Kolej na Podróż

Największe atrakcje Łotwy – 10 miejsc, które warto zwiedzić i zobaczyć

Łotwa to jeden z moich ulubionych krajów. We wpisie krótko przedstawię największe atrakcje Łotwy, które doświadczeni podróżnicy pewnie znają, natomiast osoby planujące pierwszą podróż do Łotwy zyskają motywację, aby poszukać więcej informacji o tych miejscach.

Do listy dodałem także podstawowe informacje o dojeździe pociągiem do wymienionych atrakcji. Należy pamiętać, że w większości łotewskich pociągów nie ma toalet.

Ryga

Jedna z tych stolic, które trzeba zobaczyć. Mnie zachwyciło nie tylko zabytkowe centrum, ale również drewniane domy w różnych dzielnicach i bardzo ładne parki. Bardzo dużo zabytków w różnych częściach miasta, charakterystyczne budynki jak Łotewska Biblioteka Narodowa, bogata oferta muzealna i dobrze zorganizowana komunikacja miejska. Część osób narzeka na nudę i bezpieczeństwo, moim zdaniem nie sposób się nudzić, a co do bezpieczeństwa – niestety, w niektórych miejscach poczucie zagrożenia jest wysokie.

Dojazd pociągiem: Dworzec główny w Rydze położony jest w centrum miasta. Połączony z galerią handlową leży w bliskiej odległości od dworca autobusowego i najważniejszych zabytków. W najbliższych latach ma być przebudowywany, podobnie jak cała infrastruktura kolejowa łotewskiej stolicy w związku z budową Rail Baltici. W planach jest także budowa stacji kolejowej przy ryskim lotnisku międzynarodowym.

Ryga na weekend – przewodnik dla każdego

Największe atrakcje Łotwy

Panorama Rygi (fot. Виталий Клочанов, GNU, flickr.com)

Jurmała

Miasto nazywane „łotewskim Sopotem”. Popularna miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Bałtyckim, położona zaledwie 30 minut jazdy pociągiem od Rygi. Piaszczyste plaże, piękna przyroda, długie szlaki spacerowe, skansen – doskonałe miejsce na jednodniowy wypad z Rygi. To typowe miasto uzdrowiskowe z licznymi sanatoriami i z rozproszoną zabudową przeznaczone dla osób chcących spokojnie wypocząć na plaży lub pospacerować w spokojnej okolicy.

Dojazd pociągiem: Jurmała położona jest przy linii kolejowej Ryga – Tukums. Pociągi zatrzymują się na kilku stacjach i przystankach osobowych w dawnych wsiach połączonych w jedną jednostkę administracyjną. Najbliżej centrum i plaży jest stacja Mayori. Dojazd pociągiem z Rygi do Jurmały zajmuje około 30 minut.

Jurmała – łotewski Sopot na jeden dzień z Rygi

Pałac Rundāle

Jeden z najpiękniejszych pałaców w regionie, położony w pobliżu granicy łotewsko-litewskiej. Barokowy pałac został zbudowany około 1730 roku w miejscu stojącego w tym miejscu zamku wzmiankowanego już w 1555 roku. Właścicielem był Ernest Johann von Biron, który zakupił wcześniej pobliskie tereny od rodziny Grotthus. W latach 1730-1760 wykańczano wnętrza okazałego, barokowego pałacu. W 1812 roku wnętrza pałacu zostały zniszczone podczas wojny francusko-rosyjskiej.

W późniejszych latach własność kilkakrotnie odnawiany i niszczony, swego czasu mieścił się w nim lazaret, szkoła podstawowa i magazyn zboża. Renowacja z prawdziwego zdarzenia rozpoczęła się w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, a pierwsze odnowione pomieszczenia udostępniono dla zwiedzających w 1981 roku. Prace konserwatorskie zakończono w 2014 roku. Obecnie w pałacu mieści się muzeum. Turyści tłumnie odwiedzają także ogrody przylegające do rezydencji.

Strona internetowa: rundale.net

Dojazd pociągiem: Do pałacu nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa czynna stacja kolejowa po stronie łotewskiej to Jełgawa (40 km od zamku). Niewiele dalej jest z Rygi (47 km). Najbliższe miasto to Bauska (11 km), dokąd łatwo dojedziemy autobusem z Rygi i Jełgawy; zatrzymywały się tu też autobusy Ecolines. W miejscowości Bauska (pl. Bowsk) warto zobaczyć zamek położony w widłach rzek Niemenek i Musa.

Rundale

Pałac Rundale (fot. Jean-Pierre Dalbéra, CC-BY, flickr.com)

Kieś

Ładne miasteczko o bogatej historii. Znane jest z ruin zamku Zakonu Kawalerów Mieczowych wzniesionego w XIII wieku. W zamku rezydowali mistrzowie Zakonu. Wokół ruin rozciąga się park z licznymi ścieżkami spacerowymi oraz egzotycznymi gatunkami roślin. W centrum charakterystyczna dla wielu miejsc w Łotwy drewniana zabudowa, często zaniedbana. Najstarszym budynkiem jest kościół św. Jana wybudowany w 1284 roku. Pod Kiesiem (lub Kiesią) miało miejsce kilka bitw ważnych w historii Łotwy. W mieście kręcono zdjęcia do bardzo dobrego łotewskiego filmu „Burza Dusz”, opowiadającego o drodze do państwowości łotewskiej.

Dojazd pociągiem: Do Kiesia dojedziemy pociągiem z Rygi. W trakcie opracowywania artykułu kursowały trzy pary pociągów dziennie. Jeden relacji Ryga – Kieś, drugi Ryga – Valmiera, trzeci Ryga – Valga. Czas przejazdu wynosi około godzinę. Wyremontowany dworzec kolejowy w Kiesiu położony jest półtora kilometra od zamku.

Kieś

Kieś – ruiny zamku (fot. Sergei Gussev, CC-BY, flickr.com)

Kuldyga

Drugie z najładniejszych łotewskich miasteczek, oprócz zabytkowej zabudowy znane z najszerszego wodospadu w Europie. Zachowany średniowieczny układ miejski – labirynt wąskich uliczek, drewniane domy, skwery, dużo zieleni. W pobliżu jaskinie oraz pałac we wsi Pelči. Miasteczko o niezwykłej atmosferze przyciąga turystów z całego świata. Z zabytków warto zobaczyć kościół pw. św. Trójcy i kościół pw. św. Anny.

Dojazd pociągiem: Do Kuldygi nie da się dojechać pociągiem. Miasto położone jest daleko od linii kolejowych. Najbliższa stacja kolejowa to Skrunda; oddalona od miasta o 30 kilometrów. Zatrzymują się tu tylko pociągi Ryga – Lipawa i z powrotem kursujące raz w tygodniu. W Kuldydze zatrzymują się między innymi autobusy z Rygi do Lipawy. Średni czas przejazdu z łotewskiej stolicy to 2 i pół godziny, ale niektóre jadą nawet półtorej godziny dłużej. Dojazd autobusem z Lipawy zajmuje około dwóch godzin.

Kuldyga

Typowy przykład zabudowy Kuldygi (fot. jocki84, CC-BY, flickr.com

Kolej wąskotorowa Gulbene – Aluksne

Kolej wąskotorowa Gulbene – Aluksne – największe atrakcje Łotwy to nie tylko miasta i zamki. To także regularnie kursująca kolej wąskotorowa to pozostałość po dawnej linii kolejowej Plavinas – Gulbene – Valga. Część dawnej linii przekuto na rozstaw szyn 1520 mm, część rozebrano. Trasa kolejki liczy 33 kilometry, a przejazd trwa godzinę i 25 minut. Pociąg jedzie bardzo powoli, prędkość maksymalna to 40 km/h . Po drodze pociąg mija 8 stacji pośrednich, z czego 6 to przystanki na żądanie.

Pociągi zestawione są najczęściej z lokomotywy spalinowej i zabytkowych wagonów, wśród których znajdziemy polski wagon PAFAWAG. Wagon ten nie jest zbyt popularny, ponieważ w środku są twarde, drewniane ławki. Z różnych okazji uruchamiane są pociągi specjalne.

Dojazd pociągiem: W trakcie opracowywania artykułu nie dało się dojechać pociągiem do Gulbene, chociaż dochodzi tam tor szeroki i byłoby możliwe uruchomienie pociągów. Dawniej raz w tygodniu kursowały pociągi z Rygi skomunikowane z pociągiem kolejki wąskotorowej, dzięki czemu turyści mogli dogodnie dojechać ze stolicy i z powrotem.

Gulbene - Aluksne

Kolej wąskotorowa Gulbene – Aluksne (źródło: banitis.lv)

Park Narodowy Gauja

Park Narodowy Gauja – największy i najstarszy park narodowy na Łotwie, rozciągający się na powierzchni około 920 kilometrów kwadratowych. Położony wzdłuż rzeki Gauja, na obszarze mniej więcej pomiędzy Siguldą a Kiesią. Liczne szlaki piesze i rowerowe, jaskinie, klify, dziewicza przyroda i zabytki. Wyznaczone pola namiotowe, możliwość spływu kajakami. W Siguldzie warto zobaczyć ruiny zamku krzyżackiego i tor bobslejowy. Do sąsiedniej Krimuldy, gdzie znajdują się ruiny zamku oraz pałac zaadaptowany na obiekt noclegowy dostaniemy się między innymi koleją linową. Inny interesujący zamek położony jest w pobliskiej Turaidzie. W miasteczku Līgatne nieczynna fabryka papieru.

Dojazd pociągiem: aby dostać się z Rygi do Parku Narodowego Gauja, należy dojechać pociągiem do stacji Sigulda. Przejazd z Rygi trwa niecałą godzinę, a pociągi kursują często. Dworzec w Siguldzie położony jest około 2 kilometry od parku.

Gauja

Park Narodowy Gauja (fot. Егор Журавлёв, CC-BY-SA, flickr.com)

Twierdza w Dyneburgu

Potężna twierdza zbudowana przez Rosjan w XIX wieku przez lata niszczała. Od kilku lat remontowana i coraz popularniejsza wśród turystów. Dawniej w twierdzy mieścił się niemiecki obóz pracy oraz koszary Armii Czerwonej. Każdego roku odbywa się tu rekonstrukcja bitwy z 1812 roku, kiedy twierdza została zaatakowana przez wojska napoleońskie. W czasach ZSRR na terenie twierdzy wybudowano bloki mieszkalne, co psuje ogólne wrażenie.

Dojazd pociągiem: do Dyneburga dojedziemy pociągami z Rygi oraz weekendowymi pociągami Wilno – Dyneburg. Twierdza położona jest daleko od centrum miasta i około 5 kilometrów od dworca kolejowego. Dojazd tramwajem.

Wymienione w artykule największe atrakcje Łotwy to tylko niewielka część tego, co Łotwa ma do zaoferowania. O innych atrakcjach Łotwy przeczytacie w przygotowywanych artykułach.

Lipawa

Trzecie pod względem wielkości i liczby ludności miasto Łotwy (ok. 68 tys. mieszkańców) . W portalach branżowych oraz filmach promujących Łotwę pojawia się dzięki położonemu na peryferiach miasta dawnemu więzieniu Karosta z czasów ZSRR, gdzie oprócz zwiedzania muzeum można wykupić nocleg.

Lipawa jest miastem z wieloma interesującymi, zabytkowymi budynkami, choć często bardzo zaniedbanymi. Najbardziej znane z nich to zabytkowy budynek dworca kolejowego, hala targowa, kościół św. Anny i kościół św. Józefa.

Można również wypocząć na plaży lub pospacerować nad jeziorem, gdzie utworzono rezerwat przyrody. Na minus posępne blokowiska z czasów ZSRR-u.

Dojazd pociągiem: Pociąg z Rygi do Lipawy kursuje tylko raz w tygodniu – korzystają z niego głównie pracownicy i studenci wracający w piątek ze stolicy do Lipawy, a w niedzielę z Lipawy do Rygi. Połączeń autobusowych jest mnóstwo i pociąg nie ma szans pod względem konkurencyjności.

Największe atrakcje Łotwy

Lipawa (fot. Liepāja fotogrāfijās, GNU, flickr.com)

Windawa

Nieduże miasto nad Morzem Bałtyckim zamieszkane przez 33 tysiące mieszkańców. Port morski, ośrodek przemysłowy.

Poza plażami i wydmami znajdziemy tu drewniane domki typowe dla wielu miast Łotwy, kolej wąskotorową, skansen, zabytki sakralne – np. kościół św. Mikołaja. Najważniejszy zabytek to nieduży zamek krzyżacki – siedzibę muzeum miasta.

Windawa słynie także z rzeźb przedstawiających krowy, upamiętniających paradę krów z 2002 roku.

Dojazd pociągiem: do Windawy od lat nie dojeżdżają pociągi pasażerskie. Zachował się popadający w ruinę dworzec kolejowy. Kursuje natomiast dużo pociągów towarowych.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Łotwa atrakcje

Windawa (fot. Jukka, CC-BY, flickr.com)

%d bloggers like this: