Kolej na Podróż

Dworzec kolejowy w Sopocie – informacje

Dworzec kolejowy w Sopocie w obecnym kształcie został oddany do użytku 18 grudnia 2015 roku. Wcześniej przez kilka lat trwała budowa reprezentacyjnego kompleksu dworcowo-handlowego, powstałego na miejscu starego, brzydkiego dworca kolejowego z czasów PRL.

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik dla pasażerów
Dworce kolejowe – lista dworców opisanych na blogu
Polska – spis artykułów z Polski na blogu
Gdańsk – spacer po centrum i wrażenia
Gdynia – spacer po centrum
Tczew – co zwiedzić
Elbląg – zwiedzanie i wrażenia z miasta
Gdynia Główna – dworzec kolejowy

Szczerze mówiąc, dworzec kolejowy w Sopocie to dodatek do galerii handlowej Sopot Centrum. Jest to budynek nowoczesny, wybudowany na miarę europejskich metropolii, ale zupełnie nie pasuje do zabudowy Sopotu i według mnie proporcje dworca i galerii są bardzo źle pomyślane. Ale cóż, taka moda.

Z zewnątrz dworzec wygląda imponująco – ogromny kompleks z szyldami najpopularniejszych sieciówek. W środku niby czysto, ładnie, dużo miejsca – ale dworzec to niewielkie, wydzielone pomieszczenie z kasami i ławami służącymi za poczekalnię. Czynne są trzy lub cztery kasy z obniżonymi blatami, przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Bilety można również kupić w biletomatach.

Dostępne są skrzynki bagażowe.

Toalety płatne, cena skorzystanie podczas mojej wizyty wynosiła 2,5 zł. W środku nie byłem, więc nie wypowiem się na temat jakości.

Dworzec kolejowy w Sopocie ma dwa perony – jeden dalekobieżny i jeden dla pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej Trójmiasto. Peron dalekobieżny bardzo ładny i zadaszony. Zainstalowano windę na peron dalekobieżny i dwie windy na peron SKM.

Na perony wchodzi się z dworca przez tunel.

To tyle, jeśli chodzi o usługi dla podróżnych. Sklepów i lokali usługowych jest tu sporo, ale całość, jak wspomniałem, wywarła na mnie raczej negatywne wrażenie. Za dużo galerii handlowej, za mało dworca.

Dworzec kolejowy w Sopocie położony jest kilkaset metrów od ulicy Bohaterów Monte Cassino, czyli popularnego „Monciaka”. W krótkim czasie dojdziemy z dworca do najważniejszych atrakcji turystycznych Sopotu.

Dworzec czynny jest przez całą dobę.

Adres:  Dworcowa 7, 81-704 Sopot

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Sopot - dworzec

Wejście na dworzec kolejowy w Sopocie

Sopot - dworzec

Ulica Dworcowa i wejście

Sopot - dworzec

Wnętrze dworca

Sopot - dworzec

Wnętrze dworca

Tunel

Tunel na sopockim dworcu

Peron dalekobieżny

Peron dalekobieżny

Stara Bagażownia

Stara Bagażownia

%d bloggers like this: