Kolej na Podróż

Praga na weekend – praktyczny przewodnik

Praga na weekend to kolejny z serii naszych przewodników. Stolica Czech przyciąga tłumy turystów z całego świata, z Polski również. Zasłużenie – centrum jest piękne, a po Pradze można spacerować całymi dniami. Oferta muzealno-kulturalna bardzo szeroka, podobnie jak oferta gastronomiczna. Miastu poświęcono tysiące wpisów na blogach podróżniczych i setki stron internetowych. Przewodnik po Pradze mojego autorstwa to krótka, zwięzła ściąga, co robić w Pradze w weekend z podziałem na grupy zainteresowanych osób.

Trzeba zaznaczyć, że weekend w Pradze to z reguły tylko dzień lub dwa na zwiedzanie i trzeba wybrać to, co nas interesuje. Nie zamierzam więc wypisywać wszystkich modnych miejsc, tylko przydatne informacje dla zwykłych turystów. Dzięki takiemu podejściu sami sobie wybierzecie, co was interesuje.

Spis treści:

1. Informacje wstępne
2. Dojazd do Pragi
3. Dworce kolejowe
4. Dworzec autobusowy
5. Lotnisko
6. Komunikacja miejska
7. Praga po raz pierwszy
8. Praga dla każdego
9. Praga dla miłośników sztuki
10. Praga dla miłośników egzotyki
11. Praga dla rodzin z dziećmi
12. Praga na zakupy
13. Toalety publiczne w Pradze

Zobacz również:

Praha hlavní nádraží – dworzec kolejowy
Brno dla ambitnych
Ostrawa – praktyczny przewodnik
Ołomuniec – wrażenia z miasta
Liberec – wrażenia z miasta

1. INFORMACJE WSTĘPNE

Wycieczka do Pragi na weekend nie wymaga specjalnego przygotowania. Po prostu warto wcześniej kupić bilet, zarezerwować noclegi i ruszyć w podróż. Prawdopodobnie podróż do Pragi upłynie szybko i przyjemnie, a wybrany przez nas środek transportu dowiezie nas do celu bez żadnych niespodzianek. Warto jednak zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami, aby uniknąć rozczarowań:

– do Pragi najlepiej jechać poza sezonem – polecam okres połowa września-listopad oraz kwiecień – połowa maja. Na głównych trasach turystycznych tłumy turystów spotkamy przez cały rok, jednak w sezonie liczba turystów, a często także pogoda, odbierają przyjemność ze zwiedzania. Należy też pamiętać, że w sezonie ceny noclegów są znacznie wyższe niż poza nim.

– nie polecam podróży do Pragi własnym samochodem. Wychodzi drogo, jest kłopot z parkowaniem i z czeską policją, znacznie taniej oraz bezstresowo wyjdzie przejazd środkami komunikacji publicznej.

– Praga poza zabytkowym centrum może rozczarować – odrapane blokowiska z wielkiej płyty, zaniedbane ulice, dużo żuli i bezdomnych, nie oczekuj zbyt wiele.

– podchodź z rezerwą do hurraoptymistycznych artykułów na polskich portalach i blogach. Większość z nich została napisana za pieniądze czeskiej organizacji turystycznej w ramach podróży sponsorowanej, dużo złego robią również tzw. influencerzy wychwalający Czechy za pieniądze. Inna sprawa to  polscy czechofile. Są to osoby żyjące w świecie urojeń, w którym Czechy to raj na ziemi, a Praga to miasto marzeń. Niestety, oni naprawdę wierzą w swoje urojenia i robią wszystko, aby stały się jedynym obowiązującym światopoglądem. Nie nastawiaj się na zbyt wiele, bo wrócisz rozczarowany. Jeśli wrócisz rozczarowany, nie krytykuj – skrytykujesz, to zostaniesz zaszczuty.

– noclegi w Pradze należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Radzę wyszukiwać obiekty blisko stacji metra, ale nie w samym centrum, bowiem nie dość, że przepłacimy, to głośni imprezowicze hałasujący przez całą noc nie pozwolą nam spać. Dużo hosteli mieści się w zaniedbanych kamienicach, a łazienka i prysznic przypadają na kilkanaście osób, podobnie jak we wszystkich największych miastach w tej części Europy. Przed rezerwacją zalecam dokładne sprawdzenie okolicy hotelu na Google Street View.

– wymiana pieniędzy w Pradze wiąże się z dużym ryzykiem oszustwa w kantorach. Odradzam wymianę w kantorze na głównym dworcu kolejowym w Pradze – kursy wyglądają atrakcyjnie, ale prowizja za wymianę astronomiczna. Jeśli nie zdążycie zakupić czeskiej waluty w Polsce, a nie chcecie pobierać z bankomatu, warto rozważyć wymianę waluty w kasach kolei czeskich poza Pragą, na przykład w Boguminie, Ostrawie lub Pardubicach. Kursy przyzwoite, nie trzeba szukać kantoru i nie ryzykujecie oszustwa. Kasy, w których można wymienić walutę, oznaczone są napisem „směnárna”.

– doliczanie cen do rachunków oraz dodatkowa opłata za obsługę (tzw. „obslužné”) to norma w praskich lokalach gastronomicznych w centrum. Ceny zresztą również są bardzo wysokie, znacznie wyższe niż w innych czeskich miastach.

– unikajcie taksówek. Mafia taksówkarska w Pradze ma się świetnie i macie dużą szansę, że zostaniecie oszukani.

 

2. DOJAZD DO PRAGI

Dojazd do Pragi jest znacznie łatwiejszy i znacznie tańszy niż jeszcze kilka lat temu, lecz pozostało w tej kwestii sporo do zrobienia, szczególnie na kolei. Mam nadzieję, że kiedyś PKP Intercity wprowadzi podobną ofertę jak do Budapesztu.

We wrześniu 2017 roku ceny bazowe na przejazd dla osoby dorosłej w pociągach PKP Intercity wynosiły:

Warszawa – Praga – 68,5 euro (tam), 122,90 euro (tam i z powrotem)
Katowice – Praga – 52,5 euro (tam), 84,70 euro (tam i z powrotem)
Kraków – Praga – 57,5 euro (tam), 94,10 euro (tam i z powrotem)

Jeśli dodamy do tego miejscówki w cenie 3,5 euro w jedną stronę, to oferta nie zachęca do podróży koleją do Pragi. W tym celu najlepiej dojechać do pierwszej stacji za czeską granicą i tam kupić bilet kolei czeskich. Co ciekawe, koleje czeskie oferują znacznie tańsze bilety z Pragi do Katowic, Krakowa i Warszawy – łatwo je kupić poza sezonem z kilkudniowym wyprzedzeniem. Niestety, w drugą stronę nie da się kupić biletu przez stronę kolei czeskich z powodu pogmatwanych przepisów uzgodnionych pomiędzy kolejami czeskimi a PKP Intercity. Nasz przewoźnik dalekobieżny również posiada bilety promocyjne, lecz zdobycie ich graniczy z cudem. Osobiście wątpię, czy doczekam czasów, kiedy zostanie wprowadzona przyzwoita taryfa na przejazd odcinka Bogumin – Zebrzydowice lub Zebrzydowice [Gr.] – Zebrzydowice.

Do Pragi bardzo łatwo dojechać z Bogumina, Ostrawy i Czeskiego Cieszyna. Pociągi bezpośrednie kursują na tej trasie często i są stosunkowo niedrogie, szczególnie w przypadku kupna z wyprzedzeniem na stronie kolei czeskich. Koleje czeskie – České dráhy na połączeniach z Czeskiego Cieszyna i Ostrawy wprowadziły ofertę „Akční jízdenka” i „Super Akční jízdenka”.

Przykładowe ceny biletów „Akční jízdenka”:

Ostrawa – Praga 295 CZK
Czeski Cieszyn – Praga 340 CZK

Przykładowe ceny biletów „Super Akční jízdenka”:

Ostrawa – Praga – 159 CZK
Czeski Cieszyn – Praga 245 CZK

Posiadacze kart zniżkowych kolei czeskich i dzieci zapłacą jeszcze taniej. Bilety kupujemy na stronie:  www.cd.cz/eshop/

Niestety, promocja nie dotyczy pociągów Bogumin – Praga. Bilet Bogumin – Ostrawa to dodatkowy wydatek rzędu 21 CZK. W sezonie letnim pociągi do Pragi są zatłoczone.

Do Pragi można też dojechać pociągami LEO Express i Regiojet. Obie firmy uruchamiają autobusy z Polski do Czech, a podróż kontynuujemy pociągiem.

Leo Express cieszy się wśród Polaków dużą popularnością, tym bardziej, że zapowiada uruchomienie pociągu Praga – Katowice – Kraków, przez co jest uważany za zbawcę polskich kolei, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rozwiąże wszystkie problemy. Na razie Leo Express uruchamia autobusy z kilku polskich miast do Bogumina, gdzie przesiadamy się pociąg do Pragi. Ceny są dynamiczne i zależą od popytu na dany kurs. Przy odrobinie szczęścia można jednak kupić naprawdę tanie bilety.  Warto pojechać Leo Express np. z Katowic do Bogumina (ok. 1 godzina jazdy), a tam przesiąść się na pociąg do Pragi, skomunikowany z autobusem.

Rozkład jazdy i bilety dostępne są na stronie: www.le.cz

Regiojet natomiast uruchamia autobusy do Ostrawy, między innymi Kraków – Katowice – Ostrava-Svinov, gdzie podróżni przesiadają się na pociągi tej firmy. Rozkład autobusów często się zmienia. Pociągi Regiojet również cieszą się bardzo dobrą opinią.

Aktualny rozkład i ceny znajdziecie na stronie: www.regiojet.cz

UWAGA!!! Niektóre kursy może wykonywać Tiger Express współpracujący z wspomnianymi przewoźnikami. Nie polecam, bowiem są to mikrobusy bez toalety – autobusy są o wiele bardziej wygodne.

Z Katowic lub innych miast Górnego Śląska można do Bogumina w ostateczności dojechać pociągiem Kolei Śląskich, jednak czas przejazdu jest bardzo nieatrakcyjny, a tabor to niezmodernizowane pociągi EN57, więc podróż do Pragi, pomimo przesiadki w Boguminie na porządny pociąg, nie będzie przez nas dobrze wspominana.

Natomiast z Wrocławia najlepiej dojechać do Pragi autobusami firmy Polski Bus. Rozkład jazdy i ceny na stronie www.polskibus.com

3. DWORCE KOLEJOWE

W Pradze znajduje się sporo dworców, stacji i przystanków kolejowych. Większość funkcjonuje w ramach sieci zintegrowanej komunikacji miejskiej. Dla turystów najważniejsze stacje kolejowe to:

Praha hlavní nádraží – dworzec główny w Pradze. Nieprzyjemne, szare miejsce, pełne pasażerów i podejrzanych osobników. Dworzec kilkukondygnacyjny, na najwyższej kondygnacji (poziom peronów) udostępniono zabytkową część dworca – ta wygląda zupełnie inaczej niż podziemna część współczesna. Na dworcu czynnych jest sporo sklepów, zakupy w normalnej cenie można zrobić jedynie w „Billi”, ale należy liczyć się z dużymi kolejkami. Do dyspozycji podróżnych jest w zasadzie wszystko, co powinno być na takim dworcu, łącznie z prysznicami. Ładna hala peronowa. Z holu głównego dworca wchodzi się na stację metra. Dworzec położony w centrum Pragi, na Plac Wacława idzie się 10 minut. Rozpoczynają i kończą tu bieg między innymi pociągi z Warszawy, Koszyc i Wiednia.

Praha-Holešovice – w latach 2005-2008 na tym dworcu kończyły i rozpoczynały bieg liczne pociągi dalekobieżne, w tym pociągi Supercity i międzynarodowe. Na szczęście obecnie ma mniejsze znaczenie, bowiem położony w niezbyt ładnej i niezbyt bezpiecznej okolicy. Sam budynek dworca wygląda brzydko zarówno z zewnątrz, jak i w środku, aczkolwiek na dworcu jest na przykład prysznic i przejście do stacji metra. W pobliżu kilka popularnych hosteli.

Praha Masarykovo nádraží – zabytkowy dworzec kolejowy w centrum Pragi. Dworzec czołowy, rozpoczynają i kończą tu bieg pociągi osobowe (regionalne), między innymi do Kladna, Kolina, czy Uścia nad Łabą. W ostatnich latach rozważano zburzenie dworca, jednak ze względu na zabytkowy charakter budynku zdecydowano o pozostawieniu go oraz o remoncie. Obecnie dworzec jest remontowany i został choć trochę „ucywilizowany”, bo jeszcze kilka lat temu wyglądał okropnie – we wnętrzu czuć było atmosferę Czechosłowacji sprzed kilkudziesięciu lat. W części dworca można jeszcze poczuć dawne czasy, lecz za kilka lat pozostanie tylko wspomnienie o specyficznej atmosferze tego miejsca.

4. DWORZEC AUTOBUSOWY

Główny dworzec autobusowy w Pradze nosi nazwę Florenc. Położony jest w centrum miasta, w odległości ok. 30 minut piechotą od Rynku Staromiejskiego i 25 minut od głównego dworca kolejowego. Rozpoczynają i kończą tu bieg autobusy międzynarodowe również z Polski.

Dworzec został wyremontowany i wygląda przyzwoicie, choć projektantom można zarzucić zbyt wąskie perony i wiaty na nich. W środku dworca znajdują się kasy kilku przewoźników autobusowych, kawiarnia i toalety. Działają też przechowalnia bagażu, punkt informacji turystycznej i kantor. Posiłek zjecie w Burger Kingu.

Budynek dworca czynny jest w godzinach 05:00-24:00. Osoby czekające na połączenia nocne mogą poczekać na zewnątrz. Przy peronie 3 są toalety czynne przez całą dobę. Drugie toalety, czynne w godzinach otwarcia dworca, znajdują się wewnątrz budynku, dostępny jest także prysznic.

Z dworca można przejść do stacji metra o tej samej nazwie.

Strona internetowa dworca: www.florenc.cz

5. LOTNISKO

Lotnisko międzynarodowe im. Václava Havla znajduje się około 15 kilometrów od miasta. Dawniej znany pod nazwą Praga-Ruzyně. Lotnisko obsługuje wszystkie loty międzynarodowe z i do Pragi. Jest to nowoczesny port lotniczy o wysokim standardzie, dobrze wyposażony i zbierający bardzo dobre recenzje wśród podróżnych. W związku z gwałtownym rozwojem siatki połączeń lotniczych wydaje się być jednak powoli niewystarczający do obsługi lotów.

Na lotnisko nie dojeżdżają pociągi ani metro. Ze stacji metra Zličín autobus linii 100 jedzie na lotnisko 14 minut. Tyle samo jedzie autobus z przystanku przy stacji metra i dworcu kolejowym Veleslavín (linia 119).

Z głównego dworca kolejowego (Praha hlavní nádraží) na lotnisko kursuje autobus Airport Express. Przejazd niskopodłogowym autobusem trwa 35-40 minut. Koleje czeskie oferują bilety  VLAK+ letiště Praha ze stacji początkowej na lotnisko – na dworcu głównym na podstawie biletu kupionego w kasie kolei czeskich podróżny może przesiąść się do autobusu Airport Express i kontynuować nim podróż. Podobną ofertę ma firma Regiojet. Leo Express uruchamia własne mikrobusy z dworca głównego na lotnisko.

Strona internetowa lotniska w Pradze: www.prg.aero

6. KOMUNIKACJA MIEJSKA

Komunikacja miejska w Pradze jest świetnie zorganizowana. Centrum Pragi można zwiedzać pieszo, jeśli jednak chcecie oszczędzić sporo czasu i nie szkoda wam paru groszy na bilet 24-godzinny lub 72-godzinny, komunikacja miejska sprawdzi się świetnie.

Komunikację miejską w Pradze obsługuje firma Dopravní podnik hlavního města Prahy. Moim ulubionym środkiem transportu jest metro nie tylko ze względu na szybkość, lecz również bardzo lubię wyjeżdżać ruchomymi schodami ze stacji na powierzchnię, a na większości stacji metra są toalety (płatne). Poza tym metro nie stoi w korkach.

W czasie opracowywania artykułu (wrzesień 2017) ceny biletów były następujące:

Bilet 30-minutowy: 24 CZK (osoba dorosła); 12 CZK (dziecko); 12 CZK (senior)
Bilet 90-minutowy: 32 CZK (osoba dorosła); 16 CZK (dziecko); 16 CZK (dziecko)
Bilet jednodniowy (ważny 24 godziny od skasowania): 110 CZK (osoba dorosła); 55 CZK (dziecko); 55 CZK (senior)
Bilet trzydniowy (ważny 72 godziny od skasowania): 310 CZK (osoba dorosła); brak biletów dla dzieci i seniorów

Bilety ulgowe przysługują dzieciom w wieku 6-15 lat. Wiek dziecka należy potwierdzić na przykład wpisem dziecka w paszporcie któregoś rodziców, paszportem dla dziecka lub tymczasowym dowodem osobistym dla dziecka. Polscy turyści w wieku 60-70 lat nie skorzystają ze zniżki dla seniorów, ponieważ potrzebna jest specjalna legitymacja PID. Dzieci w wieku 0-6 lat podróżują bezpłatnie.

Rowery, psy i wózki dziecięce w metrze przewozi się bezpłatnie. Za bagaż przekraczający rozmiary 25×45×70 cm należy uiścić opłatę 16 CZK. Przepisy dotyczące przewozu rowerów i wózków dziecięcych w innych środkach transportu komunikacji miejskiej w Pradze są skomplikowane. Na przykład na wybranych odcinkach linii tramwajowych przewóz jest bezpłatny, na innych trzeba kupić osobny bilet.

Turystom przyjeżdżającym do Pragi na weekend polecam bilet jednodniowy lub trzydniowy. Bilety są ważne przez 24 lub 72 godziny od skasowania i w okresie obowiązywania uprawniają do nieograniczonej liczby podróży środkami komunikacji miejskiej oraz wybranymi pociągami kursującymi w ramach zintegrowanego transportu publicznego w Pradze. Jeśli kupimy bilet jednodniowy na przykład 5 grudnia o 15:42, to jest on ważny do 6 grudnia do godziny 15:41, jego ważność nie kończy się o północy.

pid.cz/wp-content/uploads/mapy/schemata-trvala/a5_tarifni_pasma_zeleznice.pdf – Mapa stref pociągów w ramach praskiej komunikacji miejskiej. Strefa „0” to Praga.

Bilety można kupić w licznych automatach biletowych. Większość automatów przyjmuje tylko bilon, aczkolwiek jest coraz więcej automatów, w których można płacić kartą kredytową. Uczniowie i studenci z Polski zobowiązani są do kupna biletów normalnych, do kupna biletów zniżkowych miesięcznych uprawnieni są jedynie uczniowie i studenci kształcący się w czeskich szkołach akredytowanych przez tamtejsze ministerstwo.

Kontrole biletów są częste i nie opłaca się jeździć na gapę. Kontrolerom podczas kontroli często towarzyszą patrole straży miejskiej.

www.dpp.cz – strona internetowa przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w Pradze
dpp.idos.cz/ConnForm.aspx – wyszukiwanie połączeń komunikacji miejskiej w Pradze

7. PRAGA PO RAZ PIERWSZY

Osoby przyjeżdżające do Pragi po raz pierwszy i to na weekend powinny ograniczyć zwiedzanie do najważniejszych miejsc, zaliczanych codziennie przez dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy turystów. Wszystko wydaje się na pozór skomplikowane, jednak w rzeczywistości jest bardzo proste – wystarczy zaopatrzyć się w plan miasta i po prostu wyjść z dworca kolejowego w lewo lub wsiąść do pociągu metra w stronę stacji Muzeum-C.

Z dworca kolejowego do Placu Wacława (Václavské náměstí) idzie się 10-15 minut. Plac Wacława to długi, ruchliwy ciąg z jednej strony ograniczony przez monumentalny gmach Muzeum Narodowego, z drugiej skrzyżowaniem ulic Na Příkopě,  28. října i Na Můstku. Pierwsze dwie to deptak i typowe ulice handlowe ze sporą liczbą markowych sklepów oraz drogich lokali astronomicznych, z kolei ulica  Na Můstku to w zasadzie ulica prowadząca nas w stronę Rynku Staromiejskiego i najważniejszych atrakcji centrum Pragi. Od czasu zejścia z Placu Wacława na ulicę Na Můstku do dojścia na Rynek Staromiejski upłynie 5-10 minut. Po drodze przechodzimy ulicą Melantrichovą.

Rynek Staromiejski (Staroměstské náměstí) to centralny plac Pragi. Miejsce pełne turystów, tętniące życiem od rana do późnej nocy. Otoczony zabytkowymi kamieniczkami, Uwagę zwracają budynki sakralne –  okazały kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem (Chrám Matky Boží před Týnem) i fotogeniczny kościół św. Mikołaja (Chrám svatého Mikuláše). Przy placu stoi też Stary Ratusz z zegarem astronomicznym (orloj). W ratuszu udostępniono wieżę widokową, można także zwiedzić podziemia Starego Miasta (Staroměstské podzemí). Wieżę widokową można odpuścić, widok nie jest wart ceny i wysiłku. Pośrodku Rynku Staromiejskiego wzniesiono pomnik Jana Husa.

Więcej informacji:

www.staromestskaradnicepraha.cz/en/ – Stary Ratusz, podziemia, wieża widokowa
www.tyn.cz/cz/ – kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem
www.svmikulas.cz/en/st-nicolas-church.html – kościół św. Mikołaja

Z Rynku Staromiejskiego idziemy w stronę Mostu Karola. Kolejne 10-15 minut, ale trafić bardzo łatwo, ponieważ wystarczy podążać ulicą Karola (Karlova ulice) wraz z masą turystów.

Most Karola (Karlův most to jeden z symboli Pragi. Jest to najstarszy praski most, wybudowany z polecenia Karola IV. Kamień węgielny pod budowę mostu położył sam Karol IV 9 lipca 1357 roku o 5:31. Wcześniej w tym miejscu istniało prowizoryczne przejście, a od X wieku kamienny Most Judyty, zmyty przez powódź w 1342 roku. Budowę mostu dokończono dopiero na początku XV wieku. Most Karola został zbudowany z bloków piaskowca. Ma długość 515,76 m i szerokość 9,5 metra. Po obu stronach mostu znajdują się bramy mostowe. Wieże tych bram udostępniono turystom, jednak osobiście nie skorzystałem z tej atrakcji. Most Karola zamknięty jest dla ruchu kołowego i tramwajowego. Dawniej jeździły po nim tramwaje i autobusy, dla ruchu samochodowego most zamknięto w 1965 roku. Wzdłuż mostu umieszczono piękne rzeźby. Obecnie Most Karola oblegany jest przez turystów niemal przez całą dobę, jedynie wczesnym rankiem można tu spotkać pojedynczych przechodniów, a przy sprzyjającej pogodzie zrobić piękne zdjęcia.

Z Mostu Karola przechodzimy do najpiękniejszej części Pragi – najpierw zwiedzamy dzielnicę Malá Strana, dawniej osobne miasto u stóp praskiego zamku. Malá Strana to place, pięknie odnowione budynki w najróżniejszych stylach architektonicznych, obiekty sakralne i mnóstwo lokali gastronomicznych. Niestety, również mnóstwo turystów. Miejsce idealne na spacer. Z zabytków najbardziej podobał mi się Pałac Wallensteina (Valdštejnský palác). Ewentualnie polecam spacer po Wyspie Kampa – turystów tu jakby mniej, jest też spokojniej.

Na wzgórzu nad Pragą góruje dawna dzielnica królewska – Hradczany, gdzie dostaniemy się pieszo pokonując kilka stromych uliczek lub schody. W pięknej dzielnicy znajdują się najpopularniejsze zabytki Pragi, między innymi katedra św. Wita i Zamek Królewski, a także Złota Uliczka z płatnym wstępem, którą można spokojnie pominąć. Ze wzgórza rozpościera się piękna panorama Pragi. O Hradczanach powstało mnóstwo opracowań, najlepiej po prostu przyjechać samemu, spacerować i delektować się pięknem tej dzielnicy.

Więcej informacji:

www.katedralasvatehovita.cz – katedra św. Wita

Jeszcze ładniejszą panoramę Pragi zobaczymy z niedalekiego wzgórza Petřín. Na wzgórze dojdziemy pieszo z Hradczanów. Można też wjechać koleją linowo-terenową z dzielnicy  Malá Strana, osobiście wybrałbym spacer z Hradczanów i powrót kolejką w dół, ale można też to zrobić na odwrót.  Petřín słynie z wieży widokowej (rozhledna). Budowniczowie inspirowali się wieżą Eiffela, którą zobaczyli podczas wyjazdu do Paryża na targi EXPO w 1889 roku. Dwa lata później wieża na wzgórzu Petřín została uroczyście otwarta. Wieża liczy 63,5 metra wysokości, a wejście na jej szczyt wymaga pokonania 299 schodów.  Wieża również jest oblegana przez turystów, natomiast park na wzgórzu to świetne miejsce na romantyczne spacery. W pobliżu parku na wzgórzu warto zobaczyć Klasztor na Strahowie. Klasztor słynie z biblioteki z rękopisami średniowiecznych dzieł, jednak wstęp do niej jest bardzo drogi, dodatkowo trzeba dopłacać za pozwolenie na fotografowanie.

Więcej informacji:

www.petrinska-rozhledna.cz/ – Wieża widokowa Petřín
www.strahovskyklaster.cz/ – klasztor na Strahowie

I to w zasadzie wszystko, jeśli chodzi o pierwszy spacer po Pradze. Powrót tą samą trasą, oczywiście w wielu miejscach warto zboczyć z głównego szlaku i spacerować po bocznych uliczkach. Opis brzmi banalnie, wydaje się, że taki spacerek zajmie godzinę lub dwie, w rzeczywistości potrwa cały dzień. W sumie nawet nie trzeba korzystać z komunikacji miejskiej, ale nogi będą boleć, a tramwaj i metro pozwolą zaoszczędzić nam sporo czasu. Z drugiej strony jeżdżąc środkami miejskiej nie poczujemy specyficznej atmosfery czeskiej stolicy.

Opisany spacer możemy uzupełnić o miejsca i placówki opisane poniżej, w zależności od upodobań i zainteresowań.

8. PRAGA DLA KAŻDEGO

Oferta muzealna Pragi jest bardzo bogata, jednak nie każdemu będą podobały się wszystkie muzea, dlatego podając namiary na najważniejsze z nich podzieliłem ten artykuł na kilka części. Na wstępie wypadałoby wymienić ciekawe miejsca w Pradze, które powinien zobaczyć każdy, w zależności od czasu, jaki pozostanie nam po spacerze.

Muzeum Narodowe – muzeum znane z budynku na Placu Wacława (w czasie opracowywania artykułu był remontowany i nieczynny) oraz nowego budynku przy ulicy Vinohradská 1. W budynku przy Placu Wacława wystawiono głównie eksponaty archeologiczne, w nowym budynku eksponaty przyrodnicze – stała wystawa o nazwie „Arka Noego” przedstawia faunę zamieszkującą kulę ziemską. Pod Muzeum Narodowe podlega szereg innych mniejszych muzeów w Pradze, o których krótko napiszę w kolejnych rozdziałach wpisu.

Strona internetowa: www.nm.cz

Dzielnica żydowska Josefov – bardzo dobrze zachowana dzielnica żydowska w centrum Pragi powinna być obowiązkowym punktem zwiedzania centrum stolicy. Adolf Hitler planował utworzenie w Pradze „Muzeum Wymarłej Rasy”, przez co zwożono tu dzieła sztuki przedmioty związane z Żydami z różnych miejsc kontynentu. Wizytówką Josefova jest Synagoga Staronowa, najstarsza zachowana synagoga w Europie, polecam cmentarz żydowski i Muzeum Żydowskie. Zachował się także Ratusz Żydowski i mniejsze synagogi.

Strona internetowa: www.jewishmuseum.cz/

Metronom – bardzo modnym miejscem w Pradze jest praski metronom stojący w miejscu, w którym od 1955 do 1962 roku stał największy na świecie pomnik Stalina, żartobliwie zwany „kolejką za mięsem”. Zaprojektowany przez Otakara Šveca przedstawiał Stalina stojącego na czele grupy osób. Sam rzeźbiarz, z powodu nacisków politycznych, popełnił samobójstwo jeszcze przed odsłonięciem dzieła. Pomnik górował nad Pragą przez siedem lat. Został wysadzony w 1962 roku. Na jego miejscu utworzono skate park i metronom. Ze względu na rosnącą popularność planowana jest rewitalizacja terenów wokół pomnika, ostatnio nawet otwarto tam kawiarnię oraz centrum kultury alternatywnej. Miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów nie ze względu na historię, lecz ze względu na widoczną stamtąd piękną panoramę najważniejszych praskich zabytków, pojawiającą się co jakiś czas na pocztówkach i w przewodnikach turystycznych.

goo.gl/maps/xTv6oNBueUw – Pokaż na mapach Google

Wyszehrad – wzgórze związane z początkami czeskiej państwowości i owiane licznymi legendami. Warto przyjechać na Wyszehrad, aby zobaczyć Zamek Wyszehradzki, rotundę św. Marcina, katedrę św. Piotra i Pawła oraz przespacerować się po cmentarzu, na którym spoczywają zasłużeni Czesi. Dojazd z centrum linią metra C. Wzgórze jest malowniczo położone nad Wełtawą, stąd również można podziwiać panoramę Pragi.

Adres: V Pevnosti 159/5b, Praga

Narodowe Muzeum Techniki (Národní technické muzeum) – jak sama nazwa wskazuje, wszystko, co dotyczy techniki. Czternaście wystaw tematycznych, między innymi transport, hutnictwo, chemia, górnictwo, poligrafia, studio telewizyjne. W każdej z nich przedstawiono rozwój danej dziedziny na przestrzeni wieków. Muzeum stosunkowo duże, na zwiedzanie trzeba poświęcić co najmniej dwie godziny. Miłośnicy techniki spędzą tu znacznie więcej czasu. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 190 CZK, dla dzieci 6-15 lat 90 CZK. Zezwolenie na fotografowanie płatne dodatkowo 100 CZK.

Adres: Kostelní 1320/42, Praga
Strona internetowa: www.ntm.cz

9. PRAGA DLA MIŁOŚNIKÓW SZTUKI

Praga nie zawiedzie miłośników sztuki. Liczba stylowych kawiarni, restauracji, a także muzeów poświęconych sztuce jest imponująca. Oto najważniejsze z nich:

Galeria Narodowa – placówka mieszcząca się w kilku budynkach na terenie całej Pragi. W różnych budynkach znajdziecie różne wystawy, na przykład w Pałacu Kińskich przy Rynku Staromiejskim wystawa nosi tytuł „Sztuka Azji” i poświęcona jest sztuce orientalnej. Największa część zbiorów została wystawiona w trzech budynkach przy Placu Hradczańskim (Hradčanské náměstí) na Hradczanach. Wystawy w tym miejscu podzielono w następujący sposób: w Pałacu Schwarzenbergów można zobaczyć wystawę „Sztuka od czasów cesarza Rudolfa II do baroku”, w Pałacu Szternbergów „Sztukę europejską od antyku do baroku”, a w budynku znanym jako Salmovský palác „Sztuka XIX wieku od klasycyzmu do romantyzmu”. Oddziały Galerii Narodowej znajdziemy też w kilku innych budynkach.

Ceny biletów dla osób dorosłych do opisanych filii Galerii Narodowej:

Pałac Kińskich: 150 CZK
Pałac Schwarzenbergów: 220 CZK
Pałac Szternbergów: 220 CZK
Salmovský palác: 220 CZK

Strona internetowa: www.ngprague.cz

Muzeum Kampa – muzeum sztuki nowoczesnej na wyspie Kampa. Poświęcone dziełom współczesnych twórców z Czech i Europy Środkowej, dominują wystawy czasowe. Nowoczesne muzeum, jednak cena biletów odstrasza mniej zamożnych miłośników sztuki – bilet wstępu dla osoby dorosłej wynosi 140 CZK, a bilety na niektóre wystawy czasowe trzeba kupować osobno.

Adres: U Sovových mlýnů 503/2, Praga
Strona internetowa: https://www.museumkampa.cz

Muchovo Museum – małe muzeum poświęcone twórczości znanego czeskiego malarza – Alfonsa Muchy. Niewiele eksponatów, za to cena biletu dla osoby dorosłej to 240 CZK – jeśli nie jesteście czechofilem lub wielbicielem Alfonsa Muchy, możecie pominąć.

Adres: Kaunický Palác, Panská 7, Praga
Strona internetowa: www.mucha.cz

Muzeum Montanelli – małe prywatne muzeum sztuki współczesnej, skupione na twórczości mniej znanych czeskich i zagranicznych twórców. Bilet wstępu niedrogi (50 CZK), lecz muzeum również nie należy do jakichś szczególnie godnych polecenia.

Adres: Nerudova 250/13, Praga
Strona internetowa: https://museummontanelli.com

Pałac Trojski (Trojský zámek) – pałac z pięknym ogrodem naprzeciw wejścia do ogrodu zoologicznego, daleko od centrum. Budynek wybudował hrabia Václav Vojtěch ze Szternberka, zainspirowany rzymskimi willami otoczonymi ogrodami. Projekt opracował znany francuski architekt Jean Baptiste Mathey. Atrakcje Pałacu Trojskiego to rzeźby w ogrodzie oraz sale pałacowe, w tym „Wielka Sala” lub „Sala Główna” zdobiona malowidłami. Miejsce warte zobaczenia choćby z zewnątrz.

Adres: U Trojského zámku 4/1, Praga
Strona internetowa: ghmp.cz/zamek-troja/

DOX Centrum Sztuki Współczesnej – nowoczesna galeria sztuki, intensywnie reklamowana na blogach i portalach podróżniczych. Sądząc po ocenach i frekwencji, promocja opłaciła się. Symbolem centrum jest „drewniany sterowiec” budowany w latach 2014-2016 jako sala wystawowa i centrum spotkań. Charakterystyczna konstrukcja ma 42 metry długości i 10 metrów szerokości.

Adres: Poupětova 1, Praga
Strona internetowa: www.dox.cz

W ulicach Pragi można zobaczyć również dzieła sławnego na całym świecie czeskiego rzeźbiarza – Davida Černégo. Jak dla mnie to kicz i dzieła dla ludzi o niskim poziomie inteligencji. Nie rozumiem, dlaczego masy zachwycają się tym twórcą , więc pominę milczeniem ten element zwiedzania Pragi.

10. PRAGA DLA MIŁOŚNIKÓW EGZOTYKI

Wśród całej masy ludzi znajdą się tacy jak ja, którzy lubią poznawać świat, próbować nowych smaków i chcieliby po prostu skosztować jakichś produktów z krajów, do których pewnie nigdy nie pojadą. Praga nie zawiedzie również takich osób, choć znam tylko dwa miejsca godne polecenia, z czego jedno może wkrótce zniknąć.

SAPA – wietnamskie targowisko na peryferiach Pragi, zwane również „Little Hanoi”. Jak to mówią, kawałek Wietnamu w Czechach. Ogromny sklep azjatycki, mnóstwo tradycyjnych wietnamskich potraw i napojów do spróbowania w barach, nietypowa atmosfera. Wadą jest duża odległość od centrum. Najbliższy przystanek autobusowy to „Sídliště Písnice”. Najlepszy sposób na dojazd: z dworca głównego jedziemy metrem (linia C) do stacji Kačerov. Czas przejazdu to jakieś 15 minut. Na stacji Kačerov następuje przesiadka na autobus (np. 333, 113) i kolejne piętnaście minut jazdy do przystanku Sídliště Písnice.

Adres: V Lužích 735/6, Praga

Pivní Mozaika – w Pradze nie brakuje sklepów z piwami (pivotéka). Moją uwagę zwrócił sklep w centrum miasta, położony 200 metrów od dworca autobusowego Florenc. W swojej ofercie mają nie tylko piwa koncernowe i rzemieślnicze, ale również egzotyczne gatunki piw, na przykład z Argentyny, Barbadosu, Kenii, Kuby, czy Wenezueli. Niestety, kiedy ostatnio sprawdzałem ich stronę, przy wszystkich egzotycznych piwach była informacja o braku dostępności, więc pewnie za niedługo sklep nie będzie już tak atrakcyjny.

Adres: Křižíkova 177/29, Praga
Strona internetowa: www.pivnimozaika.cz

11. PRAGA Z DZIEĆMI

Praga dla rodzin z dziećmi to kolejny z rozdziałów naszego przewodnika. Nietrudno się domyślić, że dzieci mogą czuć się przytłoczone tłumami turystów, zabudową i gwarem w centrum. Jednak w Pradze znajdziemy również miejsca, które z czystym sumieniem można polecić rodzinom z dziećmi. W przypadku muzeów należy wziąć oczywiście pod uwagę, że inne muzea spodobają się chłopcom, a inne dziewczynkom. Oprócz opisanych niżej polecam Narodowe Muzeum Techniki.

Ogród zoologiczny – obowiązkowe miejsce dla rodzin z dziećmi w Pradze. Mnóstwo pawilonów i gatunków zwierząt. Duża część praskiego ogrodu zoologicznego jakiś czas temu została zmodernizowana i wyremontowana, przez co należy on do najładniejszych i najpopularniejszych ogrodów zoologicznych w całej Euripie. Jest to świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi na dużym obszarze. Oprócz pawilonów i wybiegów zwierząt przygotowano ścianki wspinaczkowe, place zabaw, a dla rodziców liczne punkty gastronomiczne. Dodatkowo utworzono niewielkie zoo, gdzie dzieci mogą głaskać zwierzęta.

Strona internetowa: www.zoopraha.cz

Muzeum Figur Woskowych (Grevin Wax Museum) – muzeum typowe dla europejskich stolic, położone w cenrum miasta, niedaleko Rynku Staromiejskiego. Sporo figur znanych postaci, wadą są wysokie ceny. Bilet rodzinny (2 dorosłych + dwoje dzieci lub 1 dorosły + 3 dzieci) w przeliczeniu kosztuje 140-160 złotych (taniej przy kupnie przez internet).

Adres: Celetná 15, Praga
Strona internetowa: www.grevin-praha.com

Muzeum Czeskiej Policji (Muzeum Policie České Republiky) – propozycja raczej dla chłopców. Muzeum skorumpowanej i nieudolnej czeskiej policji. Dokumenty, fotografie, mundury, narzędzia techników kryminalistyki i historia policji na terenie dzisiejszych Czech. Dla dzieci dodatkowo przygotowano miasteczko komunikacyjne. Ceny za bilety wstępu bardzo niskie jak na Pragę – bilet dla dorosłych kosztuje 50 CZK, dzieci w wieku 6-14 lat zapłacą jedynie 20 CZK.

Adres: Ke Karlovu 453/1, Praga
Strona internetowa: www.muzeumpolicie.cz/

Muzeum Komunikacji Publicznej (Muzeum MHD) – muzeum nie tylko dla dzieci, utworzone w pobliżu zajezdni Praha-Střešovice. Prowadzone przez  Dopravní podnik hlavního města Prahy, czynne jest tylko od ostatniego weekendu maja do ostatniego weekendu października w soboty, niedziele i święta. Bardzo interesująca wystawa zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej – tramwajów, autobusów oraz pojazdów technicznych. Bilety wstępu również tanie – dorośli zapłacą 50 CZK, dzieci w wieku 6-15 lat 30 CZK. Z dworca głównego do muzeum dojeżdżamy w sposób następujący: metrem linii C jedziemy na stację „Nádraží Holešovice”, tam przesiadamy się na tramwaj nr 1, którym dojedziemy do przystanku „Vozovna Střešovice”. Czas przejazdu 25-30 minut.

Adres: Patočkova 4, Praga
Strona internetowa: www.dpp.cz/muzeum-mhd/

Czekoladowy Dom – muzeum czekolady i czekoladowych obrazów. W trakcie opracowywania wpisu trwał remont i muzeum było nieczynne. Aktualne informacje należy sprawdzać na stronie internetowej.

Strona internetowa: cokoladovydum.cz

To lista najważniejszych atrakcji Pragi dla rodzin z dziećmi. Przy ogrodzie zoologicznym jest także ogród botaniczny oraz opisany wcześniej Pałac Trojski. W galeriach handlowych często można znaleźć kąciki zabaw dla dzieci (płatne). Jeśli chodzi o inne atrakcje, to kiepskie recenzje zbierają muzea: Muzeum Alchemików i Magów starej Pragi, Muzeum praskich legend i straszydeł oraz Muzeum Klocków Lego. Jak piszą internauci, są to małe muzea nastawione na jak największy zysk, można je więc pominąć. Obowiązkowo należy natomiast zwiedzić praski ogród zoologiczny.

12. PRAGA NA ZAKUPY

Jeśli jedziesz do Pragi na zakupy, będziesz zawiedziony – jest drogo, znacznie drożej niż w innych czeskich miastach, przynajmniej jeśli chodzi o małe sklepy w centrum miasta. W supermarketach i hipermarketach oraz sieciówkach ceny nie odbiegają od normy. Najlepszym rozwiązaniem na zakupy są galerie handlowe.

Gdybym miał robić zakupy w Pradze, wybrałbym galerię „Centrum Chodov”. Po pierwsze jest tam sporo sklepów, po drugie łatwo dojechać z centrum metrem. Stacja metra linii C znajduje się przy wejściu do galerii.

Strona internetowa: hcentrumchodov.cz

Osobiście nie lubię hipermarketów Albert, rozważyłbym więc wizytę w centrum handlowym Letňany. Tutaj zrobimy zakupy w hipermarkecie Tesco, ale dojazd jest trudniejszy.

Strona internetowa: www.oc-letnany.cz

Markowe sklepy sieciowe znajdziecie na przykład na deptaku w centrum miasta – ulica Na příkopě. Jest w czym wybierać, aczkolwiek Praga pod tym względem rozczarowuje. Dobre zakupy zrobicie nawet w średniej wielkości czeskich miastach.

13. TOALETY PUBLICZNE W PRADZE

Biorąc pod uwagę popularność przewodnika o toaletach w polskich pociągach, warto również zamieścić informacje na temat toalet publicznych w Pradze. Przy głównym szlaku turystycznym w centrum znajduje się dużo toalet publicznych. Gorzej na Male Stranie oraz na Hradczanach, tam w razie potrzeby będzie problem – toalet jest mało i są źle oznakowane.

Toalety publiczne są na większości stacji metra, ale nie na wszystkich. Na przykład toalet nie ma na ważnej stacji metra Malostranská, ale są w pobliżu. Trudno znaleźć oznaczenie.

Pełna lista toalet na stacjach metra dostępna jest na stronie: www.dpp.cz/provozni-doba-socialnich-zarizeni-v-metru/

www.geoportalpraha.cz/mapy-online – mapa toalet publicznych w Pradze przygotowana przez tamtejszy urząd miasta. Po wyświetleniu się mapy na pasku po prawej górnej stronie mapy należy wybrać ikonę z napisem „Vybavenost”. Na dole rozwijanego menu widać ikonę z symbolem „WC” oraz napisem „Veřejné toalety”. Klikamy w ikonę, a toalety pojawią się na mapie.

Właściciele lokali gastronomicznych niechętnie umożliwiają turystom skorzystanie z toalety. Jeśli ktoś posiada legitymację osoby niepełnosprawnej, trzeba poprosić o skorzystanie z toalety i pokazać legitymację, akcentując, że to „ZTP” [wymawiamy: Ze-Te-PE], czeski odpowiednik polskiej legitymacji dla niepełnosprawnych. Wtedy nie powinno być problemów.

PODSUMOWANIE

W przewodniku po Pradze przedstawiłem wam ciekawe miejsca w Pradze, przy czym mój opis jest subiektywny. Pamiętajcie, że to przewodnik pt. Praga na weekend i nie wyczerpuje on tematu. Stolica Czech ma bogatą historię, mnóstwo zabytków i muzeów, na zwiedzanie których trzeba przeznaczyć przynajmniej tydzień, a przewodnik po Pradze  z prawdziwego zdarzenia musiałby liczyć kilkadziesiąt stron, przez co stałby się nieczytelny. Rzecz jasna, pobyt w Pradze to dość duże koszty i trzeba wybrać najważniejsze miejsca.

Pewnie zapytacie, czy warto jechać do Pragi? Tak warto, nawet w sezonie, kiedy ceny idą w górę, a tłumy turystów zjeżdżają tu z całego świata. Osobiście czuję się przytłoczony widząc takie tłumy, jednak gdybym nie był bohemistą, a miał do wyboru przyjechać w sezonie i zobaczyć Pragę choćby raz lub nie przyjechać z powodu braku urlopu, pojechałbym, przy czym noclegu szukałbym gdzie indziej.

Weekend w Pradze można spędzić na sto różnych sposobów. Przedstawiłem najważniejsze atrakcje. Co chwilę powstają nowe miejsca nastawione na turystów, nie zawsze godne uwagi, za to świetnie rozreklamowane.

Ja nie zakochałem się w Pradze pomimo kilku wizyt w tym mieście. Owszem, centrum bardzo mi się podobało, mimo to daleki jestem od niekończących się zachwytów internautów i czechofilów. Przewodnik zawiera moje własne spostrzeżenia i nie mogę zagwarantować, że twoje będą takie same.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Hradczany

Praga – Hradczany (zdjęcie tytułowe bloga)

Malá Strana

Praga – Malá Strana

Malá Strana

Praga – Malá Strana

Praga

Praga – ulica Mostecka

%d bloggers like this: