Praga to stolica Czech i jedna z najpiękniejszych stolic Europy. Znana z licznych wież, muzeów i pięknych zabytków jest odwiedzana każdego roku przez miliony turystów z całego świata. W artykule przedstawię najważniejsze atrakcje Pragi, co znacznie ułatwi wam zaplanowanie podróży i zwiedzanie Pragi. Na szybkie zwiedzanie Pragi wystarczy bilet jednodniowy i jeden dzień, minimum to weekend, a jeśli chcecie zobaczyć wszystkie ważne atrakcje Pragi, potrzebny będzie tydzień. Warto przy okazji wybrać się do kilku innych, niedaleko położonych czeskich miast lub zarezerwować nocleg w którejś z pobliskich miejscowości i stamtąd dojechać pociągiem do Pragi.
Praga to piękne miasto, choć niepozbawione wad. Jest drogo, tłoczno, wielu przedsiębiorców patrzy, jak naciągnąć turystę, mimo to Pragę trzeba obowiązkowo zobaczyć, jeśli macie taką możliwość. W ostatnich latach poprawiła się możliwość dojazdu do stolicy Czech pociągiem i autobusem, a w kolejnych latach planowana jest rozbudowa siatki połączeń.
Warto pamiętać, że w wielu muzeach, kościołach i innych atrakcjach należy uiścić wysoką dopłatę za możliwość fotografowania wnętrz.
Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023
1. Rynek Staromiejski
Zwiedzanie Pragi rozpoczynamy od zabytków przy Trakcie Królewskim. Sercem Pragi jest Rynek Staromiejski (Staroměstské náměstí). Bardzo duży plac otoczony pięknymi kamienicami z pochodzącym z XIV wieku ratuszem na płycie rynku. Wieża ratusza została udostępniona turystom i stanowi punkt widokowy na rynek, bardzo cennym zabytkiem jest umieszczony na południowej strony wieży zegar astronomiczny (orloj) od ponad 600 lat wskazujący datę i godzinę, położenie Słońca, fazę Księżyca, cykle astronomiczne i święta kalendarza chrześcijańskiego.
Sam ratusz ma ciekawą historię, a 8 maja 1945 roku Niemcy podpalili neogotyckie skrzydło z 1848 roku, które uległo zniszczeniu wraz z dokumentami przechowywanymi w archiwum.
Nad rynkiem górują monumentalne wieże Kościoła Najświętszej Marii Panny przed Tynem, spośród pięknej zabudowy wyróżnia się Pałac Kinskych – siedziba Muzeum Narodowego oraz ozdobiony sgraffitem Dom u Minuty, gdzie swego czasu mieszkał Franz Kafka.
Przy Rynku Staromiejskim stoi także kościół św. Mikołaja, barokowy kościół z lat 1732-1737. Po kasacie zakonu benedyktynów w 1787 roku przekazany miastu. Pełnił kolejno funkcję magazynu, archiwum, na koniec sali koncertowej. W 1871 roku wynajęty przez rosyjski kościół prawosławny, w 1920 roku przekazany czeskiemu kościołowi husyckiemu, któremu służy do dziś. Wewnątrz na uwagę zasługują freski przedstawiające żywot św. Mikołaja z Tolentino (patrona kościoła) oraz żyrandol w kształcie korony z 1880 roku.
Rynek Staromiejski o każdej porze roku tętni życiem, w lecie przewijają się przez plac tłumy ludzi. Część rynku wydzielono na skwer, gdzie można usiąść w cieniu. Na rynku odbywają się Jarmarki Bożonarodzeniowe.
2. Miejski Dom Reprezentacyjny
Jednym z najładniejszych budynków w Pradze jest Miejski Dom Reprezentacyjny (czes. Obecní dům) przy Placu Republiki. Zbudowany w latach 1906-1911 w miejscu dawnego pałacu królewskiego, został uroczyście otwarty w 1912 roku. Dawny pałac królewski stał w tym miejscu od końca XIV wieku do końca XIX wieku, przy czym swoją funkcję pełnił tylko do 1483 roku, kiedy Władysław Jagiellończyk przeniósł dwór na Hrad. Dawna rezydencja królewska pełniła funkcję seminarium duchownego, koszar i szkoły kadetów. Pod koniec XIX wieku została rozebrana.
Miejski Dom Reprezentacyjny powstał według projektu Antonína Balšámka i Osvalda Polívki. Miał być świadectwem czeskiej siły narodowej i aspiracji społecznych. Należy do pereł architektury secesyjnej; szczególnie godna uwagi jest mozaika na półkolistym szczycie, przedstawiająca Apoteozę Pragi.
Obiekt był bardzo nowoczesny jak na swoje czasy – posiadał 28 wind, sterowaną klimatyzację, nowoczesną centralę telefoniczną i linoleum w podłodze. W środku działają lokale gastronomiczne z oryginalnym wystrojem, organizowane jest także zwiedzanie z przewodnikiem.
3. Brama Prochowa
Obok Miejskiego Domu Reprezentacyjnego stoi Brama Prochowa (Prašná Brána). Bardzo ładna konstrukcja budowana w połowie XV wieku przez Matěja Rejška, w założeniu miała podkreślać wagę stojącego w tym miejscu do końca XIX wieku pałacu królewskiego. Jednak po przeniesieniu dworu na Hrad znaczenie obiektu znacznie zmalało i projekt Bramy Prochowej nie został ukończony.
Obecny wygląd brama zawdzięcza przebudowom z XIX i XX wieku. Na wysokości pierwszego piętra można dostrzec wizerunki królów Przemysła II Otakara i Karola IV.
4. Dom pod Czarną Matką Bożą (fakultatywnie)
W pobliżu stoi interesujący budynek, bardziej ciekawostka niż atrakcja Pragi. Dom pod Czarną Matką Bożą (Dům U Černé Matky Boží) znajduje się u zbiegu ulic Celetnej i Ovocného trhu. Pięciopiętrowy budynek z mansardowymi oknami w dachu to pierwszy przykład architektury kubistycznej w Pradze. Został zaprojektowany przez Josefa Gočára – prekursora kubizmu w Pradze i jednego z czołowych czeskich architektów początku XX wieku.
Na narożu budynku, za złotą kratą, umieszczona jest figura Matki Bożej z Dzieciątkiem – stąd nazwa budynku.
Wewnątrz mieszczą się lokale gastronomiczne i małe muzeum kubizmu.
5. Kościół Marii Panny przed Tynem
Wspomniany już wcześniej kościół, którego wieże są doskonale widoczne z Rynku Staromiejskiego. Został zbudowany przed osadą targową Tyn na miejscu romańskiej świątyni. Budowę rozpoczęto w trzeciej ćwierci XIV wieku, wieżę dobudowano na początku XVII w. Na przełomie XIV i XV wieku w kościele głosili kazania prekursorzy husytów. W XV wieku świątynia przejęta przez husytów, którym służyła do początku XVII wieku. Od 1623 roku w rękach jezuitów.
W środku należy zobaczyć barokowe obrazy Karola Škréty i cynową chrzcielnicę z 1414 roku.
6. Most Karola
Most Karola (Karlův most) to jeden z symboli Pragi. Jest to najstarszy praski most, wybudowany z polecenia Karola IV. Kamień węgielny pod budowę mostu położył sam Karol IV 9 lipca 1357 roku o 5:31. Wcześniej w tym miejscu istniało prowizoryczne przejście, a od X wieku kamienny Most Judyty, zmyty przez powódź w 1342 roku. Budowę mostu dokończono dopiero na początku XV wieku. Most Karola został zbudowany z bloków piaskowca. Ma długość 515,76 m i szerokość 9,5 metra. Po obu stronach mostu znajdują się bramy mostowe. Wieże tych bram udostępniono turystom, jednak osobiście nie skorzystałem z tej atrakcji. Most Karola zamknięty jest dla ruchu kołowego i tramwajowego. Dawniej jeździły po nim tramwaje i autobusy, dla ruchu samochodowego most zamknięto w 1965 roku. Wzdłuż mostu umieszczono piękne rzeźby. Obecnie Most Karola oblegany jest przez turystów niemal przez całą dobę, jedynie wczesnym rankiem można tu spotkać pojedynczych przechodniów, a przy sprzyjającej pogodzie zrobić piękne zdjęcia.
Przy wejściu z centrum Pragi na Most Karola warto wybrać się na Staromiejską Wieżę Mostową z końca XIV wieku. Po pokonaniu 138 schodów wejdziemy na punkt widokowy. Wieża wznosi się na wysokość 47 metrów.
7. Wyspa Kampa
Po drugiej stronie Mostu Karola, przy Małostrańskiej Bramie Mostowej zobaczymy kanał Čertovka, wykopany przez joannitów w celu zasilania wodą kół młyńskich. Wraz z malowniczymi kamienicami tworzy charakterystyczny i fotogeniczny krajobraz, nazywany „Praską Wenecją”.
Po zejściu z Mostu Karola możemy udać się dalej ulicą Mostecką lub pospacerować po wyspie Kampa. Jest to sztuczna wyspa; najstarsze wzmianki o niej pochodzą z 1169 roku. Warto zobaczyć bardzo ładny plac utworzony przez rozszerzającą się ulicę Na Kampie. Plac zabudowano dopiero po niszczycielskim pożarze z 1541 roku, kiedy na Kampę zwożono resztki domów strawionych przez pożar, przez co teren się podniósł. Wcześniej były to tereny zalewowe, łąki i chaszcze zalewane kilka razy w roku. Najciekawszy budynek na placu to Dom pod Nożyczkami z 1568 roku – pierwszy odnotowany trwały budynek na Kampie.
Plac został zalany podczas powodzi w 2008 roku. Na narożu jednego z budynków znajdują się tablice upamiętniające poziom wód podczas kilku niszczycielskich powodzi.
Dalej rozpościera się park Kampa z galerią sztuki współczesnej (Muzeum Kampa), utworzoną w zrewitalizowanych młynach (Sovovy mlyy). Częścią muzeów jest plenerowa wystawa rzeźb, takich jak rzeźba harmonii, czy „Żółte pingwiny” świecące w nocy.
Na placu Velkopřevorské náměstí umieszczono ścianę Johna Lennona, gdzie ludzie z całego świata piszą przesłania od siebie dla innych.
8. Ulica Mostecka
Ładna ulica łącząca Most Karola z Placem Małostrańskim (Malostranské náměstí). Najciekawsze budynki to Dom Saski z renesansowym portalem, podarowany książętom saskim pod koniec XVI wieku (wkrótce się go pozbyli), trzy kamienice z epoki renesansu przebudowane później w stylu barokowym; wśród nich kamienica Pod Czarnym Niedźwiedziem.
Wyróżnia się Pałac Kouniców z rokokową fasadą i półkolistym szczytem oraz gzymsem z półleżącymi postaciami.
Ciekawostką są drzwi domu nr 17 ze sceną przedstawiającą dialog Jana Amosa Komenskiego z Erazmem z Rotterdamu.
9. Plac Małostrański
Rynek dawnego miasta Mała Strana, wytyczony w XIII wieku, kiedy tereny te zasiedlili niemieccy kupcy i rzemieślnicy. Obecnie zatłoczony w sezonie turystycznym, dobry punkt orientacyjny i początek wycieczek po dzielnicy, z ciekawymi zabytkami na płycie rynku oraz wokół placu. Powstał znacznie wcześniej niż Praga.
Barokowy kościół św. Mikołaja dzieli plac na dwie części – górną i dolną. Kościół wybudowany w połowie XVIII wieku dla jezuitów według projektu Christopha Diezenhofera (prace kontynuował jego syn), którzy chcieli miejć najpiękniejszy barokowy kościół w Czechach. Zwraca uwagę piękna kopuła i bogato zdobione wnętrze. Nad nawą główną zobaczymy największe malowidło nastropne w Czechach – Apoteozę św. Mikołaja. Na masywnych organach grał swego czasu Mozart.
Obok kościoła stoi dzwonnica o wysokości 79 metrów, wybudowana w 1755 roku – trzy lata po ukończeniu budowy kościoła. Jest konstrukcją odrębną od kościoła i zawsze należała do miasta. Do 1891 roku służyła straży ogniowej. Obecnie możliwe jest wejście na szczyt wieży po 299 schodach (na punkt widokowy na wysokości 65 metrów prowadzi 215 schodów). Podczas wspinaczki mijamy dawny punkt obserwacyjny „Kajka” czechosłowackiej Służby Bezpieczeństwa, służący do obserwacji pobliskich ambasad.
Z innych budynków należy wymienić ładny Ratusz Małej Strony, który pełnił swoją funkcję od XV w. do 1784 roku, kiedy pięć odrębnych organizmów miejskich połączono w jedno miasto oraz budynek „U Flavinów”, zdobiony XVIII-wiecznym freskiem przedstawiającym kanonizację Marii Panny. Podobny fresk zobaczymy na pierwszym piętrze Pałacu Sternbergów, gdzie w 1784 roku założono instytucję, która była poprzedniczką Czeskiej Akademii Nauk.
W drugiej części rynku warto zwrócić uwagę na kolumnę morową świętej Trójcy wzniesioną w 1715 roku przez mieszczan jako podziękowanie za uratowanie miasta przed zarazą oraz Pałac Liechtensteinów, przed którym na chodniku zobaczymy 27 słupków ze zwieńczeniem w kształcie głowy, symbolizującym egzekucję 27 czeskich możnowładców po klęsce pod Białą Górą w 1620 roku. Egzekucją kierował Karel Liechtenstein.
10. Zamek Praski
Największa atrakcja Pragi poza Rynkiem Staromiejskim i Mostem Karola. Przez stulecia rezydencja rządzących, od 1918 roku rezydencja prezydenta i miejsce ważnych ceremonii państwowych. Do zwiedzania dużo miejsc – katedrę i kilka innych wymienię w osobnych pozycjach, natomiast na praskim zamku można zobaczyć Galerię Obrazów Zamku Praskiego w dawnych stajniach cesarskich, gdzie zgromadzono wybitne dzieła malarstwa czeskiego i europejskiego, rozległe ogrody; na drugim dziedzińcu uwagę zwraca piękna fontanna i kaplica św. Krzyża w kształcie rotundy.
Przy trzecim dziedzińcu, po prawej strony katedry, stoi stary pałac królewski. W podziemiach starego pałacu królewskiego ulokowano niewielkie, ale bardzo ciekawe muzeum poświęcone historii Zamku Praskiego. W pobliżu zamku znajdują się dwa punkty widokowe – jeden przy ogrodach na placu zwanym Opyš, drugi przy Placu Hradczańskim.
11. Katedra św. Wita
Praga posiada wiele interesujących kościołów, natomiast katedra św. Wita to jeden z najcenniejszych czeskich zabytków sakralnych. Podzielona na starą i nową część – świątynia zbudowana w stylu gotyckim w XIV wieku, ukończona w XIX i XX wieku. W środku zachwycające witraże autorstwa Alfonsa Muchy i grobowce wielu czeskich władców. Zobaczymy tu groby św. Wacława – patrona ziem czeskich, św. Jana Nepomucena, jak również cesarzów Karola IV i Rudolfa II. Piękne rzeźby, ołtarze.
Na wieży katedry wisi największy dzwon w Czechach – Zygmunt. Czeski „Zygmunt” ma 203 cm wysokości i waży 18 ton, o 7 ton więcej od wawelskiego odpowiednika. Z wieży można podziwiać panoramę Pragi.
Obowiązkowa atrakcja w Pradze, jednak w sezonie od rana tworzą się ogromne kolejki przy kasach.
12. Bazylika św. Jerzego (fakultatywnie)
Mniej popularna atrakcja Pragi i znacznie mniej efektowna niż stojąca tuż obok katedra, jednak warta odnotowania ze względu na walory historyczne. Zwiedzających może zmylić XVII-wieczna fasada, bowiem romański kościół został zbudowany około 920 roku w stylu romańskim, z tyłu dwie wieże dobudowane w 1142 roku. Wnętrze proste, surowe, w środku zobaczymy groby księcia Władysława I, księcia Bolesława I oraz księżnej Ludmiły – patronki Czech.
Do bazyliki przylega klasztor Benedyktynek, najstarszy dom zakonny w Czechach. Założony w 973 roku, przestał pełnić funkcje sakralne w 1782 r.
13. Złota Uliczka (fakultatywnie)
Bardzo popularna atrakcja w Pradze, przez wielu uważana jednak za przereklamowaną i tandetną. Brukowana uliczka z domkami w pastelowych kolorach, w których według legendy mieszkali alchemicy. Prawda nie ma jednak wiele wspólnego z rzeczywistością – od XV wieku w szarych domkach mieszkali strażnicy pilnujący więźniów umieszczonych w pobliskich wieżach. W 1784 roku rozwiązano straż, a domki zamieszkali drobni rzemieślnicy i do lat 60. XIX wieku po jednej stronie były domki, pośrodku ciekł rynsztok, a po drugiej stronie w chlewach i oborach pasła się trzoda chlewna.
Pod koniec XIX wieku ulicę zamieszkiwała biedota i Cyganie, na początku XX wieku zamieszkał tu Franz Kafka i kilku innych pisarzy.
Dzisiejsza ulica powstała w latach 50. XX wieku, kiedy budynki przemalowano i powstały tu sklepy, a sama ulica była reklamowana jako atrakcja turystyczna. W niektórych domkach urządzono ekspozycje z dawnym wyposażeniem, w innych działają sklepy z pamiątkami. Wieczorem można zwiedzać bezpłatnie. Miejsce zatłoczone, pełne turystów o każdej porze roku.
14. Plac Hradczański
Główny plac dzielnicy Hradczany, od 1321 r. do 1784 r. osobnego miasta rozciągającego się od Hradu po Pohořelice. Zabudowa placu została zniszczona najpierw przez husytów, następnie przez wielki pożar miasta w 1541 roku. Na miejscu spalonych domów stanęły piękne budynki, które zachwycają do dziś.
Szczególnie wyróżnia się Pałac Arcybiskupi, odrestaurowana późnobarokowa rezydencja wzniesiona według projektu francuskiego architekta Jeana Baptiste’a Matheya z piękną, rokokową fasadą. Niedostępny dla zwiedzających.
W klasycystycznym gmachu Pałacu Salmów swego czasu mieszkał znany pisarz Pavel Kohout. Obecnie mieści się tu oddział Muzeum Narodowego w Pradze.
Renesansowy Pałac Schwarzenbergów pochodzi z lat 1545-1567 i na całej długości pokryty jest sgraffito. Również w tym budynku znajduje się oddział Muzeum Narodowego z wystawami broni i sztuki dekoracyjnej.
Dalej stoi Klasztor Karmelitanek Bosych oraz kościół św. Benedykta z XVI wieku – dawny kościół parafialny miasta Hradczany.
Ładny jest również Pałac Toskański z lat 1689-1691, który kiedyś należał do książąt Toskanii. Zaprojektował go ten sam architekt, co Pałac Arcybiskupi. Zbudowany na zlecenie hrabiego Thuna Hohensteina, obecnie siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Na placu należy zwrócić uwagę na kolumnę maryjną oraz lampę gazową w stylu barokowym zaprojektowaną przez odlewnię żeliwa i architekta A. Linsbauera w połowie XIX wieku.
15. Praska Loreta
Około 150 metrów za Placem Hradczańskim znajduje się atrakcja Pragi będąca celem pielgrzymek z całego świata. Kościół z klasztorem, czworobok kaplic i domek loretański zachwycają wiernych i turystów.
Jedna kopii domku w Nazarecie, w którym, według legendy, mieszkała Maria Panna. Aby uchronić dom przed niewiernymi, został on pod koniec XIII wieku rozebrany i przewieziony do miasteczka Loreto we Włoszech. Fundatorką praskiego domku jest Kateřina Benigna Lobkowicz, a autorem konstrukcji włoski architekt Giovanni Batista Orsi, który wykonał dokładną kopię włoskiego domku. Domek z zewnątrz pokryty jest stiukowymi płaskorzeźbami autorstwa Giovanniego Comety. W skromnym wnętrzu, za kratą, zobaczymy słynącą łaskami figurę Matki Bożej Loretańskiej.
Najcenniejszym eksponatem w skarbcu klasztornym jest ogromna, wysadzana 6222 brylantami monstrancja, znana pod nazwą „Słońce Pragi”. Sam budynek klasztoru wyróżnia się wieżą zegarową.
16. Klasztor Strahovski
Zwiedzanie Pragi nie powinno się obejść bez wizyty w klasztorze Strahovskim. To kolejny z najcenniejszych czeskich zabytków sakralnych i atrakcja Pragi znana na całym świecie.
Do klasztoru wchodzi się przez barokową bramę zbudowaną przez Anzelma Lurago, na szczycie której stoi rzeźba św. Norberta. Rzeźby tego świętego można zobaczyć w różnych miejscach zespołu klasztornego. Warto wstąpić do niewielkiego kościoła św. Rocha, dawniej kościoła parafialnego Strahova, gdzie sufit zdobią piękne freski przedstawiające sceny z życia Marii Panny. Cenne są również barokowe organy z 1746 roku, na których podczas pobytu w Pradze grał Wolfgang Amadeusz Mozart.
Najpiękniejszym miejscem w klasztorze jest słynna biblioteka z przepiękną Salą Teologiczną, pojawiającą się na zdjęciach w przewodnikach i folderach turystycznych. Sala Teologiczna powstała w 1679 roku, mniejsza Sala Filozoficzna pochodzi z końca XVIII wieku.
Częścią kompleksu klasztornego jest Klasztorna Galeria Obrazów, można także obejrzeć wystawę poświęconą dziejom klasztoru. Za murami rozciągają się ogrody, a dla turystów przygotowano punkt widokowy.
17. Wzgórze Petřín
Popularne miejsce spacerów mieszkańców Pragi i turystów. Na wzgórze dojdziemy pieszo z Hradczanów. Można też wjechać koleją linowo-terenową z dzielnicy Malá Strana, osobiście wybrałbym spacer z Hradczanów i powrót kolejką w dół, ale można też to zrobić na odwrót. Petřín słynie z wieży widokowej (rozhledna). Budowniczowie inspirowali się wieżą Eiffela, którą zobaczyli podczas wyjazdu do Paryża na targi EXPO w 1889 roku. Dwa lata później wieża na wzgórzu Petřín została uroczyście otwarta. Wieża liczy 63,5 metra wysokości, a wejście na jej szczyt wymaga pokonania 299 schodów. Wieża również jest oblegana przez turystów.
Inne ciekawe budowle na wzgórzu to pochodząca z 1891 roku kopia nieistniejącej już bramy Špički w dzielnicy Wyszehrad, kościół św. Wawrzyńca z X wieku, kilkakrotnie przebudowywany, należący do czeskich starokatolików oraz obserwatorium astronomiczne.
18. Metronom
Nietypowa atrakcja Pragi. Bardzo modnym miejscem w Pradze jest praski metronom stojący w miejscu, w którym od 1955 do 1962 roku stał największy na świecie pomnik Stalina, żartobliwie zwany „kolejką za mięsem”. Zaprojektowany przez Otakara Šveca przedstawiał Stalina stojącego na czele grupy osób. Sam rzeźbiarz, z powodu nacisków politycznych, popełnił samobójstwo jeszcze przed odsłonięciem dzieła. Pomnik górował nad Pragą przez siedem lat. Został wysadzony w 1962 roku. Na jego miejscu utworzono skatepark i metronom.
Ze względu na rosnącą popularność planowana jest rewitalizacja terenów wokół pomnika, ostatnio nawet otwarto tam kawiarnię oraz centrum kultury alternatywnej. Miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów nie ze względu na historię, lecz ze względu na widoczną stamtąd piękną panoramę najważniejszych praskich zabytków, pojawiającą się co jakiś czas na pocztówkach i w przewodnikach turystycznych.
19. Josefov
Na liście największych atrakcji Pragi nie może zabraknąć dawnej dzielnicy żydowskiej. Dawna dzielnica żydowska do lat osiemdziesiątych XVIII wieku była gettem. Dopiero reformy cesarza Franciszka Józefa II przyniosły Żydom wolność, stąd nazwa dzielnicy. Bogaci Żydzi osiedlili się w innych dzielnicach, w dawnym getcie pozostała biedota. Była to dzielnica zaniedbana, pełna krętych zaułków i ciemnych uliczek. W latach 1893-2013 wyburzono rudery i wiele zabytkowych domów, budując na ich miejscu szerokie aleje z bulwarami. Zachował się stary cmentarz żydowski i kilka synagog. Wytyczona wtedy ulica Paryska znana jest z okazałych budynków.
Adolf Hitler planował utworzenie w Pradze „Muzeum Wymarłej Rasy”, przez co zwożono tu dzieła sztuki przedmioty związane z Żydami z różnych miejsc kontynentu. Wizytówką Josefova jest Synagoga Staronowa, najstarsza zachowana synagoga w Europie, obowiązkowo należy zwiedzić stary cmentarz żydowski założony w w XV wieku. Najstarsza macewa pochodzi z 1439 roku, cmentarz ten jest najstarszym zachowanym cmentarzem żydowskim w Europie.
Zachował się także ratusz żydowski odbudowany po pożarze w 1689 roku w stylu rokokowym. Na wieży znajdują się cztery tarcze zegarowe. Poniżej wieży znajduje się piąta z hebrajskimi oznaczeniami godzin i wskazówkami przesuwającymi się od prawej do lewej strony.
Z kolei Synagoga Hiszpańska z 1868 roku posiada mauretańską fasadę, a wnętrze stylizowane jest na styl orientalny.
Wadą są bardzo wysokie ceny za zwiedzanie synagog i Muzeum Żydowskiego.
20. Plac Wacława i Muzeum Narodowe
Zwiedzanie Pragi kontynuujemy w sąsiadującej ze Starym Miastem dzielnicy Nowe Miasto. Atrakcje Pragi w tej części miasta to przede wszystkim Plac Wacława wznoszący się na jego końcu piękny gmach Muzeum Narodowego. Plac wytyczony został w momencie zakładania Nowego Miasta – ma długość 750 m i szerokość 60 metrów; dawniej nazywał się Koński Targ.
Neorenesansowy gmach Muzeum Narodowego został wzniesiony w 1890 roku, w miejscu, gdzie wcześniej stały fortyfikacje z czasów Karola IV, zburzone w 1878 roku. Przed gmachem stoi pomnik świętego Wacława. W budynku przy Placu Wacława wystawiono głównie eksponaty archeologiczne, w nowym budynku eksponaty przyrodnicze – stała wystawa o nazwie „Arka Noego” przedstawia faunę zamieszkującą kulę ziemską. W strukturach Muzeum Narodowego działa kilka oddziałów w różnych miejscach Pragi, między innymi wymienione już muzea przy Placu Hradczańskim. Placówka kontynuuje tradycje „Muzeum Patriotycznego”, założonego już w 1818 roku.
21. Teatr Narodowy
Dla miłośników sztuki obowiązkowym punktem zwiedzania Pragi jest Teatr Narodowy. Gmach doskonale jest widoczny z wielu praskich punktów widokowych i trudno go przeoczyć spacerując po Nowym Mieście. Monumentalny budynek powstał pod koniec XIX wieku, dzięki wspólnemu wysiłkowi najlepszych czeskich architektów i artystów tamtych czasów. Po pożarze teatru w 1881 roku cały naród zbierał pieniądze na budowę nowego.
Wewnątrz piękna kurtyna przedstawia ofiarność narodu budującego Świątynię Sztuki. Uwagę przykuwa również strop ozdobiony ośmioma obrazami z kobiecymi postaciami przedstawiającymi osiem różnych dziedzin sztuki. Co ciekawe, to właśnie na scenie Teatru Narodowego w Pradze odbyła się światowa premiera baletu „Harnasie” autorstwa Karola Szymanowskiego. Wydarzenie miało miejsce 11 maja 1935 roku.
22. Tańczący Dom
Współczesna atrakcja Pragi, bardzo znana i często fotografowana. Asymetryczny biurowiec jest dziełem dwóch architektów – Vlado Milunicia i Franka O. Gehry’ego. Bywa nazywany Ginger i Fred, na pamiątkę znanych tancerzy, a swoją nazwę zawdzięcza dwóm narożnym wieżom, które kształtem przypominają sylwetki dwóch tancerzy. Tańczący dom został zbudowany w 1996 roku. W 1945 roku amerykański pilot pomylił Drezno z Pragą i zrzucił bombę, która spadła w tym miejscu. Od tamtego czasu działka stała pusta.
W budynku mają swoje siedziby firmy handlowo-usługowe, na najwyższym tarasie znajduje się bar z widokiem na miasto – można kupić drinka lub zapłacić za wstęp na taras widokowy.
23. Wyszehrad
Na koniec wypada wymienić najciekawsze atrakcje Pragi położone poza centrum miasta. Na pewno należy do nich Wyszehrad – wzgórze związane z początkami czeskiej państwowości i owiane licznymi legendami. Warto przyjechać na Wyszehrad, aby zobaczyć Zamek Wyszehradzki, rotundę św. Marcina, katedrę św. Piotra i Pawła oraz przespacerować się po cmentarzu, na którym spoczywają zasłużeni Czesi. Dojazd z centrum linią metra C. Wzgórze jest malowniczo położone nad Wełtawą, stąd również można podziwiać panoramę Pragi.
24. Narodowe Muzeum Techniki
Praga posiada wiele muzeów o różnorodnej tematyce. Część to czysta komercja, niektóre jednak warto wymienić. W Narodowym Muzeum Techniki zobaczymy czternaście wystaw tematycznych, między innymi transport, hutnictwo, chemia, górnictwo, poligrafia, studio telewizyjne. W każdej z nich przedstawiono rozwój danej dziedziny na przestrzeni wieków. Muzeum stosunkowo duże, na zwiedzanie trzeba poświęcić co najmniej dwie godziny. Miłośnicy techniki spędzą tu znacznie więcej czasu.
25. Ogród zoologiczny
Praski ogród zoologiczny to obowiązkowe miejsce dla rodzin z dziećmi w Pradze. Mnóstwo pawilonów i gatunków zwierząt. Duża część praskiego ogrodu zoologicznego jakiś czas temu została zmodernizowana i wyremontowana, przez co należy on do najładniejszych i najpopularniejszych ogrodów zoologicznych w całej Europie. Jest to świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi na dużym obszarze. Oprócz pawilonów i wybiegów zwierząt przygotowano ścianki wspinaczkowe, place zabaw, a dla rodziców liczne punkty gastronomiczne. Dodatkowo utworzono niewielkie zoo, gdzie dzieci mogą głaskać zwierzęta.
26. Pałac Trojski (Trojský zámek)
Pałac z pięknym ogrodem naprzeciw wejścia do ogrodu zoologicznego, daleko od centrum. Budynek wybudował hrabia Václav Vojtěch ze Szternberka, zainspirowany rzymskimi willami otoczonymi ogrodami. Projekt opracował znany francuski architekt Jean Baptiste Mathey. Atrakcje Pałacu Trojskiego to rzeźby w ogrodzie oraz sale pałacowe, w tym „Wielka Sala” lub „Sala Główna” zdobiona malowidłami. Miejsce warte zobaczenia choćby z zewnątrz.
27. Muzeum Komunikacji Publicznej (Muzeum MHD)
Muzeum nie tylko dla dzieci, utworzone w pobliżu zajezdni Praha-Střešovice. Prowadzone przez Dopravní podnik hlavního města Prahy, czynne jest tylko od ostatniego weekendu maja do ostatniego weekendu października w soboty, niedziele i święta. Bardzo interesująca wystawa zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej – tramwajów, autobusów oraz pojazdów technicznych. Bilety wstępu również tanie. Z dworca głównego do muzeum dojeżdżamy w sposób następujący: metrem linii C jedziemy na stację „Nádraží Holešovice”, tam przesiadamy się na tramwaj nr 1, którym dojedziemy do przystanku „Vozovna Střešovice”. Czas przejazdu 25-30 minut.
28. Targowisko SAPA
SAPA to wietnamskie targowisko na peryferiach Pragi, zwane również „Little Hanoi”. Jak to mówią, kawałek Wietnamu w Czechach. Ogromny sklep azjatycki, mnóstwo tradycyjnych wietnamskich potraw i napojów do spróbowania w barach, nietypowa atmosfera. Wadą jest duża odległość od centrum. Najbliższy przystanek autobusowy to „Sídliště Písnice”. Najlepszy sposób na dojazd: z dworca głównego jedziemy metrem (linia C) do stacji Kačerov. Czas przejazdu to jakieś 15 minut. Na stacji Kačerov następuje przesiadka na autobus (np. 333, 113) i kolejne piętnaście minut jazdy do przystanku Sídliště Písnice.
29. Rzeźba Lilith (fakultatywnie)
Chyba najnowsza atrakcja Pragi dla miłośników twórczości Davida Černego na brzydkim osiedlu Invalidovna, w dzielnicy Karlin. Rzeźby kontrowersyjnego artysty zobaczymy w różnych miejscach Pragi. Rzeźba Lilith wyróżnia się ruchomą głową, ma 24 metry wysokości i waży 35 ton. Wraz z dwiema innymi, mniejszymi rzeźbami, symbolizującymi dolną i górną kończynę.
Rzeźba została odsłonięta w 2022 roku. Przedstawia pierwszą żonę Adama, która według współczesnych lewicowych badaczy Biblii istniała przed Ewą.
30. Wieża telewizyjna (fakultatywnie)
Wśród atrakcji dzielnicy Žižkov należy wymienić wieżę telewizyjną zbudowaną w latach 1984-1989. Wieża składa się z trzech tubusów z platformami wznoszącymi się na wysokość 216 metrów. Na tubusach zobaczymy instalację artystyczną wspomnianego wcześniej Davida Černego – dziesięcioro ogromnych niemowląt na czworakach wspinających się i schodzących w dół.
Przypominająca śrubokręt lub wkrętarkę wieża budzi ogromne kontrowersje nie tylko ze względu na walory estetyczne. Pod jej budowę zniszczono większą część cmentarza żydowskiego. Ocalały fragment został udostępniony do zwiedzania (wstęp płatny).
Jedna z platform została udostępniona turystom jako wieża widokowa. Niestety, ceny biletów wstępu są bardzo wygórowane.
Praga – podsumowanie
Praga to piękne miasto, ale bardzo zatłoczone i skomercjalizowane. Na liście wymieniłem tylko najważniejsze atrakcje Pragi – w każdej dzielnicy znajdują się ciekawe kamienice, cmentarze, kościoły i wiele innych atrakcji, niemożliwych do opisania w jednym artykule. Na zwiedzanie Pragi można przeznaczyć jeden dzień, weekend, tydzień, a nawet cały miesiąc. Podejrzewam, że wielu Polaków studiujących i mieszkających w Pradze nie zwiedziło całego miasta i nie zna wszystkich zabytków Pragi.
Zwiedzanie Pragi jest najlepsze z wykorzystaniem własnych nóg i komunikacji miejskiej. Dostępne są bilety 24-godzinne i 72-dniowe na komunikację miejską. Można je kupić w biletomatach choćby na głównym dworcu kolejowym i autobusowym.
Główny dworzec kolejowy, na którym kończą bieg pociągi z Polski, położony jest 10 minut piechotą od Placu Wacława i 20 minut od Rynku Staromiejskiego. Stare Miasto spokojnie można zwiedzić pieszo, na resztę przydałby się bilet komunikacji miejskiej, a dodatkową atrakcją są przejazdy metrem i schodami ruchomymi na niektórych stacjach metra.
Baza noclegowa i gastronomiczna bardzo dobrze rozwinięta, ale w najtańszych hostelach można złapać pluskwy, a przyzwoite są bardzo drogie. Restauracje i lokale gastronomiczne od niedrogich po ekskluzywne. Doliczanie różnych rzeczy do rachunków oraz dodatkowa opłata za obsługę (tzw. „obslužné”) to norma w praskich lokalach gastronomicznych w centrum. Mafia taksówkarska nadal ma się bardzo dobrze.
Źródła:
Przy opracowywaniu artykułu korzystałem z książki „Spacerownik historyczny: Praga – miasto magiczne” autorstwa Marka Pernala, wydanej przez wydawnictwo Agora w 2013 roku. Gorąco polecam tę książkę.
Zobacz również:
Kolej w Czechach – przewodnik dla pasażerów
Pociągiem do Czech – przewodnik dla pasażerów
Czesko-polskie pogranicze – najciekawsze miejsca i atrakcje
Ostrawa – najciekawsze miejsca i atrakcje
Ołomuniec – najciekawsze miejsca i atrakcje
—> WSPARCIE STRONY<—
W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować.