Kolej na Podróż

Pociąg Lublana – Triest – Udine od września

Po kilku latach starań 9 września 2018 roku (niedziela) rozpocznie kursowanie pociąg Lublana – Triest – Udine. Będzie to pierwsze kolejowe połączenie pasażerskie pomiędzy Słowenią a Włochami od czasu likwidacji pociągu międzynarodowego do Wenecji w 2011 roku. Obecnie pomiędzy Lublaną a Triestem kursują autobusy uruchamiane przez Arrivę przy współpracy z kolejami słoweńskimi.

Pociąg Lublana – Triest miał zostać uruchomiony już w grudniu 2017 roku, jednak nie udało się uzyskać homologacji elektrycznych zespołów trakcyjnych ETR 563 na słoweński odcinek trasy. W ubiegłym roku zapowiadano, że pociąg będzie kursował na trasie Lublana – Wenecja. Elektryczny zespół trakcyjny ETR 563 wyprodukowany przez hiszpański koncern CAF należy do samorządu regionu Friuli-Wenecja Julijska. Po torach tego regionu kursuje od 2015 roku. Pojazd przeznaczony na połączenie Lublana – Triest – Udine będzie miał 272 miejsc do siedzenia i aż 30 miejsc do przewozu rowerów.

Codziennie będą kursowały dwie pary pociągów – jedna pomiędzy Lublaną a Triestem, druga pojedzie dalej do Udine.

Orientacyjny rozkład jazdy:

Lublana (odj. 05:57) –> Triest (przyj. 08:37) –> Udine (przyj.09:52)
Lublana (odj. 16:10) –> Triest (przyj. 18:43)

Triest (odj. 09:01) –> Lublana (przyj. 11:36)
Udine (odj. 17:54) –> Triest (odj. 18:00) Lublana (przyj. 21:48)

Ceny biletów:

Lublana – Triest – 8 euro
Lublana – Udine – 15,60 euro

Pociąg będzie zatrzymywał się między innymi na stacji kolejowej przy lotnisku międzynarodowym w Trieście.

Triest – stolica regionu Friuli-Wenecja Julijska, miasto portowe nad Morzem Adriatyckim, dawniej miasto słoweńskie i przedmiot konfliktów politycznych słoweńsko-włoskich. Warto zobaczyć Wielki Kanał, główny plac miasta Piazza Unità d’Italia, katedrę z dzwonnicą udostępnioną turystom, serbski kościół prawosławny, wzgórze San Giusto oraz przejechać się zabytkowym tramwajem do Villa Opičina, gdzie również będzie zatrzymywał się pociąg.

Udine – drugie ważne miasto regionu. Polakom kojarzy się głównie z drużyną piłkarską Udinese. Najważniejszy zabytek to zamek w samym centrum miasta, ponadto kilka zabytków sakralnych i cztery bramy miejskie, pozostałość po dawnych obwarowaniach. Najważniejsze miejsce miasta to Piazza Liberta. Z Udine bardzo łatwo dojedziemy pociągami dalekobieżnymi do najważniejszych włoskich miast.

Lublana – stolica Słowenii, jedno z moich ulubionych miast. Bardzo malownicze centrum miasta, zamek, dużo terenów zielonych. Lublana to świetna baza wypadowa do wycieczek pociągiem po Słowenii oraz pograniczu słoweńsko-chorwackim i słoweńsko-austriackim. Więcej informacji w naszym przewodniku po Lublanie.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

ETR 563

Pociąg ETR 563 (fot. Alessio Pedretti , CC-BY-SA, WIkimedia Commons)

%d bloggers like this: