Kolej na Podróż

Stacja kolejowa Dwory w Oświęcimiu – informacje

Stacja kolejowa Dwory to jedna z dwóch stacji kolejowych w Oświęcimiu. Położona jest na linii kolejowej Oświęcim – Skawina, a w ostatnim czasie stała się znana, ponieważ do czasu zakończenia remontu linii kolejowej Kraków – Katowice będą zatrzymywały się tu weekendowe pociągi Leo Express relacji Praga – Kraków – Praga. W ten sposób stacja kolejowa Dwory stała się stacją międzynarodową.

Zobacz również:

Pociąg Leo Express klasa biznes – test niesponsorowany
Pociągiem po Małopolsce – zabytki i atrakcje wzdłuż linii kolejowych

Stacja położona jest w dzielnicy Dwory, na peryferiach Oświęcimia. Jest to miejsce nieciekawe, szczególnie w nocy, a do najbliższych budynków użyteczności publicznej, jak na przykład basen i hotel, trzeba przejść pieszo ponad dwa kilometry. Do centrum miasta idzie się ponad 4 kilometry, a dworzec kolejowy Oświęcim oddalony jest o prawie 6 kilometrów.

Ze stacji do centrum Oświęcimia można się także dostać autobusem. Najlepiej wybrać linię 2 lub 3, przez centrum przejeżdżają także inne linie autobusowe jadące w kierunku „Dworzec PKP Oświęcim”. Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie www.mzk.oswiecim.pl/pl/rozklad-jazdy.html . Pętla autobusowa zlokalizowana jest około 200 metrów od budynku stacji – od strony peronów należy skręcić w prawo i iść prosto.

Budynek stacji jest nieczynny dla podróżnych, na piętrze prawdopodobnie znajdują się mieszkania, a podczas mojej wizyty powitał mnie jedynie przerażony pies, który pewnie po raz pierwszy od dawna widział pasażera.

Budynek zaniedbany, przejście na peron odbywa się przez kładkę dla pieszych. Stacja kolejowa Dwory posiada przejście dla niepełnosprawnych, jest ono jednak nieczynne. Czynny peron częściowo zadaszony, ze względu na częste libacje alkoholowe usunięto ławki. W gablocie na ścianie budynku wywieszono informację z rozkładem jazdy pociągu Leo Express, natomiast brakuje planu miasta lub jakiejkolwiek informacji dla turystów, którędy dojść do pętli autobusowej.

Na stacji nie ma toalety, toi-toia, kasy, biletomatu ani skrzynek bagażowych. W pobliżu stacji da się zaparkować samochód, ale dla kierowcy jest to niewygodne. Jedyny plus, że droga prowadząca do stacji została niedawno wyasfaltowana, natomiast nadal nie zbudowano oświetlenia. Pociągi nie są zapowiadane.

Obecnie poza pociągiem Leo Express nie zatrzymują się tu inne pociągi pasażerskie. Jeśli zostanie reaktywowane połączenie Oświęcim – Kraków przez Spytkowice i Skawinę, to pociągi będą zatrzymywać się również w Dworach.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Dwory

Budynek stacji kolejowej Dwory

Budynek

Stacja kolejowa Dwory od strony peronu

Stacja

Budynek stacji od strony drogi dojazdowej

Przejście

Nieczynne przejście dla niepełnosprawnych

Peron

Widok z kładki na peron

Dwory

Widok z kładki w stronę budynku stacji i drogi dojazdowej.

Peron na Dworach

Jedyny czynny peron

Pies

Pies mieszkający na stacji

%d bloggers like this: