Kolej na Podróż

Pociąg Van – Tebriz – reaktywacja

W połowie czerwca 2018 roku po raz pierwszy wyjechał na tory pociąg Van – Tebriz. Reaktywacja pociągu oznacza przywrócenie pasażerskich połączeń kolejowych pomiędzy Turcją a Iranem. Połączenia międzynarodowe w tym rejonie zostały zawieszone pod koniec lipca 2016 roku, kiedy wybuch bomby spowodował wykolejenie się pociągu towarowego jadącego w stronę granicy turecko-irańskiej. Tureckie władze oskarżyły o zamach bojowników Partii Pracujących Kurdystanu. Ze względów bezpieczeństwa zawieszono połączenia kolejowe Turcji z Iranem. [1]

Połączenie kolejowe zostało przywrócone dopiero po dwóch latach. Pociąg Van – Tebriz kursuje tylko raz w tygodniu, zestawiony jest z irańskich kuszetek. Rozkład jazdy wygląda następująco:

Pociąg Van – Tebriz – odjazd z Van we wtorek, przyjazd do Tebriz w środę.

Van (21:00) –> Tebriz (przyj. 07:25)

Pociąg Tebriz – Van – odjazd z Tebriz w poniedziałek, przyjazd do Van we wtorek.

Tebriz (odj. 23:30) –> Van (przyj.06:45)

Jak podaje strona kolei tureckich, cena biletu na pociąg Van – Tebriz wynosi w przeliczeniu 10,80 EUR. W cenie zawarta jest rezerwacja miejsca w kuszetce.

Odległość pomiędzy miastami to 331 kilometrów. Podróż trwa 8 godzin, wliczając w to kontrole graniczne. [2]

Pociąg Van – Tebriz to krok w dobrą stronę, jednak daleko mu do pociągu bezpośredniego Stambuł – Teheran, kursującego jeszcze niecałe 10 lat temu. Obecnie najpierw należy dojechać pociągiem nocnym z Ankary do Tatvan (kursują dwa razy w tygodniu – odjazd z Ankary we wtorki i niedziele, z Tatvan we wtorki i czwartki), później promem pomiędzy Tatvan a Van, gdzie z kolei wsiadamy do pociągu Van – Tebriz. Miejmy nadzieję, że kiedyś powróci pociąg bezpośredni Stambuł – Teheran.

Źródła:

[1] https://www.presstv.com/Detail/2016/07/26/476950/Turkey-freight-train-Iranbound-PKK-bombing
[2] https://www.railjournal.com/index.php/asia/iran-turkey-passenger-services-resume.html
[3] https://www.azernews.az/region/133490.html

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Irański pociąg (fot. jiahung li, CC-BY-SA, flickr)

 

%d bloggers like this: