Kolej na Podróż

Muzea transportu w Belgii

W Belgii działają trzy godne polecenia muzea transportu. Wprawdzie tylko jedno z nich ma charakter muzeum kolejnictwa, ale stronę czyta również sporo miłośników transportu zbiorowego, dlatego zdecydowałem się podać namiary na wszystkie trzy muzea.

Zobacz również:

Belgia – podróż pociągiem
Belgia – ciekawostki kolejowe
Belgia – koleje wąskotorowe i turystyczne
Muzea transportu w Belgii

Train World

Train World to muzeum kolei belgijskich otwarte w 2015 roku. Mieści się w Brukseli i powinno być obowiązkową pozycją dla każdego miłośnika kolei, który pojedzie do Belgii. Na powierzchni 8000 metrów kwadratowych zgromadzono eksponaty związane z przeszłością i teraźniejszością kolei w Belgii – oczywiście nie zabrakło zabytkowego taboru.

Spośród 22 lokomotyw najważniejszy eksponat to lokomotywa parowa „Pays de Waes” z 1842 roku.

Muzeum urządzono w budynku stacji kolejowej Schaerbeek w Brukseli. Można się tam dostać łatwo z centrum belgijskiej stolicy.

Strona internetowa muzeum zawiera bardzo mało informacji na temat kolekcji, co dziwi, biorąc pod uwagę rozmach, z jakim stworzono tę placówkę. Wstęp płatny.

Strona internetowa: www.trainworld.be

Muzeum Tramwajów w Brukseli

Muzeum prowadzone przez wolontariuszy, czynne w środy, soboty i niedziele. Nazwa jest trochę myląca, bowiem muzeum posiada w swojej kolekcji nie tylko tramwaje, ale również autobusy, trolejbus i taksówki, a całość poświęcona jest historii komunikacji miejskiej w Brukseli ogólnie.

Jak podaje strona internetowa, w muzeum można obejrzeć około 90 różnych pojazdów. Placówka zbiera świetne recenzje od internautów, jednak wstęp nie należy do tanich.

W sezonie letnim uruchamiane są linie turystyczne tramwajowe i autobusowe, w tym Brukselski Tramwaj Turystyczny – na niektórych liniach turystycznych obowiązuje całkowita rezerwacja miejsc.

Strona internetowa: trammuseum.brussels/en/

Tramwaj Bruksela

Tramwaj turystyczny w Brukseli (aut. Isidro López-Arcos, CC-BY-ND, flickr.com) 

 

Muzeum Transportu Walonii

Muzeum transportu w Liege poświęcone dziejom komunikacji publicznej w Liege i okolicach oraz w całym regionie od XVIII wieku do czasów współczesnych. Dużym atutem jest bogata kolekcja tramwajów i autobusów, aczkolwiek w muzeum nie ma pociągów, wagonów ani lokomotyw.

Muzeum mieści się w budynku dawnej lokomotywowni w dzielnicy Vennes-Fétinne. Lokomotywownia została wyremontowana, a muzeum należy do najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta i regionu.

Wstęp płatny.

Strona internetowa: www.musee-transports.be

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

Muzeum Liege

Muzeum Transportu Walonii w Liege (aut. Klaus Nahr, CC-BY-SA, flickr.com) 

 

%d bloggers like this: