Kolej na Podróż

Jak dojechać na Łotwę – przewodnik (akt. 04.2022)

Po zwiedzeniu Rygi i Jurmały Łotwa trafiła na listę moich ulubionych krajów, dlatego postanowiłem przygotować poradnik Jak dojechać na Łotwę. Dojazd komunikacją publiczną nie jest łatwy, szczególnie jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze.

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

Jak dojechać na Łotwę – pociąg

Od połowy stycznia 2018 roku, po kilku latach przerwy, powraca możliwość dojazdu pociągiem na Łotwę. Niestety, tylko w weekendy. Koleje litewskie wydłużyły trzy pary pociągów Wilno – Turmont do Dyneburga, które kursują jako pociąg międzynarodowy Wilno – Dyneburg, Pociągiem na Łotwę dojedziemy w następujący sposób:

a) dojazd pociągiem na Litwę. W tym roku sezonowo powinien kursować weekendowo pociąg regionalny Białystok – Kowno. Nie polecam jednak tego połączenia ze względu na niski komfort. W rozkładach jazdy widnieje od czerwca codzienny pociąg pospieszny z Wrocławia do Kowna przez Warszawę, jednak nie jest pewne, czy będzie kursował.

b) Jeśli nocujemy w Wilnie koło dworca, wcześnie rano możemy jechać pociągiem Wilno – Dyneburg za 9 euro. W Dyneburgu mamy ponad dwie godziny do weekendowego pociągu Dyneburg – Ryga po 11.  Więcej informacji o pociągu Wilno – Dyneburg znajdziecie TUTAJ.

Jeżeli nocujemy w Kownie, pozostaje drugi pociąg Wilno – Dyneburg jadący po 11. Z Dyneburga jest możliwość kontynuowania podróży do Rygi pociągiem. Oczywiście pociąg przegrywa czasowo z autokarem, ale jedzie – to się liczy.

Rozkład jazdy i ceny biletów sprawdzicie na stronie https://www.traukiniobilietas.lt/portal/
Pociąg Dyneburg – Wilno na You Tube

POCIĄG KIJÓW – RYGA

Pomiędzy Wilnem a Rygą dwa razy w tygodniu kursuje pociąg kolei ukraińskich Kijów – Ryga, skomunikowany z pociągiem kolei łotewskich Ryga – Valga. Pociąg zestawiony jest z wagonów płackartnych i sypialnych. Cena biletu zależy od tego, czy jedziemy w wagonach ukraińskich, czy białoruskich. Białoruskie są tańsze. Bilet Wilno – Ryga kosztuje około 25 euro (wagony ukraińskie) i około 20 euro (wagony białoruskie).

Rozkład jazdy pociągu Kijów – Ryga na stronie poezdato.net
Rozkład jazdy pociągu Ryga – Kijów na stronie poezdato.net

Szkoda, że nie jeżdżą pociągi codzienne przez pozostałe kolejowe przejścia graniczne.

Na drugą połowę 2021 roku zapowiadano uruchomienie połączenia kolejowego Warszawa – Wilno, jednak na razie skończyło się na zapowiedziach.

Jak dojechać na Łotwę – autobus

Dojazd na Łotwę autobusem wygląda podobnie jak w przypadku Litwy. W zasadzie liczą się dwaj przewoźnicy.

Lux Express – komfortowe autokary z Warszawy do Wilna, gdzie możemy się przesiąść na autokar do Rygi lub dalej do estońskiej Parnawy i Tallina. Ceny stosunkowo wysokie, wyprzedaże coraz słabsze.

Wyszukiwarka połączeń: luxexpress.eu

Ecolines – firma uruchamia bezpośrednie autokary z Warszawy do Rygi. Opinie różne, ceny trochę niższe niż w Lux Express (bez promocji), ale ponoć komfortem jazdy również ustępują estońskiemu przewoźnikowi. Opinie w internecie rozbieżne.

Wyszukiwarka połączeń: www.ecolines.net

Ecolines uruchamia również autobusy Mariampol – Lipawa (przez cały rok kilka razy w tygodniu, w wakacje codziennie) oraz autobusy z Wilna do Rzeżycy przez Dyneburg – idealne od poniedziałku do piątku, kiedy nie kursuje pociąg Wilno – Dyneburg.

Rozkład jazdy Eurolines jest dla mnie niezrozumiały i nieczytelny, dlatego nie uwzględniłem tej firmy w zestawieniu.

Jak dojechać na Łotwę – samolot

Miłośnicy tanich lotów będą zawiedzeni, bowiem w czasie opracowywania artykułu nie było tanich lotów z Polski do Rygi.

Obecnie z Warszawy do Rygi latają zwykłe linie lotnicze:

PLL LOT – www.lot.com
Air Baltic – www.airbaltic.com

Szczerze mówiąc nie wiem, którą linię wybrałbym. Bilety w taryfie normalnej są bardzo drogie. PLL LOT umożliwia czasami niedrogie przeloty do Rygi i z powrotem w promocji „Szalona Środa”, ale od kiedy zlikwidowali możliwość przewozu bagażu rejestrowanego w tej promocji, nie jest już ona tak atrakcyjna.

Air Baltic bardzo rzadko organizuje promocje. Jeśli już, są one bardzo słabe z punktu widzenia miłośnika tanich lotów.

Mieszkańcy zachodniej Polski mogą się dostać do Rygi tanimi liniami lotniczymi Ryanair. Samoloty tego przewoźnika codziennie latają pomiędzy Rygą a lotniskiem w Berlinie. Na lotnisko dojedziemy bezpośrednio Katowic, Wrocławia, Warszawy i Poznania autokarami Flixbus.

31 października 2021 roku w siatce połączeń Ryanair pojawi się samolot Kraków – Ryga z lotniska Balice.

Jak dojechać na Łotwę – podsumowanie

Jadąc na Łotwę w 2017 roku wybrałem samolot i był to mój pierwszy lot samolotem w ogóle (tam i z powrotem). Nie byłem szczególnie zachwycony i w tym roku wybiorę pociąg lub autobus Lux Express. Główny powód to możliwość przewozu dużego bagażu w autokarze oraz w moim przypadku długi i trochę męczący dojazd na lotnisko w Berlinie.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

Lux Express

Autokar Lux Express

%d bloggers like this: