Kolej na Podróż

Pociąg Przemyśl – Kijów – informacje, wrażenia, zdjęcia

Pociąg Przemyśl – Kijów uruchomiony 23 grudnia 2016 roku przez koleje ukraińskie okazał się strzałem w dziesiątkę. Wygodny i szybki pociąg umożliwia dogodny dojazd do Lwowa, gdzie możliwa jest przesiadka na inne pociągi dzienne i nocne w głąb Ukrainy. Na początku marca 2017 roku przejechałem się tym pociągiem na odcinku Przemyśl – Lwów w wagonach pierwszej i drugiej klasy. Po podróży przygotowałem dla was bardzo obszerny poradnik na temat podróżowania pociągiem Przemyśl – Kijów.

Ukraina - artykuły na blogu
1. Kolej na Ukrainie - przewodnik dla pasażerów
2. Pociągiem na Ukrainę - przewodnik
3. Koleje wąskotorowe na Ukrainie - wykaz czynnych linii
4. Pociąg Przemyśl - Kijów - informacje; wrażenia; zdjęcia
5. Największe atrakcje Ukrainy
6. Zamki na Ukrainie, które należy zobaczyć

ROZKŁAD JAZDY:

Pociąg Przemyśl – Kijów kursuje według następującego rozkładu jazdy:

Kijów Pasażerski (odj. 06:55) –> Swiatoszyn (06:59) –> Korosteń (08:17) –> Podzamcze (11:25) –> Lwów (12:05 – 12:17) –> Przemyśl Główny (13:25)

Przemyśl Główny (odj. 14:26) –> Lwów (17:17-17:28) –> Podzamcze (17:36) –> Korosteń (21:00) –> Swiatoszyn (22:21) –> Kijów Pasażerski (przyj. 22:33)

Rozkład jazdy jest orientacyjny i może nieznacznie różnić się od rzeczywistego. Po drodze z Przemyśla do Lwowa pociąg ma postoje techniczne dla służb granicznych – w Medyce postój trwa 15-30 minut, a w Mościskach (około 15 minut).

Pociąg odjeżdża z peronu 4 na stacji Przemyśl Główny. Na peron ten przechodzi się przejściem podziemnym z peronu 3. Oznaczenie nie jest zbyt dobre i część osób miała kłopoty ze znalezieniem peronu.

Pociąg Przemyśl - Kijów

Pociąg Przemyśl – Kijów na stacji Przemyśl Główny

KUPNO BILETU:

Bilety na pociąg Przemyśl – Kijów można kupić w kasach międzynarodowych PKP Intercity i Centrum Obsługi Klienta PKP Intercity, ewentualnie przez pośrednika. Na razie biletów nie można kupić przez internet ze względu na problemy z oprogramowaniem, ale jak zapowiedziały koleje ukraińskie, do lipca problem powinien zostać rozwiązany.

Ważne – nie nastawiajcie się na kupno biletów w Przemyślu. Po przyjeździe pociągu z Kijowa tworzą się gigantyczne kolejki do kas – dużo osób chce kupić bilet na IC Wyspiański z Przemyśla do Wrocławia oraz właśnie na pociąg Przemyśl – Lwów – Kijów.

Warto również przed podróżą powrotną zaopatrzyć się w bilety powrotne na wspomniany już pociąg IC Wyspiański z Przemyśla do Krakowa, Częstochowy i Wrocławia. Ponad godzina w Przemyślu może nie wystarczyć na kupno biletu. Wszystko przez kolejki i kontrolę graniczną.

Kontrola biletów odbywa się przed wejściem na pokład i po raz drugi w trakcie podróży pociągiem.

 

Przemyśl Główny

Kolejka do kasy na dworcu w Przemyślu

CENA BILETU:

Kupowałem bilety na odcinek Przemyśl – Lwów, aktualne ceny dotyczą więc tego odcinka, natomiast ceny na przejazd Przemyśl – Kijów podaję za informacją PKP Intercity. Kupując bilet otrzymujemy dwa blankiety – jeden to bilet na przejazd, drugi to rezerwacja miejsca.

Na szczęście nie sprawdziły się krążące po forach miłośników kolei plotki, iż bilet na odcinek Przemyśl – Lwów będzie kosztował ponad 100 złotych, a na odcinek Przemyśl – Kijów ponad 200 złotych w drugiej klasie. Ceny są o wiele niższe i bardzo przystępne.

Cena biletu Przemyśl – Lwów w drugiej klasie: 22,39 PLN.
Cena biletu Przemyśl – Lwów w pierwszej klasie: 244,38 UAH = 37 PLN.

Bilet Przemyśl – Lwów tam kupowany był w kasie międzynarodowej PKP Intercity, bilet powrotny w kasie kolei ukraińskich.

Cena biletu Przemyśl – Kijów w drugiej klasie: – 13,6 EUR.
Cena biletu Przemyśl – Kijów w pierwszej klasie: 19,8 EUR.

Bilety powrotne kosztują równowartość dwóch biletów w jedną stronę w danej relacji. Inaczej mówiąc, osoby kupujące bilet tam i z powrotem nie mogą liczyć na zniżki.

Ceny na odcinku Przemyśl – Kijów według informacji udzielonej przez infolinię PKP Intercity.

Bilet Przemyśl - Lwów

Bilet Przemyśl – Lwów + miejscówka.

TABOR:

Połączenie Przemyśl – Kijów obsługiwane jest przez pojazdy Hyundai ROTEM kolei ukraińskich i na Ukrainie kursuje jako pociąg kategorii Intercity +. Pojazd może pomieścić około 600 pasażerów. Pociąg objęty jest całkowitą rezerwacją miejsc. W składzie znajduje się mały wagon barowy, według zapowiedzi z megafonu funkcjonuje jako sklepik wolnocłowy.

Pociąg Przemyśl - Kijów

Pociąg Przemyśl – Kijów we Lwowie

TOALETY W POCIĄGU:

W pociągu Przemyśl – Kijów są toalety z obiegiem zamkniętym. Pociąg jest wyposażony w odpowiednią liczbę toalet. Nie obowiązują strefy sanitarne, jednak toalety są zamykane na czas pracy służb granicznych.

W kierunku z Polski na Ukrainę toalety były zamknięte przez ponad 50 minut od wyjazdu z Przemyśla.

W kierunku z Ukrainy do Polski toalety były zamknięte przez ponad 50 minut od wyjazdu ze Lwowa, później ponownie je zamknięto na odcinku Medyka – Przemyśl, co trwało około 30 minut (wliczając postój w Medyce). W praktyce więc toalety były czynne tylko na krótkim odcinku.

Pociąg Przemyśl - Kijów

Toaleta w pociągu Przemyśl – Kijów

KONTROLA GRANICZNA:

Wielu czytelników pyta, jak wygląda kontrola graniczna w pociągu Przemyśl – Kijów. Oto szczegółowe informacje:

Na odcinku Przemyśl – Lwów kontrola graniczna i celna nie była zbyt szczegółowa. Sprawdzanie paszportów, pytania o rzeczy do oclenia, czyli standardowa procedura. Kontrola odbywała się w pociągu – na odcinku Przemyśl – Medyka szybko i sprawnie przeprowadzili ją funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej, Służby Celnej i służby skarbowej.

Ukraińscy strażnicy i celnicy wsiedli w Mościskach, kontrolę prowadzili do Lwowa. Również sprawdzanie paszportów, pytania o rzeczy do oclenia. Żadnych problemów, pełna kultura.

Zupełnie inaczej wyglądała kontrola na odcinku Lwów – Przemyśl.

Ukraińscy strażnicy i celnicy jechali pociągiem już od Lwowa. Kontrola celna zaczęła się, jak tylko pociąg ruszył. Każdy musiał pokazać zawartość bagażu podręcznego oraz toreb, wybrane osoby, w tym mnie kontrolowano bardzo szczegółowo – musiałem wszystko wyciągać, bowiem fakt, iż podróżuję tylko z niewielkim plecakiem, wzbudził podejrzenia celników. Nie była to miła kontrola. Po celnikach chodzili strażnicy graniczni kontrolując paszporty. Ukraińscy funkcjonariusze wysiedli w Mościskach.

W Medyce wsiedli funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celnej. Najpierw przeprowadzono kontrolę celną – znów musiałem wszystko wyciągać, inni również musieli pokazywać zawartość bagażu. Później była kontrola paszportowa.

Tutaj ważna uwaga: kontrola paszportowa przebiegała bardzo powoli. Na 2-3 wagony był jeden strażnik kontrolujący paszporty, reszta pilnowała wyjść z wagonów lub siedziała. W związku z tym kontrola nie zakończyła się po przyjeździe na stację Przemyśl Główny. Jechałem w wagonie numer. Strażnicy dotarli do wagonu dopiero 15 minut po przyjeździe do Przemyśla. Na szczęście w pierwszej klasie jechało niewiele osób i kontrola paszportów trwała kolejne 20 minut, przy czym osoby ze sprawdzonymi paszportami nie mogły opuścić wagonu do czasu skontrolowania wszystkich osób w wagonie. Później był sprint do kasy, stanie w gigantycznej kolejce i gdyby nie fakt, że IC Wyspiański miał odjazd opóźniony o 10 minut, nie zdążyłbym z kilkoma Ukraińcami na pociąg.

Ogólnie nie jest to pociąg dla przemytników.

PODRÓŻ DRUGĄ KLASĄ:

W pociągu Przemyśl – Kijów są tylko wagony bezprzedziałowe. W drugiej klasie układ siedzeń to 3+2, kilka miejsc jest przy stolikach. Fotele na pierwszy rzut oka nie robią szczególnego wrażenia, ale są wygodne, miejsca na nogi jest wystarczająco dużo. Osoba z siedzenia przy przejściu będzie miała problem z dostaniem się do wieszaka, natomiast osoba z siedzenia przy oknie z wyjściem do części barowej lub toalety, bowiem żeby wyszła, ze swoich miejsc muszą wstać aż dwie osoby.

Druga klasa jest wystarczająca na podróż Przemyśl – Lwów, natomiast z Przemyśla do Kijowa może trochę boleć tylna część ciała. Osobiście preferowałbym miejsce przy przejściu choćby po to, aby co jakiś czas rozprostować kości bez konieczności zakłócania podróży innym pasażerom.

Są czynne gniazdka, ale chyba tylko 1 na cały rząd (nie zwróciłem uwagi). Bagaż można zostawić na półce lub w wydzielonym miejscu w strefie pasażerskiej przy wyjściu do przedsionka.

Pociąg Przemyśl - Kijów - II klasa

Pociąg Przemyśl – Kijów – II klasa

Pociąg Przemyśl - Kijów

Pociąg Przemyśl – Kijów – II klasa

Pociąg Przemyśl - Kijów

Pociąg Przemyśl – Kijów – miejsce przy stoliku II klasa

PODRÓŻ PIERWSZĄ KLASĄ:

Pierwsza klasa różni się od drugiej przede wszystkim układem foteli 2 + 2. Fotele są dużo szersze, miejsca na nogi jest mnóstwo, można lekko rozłożyć fotel, jest też miejsce na słuchawki i gniazdka dla każdego fotela.

Komfort podróży bardzo wysoki. Nie wiem, co można więcej napisać, jechało się bardzo przyjemnie. Jeśli chodzi o jakość foteli, to podobne były w drugiej klasie wagonu bezprzedziałowego pociągu IC Wyspiański, choć oczywiście miejsca na nogi było dużo mniej i nie można ich było rozłożyć.

Bagaż tak samo jak w drugiej klasie.

Pociąg Przemyśl - Kijów

Pociąg Przemyśl – Kijów – I klasa

Pociąg Przemyśl - Kijów

Pociąg Przemyśl – Kijów – I klasa

Pociąg Przemyśl - Kijów

Pociąg Przemyśl – Kijów – miejsce przy stoliku I klasa

Pociąg Przemyśl - Kijów

Pociąg Przemyśl – Kijów – fotel I klasy – gniazdka

Pociąg Przemyśl - Kijów

Wejście na słuchawki w wagonie I klasy

CZĘŚĆ BAROWA:

W pociągu wydzielono niewielką część (przypomina większy przedział) na wagon barowy, który według zapowiedzi z radiowęzła funkcjonuje również jako sklep wolnocłowy. Bar prowadzi firma Wog Cafe. Zamieszczam cennik wybranych produktów według stanu z dnia opracowania artykułu:

Napoje:

Kawa ze świeżo zmielonych ziaren 200 ml: 21 UAH = 3,2 PLN
Miód lub śmietanka do kawy: 5 UAH = 0,75 PLN
Espresso 90 ml: 22 UAH = 3,32 PLN
Amerikano 180-200 ml: 23 UAH = 3,47 PLN
Amerikano z mlekiem: 24 UAH = 3,62 PLN
Capuccino 180 ml: 27 UAH = 4,1 PLN
Latte 290 ml: 29 UAH = 4,38 PLN
Capuccino XXL 330 ml: 35 UAH = 5,3 PLN
Herbata Wog Cafe 300 ml, różne smaki, 300 ml: 15 UAH = 2,27 PLN
Herbata firmowa; różne smaki, 390 ml: 35 UAH = 5,3 PLN

Na szybko:

Hot-dog XXL: 42 UAH = 6,35 PLN
Kanapka z szynką lub serem, świeżo przygotowywana: 50  UAH = 7,56 PLN
Kanapka z szynką lub salami, pakowana: 35 UAH = 5,29 PLN

Dania główne:

Rosół:  35  UAH = 5,3 PLN
Zupa-krem:  35 UAH = 5,3 PLN
Filet z kurczka z ryżem i owocami: 59 UAH = 8,92 PLN
Skrzydełka z kurczaka: 35 UAH = 5,3 PLN

Desery:

Tiramisu: 30 UAH = 4,53 PLN
Kawałek tortu czekoladowego: 35 UAH = 5,3 PLN
Ciasteczko Nju-Jork: 35 UAH = 5,3 PLN
Muffin: 22 UAH = 3,32 PLN
Jabłko: 12 UAH = 1,81 PLN
Pomarańcza: 19 UAH = 2,87 PLN

Napoje bezalkoholowe:

Woda mineralna Morszynka 0,5 l: 16 UAH = 2,42 PLN
Woda mineralna Borjomi 0,5 l: 29 UAH = 4,38 PLN
Pepsi w puszce 0,33 l: 12 UAH = 1,81 PLN
Pepsi w butelce 0,5 l: 16 UAH = 2,42 PLN
Napój energetyczny Red Bull 250 ml: 35 UAH = 5,3 PLN

Piwo:

Piwo „Czerniowieckie” jasne, puszka 0,5 l: 25 UAH = 3,78 PLN
Piwo „Stella Artois” jasne, puszka 0,5 l: 29 UAH = 4,38 PLN
Piwo „Leffe” ciemne, puszka 0,5 l: 49 PLN = 7,41 PLN

Wybrane przekąski:

Chipsy Lays 71 gr: 22 UAH = 3,32 PLN
Orzeszki 30 gr: 15 UAH = 2,26 PLN
Orzeszki Feniks, puszka 120 gr: 59 UAH = 8,92 PLN
Wafle „Artek” 80 gr: 12 UAH = 1,81 PLN
Czekolada „Korona” MAX FUN 160 gr: 59 UAH = 8,92 PLN
Guma do żucia „Dirol X-Fresh”: 19 UAH = 2,87 PLN

Wymienionych nie należy odnosić do cen na Ukrainie. Ceny w wagonach restauracyjnych i barowych w pociągach są zawsze znacznie wyższe niż normalnie.

PODSUMOWANIE:

Uruchomienie pociągu Przemyśl – Kijów przez Kijów znacznie ułatwiło podróż na Ukrainę. Pociąg po przejeździe przez stację Derżkordon jedzie szybko, czasami rozpędzając się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Stosunek jakości do ceny bardzo wysoki, podróż komfortowa, nużące są jedynie postoje dla służb w Medyce i Mościskach.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Pociąg Przemyśl - Kijów

Pociąg Przemyśl – Kijów – na ekranach LCD możemy śledzić aktualną prędkość pociągu.

%d bloggers like this: