Kolej na Podróż

Czechy – 11 powodów, dla których kochamy ten kraj

Czechy to wspaniały kraj, o czym wiedzą wszyscy, którzy tam kiedykolwiek byli. Kraj wspaniałych, tolerancyjnych ludzi, gdzie nikt nikomu niczego nie zazdrości, wszyscy są dla siebie mili i czerpią z życia pełnymi garściami. Zebrałem dla was powody, dla którego Czechy to cudowne miejsce na podróż i do życia.

1. Praga

Stolica Czech – jak tu jej nie kochać? Pomimo tłumów turystów w centrum Praga cieszy się niesłabnącą popularnością, bowiem nie można pozostać niezauroczonym jej pięknem po żadnej, nawet najkrótszej wycieczce. Chce się tu wracać i wracać.

Praga to nie tylko najpopularniejsze zabytki i muzea. Urokliwe zakątki, legendy, ślady przeszłości, lokale gastronomiczne na każdą kieszeń – życia nie starczyłoby, aby to wszystko opisać.

Przyjedź tu raz, a będziesz tu chciał jeździć każdego roku.

 

Posted by Kolej na Podróż on Friday, 10 August 2018

 

2. Kolej

Kolej w Czechach od lat zachwyca Polaków. Wszyscy znamy niewiarygodnie szybkie i komfortowe pociągi kursujące na głównych trasach, ale prawdziwy urok kolei poznacie podróżując po malowniczych lokalnych liniach. Należy jednak wybrać jeden ze starszych pociągów, na przykład Regionovę; w nowych klimatyzowanych składach nie czuć wspomnianej atmosfery.

Kolej to także prywatni przewoźnicy, w tym ukochany przez Polaków Leo Express. Jak się tu nie zachwycać?

Ceske drahy

Motorak serii 810 – idealny do przejażdżek po lokalnych liniach

3. Humor

Czeski humor to cudowny humor. Niesamowite dowcipy, cięty język, trafne puenty i ta błyskotliwość – żaden inny kraj nie ma tak wspaniałego humoru.  Jeśli do tego dodamy czeski dystans do siebie, mamy wybuchową mieszankę, po której następuje wybuch gromkiego, szczerego śmiechu.

4. Literatura

Czeska literatura znana jest na całym świecie wśród wszystkich pokoleń. Kto z was nie czytał Szwejka i Hrabala? Kto nie płakał nad losami wspaniałych, nieskazitelnych Czechów? Kto się nie śmiał do rozpuku czytając ociekające humorem arcydzieła czeskiej literatury? Literatura czeska to doskonałość – humor pomieszany z patosem, radość pomieszana ze smutkiem. Żaden czytelnik nie będzie obojętny.

5. Krecik 

Ach ten sympatyczny Krecik. Bohater podziwiany przez Polaków kilku pokoleń, wspaniałe zwierzątko będące uosobieniem najlepszych cech istot żywych. Każdy chciałby mieć takiego Krecika w ogrodzie.

6. Czeskie miasteczka

Czechy to kraj pięknych miasteczek, w których życie płynie powoli. Kochamy Czechy za ich zachowane miasteczka, w których poczujemy przemijanie czasu, pogrążymy się w rozmyślaniach na temat losu tego wspaniałego narodu tak skrzywdzonego przez Polaków.

 

Posted by Kolej na Podróż on Friday, 10 August 2018

 

7. Śmieszny język

Kochamy Czechy za język czeski – najśmieszniejszy język świata, z którego śmiejemy się od dziesięcioleci. Śmieszy nas akcent, wymowa, śmieszą nas słówka i Czesi rozmawiający w tym języku. Szkoda tylko, że wiele śmiesznych zwrotów i słówek z języka czeskiego krążących po internecie jest nieprawdziwych.

8. Tolerancja

Czechy to kraj tolerancji. Tutaj nikt nie ocenia cię po kolorze skóry, orientacji seksualnej i wyglądzie. Ludzi akceptuje się takich, jakimi są, nikt nie mówi ci, kim powinieneś być i co robić. Twoje życie – twój wybór, inni to uszanują.

9. Piwo

Kochasz czeskie piwo? Kochamy je wszyscy. Mógłbym zwozić do Polski całe skrzynki czeskiego piwa, szczególnie z małych browarów rzemieślniczych działających niemal w każdym miasteczku. Podczas wycieczki do Czech koniecznie musisz iść do czeskiej knajpy i skosztować lokalnego piwa najwyższej jakości.

10. Warunki życia

Czechy to najlepszy kraj do życia na ziemi. Płace są ogromne, a w pracy nie ma takiego wyścigu szczurów jak w Polsce. Nikt cię nie podkabluje, nikt nie będzie pod tobą kopał dołków, wszyscy się szanują i współpracują dla dobra firmy. Uczciwość to ceniona cecha – uczciwy pracownik dla każdego pracodawcy jest na wagę złota, a sam pracodawca doceni sumiennego pracownika.

11. A to miejsce na jedenasty powód

Zdradź nam, za co Ty kochasz Czechy?

Spodobał ci się wpis? Zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku. Jeśli ci się nie spodobał (doskonale cię rozumiem), przygotowałem też artykuły dla bardziej wymagających czytelników.  TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

 

Posted by Kolej na Podróż on Friday, 10 August 2018

 

%d bloggers like this: