Kolej na Podróż

Ryga na weekend – przewodnik dla każdego

Ryga to stolica Łotwy i cel wycieczek weekendowych wielu Polaków. Na temat miasta możecie przeczytać najróżniejsze opinie. Ryga od wielu lat widniała na liście moich marzeń podróżniczych i dopiero we wrześniu 2017 roku mogłem odwiedzić to miasto. Wyobrażałem sobie jakiegoś zaniedbanego poradzieckiego molocha z maleńkim Starym Miastem i hordami pijanych turystów z Zachodniej Europy.

Rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Na mnie Ryga zrobiła bardzo dobre wrażenie i wraz ze słoweńską Lublaną oraz Vitorią – stolicą Kraju Basków w Hiszpanii znalazła się na liście moich ulubionych miast.

Łotwa - artykuły na blogu
1. Kolej na Łotwie - przewodnik dla pasażerów
2. Jak dojechać na Łotwę - przewodnik
3. Ryga na weekend
4. Jurmała - łotewski Sopot
5. Największe atrakcje Łotwy
6. Ciekawostki o Łotwie

Według statystyk geonames Ryga liczy 742 tysiące mieszkańców i pod względem liczby ludności „miażdży” pozostałe łotewskie miasta – drugi na liście Dyneburg liczy 111 tysięcy mieszkańców, a trzecia Lipawa 85 tysięcy. Różnica ogromna, jednak Ryga nie przytłaczała mnie jak wiele innych europejskich miast podobnej wielkości. Czułem się tu bardzo dobrze – podobała mi się architektura, atmosfera, chętnie jeździłem środkami komunikacji miejskiej obserwując życie toczące się w codziennym rytmie.

Centrum miasta jest bardzo zadbane – nie spodziewałem się tak pięknych parków, a atmosfera przypominała mi mieszankę dawnego ZSRR, Skandynawii i Europy Zachodniej. Wizyta w Rydze była dla mnie zupełnie innym doświadczeniem niż dotychczasowe podróże.

W przewodniku opiszę najważniejsze atrakcje Rygi, zabytki, interesujące miejsca i muzea. W najbliższym czasie przygotuję dodatkowe artykuły poszerzające tematykę.

Ryga

Widok z mostu nad Dźwiną na miasto

Ryga

Widok z mostu nad Dźwiną na miasto

1. Ryga – jak dojechać

W czasie opracowywania artykułu najpopularniejsze sposoby dojazdu do Rygi były następujące:

a) autobusem

Z Warszawy i Krakowa kursują bezpośrednie autobusy do Rygi. Przewoźnicy:

www.ecolines.net – Ecolines – różne opinie

Dużo osób wybiera przejazd Warszawa – Wilno i w Wilnie przesiada się na autobus Wilno – Ryga firmy Lux Express. Przewoźnik Lux Express znany jest z komfortowych autokarów, lecz ceny biletów nie należą do tanich. Firma często organizuje wyprzedaże, należy jednak pamiętać, iż w przypadku rezygnacji z podróży nie otrzymujemy ani złotówki zwrotu za niewykorzystany bilet promocyjny.

Strona internetowa: luxexpress.eu

b) samolotem

Bardzo popularny środek transportu. Regularnie latają samoloty Warszawa – Ryga. Połączenie obsługiwane przez firmy:

lot.com – Polskie Linie Lotnicze LOT
www.airbaltic.com – Air Baltic

Mnóstwo osób korzysta z połączeń do Rygi firmy Ryanair z Berlina. Samoloty Berlin – Ryga odlatują z lotniska  Berlin-Schönefeld. Ceny biletów bywają bardzo tanie, problemem jest jednak dojazd do Berlina – w tym przypadku dla osób z Wrocławia i Katowic najlepszą opcją są przejazdy autokarem Kraków – Katowice – Wrocław – Berlin firmy Polski Bus.

Lux Express

Autokar Lux Express

2. Dworzec kolejowy

Główny dworzec kolejowy w Rydze położony jest w centrum miasta i stanowi dodatek do galerii handlowej „Origo”. Z zewnątrz wygląda na duży budynek, natomiast w środku działa mnóstwo sklepów oraz lokali gastronomicznych, a kasy i skrzynki bagażowe zajmują bardzo mało miejsca. Hol dworca dzieli się na dwie części – w jednej oprócz sklepów znajdują się toalety, w drugiej informacja oraz kasy międzynarodowe. Kasy biletowe na pociągi krajowe sprzedawane są w jednym z trzech tuneli pod torami.

Na perony przechodzi się przez przejście podziemne. Jeden peron zadaszony, pozostałe nie. Windę zamontowano tylko na „peron międzynarodowy” tory 1,11,12, z którego odjeżdżają pociągi do Moskwy, Sankt Petersburga i Mińska oraz krajowe do Siguldy, Valgi oraz Dyneburga. Na pozostałe wejście po stromych schodach.

Duży plus za tablice elektroniczne – nie sposób pomylić się przy szukaniu peronu i toru pociągu, którym chcemy jechać.

Pamiętajcie, że w większości łotewskich pociągów nie ma toalet.

Na terenie Rygi (strefa biletowa A) pociągi zatrzymują się na kilkunastu mniejszych i większych stacjach kolejowych.

Ryga

Dworzec kolejowy w Rydze

3. Dworzec autobusowy

Dworzec autobusowy w Rydze położony jest również w centrum miasta, około 200 metrów od dworca kolejowego. Budynek dworca z zewnątrz wygląda nieszczególnie, w środku przypomina dworce autobusowe w największych polskich miastach.

W holu dworca czynne są biura przewoźników międzynarodowych, między innymi Lux Express i Ecolines. Na dużej tablicy wyświetlane są odjazdy autobusów. Bilety na połączenia krajowe można kupić w biletomacie.