Kolej na Podróż

Australia – koleje turystyczne

W Australii okazyjnie lub regularnie kursuje kilkadziesiąt pociągów turystycznych. Część z nich znajduje się na pustkowiu, a przejazdy odbywają się bardzo rzadko, opiszę więc tylko te najważniejsze. W opisach nie ma kolei, które nie mają własnych stron internetowych ani kolei miniaturowych. Ze względu na liczbę kolejek turystycznych w Australii wybrałem tylko część z nich.

KURANDA SCENIC RAILWAY

Kolejka znana z pięknych widoków wzdłuż całej trasy. Pociąg ciągnięty przez lokomotywę spalinową zestawiony jest z wagonów w stylu retro. Pociągi kursują przez cały rok (oprócz wybranych świąt) dwa razy dziennie na trasie Cairns – Kuranda. Przejazd trwa godzinę i 55 minut. Podróżni mogą wybrać z trzech klas: „Heritage class” to najtańsza klasa i najmniej komfortowa, chociaż trudno tu narzekać na jakieś niedogodności. Druga opcja to „Gold Class”. Tutaj w każdym wagonie jest steward/stewardka, a podróżni mogą zakupić zimne napoje, m.in. soki i wina. Najdroższa klasa nazywa się „Royal Service”. Wagony przeznaczone dla tej klasy to stylowe wagony salonowe. Pasażerowie otrzymują „pakiet upominkowy” z gadżetami kolejki. We wszystkich trzech klasach dla pasażerów przygotowano zimne ręczniki przydatne szczególnie podczas australijskiego sezonu letniego.

Więcej informacji: www.ksr.com.au

Kuranda Scenic Railway na You Tube cz.1/2
Kuranda Scenic Railway na You Tube cz.2/2
Kuranda Scenic Railway na You Tube – inny film

GULFLANDER

Zabytkowy autobus szynowy kursujący pomiędzy Normanton a Croydon. Przejazdy odbywają się tylko w sezonie, a podróż w jedną stronę trwa 5 godzin. Na stronie internetowej pociągu nie napisano, w których dniach pociąg kursuje, więc chętni muszą każdorazowo sprawdzać informacje na stronie przewoźnika.

Strona oficjalna: www.gulflander.com
Gulflander na You Tube

SAVANNAHLANDER

Zabytkowy autobus szynowy wyprodukowany w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku kursujący okazyjnie pomiędzy Cairns a Forsayth. Na stronie internetowej przewoźnika można znaleźć informacje o kilku rodzajach wycieczek pociągiem – począwszy od wycieczek jednodniowych, po wycieczki czterodniowe. Oferta jest bogata.

Strona oficjalna: www.savannahlander.com.au
Savannahlander na You Tube
Savannahlander na You Tube – cała trasa

POCIĄGI AUSTRALIAN RAILWAY HISTORICAL SOCIETY

Towarzystwo Australian Railway Historical Society okazyjnie uruchamia zabytkowe pociągi na kilku trasach oraz oferuje możliwość wynajęcia luksusowych składów na dłuższe podróże. Szczegółowy kalendarz przejazdów i wycieczek można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej. Pociągi są różne – przejazd może odbywać się zabytkowym autobusem szynowym lub pociągiem ciągniętym przez lokomotywę parową albo spalinową. Zależy od konkretnego dnia i konkretnego połączenia.

Działalność towarzystwa nie ogranicza się do przewozów kolejowych. Częścią działalności jest Muzeum Kolei w Canberze mieszczące się przy Geijera Place tuż obok stacji kolejowej. Zwiedzający mogą podziwiać bogatą kolekcję zabytkowych wagonów lokomotyw i autobusów szynowych, a w ostatnią niedzielę miesiąca przejechać się pociągiem retro z Canberry do Fyshwick (około kilometra). Muzeum jest otwarte w niedziele od 13:00 do 16:00. B .

BALLY HOOLEY

Kolejka parowa w Port Douglas. Kursuje pomiędzy stacjami Marina a St Crispin. Trasa liczy około czterech kilometrów, a podróż powrotna z postojem trwa godzinę. Pociąg ciągnięty jest przez lokomotywę parową. Kolejką opiekuje się grupa wolontariuszy. Pociągi kursują w niedziele oraz w wybrane święta. Rozkład jazdy znajduje się na stronie oficjalnej.

Strona oficjalna: www.ballyhooley.com.au
Bally Hooley Railway na You Tube – cały przejazd

THE BELLARINE RAILWAY

„Bellarine Railway” to jedna z największych atrakcji turystycznych w stanie Victoria. Zarządca kolejki uruchamia w weekendy oraz w wybrane dni różne pociągi ciągnięte przez lokomotywę parową lub spalinową. Jednym z nich jest „Blues Train” kursujący w soboty od sierpnia do maja. Jest to pociąg wieczorny zestawiony z czterech wagonów pasażerskich (każdy może pomieścić 50 pasażerów) oraz specjalnego wagonu, w którym na trasie odbywają się koncerty zespołów muzycznych, nie tylko lokalnych. Pociąg ten cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. „Blue Express” odjeżdża z Queenscliff, zatrzymuje się na kilku stacjach, aby po czterech godzinach powrócić na stację.

Interesującą atrakcją, szczególnie dla dzieci, jest „Dzień z Thomasem”, czyli lokomotywą znaną z popularnej kreskówki dla dzieci. W wybrane dni organizowane są przejazdy bajkowym pociągiem pomiędzy stacyjkami Oliver a Dodge (przejazd tam i z powrotem trwa 40 minut), a dla dzieci organizatorzy przygotowują bogaty program towarzyszący.

Odwiedzający stację kolejki „Bellarine Railway” mają również możliwość obejrzenia ciekawej kolekcji zabytkowych pojazdów szynowych z całej Australii – lokomotyw, wagonów i szynobusów.

„Bellarine Railway” mieści się w Queenscliff. Można tam łatwo dojechać z Melbourne. W Melbourne należy wsiąść do pociągu firmy V/Line, który zawiezie nas do Geelong, skąd kursuje skomunikowany autokar do Queenscliff.

Strona oficjalna: bellarinerailway.com.au
Strona pociągu „Blues Train”: www.thebluestrain.com.au/default.aspx
Bellarine Railway na You Tube

BENNETT BROOK RAILWAY

Kolejka wąskotorowa o długości 6 kilometrów znajdująca się w Whiteman Park 16 kilometrów od Perth. Kolejka kursuje codziennie – regularnie jeżdżą pociągi z lokomotywą spalinową, natomiast w lipcu oraz podczas imprez okolicznościowych pasażerowie mogą się przejechać pociągiem ciągniętym przez lokomotywę parową. .

Strona oficjalna: www.bennettbrookrailway.org
Odjazd pociągu Bennett Brook Railway na You Tube

THE COCKATOO RUN

Pociąg o tej sympatycznej nazwie kursuje w wybrane czwartki i niedziele z Sydney do Moss Vale. Pociąg ciągnięty przez lokomotywę spalinową zestawiony jest ze zmodernizowanych wagonów retro oraz wagonu barowego. Podróż tym pociągiem jest atrakcyjna nie tylko ze względu na skład pociągu, ale również dzięki walorom widokowym. Pociąg mija las deszczowy, wodospady, a w jednym z miejsc rozpościera się piękny widok na Morze Tasmana. Po drodze przewidziane są fotostopy. Pociąg wyrusza z Sydney o 9:06, do Moss Vale przyjeżdża o 13:45. Po godzinnym postoju o 14:40 wyrusza w drogę powrotną, aby dotrzeć do Sydney o 18:53.

Strona oficjalna: www.3801limited.com.au/cockatoo.htm
Pociąg Cockatoo Run na You Tube

COOMA MONARO RAILWAY

Okazyjne przejazdy zabytkowym szynobusem na trasie Cooma – Chakola (ok. 19 km). Według strony przewoźnika regularne przejazdy dla turystów odbywają się w weekendy i święta, natomiast grupy zorganizowane mają możliwość wynajęcia szynobusu w dowolnym terminie.

Odjazd pociągu Cooma Monaro Railway na You Tube

DAYLESFORD SPA COUNTRY RAILWAY

Zabytkowy autobus szynowy kursujący pomiędzy stacjami Daylesford a Musk. Przejazdy odbywają się w każdą niedzielę z wyjątkiem dni, kiedy obowiązuje czerwony stopień zagrożenia pożarowego w buszu. Przejazd w jedną stronę trwa 15 minut, a szynobus kursuje 6 razy dziennie. Kolejka znajduje się na terenie parku narodowego na północ od Melbourne. Działa dzięki grupce zapaleńców.

Strona oficjalna: www.dscr.com.au
Daylesford Spa Country Railway na You Tube
Daylesford Spa Country Railway na You Tube – inny film

HOTHAM VALLEY TOURIST RAILWAY

97 kilometrów od Perth znajduje się kolej leśna kursująca na trasie o długości 8 kilometrów. Podróż rozpoczyna się w Dwellingup, a po dojechaniu do końca trasy pasażerowie mogą odbyć krótki spacer po chronionym obszarze znanym z rzadkich gatunków roślin. Pociągiem można się przejechać w każdą sobotę, niedzielę i podczas świąt państwowych oraz we wtorki i czwartki w wakacje.

Hotham Valley Tourist Railway na You Tube

KERRISDALE MOUNTAIN RAILWAY

Położona na odludziu zabytkowa kolejka oferująca krótkie przejazdy po malowniczych terenach regionu Kerrisdale. Kolejka znajduje się 100 kilometrów na północ od Melbourne. Pociągi kursują pięć razy dziennie w każdą niedzielę oraz raz dziennie w poniedziałki, wtorki, piątki i soboty. Podróż tam i z powrotem trwa 35 minut, a bilet połączony jest z biletem wstępu do małego muzeum kolejowego Na miejscu można zamówić posiłek. Ze stacyjki na szczycie wzgórza roztacza się piękna panorama okolic. Jest to romantyczne miejsce wykorzystywane również jako miejsce ślubów lub mniejszych uroczystości podobnego typu.

Strona oficjalna: kerrisdalemtnrailway.com.au
Kerrisdale Mountain Railway – krótki film z przejażdżki

LACHLAN VALLEY RAILWAY

Zabytkowe pociągi i szynobusy okazyjnie kursujące z miasteczka Cowra. Obecnie pociągi kursują bardzo rzadko, a informacje dostępne są na stronie zarządcy kolejki. Wśród taboru znajdziemy zarówno zabytkowe lokomotywy parowe i spalinowe, zabytkowe wagony, jak i zabytkowe szynobusy. W chwili obecnej najważniejszym źródłem dochodów zarządcy są publikacje na DVD zawierające zdjęcia i filmy z przejazdów kolejką.

Strona oficjalna: www.lvr.com.au/index.htm

Lachlan Valley Railway na You Tube cz.1/7
Lachlan Valley Railway na You Tube cz.2/7
Lachlan Valley Railway na You Tube cz.3/7
Lachlan Valley Railway na You Tube cz.4/7
Lachlan Valley Railway na You Tube cz.5/7
Lachlan Valley Railway na You Tube cz.6/7
Lachlan Valley Railway na You Tube cz.7/7

MARY VALLEY HERITAGE RAILWAY

Kolejka turystyczna kursująca na czterdziestokilometrowej trasie z Gympie do Imbil. Większość pociągów jest ciągnięta przez lokomotywy parowe. Pociąg przejeżdża przez malownicze, wiejskie tereny. Pociągi kursują we wtorki (szynobus), środy, soboty i niedziele (pociągi parowe). Opłaty są różne. Szczegóły na stronie oficjalnej.

Strona oficjalna: www.thevalleyrattler.com

Mary Valley Heritage Railway na You Tube cz.1/3
Mary Valley Heritage Railway na You Tube cz.2/3
Mary Valley Heritage Railway na You Tube cz.3/3

MORNINGTON RAILWAY

Niedaleko Melbourne znajduje się Mornington, gdzie w wybrane dni kursują pociągi retro zestawione z zabytkowych wagonów ciągniętych przez lokomotywę parową lub spalinową. Pociągi kursują na krótkiej trasie Mornington – Moorooduc, a przejazd w jedną stronę trwa 17 minut. Kolej ta jest warta uwagi ze względu na ciekawy tabor, którego zdjęcia można obejrzeć na stronie oficjalnej. Zarządca kolejki udostępnia również dodatkowe usługi, takie jak możliwość wynajęcia pociągu lub odbycia sesji ślubnej na terenie stacji Mornington.

Strona oficjalna: www.morningtonrailway.org.au
Mornington Railway na You Tube

OLD GHAN HISTORICAL RAILWAY

Zabytkowa kolejka wąskotorowa znajdująca się w MacDonnell Siding, 10 kilometrów na południe od Alice Springs. Z pierwotnej linii wąskotorowej czynny jest jedynie około dziesięciokilometrowy odcinek, po którym okazyjnie odbywają się przejazdy turystyczne. Na stacji początkowej można obejrzeć kolekcję zabytkowych wagonów i lokomotyw. Brak aktualnych informacji odnośnie rozkładu jazdy.

Strona oficjalna: www.roadtransporthall.com/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=4

PEMBERTON TRAMWAY COMPANY

Pemberton Tramway Company to przewoźnik obsługujący pociągi turystyczne na dwóch liniach:
Pemberton – Lyall (21 kilometrów)
Pemberton – Northcliffe (36 kilometrów)
Połączenia obsługiwane są przez zabytkowy tramwaj albo przez pociąg zestawiony z lokomotywy parowej oraz zabytkowych wagonów. Tramwaj kursuje nad rzekę Warren dwa razy dziennie, natomiast na stronie przewoźnika nie udało mi się znaleźć aktualnego rozkładu jazdy pociągów parowych. Pemberton znajduje się 335 kilometrów od Perth i można tam dojechać autokarem przewoźnika Transwa.

Strona oficjalna: www.pemtram.com.au

PICHI RICHI RAILWAY

Ciekawe pociągi turystyczne kursujące okazyjnie pomiędzy Port Augusta a Quorn na trasie o długości 78 kilometrów. Pociągi kursują w wybrane dni kilka razy w roku. Turyści mogą wybrać z kilku pociągów, m.in. z „Afghan Express”, „Pichi Richi Explorer” oraz „Transcontinental”. Wszystkie pociągi są zestawione z zabytkowych pojazdów – lokomotyw i wagonów. W ofercie zarządcy kolei znajdują się również podróże zabytkowym szynobusem „Barwell Bull”. Szczegóły na stronie oficjalnej.

www.prr.org.au
Pichi Richi Railway na You Tube cz.1/2
Pichi Richi Railway na You Tube cz.1/2

PUFFING BILLY

Jeden z najbardziej znanych australijskich pociągów parowych przemierzający trasę o długości 23 kilometrów z Belgrave do Gembrook, około 42 kilometrów na wschód od Melbourne. Pociąg kursuje codziennie z wyjątkiem kilku dni świątecznych. Pasażerowie mogą spodziewać się nietypowej przejażdżki przez wiejskie tereny. Nietypowej, bowiem jak zobaczycie na zdjęciach na stronie organizatora, część pasażerów podróżuje siedząc w oknie, z nogami wystawionymi z wagonu. Po drodze pociąg mija małe, wiejskie stacyjki, a największą atrakcją jest przejazd po mostach wiszących. Ponadto na stacji Menzies Creek znajduje się Muzeum Maszyn Parowych posiadające kolekcję zabytkowych lokomotyw i wagonów. Obecnie jest ono zamknięte ze względu na prace konserwacyjne.

Strona oficjalna: www.puffingbilly.com.au
Puffing Billy na You Tube

QUEENSLAND PIONEER STEAM RAILWAY

Zabytkowa kolej prowadząca przewozy pociągami ciągniętymi przez lokomotywę parową. Znajduje się niedaleko miasta Ipswich. Pociągi kursują pomiędzy stacjami Swanbank i Bundamba Racescouse. Z rozkładu jazdy nie zrozumiałem, czy kursują w każdą niedzielę, czy też w wybrane dni. Zarządca kolejki ma w swojej kolekcji kilka ciekawych wagonów, między innymi wagon więzienny.

Strona oficjalna: www.qpsr.net

Queensland Pioneer Steam Railway na You Tube cz.1/3
Queensland Pioneer Steam Railway na You Tube cz.2/3
Queensland Pioneer Steam Railway na You Tube cz.3/3

RICHMOND VALE RAILWAY MUSEUM

Richmond Vale Railway Museum znajduje się niedaleko miasta Newcastle. Pieczę nad nim sprawuje grupa wolontariuszy. To właśnie dzięki nim zwiedzający mogą w pierwsze trzy niedziele każdego miesiąca oraz w każdą niedzielę w wakacje wyruszyć w krótką podróż zabytkowymi pociągami. Pociągi kursują po zebraniu się odpowiedniej liczby osób.

Strona oficjalna: www.richmondvalerailwaymuseum.org/
Richmond Vale Railway Museum na You Tube

SOUTH GIPPSLAND TOURIST RAILWAY

Zabytkowa kolejka kursująca pomiędzy stacjami Nyora a Leongatha na odcinku 36 kilometrów. Połączenia najczęściej obsługuje zabytkowy szynobus, zdarzają się jednak również przejazdy klasycznym składem wagonowym retro. Pociągi przejeżdżają głównie przez łąki i pastwiska, a podróżni mogą podziwiać spokojne życie australijskiej wsi. Pociągi kursują w wybrane niedziele, w wybrane święta oraz w każdą sobotę w okresie wakacyjnym w stanie Victoria. Szczegóły dotyczące dojazdu i rozkładu znajdują się na stronie internetowej kolejki.

www.sgr.org.au
South Gippsland Tourist Railway na You Tube – różne pociągi

WALHALLA GOLDFIELDS RAILWAY

Nazwa pociągów parowych zestawionych z wagonów retro kursujących w soboty, niedziele oraz w wybrane dni pomiędzy stacjami Thomson a Walhalla. Długość trasy to tylko 4,5 kilometra, a koszt podróży powrotnej wynosi 20 dolarów australijskich (ok. 81 zł).

Strona oficjalna: www.walhallarail.com
Walhalla Goldfields Railway na You Tube

VICTORIA GOLDFIELDS RAILWAY

Zabytkowe pociągi ciągnięte przez lokomotywę parową i spalinową kursujące pomiędzy Castlemaine a Maldon. Przejazdy odbywają się najczęściej w każdą środę i niedzielę miesiąca, jak również w wybrane dni. Na stronie oficjalnej znajduje się szczegółowy kalendarz. Podróż w jedną stronę trwa 45 minut. Opłata za bilet powrotny w 2011 roku wynosiła 45 dolarów australijskich. Do Castlemaine można dojechać pociągiem podmiejskim z Melbourne obsługiwanym przez V/Line.

Strona oficjalna: www.vgr.com.au
Victoria Goldfields Railway na You Tube cz.1/2
Victoria Goldfields Railway na You Tube cz.2/2

Kochasz podróże? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 Jeżeli jesteś miłośnikiem kolei – TUTAJ – znajdziesz opracowania na temat kolei z całego świata.

%d bloggers like this: