Kolej na Podróż

Chorzów – zwykłe miasto z niezwykłym parkiem

Chorzów to miasto kojarzone głównie ze sportem – drużyna Ruchu Chorzów zapisała się w historii polskiej piłki nożnej, podobnie jak niedawno wyremontowany Stadion Śląski. Miasto popularne jest wśród mieszkańców województwa śląskiego głównie za sprawą Parku Śląskiego.

Zobacz również:

Bytom – spacer po mieście
Gliwice – zwiedzanie miasta
Tarnowskie Góry – wrażenia z miasta
Świętochłowice – wrażenia z miasta

W Chorzowie są trzy stacje i przystanki kolejowe. Wszystkie są zaniedbane. Stacja kolejowa Chorzów Batory położona jest około półtora kilometra od deptaka. Zatrzymują się tu pociągi Kolei Śląskich relacji Częstochowa – Gliwice i Oświęcim – Lubliniec. Z okien pociągów widać charakterystyczną dla Górnego Śląska zabudowę ulicy Armii Krajowej. Stacja została częściowo wyremontowana, lecz brakuje na przykład toalet.

Dużo bardziej zaniedbana jest stacja Chorzów Miasto. Stacja leży w centrum miasta, około 150 metrów od zabytkowego budynku poczty. To miejsce postoju pociągów Oświęcim – Lubliniec, położenie blisko centrum to jedyna pozytywna rzecz, którą mogę napisać o tej stacji.

Stacja kolejowa Chorzów Stary znajduje się daleko od centrum i nie ma sensu o niej pisać.

Do Chorzowa najlepiej dojechać tramwajem z Katowic. Spod Spodka do Parku Śląskiego jedzie się około 10 minut, do centrum Chorzowa około 18 minut. Tramwaje odjeżdżają również z katowickiego Rynku i Galerii Katowickiej. Spacer z katowickiego dworca PKP do Parku Śląskiego zajmie około 30 minut, do centrum Chorzowa około godziny. Tramwaje jeżdżą często.

Moim zdaniem największą atrakcją Chorzowa jest Park Śląski. Park znajduje się w zasadzie na granicy Katowic i Chorzowa. Dawny Park Kultury i Wypoczynku przypomina podobne parki w krajach byłego ZSRR, rozciąga się na dużej powierzchni, a najważniejsze atrakcje rozmieszczone są wzdłuż głównej alei.

Na terenie Parku Śląskiego znajdziemy następujące atrakcje:

  • Śląskie Wesołe Miasteczko „Legendia”
  • ogród zoologiczny
  • Górnośląski Park Etnograficzny
  • Planetarium
  • Kotlina Dinozaurów
  • Kolej wąskotorowa
  • Kolej linowa „Elka”

Park Śląski to świetne miejsce na rodzinną wycieczkę weekendową. Na terenie Parku wybudowano także Stadion Śląski i stadion GKS Katowice. W słoneczne weekendy do parku wybierają się rodziny z dziećmi z okolicy. Osobiście bardzo lubię to miejsce, aczkolwiek można się doczepić do nieczynnych toalet poza sezonem. Na obrzeżach Parku Śląskiego stoi kościół św. Wawrzyńca – drewniany kościółek z XVI wieku, przeniesiony do Chorzowa z Knurowa.

Strona internetowa: www.parkslaski.pl

Większość osób kończy zwiedzanie Chorzowa na Parku Śląskim. Trzeba przyznać, że wiele nie tracą. Centrum Chorzowa nie różni się zbytnio od centrów innych miast w okolicy – na uwagę zasługuje zabytkowy budynek poczty. Na zdjęciach często zobaczycie deptak – ulicę Wolności. Wygląda przyzwoicie, ale na mnie nie robi już takiego wrażenia jak choćby 10 lat temu. W przewodnikach jako godny uwagi zabytek wymieniany jest Teatr Rozrywki. Szczerze mówiąc, nie zwróciłem uwagi na ten budynek. Trudno natomiast przeoczyć modernistyczny ratusz. Co do jego urody mam mieszane uczucia, lecz budynek jest charakterystyczny na tle pozostałej zabudowy.

Szersze śródmieście Chorzowa można opisać jednym zdaniem – współczesne brzydkie budynki pomieszane z szarą, typowo dla Górnego Śląska zabudową. Mnie się ta stara zabudowa bardzo podoba, aczkolwiek na wiele osób może działać przygnębiająco.

Jeśli zwiedzacie Górny Śląsk, Chorzów może być jednym z punktów programu wycieczki, aczkolwiek jako część fakultatywna. Nie jest to piękne miasto, brakuje toalet publicznych, poczucie zagrożenia nie różni się od innych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jedyny obowiązkowy punkt zwiedzania Chorzowa to Park Śląski – tu naprawdę warto przyjechać.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Park Śląski

Kolej linowa „Elka” w Parku Śląskim

Park Śląski

Park Śląski w Chorzowie

Ulica Wolności

Ulica Wolności (deptak)

Deptak

Ulica Wolności w Chorzowie

Poczta

Zabytkowy budynek poczty

Mural

Mural promujący Industriadę

Mural

Mural promujący Chorzów

Chorzów

Zabudowa w okolicach stacji Chorzów Batory

Chorzów

Zabudowa w okolicach stacji Chorzów Batory

%d bloggers like this: