Kolej na Podróż

Lwów – dworzec podmiejski

We Lwowie są dwa dworce kolejowe istotne z punktu widzenia polskiego podróżnika. Dworzec główny, na którym zatrzymują się, rozpoczynają lub kończą bieg pociągi dalekobieżne oraz dworzec podmiejski, z którego odjeżdżają pociągi podmiejskie na przykład do Stryja, czy Sianek. Dworzec główny opisałem w osobnym artykule, czas na dworzec podmiejski.

Z dworca głównego do dworca podmiejskiego jest około 500 metrów. Można podjechać jeden przystanek tramwajem i podejść 100 metrów, można też iść pieszo – zajmie nam to około 8 minut. Po drodze warto wstąpić do piekarni, aby zakupić prowiant.

Ukraina - artykuły na blogu
1. Kolej na Ukrainie - przewodnik dla pasażerów
2. Pociągiem na Ukrainę - przewodnik
3. Koleje wąskotorowe na Ukrainie - wykaz czynnych linii
4. Pociąg Przemyśl - Kijów - informacje; wrażenia; zdjęcia
5. Największe atrakcje Ukrainy
6. Zamki na Ukrainie, które należy zobaczyć
Mapa Lwów dalekobieżny - Lwów podmiejski

Mapa przejścia z dworca dalekobieżnego na dworzec podmiejski (źródło: maps.google.com)

Budynek dworca podmiejskiego jest bardzo mały. W środku są dwie małe poczekalnie i przejście pomiędzy jedną a drugą stroną budynku. Ze względu na obecność podróżnych nie robiłem zdjęć wnętrza budynku.

W osobnym budynku są toalety i przechowalnia bagażu, natomiast kasy znajdują się w budkach po prawej stronie od alei, którą idziemy z dworca głównego.

Perony zadaszone, aby wejść na peron, trzeba mieć bilet, który okazujemy w budce przed wejściem, gdzie siedzi kontroler. Tuż przed odjazdem oprócz kontrolera przy bramce zwykle stoją panowie w mundurach moro bez ukraińskiej flagi. Na peronach zamontowano wyświetlacze elektroniczne pokazujące odjazd i przyjazd najbliższego pociągu.

Ozdobą dworca jest pociąg – pomnik zestawiony z parowozu, wagonu pasażerskiego retro oraz wagonów towarowych.

Pomiędzy dworcem a ulicą rozciąga się ogromny plac. Na placu można spotkać babcie handlujące drobnym towarem, w pobliżu zatrzymują się marszrutki.

W trzech przydworcowych kioskach sprzedają artykuły spożywcze i gastronomiczne różnego rodzaju.

Dużo większy wybór artykułów spożywczych jest w supermarkecie znajdującym się w galerii po drugiej stronie ruchliwej ulicy, przez którą trzeba przebiec, licząc na zatrzymanie się samochodów i przepuszczenie pieszych. Kupowałem tam artykuły spożywcze dla rodziców i znajomych z Polski.

Dworzec podmiejski to całkiem ładny dworzec, zadbany, raczej bezpieczny, ale na nim również obowiązuje zakaz fotografowania.

Lwów - dworzec podmiejski

Lwów – dworzec podmiejski

Lwów - dworzec podmiejski

Lwów – dworzec podmiejski – kasy i przechowalnia bagażu

Lwów - dworzec podmiejski

Lwów – dworzec podmiejski – kasy

Lwów - dworzec podmiejski

Lwów – dworzec podmiejski – wejście na perony

Lwów - dworzec podmiejski

Lwów – dworzec podmiejski – elektryczka

%d bloggers like this: