Kolej na Podróż

Pociągiem do Serbii – przewodnik (aktual. 02.2019)

Po wprowadzeniu przez PKP Intercity oferty Budapest Special dojazd pociągiem do Serbii jest łatwiejszy niż dawniej i nie trzeba kombinować z kupowaniem biletów na stronie kolei czeskich. W artykule krok po kroku opiszę jak dojechać pociągiem do Serbii z odnośnikami do konkretnych wpisów szczegółowo podejmujących temat.

Należy pamiętać, że w najbliższym czasie planowany jest remont linii Budapeszt – Belgrad, więc kursowanie pociągów może ulec zmianie. Inna sprawa, że remont zapowiadany jest od kilku lat, a gdyby te zapowiedzi się sprawdziły, pociągi przejeżdżałyby trasę Budapeszt – Belgrad w 3 godziny już w ubiegłym roku.

Koleje w Europie Albania Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Irlandia Kosowo Litwa Luksemburg Łotwa Macedonia Mołdawia Niemcy Norwegia Portugalia Rosja Rumunia Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Węgry Wielka Brytania Włochy

Zobacz również:

Kolej w Serbii – kompletny przewodnik dla pasażerów
Belgrad – praktyczny przewodnik

UWAGA!!! OD 1 LUTEGO 2019 ROKU NASTĄPIŁA ZMIANA W ROZKŁADZIE JAZDY. KOLEJE SERBSKIE ODWOŁAŁY WSZYSTKIE POCIĄGI NA ODCINKU BELGRAD – NOWY SAD. Zamiast trzech pociągów pomiędzy Węgrami a Serbią kursuje tylko jeden na trasie Budapeszt – Nowy Sad. Utrudnienia potrwają do zakończenia remontu linii Budapeszt – Belgrad, czyli być może nawet do 2022 roku.

POCIĄGIEM DO SERBII – JEDZIEMY DO BUDAPESZTU

Do Budapesztu można tanio dojechać autobusami Flixbus, można dolecieć samolotem, ale można też niedrogo dojechać pociągiem. Dojazd pociągiem do Budapesztu szczegółowo opisałem w artykule Pociągiem na Węgry – przewodnik (2018). W ubiegłym roku PKP Intercity wprowadziło ofertę Budapest Special pozwalającą kupić bilet powrotny do Budapesztu w konkurencyjnej cenie.

W skrócie ceny biletów do Budapesztu i z powrotem w ofercie Budapest Special wynoszą:

Warszawa – Budapeszt (tam i z powrotem) – 49 euro
Kraków – Budapeszt (tam i z powrotem) – 39 euro
Katowice – Budapeszt (tam i z powrotem) – 39 euro

Do cen należy doliczyć miejscówki – 3,50 euro w podróży na Węgry i 3 euro w drodze powrotnej, czyli do cen biletu w ostatecznym rozrachunku musimy dodać 6,50 euro. Wszystko przeliczamy po kolejowym kursie euro.

POCIĄGIEM DO SERBII – BUDAPESZT – BELGRAD

Drugi etap podróży to przejazd pociągiem Budapeszt – Belgrad. Od 1 lutego 2019, ze względu na remont torów, doszło do zmiany w rozkładzie jazdy: Koleje serbskie odwołały wszystkie pociągi na odcinku Belgrad – Nowy Sad. Pomiędzy Budapesztem a Nowym Sadem zamiast trzech pociągów dziennie kursuje tylko jeden pociąg dziennie.

Pociąg Ivo Andrić będzie kursował według następującego rozkładu jazdy:

Budapest Keleti (odj. 11:57) –> Subotica (15:55-16:25) –> Nowy Sad (18:42)

Nowy Sad (11:00) –> Subotica (13:35-14:02) –> Budapest Keleti (przyj. 18:04)

Jak podaje strona internetowa kolei węgierskich, na stacji Kelebia i Nowy Sad podróżni będą przesiadać się do innego składu. Na odcinku Nowy Sad – Belgrad koleje serbskie nie zapewniają autobusowej komunikacji zastępczej.

Koleje serbskie w związku z remontem odwołały również pociągi Nowy Sad – Zrenjanin oraz ze Zrenjanina na południe (na obie linie skierowano pociągi towarowe, a przepustowość nie pozwala na uruchomienie pociągów pasażerskich) , w związku z czym do Belgradu można dojechać pociągiem tylko przez Chorwację.

Budapeszt – Nowy Sad: 12 euro (tam); 20 euro (tam i z powrotem)

Oferta nie obowiązuje na trasie Budapeszt – Subotica, ale można kupić bilet Budapeszt – Sombor z przesiadką w Suboticy za 12 euro (tam) i 20 euro (tam i z powrotem). Po opuszczeniu pociągu w Suboticy można się przesiąść do dowolnego pociągu Subotica – Sombor. Przerwy w podróży nie są natomiast możliwe przy zakupie biletów do Nowego Sadu i Belgradu.

W taryfie normalnej bilet Budapeszt – Subotica kosztuje:

Budapeszt – Subotica: 15,8 euro (II klasa); 23,8 euro (I klasa)
Budapeszt – Subotica – Budapeszt: 18,1 euro (II klasa); 27,2 euro (I klasa)

Jak widać, przy kupnie biletu powrotnego z Budapesztu do Suboticy nie opłaca się kombinować.

W pociągu nocnym dostępny jest wagon z miejscami do leżenia obsługiwany przez koleje serbskie. Jest to wagon bardzo stary, wygodny, w którym nie obowiązuje zakaz palenia i po nocy w takim wagonie osoby niepalące będą miały dość. Zaletą są niskie dopłaty:

Dopłata do miejsca w wagonie do leżenia (przedział 6-osobowy): 8 euro
Dopłata do miejsca w wagonie do leżenia (przedział 4-osobowy): 10 euro

Bilety promocyjne na pociągi Budapeszt – Belgrad dostępne są w sklepie internetowym kolei węgierskich pod adresem: elvira.mav-start.hu. Po zakupieniu biletu na skrzynkę mailową otrzymamy kod, który trzeba wprowadzić w biletomacie kolei węgierskich. Biletomaty znajdują się między innymi na dworcach w Budapeszcie.

POCIĄGIEM DO SERBII – ZESTAWIENIE KOSZTÓW

Koszt przejazdu pociągiem do Serbii obliczamy w następujący sposób:

Kraków – Budapeszt i z powrotem: 39 euro + 6,50 euro = 45,50 euro
Warszawa – Budapeszt i z powrotem: 49 euro + 6,50 euro = 55,50 euro

Budapeszt – Belgrad i z powrotem: 26 euro

Razem:

Kraków – Belgrad i z powrotem: 71,50 euro = 303 zł
Warszawa – Belgrad i z powrotem: 81,50 euro = 345,5 zł

Pociągi Budapeszt – Belgrad objęte są obowiązkową rezerwacją miejsc, ale jak donosili w ubiegłym roku czytelnicy, był to zbędny zakup, bo ludzie i tak siadali jak chcieli. Miejscówka kosztuje 3 euro, ale nie wliczam jej w koszty.

Ceny przeliczałem według kolejowego kursu euro z lutego 2018 roku, który wynosił 4,24 zł.

W nocnym pociągu Budapeszt – Belgrad radzę uważać na złodziei na terytorium Węgier.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

 

%d bloggers like this: