojdziemy z dworca, zwiedzanie też nie będzie męczące, ponieważ wszystkie najważniejsze zabytki skupione są na niewielkiej powierzchni, a jeżeli będziemy się nudzić, można zrobić przerwę w którejś z kawiarenek lub cukierni, a te w Koszycach są na najwyższym poziomie na Słowacji.

Katedra św. Elżbiety – bezsprzecznie najważniejszy zabytek Koszyc. Największy kościół na Słowacji mogący pomieścić ponad 5000 osób i jeden z najpiękniejszych. Miejsce, gdzie stoi katedra, ma długą historię związaną ze świątyniami. W miejscu tym pierwszy kościół zbudowano już w połowie XI wieku. Kościół ten został strawiony przez pożar w 1370 roku i osiem lat później rozpoczęto budowę katedry. Katedrę budowano etapami przez prawie 140 lat, bowiem budowę ukończono dopiero w 1508 roku. Niewiele brakowało, a katedra nie zostałaby ukończona, ponieważ doznała poważnych uszkodzeń podczas oblężenia Koszyc przez króla Jana Olbrachta w 1491 roku. W następnych wiekach katedra jeszcze kilka razy przetrwała pożary i działania wojenne. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku trwają prace konserwacyjno-remontowe. Bogato zdobione wnętrze kryje wiele dzieł sztuki sakralnej, z których najbardziej znanym jest ołtarz główny św. Elżbiety wykonany w latach 1474-1477 i przedstawiający 48 scen z życia św. Elżbiety, Matki Boskiej i Chrystusa. Warto też zobaczyć ołtarze boczne oraz kryptę księcia Franciszka Rakoczego pod północną nawą.

Północna wieża katedry św. Elżbiety została udostępniona turystom jako wieża widokowa. Wieża ma wysokość 58 lub 59 metrów (różne źródła podają różne dane) i według przewodników widok z tej wieży to najpiękniejsza panorama Koszyc. Aby wejść na wieżę, trzeba pokonać 160 schodów.

Adres:  Hlavné námestie 3, Koszyce

Kaplica św. Michała – kaplica prawdopodobnie z XIV wieku, poświęcona św. Michałowi – przewodnikowi dusz na tamten świat. Została wybudowana jako kaplica na cmentarzu przykościelnym, przy dzisiejszej katedrze św. Elżbiety, w podziemiach kaplicy znajdowało się ossarium, na górze odprawiano msze zaduszne. W ściany kaplicy wmurowano 17 nagrobków, co miało ocalić je przed zniszczeniem dla przyszłych pokoleń. Kaplica stoi tuż przy katedrze.

Adres:  Hlavné námestie 2, Koszyce

Wieża św. Urbana – trzeci i ostatni z zabytków wchodzących w skład gotyckiego kompleksu zabytków na głównym placu Koszyc (razem z katedrą i kaplicą). Wzniesiona w pierwszej połowie XIV wieku służyła dawniej jako dzwonnica katedry. Obecny kształt zawdzięcza przebudowie z 1628 roku dokonanej przez Martina Lindtnera – znanego wówczas budowniczego z Preszowa. Mniejsze przebudowy zanotowano w następnych stuleciach. Przed wieżą można zobaczyć replikę słynnego na Słowacji dzwonu Urban, zniszczonego w pożarze w 1966 roku. Oryginalny dzwon ważył ponad 7 ton, był dziełem ludwisarza Františka Illenfelda z Ołomuńca. W mury wieży wmurowano 36 kamieni nagrobnych. Wieża została poświęcona św. Urbanowi – patronowi winiarzy i winogradników, bowiem w XIV i XV wieku Koszyce były świetnie prosperującym ośrodkiem handlu winem. Wieża jest siedzibą Muzeum Figur Woskowych.

Adres:  Hlavné námestie 4, Koszyce

Teatr Państwowy – piękny budynek wybudowany w latach 1897-1899 przez Adolfa Langa w stylu neobarokowym na miejscu starego teatru otwartego w 1788 roku, który od lat popadał w ruinę, a przy jednym z przedstawień wybuchł pożar. Nowy teatr stał się jednym z reprezentacyjnych miejsc w Koszycach. Wnętrze bogato zdobione – na suficie namalowano sceny z dramatów Szekspira: Otello, Romeo i Julia, Król Lear oraz Sen Nocy Świętojańskiej. W latach 1988-1994 teatr przeszedł remont.

Adres: Hlavná 58, Koszyce

Pomiędzy Teatrem a katedrą przechodzimy przez park ze Śpiewającą Fontanną i Grającym Drzewem. Co ciekawe, część głównego placu z katedrą, wieżą św. Urbana, kaplicą i parkiem była dawniej wyspą otoczoną przez Čermeľský potok.

Pałac Jakaba – charakterystyczny budynek mijany przez przechodniów w drodze z dworca kolejowego do głównego placu Koszyc. Wybudowany w stylu pseudogotyckim w 1899 roku przez Petera Jakaba – właściciela cegielni, pełnił funkcję domu prywatnego. Do budowy pałacu użyto również cegieł z katedry św. Elżbiety. Pałac Jakaba znajduje się przy ulicy Młyńskiej, bowiem dawniej w tym miejscu płynęła Młynówka, a w pobliżu był młyn. Była to spokojna, cicha, sielankowa wręcz okolica. W 1945 roku przez krótki czas Pałac Jakaba był siedzibą prezydenta Czechosłowacji Edwarda Benesza. Obecnie w pałacu odbywają się ważne imprezy dla wyższych sfer.

Adres: Mlynská, Koszyce

Ratusz – barokowo-klasycystyczny budynek zbudowany w latach 1779-1780. Wcześniej  w tym miejscu stały dwa domy bogatych mieszczan (od połowy XIII wieku) oraz stary ratusz Curia Civitatis (od początku XVII wieku). Ratusz wybudowany według projektu Jana Langera charakteryzował się bogato udekorowanymi wnętrzami, a na elewacji dawniej można było podziwiać antyczne rzeźby i balustradę. Przez długi czas siedziba rady miasta, w 1927 roku urząd miasta został przeniesiony w inne miejsce, a w budynku ratusza utworzono kino. W latach 1928-1995 w budynku mieściła się biblioteka publiczna. Ostatecznie w 1997 roku władze miasta powróciły do swojej dawnej siedziby. W ratuszu działa także punkt informacji turystycznej.

Adres:  Hlavná ulica 59, Koszyce

Dom Żupny – podobnie jak ratusz Dom Żupny został zaprojektowany przez Jana Langera w stylu barokowo-klasycystycznym. Budowa zakończyła się w roku 1779, w późniejszych czasach dom był kilkakrotnie przebudowywany. Do 1928 roku był siedzibą władz Żupy Abowsko – Turniańskiej, w 1945 roku przez kilka tygodni w miejscu tym przebywały władze Czechosłowacji (rząd Czechosłowacji miał tymczasową siedzibę właśnie w Koszycach). Później budynkek przekształcono w muzeum, zmieniono też nazwę na Dom Koszyckiego Programu Rządowego. Dziś mieści się tu Galeria Wschodniosłowacka oraz najmniejsza publiczna sala kinowa w Koszycach.

Adres: Hlavná ulica 59, Koszyce

Więzienie miejskie (Miklušova väznica) – dawne więzienie miejskie powstało na początku XVII wieku przez połączenie dwóch domów mieszczańskich z początku XV wieku. Domy wcześniej pełniły funkcje mieszkalne, w jednym z nich działała garncarnia. Po połączeniu budynek zaadaptowano na więzienie, ponadto w jednym z pomieszczeń utworzono salę tortur. Więzienie zlikwidowano dopiero w 1909 roku. Dwa lata później budynek przekazano pod siedzibę muzeum. Remontu doczekał się jednak dopiero w latach 1940-1942. W budynku nadal mieści się Muzeum Wschodniej Słowacji.

Adres: Pri Miklušovej väznici 10, Koszyce

Dom Żebraka (Žobrákov dom) – mały budynek według legendy zbudowany przez żebraka za wyżebrane pieniądze. Uwagę zwraca bardzo ładna elewacja z alegorycznym malowidłem. Co ciekawe, malowidło było ukryte pod tynkiem od czasu remontu w 1958 roku do kolejnego, gruntownego remontu w 1995 roku. Dom pochodzi z XIV wieku, w XVIII wieku był kilkakrotnie przebudowywany. Na budynku stoi rzeźba żebraka, w rzeczywistości to prawdopodobnie rzeźba bogatego kupca.

Adres: Hlavná ulica 71, Koszyce

Levočský dom – zabytkowy budynek z drugiej połowy XV wieku. Swoją nazwę wzięła od tego, że w latach 1542-1569 była własnością miasta Lewocza, które otrzymało ją w spadku po zamożnym kupcu pochodzącym z tego miasta. W 1569 roku miasto Koszyce odkupiło budynek od Lewoczy. Założono w nim zajazd, część wynajęto pod drukarnię Jana Festha – pierwszą drukarnię na terenie miasta. Co ciekawe, usługi gastronomiczne w tym miejscu świadczone są nieprzerwanie do dziś i jest to jedna z najstarszych restauracji na świecie. W budynku mieści się też browar rzemieślniczy Hostinec.

Adres: Hlavná ulica 65, Koszyce

Baszta Kata – największy i najstarszy fragment średniowiecznych murów miejskich. Wybudowana około 1441 roku. Nazwę zawdzięcza położeniu tuż przy mieszkaniu miejskiego kata. Początkowo była to mała, półokrągła baszta stojąca niezależnie od murów miejskich. Swój obecny kształt zyskała podczas drugiego etapu budowy w latach 1461-1471. Podczas następnej przebudowy zaadaptowano ją na stanowisko artyleryjskie. Wyremontowana w latach 1940-1944, należy do kompleksu Muzeum Wschodniej Słowacji.

Adres: Hrnčiarska 7, Koszyce

W centrum Koszyc znajdziemy jeszcze wiele innych zabytków – pozostałości murów miejskich, kościoły, zabytkowe kamienice i dawne pałace oraz dwie synagogi. Co najważniejsze – wszystkie zostały wybudowane na niewielkim obszarze i nie trzeba korzystać z komunikacji miejskiej.

NAJWAŻNIEJSZE MUZEA

Muzea nie należą do najsilniejszych stron Koszyc. Placówek godnych polecenia jest bardzo mało, przynajmniej jak na drugie pod względem wielkości miasto Słowacji.

Muzeum Wschodniej Słowacji (Východoslovenské múzeum) – największe i najlepsze muzeum w Koszycach, mieszczące się w kilku budynkach. Pod muzeum podlega między innymi dawne więzienie miejskie oraz Baszta Kata. Z ekspozycji wyróżnia się Koszycki Złoty Skarb (Košický zlatý poklad) – kolekcja monet z 81 mennic całego świata oraz Rodošto – replika domu Franciszka Rakoczego z rzeźbą węgierskiego bohatera narodowego przed domem. Miejsce godne polecenia.

Adresy:
Koszycki Złoty Skarb: Námestie Maratónu mieru 2, Košice
Więzienie Miejskie; Baszta Kata: Pri Miklušovej väznici 10
Rodošto: Hrnčiarska 7, Košice

Nostalgia Cassovia Oldtimer – prywatna kolekcja starych samochodów i motocykli oraz resoraków w niewielkim muzeum położonym około półtora kilometra od centrum miasta. Zwiedzanie tylko dla grup do 15 osób i to na podstawie wcześniejszej rezerwacji.

Adres: Alvinczyho 28

Steel Park – muzeum nauki utworzone w budynku dawnej stalowni w południowej części Koszyc. Około 50 interaktywnych eksponatów, pozwalających w przystępny sposób zapoznać się z różnymi dziedzinami techniki i przemysłu. Polecane jest szczególnie dzieciom i rodzinom z dziećmi.

Adres:Kukučínova 2, Koszyce
Strona internetowa: www.steelpark.sk/

Podziemne Muzeum Archeologiczne – muzeum w podziemiach pod głównym placem miasta. Znajdziemy tu pozostałości po starej bramie miejskiej, murach miejskich z XIII-XV wieku, a także artefakty z katedry św. Elżbiety i ślady dawnych kanałów przecinających wyspę, jaką kiedyś był główny plac Koszyc.

Słowackie Muzeum Techniki – kilka placówek muzealnych, z których najbardziej znany jest budynek Muzeum Techniki przy głównym placu w Koszycach. Kolekcja różnych przestarzałych urządzeń zbiera raczej kiepskie recenzje. W Koszycach Słowackie Muzeum Techniki ma jeszcze dwie filie – Muzeum Lotnictwa na lotnisku w Koszycach oraz Planetarium. Jeśli chodzi o dwie ostatnie placówki, w internecie brak szczegółowych danych na temat godzin otwarcia.

INNE CIEKAWE MIEJSCA

Koszyce mają do zaoferowania również kilka innych ciekawych miejsc, szeroko opisywanych na blogach komercyjnych. Oto te miejsca w skrócie:

Kunsthalle – miejsce zmienione z opuszczonej, niszczejącej pływalni w dom sztuki w ramach przygotowań do wydarzeń kulturalnych w 2013 roku, kiedy Koszyce zostały Europejską Stolicą Kultury. Remont obiektu trwał ponad rok, przez kilka miesięcy robotnicy pracowali przez całą dobę, aby tylko zdążyć z planowanym otwarciem. Udało się. Dziś w Kunsthalle mieści się galeria sztuki, odbywają się tu również liczne wydarzenia kulturalne.

Adres: Rumanova, Koszyce

Kulturpark – kolejna inwestycja powstała z okazji przygotowań do pełnienia funkcji Europejskiej Stolicy Kultury w 2013 roku. Na południu Koszyc, tuż przy Steel Parku, wyremontowano stare koszary wojskowe. Po remoncie służą za centrum  kultury, miejsce spacerów i wypoczynku.

Adres: Kukučínova 2, Słowacja

Wieża widokowa Hradová – Koszyce można sfotografować z wieży katedry św. Elżbiety. Drugie miejsce godne polecenia to wieża widokowa Hradová na szczycie dawnego wzgórza zamkowego o tej samej nazwie. Jakkolwiek po dawnym zamku pozostały tylko fragmenty murów, to wieża widokowa przyciąga turystów nie tylko z regionu. Wieża widokowa nie jest czynna codziennie, przed podróżą należy zapoznać się z godzinami otwarcia. Wstęp płatny, w cenie możliwość obejrzenia panoramy Koszyc przez lornetkę na najwyższym poziomie. Pod wieżę dojedziemy z centrum autobusem linii 29 (przystanek Vyhliadková veža), dalej należy iść ścieżką edukacyjną.

Strona internetowa: www.meleskosice.sk/–73-26-vyhliadkova-veza-hradova

Ogród zoologiczny i Dinopark – na peryferiach miasta rodziny z dziećmi wybierają się nie tylko na wieżę widokową, ale również do niewielkiego ogrodu zoologicznego i parku dinozaurów. Jak nietrudno się domyślić, są to atrakcje przede wszystkim dla dzieci. Dojazd autobusem linii 29 (kierunek ZOO) z centrum Koszyc, jedziemy do końca.

Strona internetowa ZOO: www.zookosice.sk/

Letni tor bobslejowy – kolejna atrakcja na terenie dzielnicy Kavečany, znanej również jako dzielnica rekreacji i wypoczynku. Jest to pierwszy tego rodzaju tor bobslejowy na Słowacji. Łączna długość toru wynosi 800 metrów. Dojazd również autobusem linii 29 do końca.

Strona internetowa: www.bobovadrahake.sk/

KOSZYCE DLA MIŁOŚNIKÓW KOLEI

Koszyce to atrakcyjne miejsce również dla miłośników kolei. Trzy powody, dla których warto tu przyjechać, są miłośnikom kolei doskonale znane – nowy dworzec kolejowy, możliwość fotografowania taboru kolei słowackich i doskonała baza wypadowa do wycieczek pociągiem. Każdy miłośnik kolei, który zawita do Koszyc, powinien pamiętać, że są jeszcze dwa dodatkowe powody:

Kolej dziecięca w Koszycach – popularna atrakcja dla dzieci i dorosłych na przedmieściach Koszyc. Powstała w latach 1955-1956 jako popularna w krajach ówczesnego Bloku Wschodniego kolej pionierska. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku kolejce groziła likwidacja, jednak po remoncie parowozu „Katka” kolejka przeżywa drugą młodość i w ostatnich latach należy do najpopularniejszych sezonowych atrakcji Koszyc. Pociągi kursują pomiędzy stacjami Čermeľ – Alpinka na trasie o długości 3,9 km i rozstawie szyn 1000 mm. W sezonie letnim pociągi kursują codziennie, w wybrane dni można się przejechać składem prowadzonym przez lokomotywę parową. Dojazd z centrum miasta autobusami linii nr 14.

Strona internetowa: www.detskazeleznica.sk

Rušňoparáda  – impreza kolejowa odbywająca się każdego roku w drugiej połowie kwietnia. Impreza trwa dwa dni, w programie są między innymi przejazdy pociągami retro po nieczynnych liniach kolejowych, wystawa lokomotyw w lokomotywowni kolei słowackich i wystawa taboru. Atrakcje niekolejowe to między innymi przejazdy zabytkowym autobusem po Koszycach lub pomiędzy dworcem kolejowym a lokomotywownią.

Strona internetowa: www.rusnoparada.sk/

MOJE WRAŻENIA Z KOSZYC

Koszyce bardzo podobały mi się, aczkolwiek miasto ma kilka wad. Pierwsza z nich to ceny noclegów. Jeżeli szukacie porządnego noclegu blisko centrum miasta, to poniżej 25 euro nie obejdzie się. Przy dworcu znajduje się „ubytovna” kolei słowackich, ale odradzam, jeśli nie musicie.

Problemem jest też poczucie zagrożenia i wysoki poziom przestępczości pospolitej. I nie chodzi tu wcale o legendarne cygańskie getto Lunik IX. Pod wieczór w centrum robi się nieciekawie. O ile nie ma większego zagrożenia na głównym placu, to w bocznych uliczkach byłem świadkiem nieciekawych zdarzeń, łącznie z bójkami dziewczyn. Zaczepki z prośbą o pieniądze nie są niczym nadzwyczajnym. Żeby było jasne, nie mam tu na myśli tylko Cyganów, problem dotyczy również białych Słowaków.  Słowacka policja nie budzi zaufania, a policjanci wyglądają, jakby sami się bali. W dzień nie czułem się zagrożony.

Duży plus za ofertę gastronomiczną. W centrum Koszyc jest szeroki wybór restauracji i kawiarni, kilka lokali oferuje również posiłki dla osób chorych na celiakię i uczulonych na gluten. W przyszłości postaram się napisać osobny artykuł na ten temat.

Toalety publiczne w centrum w wystarczającej liczbie, poza centrum trudno takowe znaleźć.

Jakkolwiek centrum Koszyc jest bardzo ładne, to blokowiska sprawiają posępne wrażenie.

Koszyce z dziećmi to w sumie atrakcje zawarte w dwóch ostatnich rozdziałach – na pewno warto zobaczyć ogród zoologiczny i kolej dziecięcą. W centrum miasta dzieci nie będą się nudzić i jest mnóstwo cukierni oraz kawiarni z pysznymi łakociami.

Mimo wszystko razem z Żyliną Koszyce są moim ulubionym słowackim miastem i jednym z najpiękniejszych miast, jakie zwiedziłem. Ze względu na pogodę nie zrobiłem zbyt wiele zdjęć, jednak gdybym miał możliwość, chętnie przyjechałbym tu znowu.

Czy warto jechać do Koszyc? Moim zdaniem zdecydowanie tak.

Źródła:
[1] https://www.zabytkowekoscioly.net/index.php/slowacja/84-koszyce-katedra-sw-elzbiety

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Mlynska ulica

Ulica Młyńska

Mlynska ulica

Ulica Młyńska

Pałac Jakaba

Pałac Jakaba

Rynek

Hlavne namestie

Boczna uliczka

Boczna uliczka

%d bloggers like this: