Kolej na Podróż

Dworce kolejowe w Hiszpanii – informator

Informacje o najważniejszych dworcach kolejowych w Hiszpanii (z punktu widzenia turysty). W każdym z krótkich artykułów publikuję opisy dworców, godziny otwarcia, usługi dostępne na dworcach oraz wykaz połączeń kolejowych z danego miasta. Dane pochodzą ze strony hiszpańskiego zarządcy dworców kolejowych – ADIF.

Dworce kolejowe w Hiszpanii są w zdecydowanej większości, czyste, zadbane i świetnie spełniają swoją rolę jako miejsce, gdzie można poczekać na pociąg. Nie nadają się do nocowania, ponieważ są zamykane w nocy, w odróżnieniu od dworców w wielu krajach europejskich czynnych całą dobę – na największych w tym czasie zapewniony jest dostęp do peronów, jeśli zatrzymują się pociągi. Dworcami zarządza przedsiębiorstwo państwowe Administrador de Infraestructuras Ferroviarias (ADIF). Na dworcach znajdziemy bezpłatne toalety (na wybranych płatne), kawiarenki, biletomaty. Często wejście na perony następuje przez bramkę, gdzie trzeba odbić bilet. W przypadku pociągów dalekobieżnych pasażer przechodzi kontrolę bezpieczeństwa polegającą na prześwietleniu bagażu. Tylko na kilku największych dworcach można skorzystać ze skrzynek bagażowych.

Na dworcach są dwa rodzaje kas: venta inmediata – bilet w takiej kasie kupimy nie wcześniej niż dwie godziny przed odjazdem pociągu oraz venta anticipada – bilety można zakupić od 60 dni do 10 minut przed odjazdem pociągu. Bilety na pociągi należy kupować z dużym wyprzedzeniem – bilety są wtedy tańsze, a unikniemy sytuacji, kiedy na interesujący nas pociąg nie będzie wolnych miejsc. W sezonie i w miejscach popularnych wśród turystów należy się przygotować na kolejki do kas i bardzo powolną obsługę. Rozwiązaniem jest kupno biletu przez internet lub w biletomacie.

Parkingi przy dworcach często są obsługiwane przez firmę SABA. Niemal wszystkie ważniejsze dworce kolejowe w Hiszpanii zostały przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych.

Lista dworców:

A:

A Coruna, Algeciras, Almeria, Avila

B:

Badalona, Barcelona Franca, Barcelona Sants, Bilbao Abando, Blanes, Burgos

C:

Cadiz (Kadyks), Calella, Canet de Mar, Cartagena (Kartagena), Cuenca

G:

Gijón, GironaGranada

I:

Irun

J:

Jerez de la Frontera

L:

León

M:

Madrid Atocha, Madrid Chamartin, Malaga,  Malgrat de Mar, Mataro, Merida

O:

Oviedo

P:

Pampeluna, Pineda de Mar

S:

Salamanka, San Sebastian, Santander, Sant Andreu de Llavaneres, Santiago de Compostela,
Sant Pol de Mar, SegowiaSevilla Santa Justa

T:

Tarragona, Toledo

V:

Valencia Joaquin Sorolla, Valencia Nord, Vigo Guixar, Vigo Urzaiz, Vitoria/Gasteiz

Z:

Zaragoza Delicias

%d bloggers like this: