Kolej na Podróż

Pociągiem do Serbii – przewodnik dla pasażerów (2023)

Ze względu na remont linii kolejowej Belgrad – Budapeszt dojazd pociągiem do Serbii jest bardzo utrudniony. W 2022 roku rozpoczęła się przebudowa linii kolejowej Budapeszt – Belgrad na odcinku węgierskim, natomiast na odcinku serbskim oddano do użytku trasę Belgrad – Nowy Sad, natomiast rozebrano linię Nowy Sad – Subotica, przez co dojazd pociągiem do Serbii jest jeszcze trudniejszy niż wcześniej.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023

Spis treści:

1. Pociągiem do Serbii – dojazd przez Chorwację
2. Pociągiem do Suboticy i Nowego Sadu
3. Zestawienie kosztów

UWAGA!!! W trakcie aktualizacji artykułu (01.2023) nie kursowały pociągi do Serbii przez Węgry i Chorwację ani przez Rumunię. Inaczej mówiąc nie dało się dojechać pociągiem do Serbii. Być może w późniejszych miesiącach któreś połączenia zostaną przywrócone lub zostanie uruchomiony pociąg Segedyn – Subotica. 

1. Pociągiem do Serbii – dojazd przez Chorwację

Trudno w to uwierzyć, ale w trakcie aktualizacji artykułu (05.2022) nie kursowały pociągi pomiędzy Serbią a Chorwacją. Dawniej kursował pociąg dzienny i nocny, dodatkowo pociąg Erdut – Bogojevo.

Oficjalnie pociągi nie kursują ze względu na pandemię i być może ich kursowanie zostanie wznowione.

2. Pociągiem do Suboticy i Nowego Sadu

Do czasu remontu linii kolejowej Budapeszt – Belgrad najlepszym sposobem na dotarcie pociągiem do Serbii było skorzystanie z pociągu dziennego lub nocnego Budapeszt – Belgrad.

W trakcie opracowywania artykułu nie kursowały pociągi pomiędzy Segedynem a Suboticą. Planowane uruchomienie połączenia to październik 2023 roku.

Biletów na podróż pociągiem do Serbii należy szukać na stronach:

intercity.pl – wyszukiwarka PKP Intercity, z możliwością zakupu biletów do Budapesztu.
jegy.mav.hu – wyszukiwarka kolei węgierskich.

Od 2022 roku niemożliwa jest podróż po linii kolejowej Subotica – Nowy Sad. Ze względu na przebudowę linii tor został rozebrany, a pociągi kursują drogą okrężną przez Sombor lub Zrenjanin. Czas przejazdu jest jednak tragiczny, a pociągów jak na lekarstwo. Z Nowego Sadu do Belgradu dojedziemy w pół godziny szybkimi pociągami po nowo otwartej linii z prędkością 200 km/h.

W 2021 roku PKP Intercity po cichu wycofało ofertę Visit Budapest pozwalającą tanio dojechać do Budapesztu i z powrotem.

Zakończono remont linii kolejowej z Roszke do Suboticy, jednak na razie będą po niej kursowały tylko pociągi towarowe.

3. Zestawienie kosztów

Ze względu na problemy z kursowaniem pociągów do Serbii przez Chorwację oraz zmiany taryfy dla pociągów do Serbii kursujących przez Serbię, nie jestem na razie w stanie przedstawić wyliczenia kosztów podróży pociągiem do Serbii.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Zastrzeżenie

Pomimo moich najlepszych chęci informacje mogą się zdezaktualizować. O zagadnienia typu zniżki, czy utrudnienia w ruchu, lepiej pytać bezpośrednio u przewoźnika lub na licznych grupach o podróżowaniu. Jeśli artykuł okaże się przydatny, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt w przyszłości, bowiem nie mam sponsorów, nie współpracuję z przewoźnikami, ani nie publikuję kryptoreklam.

Flirt

Pociąg dalekobieżny Flirt 3 kolei węgierskich (fot. MAV)

ZS 711

Spalinowy zespół trakcyjny 711 kolei serbskich (fot. Srdan Popović, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

%d bloggers like this: