Kolej na Podróż

Kraków – 12 miejsc, które należy zwiedzić i zobaczyć

Kraków to stolica Małopolski. Miasto, które powinieneś zwiedzić i przespacerować się przynajmniej po centrum oraz Kazimierzu. W Krakowie byłem wiele razy, za każdym razem odkrywam go na nowo, bez względu na pogodę, czy tłumy turystów. Przygotowałem dla was bogato ilustrowany wpis z najpopularniejszymi atrakcjami turystycznymi – bez wątpienia ułatwi wam zwiedzanie Krakowa.

Pozostałe artykuły o Krakowie: Krakowski Kazimierz – zabytki i atrakcje
Inne miasta w regionie:  Bochnia  Oświęcim  Wadowice  Tarnów  Wieliczka
Największe polskie miasta:  Katowice  Poznań  Warszawa
Pociągiem po Małopolsce – zabytki i atrakcje wzdłuż linii kolejowych

1. Stary dworzec Kraków Główny

Nowy dworzec główny w Krakowie prezentuje się znakomicie, ale wychodząc z Galerii Krakowskiej zobaczymy budynek starego dworca kolejowego. Zabytkowy budynek mógłby być kolejną atrakcją turystyczną Krakowa. Pamiętam, że podczas mojej ostatniej wizyty przed wejściem do dworca stał baner „Poznaj historię Krakowa”. Dziwiłem się, dlaczego turyści wchodzą i szybko wychodzą. Wszystko stało się jasne, kiedy wszedłem do środka – zamiast wystawy o historii Krakowa w środku urządzono plac zabaw.

Kraków Główny

Stary dworzec Kraków Główny

2. Stary Kleparz

Targowisko Stary Kleparz znajduje się niedaleko dworca Kraków Główny. Nie wygląda ładnie, nie mam nawet zdjęcia. Znane jest jednak z licznych stoisk oferujących świeże owoce, warzywa, kiszonki i soki domowej produkcji. W praktyce bywa z tym różnie, ja się na przykład zaopatrywałem tam w żurawinę i nie mogę narzekać.

3. Barbakan

Barbakan wzniesiony w XV wieku bywa też nazywany Rondlem. Dawniej otoczony głęboką fosą, dziś otoczony ścieżkami pieszo-rowerowymi i chętnie fotografowany przez turystów z całego świata.

Barbakan

Barbakan w Krakowie

4. Ulica Floriańska

Reprezentacyjna ulica Krakowa – deptak pełen markowych sklepów i lokali gastronomicznych. Przechodzimy przez Bramę Floriańską i wtapiamy się w tłum turystów podążających w stronę Rynku. Również bardzo fotogeniczna ulica.

Floriańska

Ulica Floriańska

5. Rynek Główny

Kto nie słyszał o pięknym krakowskim Rynku Głównym? Krakowski Rynek Główny od lat podbija serca zwiedzających. Kościół Mariacki z wieżą widokową (warto wejść), Sukiennice ze sklepikami, Wieża Ratuszowa pełniąca funkcję punktu widokowego (nie polecam), malutki kościół świętego Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza, dorożki, gołębie, a ostatnio podziemna trasa turystyczną.

Rynek w Krakowie

Rynek Główny

Sukiennice na Rynku

Sukiennice

6. Kraków – ulice i uliczki Starego Miasta

Krakowskie Stare Miasto to nie tylko Rynek Główny i ulica Floriańska. W centrum znajdziesz piękne ulice i uliczki z odnowionymi kamienicami, które warto sfotografować – każdy będzie ci zazdrościł liczby polubień. Do najpiękniejszych ulic należą bez wątpienia Grodzka i Kanonicza. Spacer po Starym Mieście zajmie ci kilka godzin.

Ulica

Skrzyżowanie ulic Szpitalnej i Mariackiej

Grodzka

Ulica Grodzka

Kanonicza

Skrzyżowanie ulic Senackiej i Kanoniczej

Stolarska

Ulica Stolarska

Sienna

Ulica Sienna

7. Wawel

Wzgórze Wawelskie prezentuje się pięknie niezależnie od pory roku i pogody. Wycieczka do Krakowa nie może się obejść bez tego miejsca. Część Wawelu można zobaczyć za darmo, dlatego nie wahaj się i podążaj na Wawel niekoniecznie z tłumem turystów, bo od strony Bramy Sandomierskiej zmierza tu znacznie mniej turystów, niż od strony ulicy Podzamcze.

Ze Wzgórza Wawelskiego będziesz mógł podziwiać panoramę Wisły i współczesnej części Krakowa.

Wzgórze Wawelskie

Wawel

Kraków - Wawel

Wawel

Baszta

Baszta Złodziejska

Baszta

Baszta Senatorska

8. Smok Wawelski

Opuszczamy Wzgórze Wawelskie i schodzimy na Bulwary nad Wisłą. Tam czeka na nas Smok Wawelski ziejący ogniem co 10 minut. Dawniej zionął ogniem na żądanie po wysłaniu sms-a, ale masowo wysyłane sms-y powodowały przegrzewanie się aparatury, przez co powrócono do tradycyjnego mechanizmu.

9. Most Grunwaldzki

Bulwarami idziemy w stronę Mostu Grunwaldzkiego. Sam Most Grunwaldzki nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale z mostu rozpościera się piękny widok na Wzgórze Wawelskie i Wisłę. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zrobimy niesamowite zdjęcia.

Most Grunwaldzki

Widok z Mostu Grunwaldzkiego na Wzgórze Wawelskie

10. Kraków – Kazimierz

Krakowski Kazimierz znajduje się blisko Mostu Grunwaldzkiego – wystarczy przejść przez kilka ulic. Dzielnica pełna zabytków architektury żydowskiej promowana jest w mediach od lat. Krakowski Kazimierz słynie z klimatycznych kawiarni i specyficznej atmosfery. Według mnie hasła marketingowe są bardzo przesadzone, jednak spacer po dzielnicy to obowiązkowa część zwiedzania Krakowa. Uliczki nie wyróżniają się niczym szczególnym, a mnóstwo samochodów uniemożliwia zrobienie pięknych zdjęć. Z ciekawych miejsc mogę polecić Okrąglak – targowisko w okrągłym budynku, Plac Wolnica oraz ulicę Szeroką. O tych dwóch ostatnich napiszę później. Jest jeszcze cmentarz żydowski.

Krakowski Kazimierz ma jedną istotną wadę – znalezienie tu toalety publicznej graniczy z cudem. Kiedyś szukałem przez kilka godzin. Jak się okazało, jedyny szalet na Kazimierzu zlokalizowany jest przy Okrąglaku.

Kazimierz

Krakowski Kazimierz – ulica Józefa

Jakuba

Ulica Jakuba

Tempel

Kazimierz – Synagoga Tempel

Józefa

Ulica Józefa na Kazimierzu

Kazimierz

Klatka schodowa jednej z kamienic na Kazimierzu

Okrąglak

Okrąglak przy Placu Nowym

11. Plac Wolnica

Duży plac na Kazimierzu ze Starym Ratuszem, w którym obecnie mieści się muzeum. Interesujące miejsce, jeden fragment na pierwszy rzut oka kojarzy się z głównym placem litewskiego Kowna.

Kraków - Plac Wolnica

Plac Wolnica – Stary Ratusz

Plac Wolnica

Plac Wolnica – fragment podobny do głównego placu Kowna

Plac Wolnica

Kamienice przy Placu Wolnica

12. Ulica Szeroka

Ulica Szeroka na Kazimierzu wygląda jak Rynek. Koniecznie ją zobaczcie, tutaj najbardziej widać żydowski charakter tej dzielnicy. Kawiarnie, ładne budynki, gdyby nie parking dla samochodów psujących ujęcie, byłoby idealnie.

Szeroka

Ulica Szeroka

Szeroka

Kamienice przy ulicy Szerokiej

Po powrocie do Starego Miasta koniecznie kup obwarzanek. Smaczne i niedrogie krakowskie przysmaki dostępne są w kilku wariantach, na przykład ze solą, serem, makiem i sezamem. Turystom najbardziej smakuje ten ze solą.

Spodobał ci się wpis? Zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku. Jeśli ci się nie spodobał (doskonale cię rozumiem), przygotowałem też artykuły dla bardziej wymagających czytelników.  TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

%d bloggers like this: