Kolej na Podróż

Jak dojechać na Łotwę – przewodnik (akt. 05.2021)

Po zwiedzeniu Rygi i Jurmały Łotwa trafiła na listę moich ulubionych krajów, dlatego postanowiłem przygotować poradnik Jak dojechać na Łotwę. Dojazd komunikacją publiczną nie jest łatwy, szczególnie jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze.

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021

Łotwa - artykuły na blogu
1. Kolej na Łotwie - przewodnik dla pasażerów
2. Jak dojechać na Łotwę - przewodnik
3. Ryga na weekend
4. Jurmała - łotewski Sopot
5. Największe atrakcje Łotwy
6. Ciekawostki o Łotwie

Jak dojechać na Łotwę – pociąg

Od połowy stycznia 2018 roku, po kilku latach przerwy, powraca możliwość dojazdu pociągiem na Łotwę. Niestety, tylko w weekendy. Koleje litewskie wydłużyły trzy pary pociągów Wilno – Turmont do Dyneburga, które kursują jako pociąg międzynarodowy Wilno – Dyneburg, Pociągiem na Łotwę dojedziemy w następujący sposób:

a) dojazd pociągiem na Litwę. Wszystko w artykule Jak dojechać na Litwę. Pociąg Białystok – Kowno kończy bieg w Kownie, ale jeśli się nie spóźni, będziemy mogli przesiąść się na pociąg do Wilna, gdzie będzie trzeba przenocować.

b) Jeśli nocujemy w Wilnie koło dworca, wcześnie rano możemy jechać pociągiem Wilno – Dyneburg za 9 euro. W Dyneburgu mamy ponad dwie godziny do weekendowego pociągu Dyneburg – Ryga po 11.  Więcej informacji o pociągu Wilno – Dyneburg znajdziecie TUTAJ.

Jeżeli nocujemy w Kownie, pozostaje drugi pociąg Wilno – Dyneburg jadący po 11. Z Dyneburga jest możliwość kontynuowania podróży do Rygi pociągiem. Oczywiście pociąg przegrywa czasowo z autokarem, ale jedzie – to się liczy.

Rozkład jazdy i ceny biletów sprawdzicie na stronie https://www.traukiniobilietas.lt/portal/
Pociąg Dyneburg – Wilno na You Tube

POCIĄG KIJÓW – RYGA

Pomiędzy Wilnem a Rygą dwa razy w tygodniu kursuje pociąg kolei ukraińskich Kijów – Ryga, skomunikowany z pociągiem kolei łotewskich Ryga – Valga. Pociąg zestawiony jest z wagonów płackartnych i sypialnych. Cena biletu zależy od tego, czy jedziemy w wagonach ukraińskich, czy białoruskich. Białoruskie są tańsze. Bilet Wilno – Ryga kosztuje około 25 euro (wagony ukraińskie) i około 20 euro (wagony białoruskie).

Rozkład jazdy pociągu Kijów – Ryga na stronie poezdato.net
Rozkład jazdy pociągu Ryga – Kijów na stronie poezdato.net

Szkoda, że nie jeżdżą pociągi codzienne przez pozostałe kolejowe przejścia graniczne.

Na drugą połowę 2021 roku zapowiadano uruchomienie połączenia kolejowego Warszawa – Wilno, jednak na razie skończyło się na zapowiedziach.

Jak dojechać na Łotwę – autobus

Dojazd na Łotwę autobusem wygląda podobnie jak w przypadku Litwy. W zasadzie liczą się dwaj przewoźnicy.

Lux Express – komfortowe autokary z Warszawy do Wilna, gdzie możemy się przesiąść na autokar do Rygi lub dalej do estońskiej Parnawy i Tallina. Ceny stosunkowo wysokie, wyprzedaże coraz słabsze.

Wyszukiwarka połączeń: luxexpress.eu

Ecolines – firma uruchamia bezpośrednie autokary z Warszawy do Rygi. Opinie różne, ceny trochę niższe niż w Lux Express (bez promocji), ale ponoć komfortem jazdy również ustępują estońskiemu przewoźnikowi. Opinie w internecie rozbieżne.

Wyszukiwarka połączeń: www.ecolines.net

Ecolines uruchamia również autobusy Mariampol – Lipawa (przez cały rok kilka razy w tygodniu, w wakacje codziennie) oraz autobusy z Wilna do Rzeżycy przez Dyneburg – idealne od poniedziałku do piątku, kiedy nie kursuje pociąg Wilno – Dyneburg.

Rozkład jazdy Eurolines jest dla mnie niezrozumiały i nieczytelny, dlatego nie uwzględniłem tej firmy w zestawieniu.

Jak dojechać na Łotwę – samolot

Miłośnicy tanich lotów będą zawiedzeni, bowiem w czasie opracowywania artykułu nie było tanich lotów z Polski do Rygi.

Obecnie z Warszawy do Rygi latają zwykłe linie lotnicze:

PLL LOT – www.lot.com
Air Baltic – www.airbaltic.com

Szczerze mówiąc nie wiem, którą linię wybrałbym. Bilety w taryfie normalnej są bardzo drogie. PLL LOT umożliwia czasami niedrogie przeloty do Rygi i z powrotem w promocji „Szalona Środa”, ale od kiedy zlikwidowali możliwość przewozu bagażu rejestrowanego w tej promocji, nie jest już ona tak atrakcyjna.

Air Baltic bardzo rzadko organizuje promocje. Jeśli już, są one bardzo słabe z punktu widzenia miłośnika tanich lotów.

Mieszkańcy zachodniej Polski mogą się dostać do Rygi tanimi liniami lotniczymi Ryanair. Samoloty tego przewoźnika codziennie latają pomiędzy Rygą a lotniskiem w Berlinie. Na lotnisko dojedziemy bezpośrednio Katowic, Wrocławia, Warszawy i Poznania autokarami Flixbus.

31 października 2021 roku w siatce połączeń Ryanair pojawi się samolot Kraków – Ryga z lotniska Balice.

Jak dojechać na Łotwę – podsumowanie

Jadąc na Łotwę w 2017 roku wybrałem samolot i był to mój pierwszy lot samolotem w ogóle (tam i z powrotem). Nie byłem szczególnie zachwycony i w tym roku wybiorę pociąg lub autobus Lux Express. Główny powód to możliwość przewozu dużego bagażu w autokarze oraz w moim przypadku długi i trochę męczący dojazd na lotnisko w Berlinie.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wspomóż nieroba, jeśli blog się podoba...

Jeśli spodobał ci się artykuł i chciałbyś czytać jeszcze lepsze i wartościowe treści, możesz Postawić mi kawę, czyli wesprzeć mój blog drobną darowizną. Dzięki wsparciu będę mógł rozwijać blog, opracowywać autorskie materiały oraz zachować wysoką jakość treści. Nawet najmniejsza darowizna znaczy bardzo dużo.

Lux Express

Autokar Lux Express

%d bloggers like this: