Kolej na Podróż

Niedersachsen-Ticket – koleją po Dolnej Saksonii (przewodnik)

Jedną z najatrakcyjniejszych ofert Deutsche Bahn są bilety jednodniowe umożliwiające niedrogie podróżowanie po krajach związkowych, szczególnie jeśli podróżuje się w małych grupach od 2 do 5 osób, choć na przykład w Hesji ta reguła nie obowiązuje. Dziś opiszę Niedersachsen-Ticket – bilet jednodniowy uprawniający do odbycia nieograniczonej liczby podróży w okresie ważności po Dolnej Saksonii, kraju związkowym obfitującym w duże miasta, jak i piękne miasteczka.

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

Niedersachsen-Ticket można kupić w każdym biletomacie Deutsche Bahn oraz na stronie internetowej kolei niemieckich. Osobiście polecam biletomat – znajduje się na każdej większej stacji w Niemczech, pula biletów jest nieograniczona, wszystko idzie szybko i sprawnie.

Bilet jest imienny, przed rozpoczęciem podróży trzeba wpisać imiona i nazwiska pasażerów podróżujących na jednym bilecie. Przy każdej kontroli konduktorowi należy okazać dokument tożsamości.

Hameln

Hameln – jedno z najpiękniejszych miast Dolnej Saksonii

ZAKRES WAŻNOŚCI:

Bilet jest ważny w drugiej klasie pociągów Regional, RE i S-Bahn uruchamianych przez Deutsche Bahn oraz wybranych przewoźników obsługujących połączenia w ramach transportu zintegrowanego Nadrenii Północnej-Westfalii w następujących godzinach:

od 9 rano do 3 rano dnia następnego w dni robocze. W weekendy i święta od 00:00 do 03:00 dnia następnego.

Bilet Niedersachsen-Ticket honorowany jest również w wybranych liniach autobusowych wybranych liniach poza obszarem kraju związkowego Dolna Saksonia. Osoby podróżujące z tym biletem mogą w ramach jego ważności korzystać z komunikacji miejskiej w niektórych miastach, przy czym często obowiązują dodatkowe ograniczenia strefowe i czasowe.

Z biletem jeździłem bez żadnych problemów pociągami następujących przewoźników: Deutsche Bahn, Erixx, Metronom, Nord-West-Bahn.

Metronom

Z Niedersachsen-Ticket możemy jeździć pociągami Metronom

CENA BILETU:

Ceny biletu Niedersachsen – Ticket w 2017 roku:

Niedersachsen-Ticket dla jednej osoby: 23 euro
Niedersachsen-Ticket dla dwóch osób: 27 euro
Niedersachsen-Ticket dla trzech osób: 31 euro
Niedersachsen-Ticket dla czterech osób: 35 euro
Niedersachsen-Ticket dla pięciu osób: 39 euro

Im więcej osób podróżuje, tym mniej będzie kosztował bilet w przeliczeniu na jedną osobę. Jeżeli podróżuje jedna osoba, zapłaci 23 euro, natomiast jako członek grupy pięcioosobowej zapłaci niecałe 8 euro.

Dziecko i pies traktowane są jako członek grupy pasażerów, czyli jedna osoba dorosła podróżująca z dzieckiem zapłaci za bilet 27 euro. Tyle samo zapłaci osoba dorosła podróżująca z psem.

Rodzina składająca się z dwojga dorosłych, dwojga dzieci i psa zapłaci jak za pięć osób, czyli będzie musiała wydać 39 euro.

Deutsche Bahn

Pociąg Deutsche Bahn 424 często spotykany w Dolnej Saksonii

NIEDERSACHSEN-TICKET + GRONINGEN:

Za niewielką dopłatą możliwy jest zakup biletu Niedersachsen-Ticket + Groningen uprawniającego do przejazdu z Leer do holenderskiego miasta Groningen, znanego z licznych muzeów i bardzo ładnego centrum.

W 2017 roku na trasie Leer – Groningen obowiązuje zastępcza komunikacja autobusowa obsługiwana przez przewoźnika Arriva. Przejazd autobusem w jedną stronę trwa 55 minut. Autobus nie zatrzymuje się na stacjach pośrednich.

Ceny biletu Niedersachsen-Ticket + Groningen w 2017 roku:

1 osoba: 23 euro + dopłata 5 euro = 28 euro
2 osoby: 27 euro + dopłata 6 euro = 33 euro
3 osoby: 31 euro + dopłata 7 euro = 38 euro
4 osoby: 35 euro + dopłata 8 euro = 43 euro
5 osób: 39 euro + dopłata 9 euro = 48 euro

Jak widać, jeżeli podróżuje pięć osób i każda składa się na bilet, jedna osoba zapłaci niecałe 10 euro.

WIĘCEJ INFORMACJI:

Szczegółowe informacje na temat zasad obowiązywania biletu w komunikacji miejskiej oraz o zniżkach w muzeach znajdziecie na stronie oficjalnej: niedersachsenticket.de

Niedersachsen-Ticket – mapa obowiązywania biletu (ze strony Deutsche Bahn)

CO ZWIEDZIĆ:

Dolna Saksonia to kraj związkowy, w którym nie brakuje interesujących miejsc do zwiedzania, z Niedersachsen-Ticket dojedziemy także do kilku innych interesujących miast na prawach kraju związkowego. Ja lubię podróżować po małych miastach. Spośród wielu miast jako pierwsze w kolejności do zwiedzenia wybrałbym następujące:

HAMBURG – miasto na prawach kraju związkowego. Nie należy wprawdzie do Dolnej Saksonii, jednak Hamburg można zwiedzać z biletem Niedersachsen-Ticket. Pozycja obowiązkowa, aczkolwiek mnie osobiście nie zachwycił, poza pociągami do fotografowania na dworcu głównym. Doskonała baza wypadowa. Najważniejsze zabytki to Wyspa Spichrzów i budynek ratusza, bogata oferta muzealna, parki oraz wiele innych atrakcji.

HANOWER – stolica Dolnej Saksonii. Centrum pod względem architektonicznym ma współczesny charakter, natomiast dużym atutem Hanoweru są piękne parki, położone wśród nich pojedyncze zabytki jak Nowy Ratusz.

BREMA – hanzeatyckie miasto na prawach kraju związkowego, które możemy zwiedzić z opisywanym biletem. Najważniejsze dla turystów jest zachowane Stare Miasto z pięknym rynkiem. Świetne opinie zbiera też Universum – centrum nauki.

LUNEBURG – bardzo ładne centrum z budynkami w stylu hanzeatyckim. Warto też wstąpić do Niemieckiego Muzeum Soli, Północnoniemieckiego Muzeum Browarnictwa, ewentualnie do Wschodniopruskiego Muzeum Krajowego. Z dworca do centrum idzie się niecałe 10 minut.

CELLE – miasto z pałacem i centrum z zabudową szachulcową. Z dworca kolejowego do centrum idzie się dość długo.

STADE – 45-tysięczne miasto położone 40 minut jazdy pociągiem z Hamburga. Polecane do zwiedzenia ze względu na malownicze Stare Miasto.

GOSLAR – największe pozytywne zaskoczenie podczas mojej podróży po Niemczech. Centrum zasłużenie wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – liczne domy szachulcowe, przyjemna atmosfera, fotogeniczne uliczki. Gdyby nie upał i ostre słońce, napisałbym osobny artykuł, ale zdjęcia wyszły fatalne. Być może pojadę tam jeszcze raz.

GETYNGA – średniej wielkości miasto z zabytkowym centrum. Symbolem Getyngi jest mała figurka Gęsiareczki z 1901 roku stojąca przy fontannie. Getyngę i Goslar najlepiej zwiedzić w ciągu jednego dnia.

HAMELN – piękne miasto położone godzinę jazdy pociągiem z Hanoweru. Zabytkowe centrum zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie, dlatego polecam każdemu nawet na 2-3 godzinną wycieczkę.

LEER – niewielkie miasteczko polecane ze względu na ładne centrum.

EMDEN – miasto liczące ponad 50 tysięcy mieszkańców z przyjemnym centrum, zabytkowym ratuszem i Muzeum Wschodniej Fryzji. Odpływają stąd promy na wyspę Borkum.

Polecam także dworzec kolejowy w Uelzen, wyglądający niczym skopiowany z jakiejś bajki dla dzieci.

Goslar

Goslar

GDZIE NOCOWAĆ:

Noclegi w Dolnej Saksonii są drogie. Można znaleźć sporo hosteli, jednak jakość usług pozostawia wiele do życzenia, a w niektórych trzeba dodatkowo płacić na przykład za pościel i śniadanie.

Droższe są schroniska młodzieżowe, ale mamy w nich gwarancję dobrej jakości usług, a w cenę zwykle wliczona jest pościel i śniadanie. Osoby, które ukończyły 26 lat, płacą kilka euro więcej za każdą noc w schronisku.

Na stronie www.jugendherberge.de/de-DE/jugendherbergen?state=Bremen|Niedersachsen znajduje się wykaz schronisk młodzieżowych w Dolnej Saksonii i Bremie.

 

Niedersachsen-Ticket

Niedersachsen-Ticket z biletomatu Deutsche Bahn

%d bloggers like this: