Kolej na Podróż

Pociągiem do Berlina – przegląd ofert (aktualizacja 03.2019)

Berlin to ogromny węzeł komunikacyjny – lotniczy, kolejowy i autobusowy. Do Berlina jeździ mnóstwo Polaków, obojętnie czy na jednodniowe wycieczki, czy na dłuższy pobyt. We wpisie przyjrzę się, czy warto jechać pociągiem do Berlina i zaprezentuję przegląd ofert firm kolejowych.

ZMIANY W 2019 ROKU:

  • Od grudnia 2018 roku kursuje pociąg bezpośredni PKP Intercity Przemyśl – Berlin przez Kraków, Wrocław i Zieloną Górę. Bilety można kupić na stronie PKP Intercity. Szczegółowa aktualizacja w połowie kwietnia.

Zobacz również: Podróż koleją po Niemczech  Ciekawostki kolejowe  Muzea Transportu
Kolejowe atrakcje Drezna  Kolejowe atrakcje Berlina  Jak wyglądają pociągi Deutsche Bahn
Wyspy Wschodniofryzyjskie  Żytawska Kolej Wąskotorowa  Uznamska Kolej Nadmorska
Bad Pyrmont  Brema  Brunszwik  Budziszyn  Celle  Drezno Görlitz  Goslar  Hameln  Hanower  Lüneburg  Münster  Paderborn  Soest  Steinheim  Żytawa

POCIĄGIEM DO BERLINA Z PKP INTERCITY

Zdecydowanie najwygodniejszą opcją dojazdu pociągiem do Berlina są pociągi PKP Intercity.  Codziennie kursują 4 pociągi Warszawa – Berlin i jeden pociąg Gdynia – Berlin. Są to wygodne, klimatyzowane składy wagonowe. W 2018 roku trasa pociągów Warszawa – Gdańsk jest znacznie dłuższa ze względu na remont magistrali kolejowej i konieczność przejazdu objazdem przez Inowrocław. Natomiast na odcinku Poznań – Berlin jedzie się bardzo szybko i komfortowo.

PKP Intercity udostępnia na połączenie do Berlina bilety promocyjne przez sklep internetowy, ale tylko w jedną stronę, w kierunku tam. Bilety powrotne trzeba kupować w kasach międzynarodowych lub na stronie internetowej Deutsche Bahn. Kupno biletów powrotnych przez stronę PKP Intercity jest podobno możliwe, jeśli kupiliśmy wcześniej przez tę stronę bilet z Polski do Berlina, ale nie miałem okazji tego zweryfikować. Wtedy taryfa promocyjna jest taka sama jak przy kupnie biletu z Polski do Berlina. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych pociągów międzynarodowych biletów jest sporo i poza sezonem ich kupno nawet kilka dni przed odjazdem jest możliwe.

Ceny biletów w ofercie specjalnej PKP Intercity na przejazdy pociągiem do Berlina:

Warszawa – Berlin – od 29 euro (2 klasa); od 39 euro (I klasa)
Poznań – Berlin – od 16 euro (2 klasa); od 29 euro (I klasa)
Gdynia – Berlin – od 29 euro (2 klasa); od 39 euro (I klasa)
Tczew – Berlin – od 29 euro (2 klasa); od 39 euro (I klasa)
Bydgoszcz – Berlin – od 29 euro (2 klasa); od 39 euro (I klasa)
Inowrocław – Berlin – od 29 euro (2 klasa); od 39 euro (I klasa)
Kutno – Berlin – od 29 euro (2 klasa); od 39 euro (I klasa)
Gniezno – Berlin – od 29 euro (2 klasa); od 39 euro (I klasa)

Bilety promocyjne podzielone są na dwa szczeble cenowe. Szczebel I to pula najtańszych biletów, których ceny podałem powyżej. Jeśli pula biletów wyczerpie się, w systemie sprzedaży pojawiają się bilety w drugim szczeblu cenowym. W przypadku Poznania drugi szczebel cenowy to 19 euro za II klasę i 39 euro za I klasę. W pozostałych podanych relacjach za bilet w drugim szczeblu cenowym zapłacimy 39 euro za II klasę i 59 euro za I klasę.

Bilety promocyjne sprzedawane są na określone połączenie, najpóźniej 3 dni przed planowaną datą podróży. Bilety te nie podlegają wymianie ani zwrotowi, czyli w przypadku choroby lub innego zdarzenia losowego, przez które nie będziemy mogli pojechać, przepadną nam pieniądze.

Bilety promocyjne z Berlina do Poznania, Warszawy i Trójmiasta można kupić na stronie internetowej kolei niemieckich lub w biletomatach Deutsche Bahn. Obowiązuje oferta Sparpreis Europa, a ceny są następujące:

Berlin – Poznań: od 19,90 euro (II klasa); od 39,90 euro (I klasa)
Berlin – Warszawa: od 29,90 euro (II klasa); od 39,90 euro (I klasa)

Biletów na stronie Deutsche Bahn jest sporo, zasady podobne jak przy sprzedaży biletów PKP Intercity do Berlina. W cenę biletu promocyjnego na przejazd pociągiem do Berlina lub z powrotem wliczona jest rezerwacja miejsca.

Bilety na stronie Deutsche Bahn kupimy TUTAJ.
Bilety na stronie PKP Intercity kupimy TUTAJ.

Jeśli nie uda nam się kupić biletów w cenie promocyjnej, pozostaje kupno biletów w cenie bazowej. Ceny biletów w taryfie podstawowej są następujące:

Warszawa – Berlin: 52,60 euro (dorosły); 4 euro (dziecko 4-11 lat)
Poznań – Berlin: 39,80 euro (dorosły); 4 euro (dziecko 4-11 lat)
Gdynia – Berlin: 52 euro (dorosły); 4 euro (dziecko 4-11 lat)
Bydgoszcz – Berlin: 48,20 euro (dorosły); 4 euro (dziecko 4-11 lat)

Jak widać, ceny nie należą do najniższych. Pociągi są objęte obowiązkową rezerwacją miejsc, ale po wyczerpaniu wolnych miejsc w pociągu mogą jechać podróżni z miejscówką bez wskazania miejsca, a więc należy się przygotować na tłok w piątki, niedziele oraz w szczycie sezonowym.

Na trasie co jakiś czas prowadzone są roboty torowe. Na odcinku Berlin – Frankfurt nad Odrą jest wtedy uruchamiana zastępcza komunikacja autobusowa.

Ogromną zaletą pociągów Warszawa – Berlin i Gdynia – Berlin jest dojazd na stację Berlin Hbf.

PKP Intercity

Jeśli chcecie kupić bilet na pociąg do Berlina w cenie promocyjnej, koniecznie zaznaczcie to pole przy wyborze połączenia. Jeśli nie zaznaczycie, naliczy wam normalną cenę, pomimo tego, że bilety promocyjne są nadal dostępne.

POCIĄGIEM DO BERLINA ZE SZCZECINA

Przewozy Regionalne we współpracy z Deutsche Bahn uruchamiają dogodne połączenie Szczecin – Berlin, pozwalające bardzo szybko i niedrogo dojechać ze stolicy województwa zachodniopomorskiego do stolicy Niemiec.

Bilety z Berlina do Szczecina sprzedawane są według taryfy VBB, czyli znacznie tańszej taryfy dla połączeń regionalnych w Brandenburgii. Bilet jednorazowy Szczecin – Berlin w tej taryfie w czasie opracowywania artykułu kosztował 11 euro dla osoby dorosłej.

Bilety w taryfie VBB można kupić tylko na wybranych stacjach kolejowych w Polsce, czyli Rzepinie, Kostrzynie nad Odrą i Szczecinie. Tam również zakupimy bilety regionalne kolei niemieckich i bilet weekendowy Schönes-Wochenende-Ticket.

POCIĄGIEM DO BERLINA Z KOSTRZYNA I GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

Przewozy Regionalne prowadzą również sprzedaż biletów na pociągi bezpośrednie Kostrzyn nad Odrą – Berlin. Pociągi te obsługuje niemiecki przewoźnik Niederbarnimer Eisenbahn. Obowiązuje również taryfa VBB. Cena biletu Kostrzyn – Berlin dla osoby dorosłej wynosi 11,80 euro.

Taryfa VBB została rozszerzona również dla Gorzowa Wielkopolskiego. Bilet Gorzów Wielkopolski – Berlin kosztuje 12 euro.

Pociągi Berlin – Kostrzyn nad Odrą odjeżdżają z dworca Berlin Lichtenberg. Pociągi do granicy jadą stosunkowo szybko i płynnie, przez pierwsze trzy stacje pociąg jest pełen, później pozostają głównie Polacy. Przejazd przez most graniczny i wjazd do Polski w ślimaczym tempie.

Osoby kupujące bilety z dowolnej stacji w Niemczech do stacji Kustrin (ostatnia stacja przed granicą) muszą dokupić przejściówkę u konduktora – kosztuje ponad 2 euro. Miałem z tym problemy, bo przez cały czas oczekiwania na przesiadkę na dworcu Berlin Lichtenberg próbowałem kupić tę przejściówkę w biletomatach – w biletomacie VBB nie dało się, a biletomat Deutsche Bahn pokazywał około 10 euro.

Pociąg Berlin - Kostrzyn

Pociąg Berlin – Kostrzyn

POCIĄGIEM DO BERLINA Z ZIELONEJ GÓRY

Przewozy Regionalne we współpracy z Deutsche Bahn uruchamiają pociąg Zielona Góra – Frankfurt nad Odrą. We Frankfurcie nad Odrą można się przesiąść na pociąg Frankfurt nad Odrą – Berlin.  Bilet Zielona Góra – Berlin w taryfie VBB kosztuje 14,50 euro.

POCIĄGIEM DO BERLINA Z WROCŁAWIA

Koleje Dolnośląskie we współpracy z Deutsche Bahn uruchamiają weekendowy pociąg Wrocław – Berlin kursujący pod nazwą „Pociąg do Kultury”. Obecnie pociąg kursuje w soboty i niedziele. Jest przeznaczony raczej dla mieszkańców Berlina chcących spędzić weekend we Wrocławiu – rano wyjeżdża ze stacji Berlin Lichtenberg – późnym popołudniem wraca z Wrocławia do Berlina.

Rozkład jazdy należy każdorazowo sprawdzać w wyszukiwarkach połączeń, ponieważ jest zbyt skomplikowany i niestabilny, aby podawać go we wpisie.

Połączenie obsługuje stary niemiecki spalinowy zespół trakcyjny, na pokładzie co jakiś czas odbywają się jakieś imprezy kulturalne typu koncert, czy spotkanie ze znanym pisarzem.

Pociąg jest niedostępny w komunikacji krajowej, a ceny biletów na to połączenie wynoszą:

Wrocław – Berlin – 19 euro/ 79 zł (osoba dorosła); 9,50 euro/ 39,5 zł (dziecko w wieku 6-15 lat)

Bilety można kupić w kasach, biletomatach i sklepie internetowym Kolei Dolnośląskich. Dopłata za wystawienie biletu w pociągu wynosi 2 euro lub 5 zł.

W pociągu nie ma możliwości przewozu rowerów.

POCIĄGIEM DO BERLINA A INNE ŚRODKI TRANSPORTU

Dojazd pociągiem do Berlina jest możliwy, ale niezbyt komfortowy, szczególnie dla mieszkańców Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Brakuje zlikwidowanego pociągu Wawel relacji Kraków – Berlin (Hamburg), który swego czasu jeździł w relacji skróconej Wrocław – Berlin. Pozostaje więc znacznie szybszy i tańszy dojazd autobusem do Berlina – popularne są połączenia obsługiwane przez Flixbus i Deutsche Bahn.

Kolej nie wytrzymuje też konkurencji z tanimi liniami lotniczymi – przy odrobinie szczęścia można polecieć z Krakowa do Berlina i z powrotem za 78 złotych liniami Ryanair (ceny będą rosnąć).

Jeśli trafimy na bilety promocyjne, przejazd z Trójmiasta, Warszawy i Poznania nie nadweręży zbytnio naszej kieszeni, natomiast przy kupnie biletów w taryfie bazowej lepiej wybrać Flixbus.

Pociąg do Kultury z Wrocławia do Berlina również nie jest konkurencją dla autobusów ze względu na rozkład jazdy, komfort podróży oraz imprezy kulturalne w pociągu (nie wszyscy mają na to ochotę).

Pomimo licznych wad pociągi do Berlina cieszą się dużą popularnością wśród Polaków, a przewoźnicy kolejowi powinni popracować nad rozwojem połączeń i atrakcyjniejszą taryfą, która pozwoli przyciągnąć pasażerów.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Warszawa - Berlin

Pociąg Warszawa – Berlin skończył bieg w Berlinie

%d bloggers like this: