Kolej na Podróż

Ołomuniec – 15 najciekawszych miejsc i atrakcji

Ołomuniec to jedno z najładniejszych czeskich miast, stolica kraju ołomunieckiego. Bardzo popularne wśród polskich turystów i doskonałe na jednodniową wizytę. W artykule krótko opiszę najważniejsze atrakcje Ołomuńca. To miasto o bogatej historii, od dawna należące do największych czeskich ośrodków handlowych, kościelnych i uniwersyteckich. W 1306 roku w Ołomuńcu zamordowano Wacława III, co oznaczało koniec panującej dynastii Przemyślidów. Zwiedzanie Ołomuńca, poza kilkoma atrakcjami położonymi poza centrum, jest bardzo wygodne i przyjemne. Co ciekawe, w języku czeskim nazwa „Olomouc”, oznaczająca Ołomuniec, jest rodzaju żeńskiego.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023



Denisova ulice

ulica Denisova

1. Górny Rynek

Ołomuniec posiada dwa rynki. Najważniejszy z nich to Górny Rynek będący najważniejszym punktem zwiedzania miasta. Wokół placu możemy podziwiać piękne kamienice, ale zachwyca przede wszystkim ratusz. Piękny budynek pochodzi z lat dwudziestych XV wieku. Został zbudowany w miejscu poprzedniego ratusza, który spłonął w 1417 roku. Początkowo parter był zajmowany przez kramy. Przebudowa pod koniec XV wieku. W latach 1601-1607 podwyższono wieżę, w latach 1899-1904 budynek przeszedł remont generalny z przebudową w stylu romantycznego historyzmu. Wieża ratusza została udostępniona dla turystów. Fasadę zdobi urzekający zegar słoneczny.

Rynek zdobi Kolumna Trójcy Przenajświętszej, największa wolno stojąca barokowa rzeźba w Europie Środkowej, zapisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybudowana została w XV wieku w podziękowaniu za zakończenie zarazy dziesiątkującej mieszkańców Moraw pomiędzy 1714 a 1716 rokiem. Wewnątrz filaru znajduje się mała kaplica, a kolumnę zdobi bogata dekoracja rzeźbiarska.

Trudno przeoczyć Fontannę Ariona oddaną do użytku w 2002 roku. Fontanna autorstwa rzeźbiarza Ivana Theimera nawiązuje do starożytnej mitologii i legendy o greckim poecie Arionie, uratowanym przez delfina zwabionego śpiewem Ariona. Obok fontanny stoi żółw z żółwikami i delfinem w pysku.

Na Górnym Rynku w Ołomuńcu zobaczymy dwie inne interesujące fontanny – Fontannę Herkulesa i Fontannę Cesarza.

Horni namesti

Kamienice przy Górnym Rynku w Ołomuńcu

2. Dolny Rynek

Z Górnego Rynku przechodzimy na położony kilkadziesiąt metrów Dolny Rynek. Rynek również otaczają ładne kamienice. Nie jest tak piękny jak poprzedni, lecz warto zwrócić uwagę na kolumnę morową i fontannę Jupitera. Przy rynku stoi także prosty, skromny Kościół Zwiastowania Pańskiego, wybudowany przez oo. Kapucynów w latach 1655–1661. Świątynia wyróżnia się charakterystycznym, trójkątnym szczytem.

3. Ulica Garncarska

W okolicach Dolnego Rynku można pospacerować po zadbanych, wąskich, urokliwych uliczkach. Moją ulubioną jest ulica Garncarska – bardzo wąska, brukowana uliczka z ładnymi domami. W 1948 roku jej nazwę zmieniono na cześć prezydenta Gottwalda. W dawnych czasach w domach przy ulicy mieściły się liczne warsztaty garncarskie, stąd nazwa (niemiecka Topfergasse).

Hrncirska ulice

Ulica Garncarska w Ołomuńcu

4. Katedra św. Wacława

Zwiedzanie Ołomuńca to również liczne kościoły w centrum miasta. W artykule opisującym najważniejsze atrakcje Ołomuńca wymienię tylko kilka z nich, aby nie zanudzać czytelników. Pierwszy z nich to katedra św. Wacława wybudowana w stylu gotyckim już w XII wieku, na miejscu wcześniejszej świątyni romańskiej. W wyniku przebudowy w XVIII wieku pojawiły się również elementy barokowe. Z zewnątrz świątynia robi oszałamiające wrażenie. Wnętrze surowe, gotyckie z majestatycznymi sklepieniami. Chociaż katedra znajduje się w centrum, leży trochę na uboczu.

Obok katedry znajduje się kaplica św. Anny, Muzeum Archidiecezjalne i plebania.

5. Kościół św. Maurycego

Drugi kościół warty odwiedzenia to kościół św. Maurycego (kostel sv. Mořice), położony blisko Rynku Górnego. Późnogotycki kościół budowany etapami w latach 1398-1540, na przestrzeni wieków wiele razy przebudowywany. Po pożarze miasta w 1709 roku przebudowa wnętrza w stylu barokowym. Najcenniejszym elementem wyposażenia są organy wrocławskiego mistrza Michaela Englera, należące do największych w Europie i znane z doskonałego brzmienia. Kościół posiada dwie wieże – południowa o wysokości 46 metrów została udostępniona turystom. W kościele we wrześniu odbywają się Międzynarodowe Koncerty Organowe.

6. Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne w Ołomuńcu mieści się w dawnym kościele i klasztorze sióstr Klarysek. Na wystawach stałych zobaczymy kilka nowocześnie zaaranżowanych ekspozycji tematycznych poświęconych historii Ołomuńca, przyrodzie w kraju ołomunieckim i ogólnie, galerię osobistości Ołomuńca, czy wystawę etnograficzną. Ceny biletów umiarkowane.

7. Muzeum Sztuki (fakultatywnie)

Muzeum Sztuki Współczesnej położone w sąsiednim secesyjnym budynku dawnego szpitala. Na elewacji zwraca uwagę figurka człowieka wiszącego na parapecie. Wystawy stałe przedstawiają historię pagórka św. Wacława na przestrzeni wieków (centrum Ołomuńca), tysiąc lat kultury sakralnej na Morawach, Gabinet Muzyki i sztukę piękną XX wieku. Ceny biletu na wszystkie wystawy są wysokie, natomiast można kupić bilet na którąś z wystaw.

8. Pałac Arcybiskupi

Osoby chcące zwiedzić Ołomuniec powinny zaplanować wizytę w Pałacu Arcybiskupim – przez wieki oficjalnej siedzibie biskupów i arcybiskupów ołomunieckich. Pałac powstał w XVI wieku, jednak swój obecny wygląd zawdzięcza przebudowom w latach 1664–1669 i na początku XX wieku. Dwukondygnacyjny budynek z bogato zdobioną neobarokową fasadą prezentuje się ładnie już z zewnątrz, natomiast w środku warto zobaczyć kilka sal reprezentacyjnych oraz meble z różnych epok. Pomieszczenia były świadkiem ważnych wydarzeń historycznych – przed bitwą pod Austerlitz spotkali się tu car Rosji Aleksander i cesarz Austrii Franciszek, a w 1848 roku abdykował tu cesarz Austrii Ferdynand I Habsburg. Ceny biletów niewygórowane. Obowiązuje dopłata za fotografowanie.

9. Willa Primavesi (fakultatywnie)

Odrestaurowana willa zbudowana przez wiedeńskich architektów Franza von Kraussa i Josefa Tölka dla rodziny bankierów pochodzenia włoskiego – Primavesi. Willa łączy elementy wiedeńskiej i angielskiej secesji w połączeniu z elementami baroku. Willa wybudowana w 1905 roku została udostępniona do zwiedzania. Podczas zwiedzania z przewodnikiem można poznać historię rodziny oraz zobaczyć odrestaurowane wnętrza. Zwiedzanie odbywa się wyznaczonych terminach, zalecana jest rezerwacja przez internet. Cena dość wysoka, jak na taką atrakcję. Część pomieszczeń została przeznaczona do celów hotelowych, willa jest także wynajmowana na wesela i konferencje.

10. Pevnost poznání

Atrakcja Ołomuńca dla dzieci tuż poza zabytkowym centrum, po drugiej stronie Młynówki, w kompleksie dawnej twierdzy. Centrum nauki wzorowane na podobnych atrakcjach w najczęściej odwiedzanych przez turystów miastach. Do dyspozycji zwiedzających są cztery wystawy. Pierwsza poświęcona jest historii, następne to „Żywa woda”, „Rozum w garści”, „Światło i ciemność”. Ceny niewygórowane.

11. Muzeum Twierdzy Ołomunieckiej (fakultatywnie)

Obok centrum nauki działa nieduże Muzeum Twierdzy Ołomunieckiej. Muzeum czynne jest tylko w sezonie od kwietnia do października, poza sezonem zwiedzanie możliwe tylko po rezerwacji telefonicznej. Wystawa niewielka, oprowadzanie z przewodnikiem – eksponaty dotyczą historii twierdzy i miasta. Najciekawszym eksponatem jest gipsowa makieta Ołomuńca z XVIII wieku. Ceny biletów umiarkowane.

12. Svatý Kopeček

W odległości około 6 kilometrów od centrum Ołomuńca wznosi się Svatý Kopeček z przepiękną bazyliką zbudowaną w latach 1669-1679 na szczycie Świętej Górki (382 m n.p.m.). Svatý Kopeček jest jednym z najważniejszych celów pielgrzymek na Morawach. Bazylika została wyremontowana w latach 2018-2020 i zachwyca barokowym wnętrzem pielgrzymów i turystów z całego świata. W pobliżu droga krzyżowa i stary cmentarz. Uwaga: obowiązuje zakaz fotografowania wnętrz bazyliki – konieczna jest zgoda zarządcy.

Ołomuniec

Święta Górka na obrzeżach Ołomuńca

13. Ogród Zoologiczny

Kilkaset metrów od Świętej Górki znajduje się kolejna popularna atrakcja Ołomuńca – ogród zoologiczny. ZOO w Ołomuńcu zbiera bardzo dobre opinie, chociaż jest mniejsze niż na przykład ZOO w Ostrawie, chociaż rozbudowuje się. Zwierzęta z całego świata, liczne punkty gastronomiczne, możliwość karmienia kóz po zakupie karmy w automacie, wieża widokowa i park linowy. Miejsce godne polecenia na kilka godzin.

14. Muzeum Kolejnictwa (fakultatywnie)

Na koniec atrakcja Ołomuńca dla miłośników kolei – nieduże muzeum kolejnictwa zarządzane przez Koleje Czeskie, blisko dworca kolejowego. Największą atrakcją jest lokomotywa parowa 314.303 1898 roku, znana wśród miłośników kolei po nazwą „Kocur”, kilka lokomotyw z lat 50. XX wieku oraz zabytkowe wagony i wagon motorowy. Pojazdy z muzeum pojawiają się na pociągach retro uruchamianych sporadycznie w okolicach Ołomuńca. Muzeum otwarte tylko w wyznaczonych terminach. Informacje na stronach CD Nostalgie.

15. Olomoucké tvarůžky (ciekawostka)

Olomoucké tvarůžky, tłumaczone na język polski jako „twarożki ołomunieckie” lub „serki ołomunieckie”. Produkowane nieprzerwanie od 1876 roku we wsi Loštice pod Ołomuńcem, a pierwsze wzmianki o tego typu serkach pojawiają się już w XV wieku. Słowo „ołomunieckie” w nazwie wynika z faktu, że od początku były sprzedawane na targu w Ołomuńcu. Jeśli chodzi o smak, szczegóły znajdziecie na licznych blogach kulinarnych – podobno świetnie smakują z piwem. W 2010 roku Komisja Europejska zarejestrowała twarożki, czy też serki jako produkt regionalny.

We wsi Loštice obecnie działa Muzeum Olomouckých tvarůžků.

28 Rijna

Ulica 28. Października

Ołomuniec – podsumowanie

W artykule opisałem najważniejsze atrakcje Ołomuńca. Nieważne, czy zamierzasz zaplanować zwiedzanie Ołomuńca według opisanych atrakcji, czy lubisz kościoły i muzea. Do Ołomuńca warto przyjechać choćby pospacerować przez kilka godzin po ładnym, kameralnym centrum. Jest to jedno z najładniejszych czeskich miast, dodatkowo położone stosunkowo niedaleko granic Polski.

Ołomuniec najlepiej zwiedzać pieszo, przynajmniej jeśli chcemy zwiedzić centrum. Chodzenia jest w sam raz – nie zmęczymy się, zrobimy dużo pięknych zdjęć, wszystko na niedużej powierzchni. Leniwi mogą kupić bilet tramwajowy z dworca do centrum miasta w którymś z automatów biletowych przed dworcem kolejowym. Dostępne są też bilety 24-godzinne, ale większość turystów nie będzie ich potrzebować.

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest minimalne.

Baza noclegowa przyzwoita, natomiast noclegi, moim zdaniem, są zbyt drogie dla przeciętnego turysty. Baza gastronomiczna dobrze rozwinięta, spory wybór lokali gastronomicznych również w galerii handlowej Šantovka tuż przy zabytkowym centrum.

Problemem Ołomuńca, podobnie jak wielu innych czeskich miast, jest bardzo mała liczba toalet publicznych i złe oznaczenie szaletów, jak również krótkie godziny otwarcia w weekend. W przypadku miasta tak popularnego wśród turystów znalezienie toalety publicznej w centrum graniczy z cudem.

Riegrova ulice

Ołomuniec – ulica Riegrova

Dojazd pociągiem do Ołomuńca

Dojazd pociągiem do Ołomuńca jest bardzo prosty – miasto położone jest przy głównej linii kolejowej z Bogumina do Pragi, więc z Polski dojedziemy tu bez przesiadek pociągami jadącymi z Warszawy, Krakowa, czy Katowic do Pragi. Można też dojechać pociągami z Czeskiego Cieszyna. Główny dworzec kolejowy położony jest 10-15 minut piechotą od Górnego Rynku. Można się przespacerować, można też wykupić bilet 24-godzinny na tramwaje i autobusy, które kursują często z dworca do centrum. Autobusami dojedziemy też do Świętej Górki i Ogrodu Zoologicznego.

Zobacz również:

Kolej w Czechach – przewodnik dla pasażerów
Pociągiem do Czech – przewodnik dla pasażerów

Ostrawa – najciekawsze miejsca i atrakcje

—> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Olomouc hlavni nadrazi

Dworzec kolejowy w Ołomuńcu

%d bloggers like this: