Kolej na Podróż

Pociąg Budapeszt – Belgrad – zmiana od 1 lutego 2019

Od lutego 2019 roku nabiera tempa remont linii kolejowej Budapeszt – Belgrad, w związku z czym nastąpią duże zmiany w kursowaniu pociągów. Strony internetowe kolei węgierskich podają dwie różne wersje rozkładu jazdy i kursowania pociągów. Artykuł zostanie zaktualizowany, jeśli koleje obu krajów podadzą zweryfikowane informacje.

Uwaga!!! Kursowanie pociągów zmienia się na przestrzeni lat i informacje podane wpisie mogą być nieaktualne. Zapraszam do lektury aktualizowanych przewodników:

Kolej w Serbii – aktualizowany przewodnik dla pasażerów
Kolej na Węgrzech – aktualizowany przewodnik dla pasażerów

Na odcinku Nowy Sad – Belgrad ruch pociągów zostanie całkowicie wstrzymany na czas prac remontowych. Nie będą kursować pociągi krajowe ani międzynarodowe.

Pociąg Budapeszt – Belgrad będzie kursował w relacji skróconej Budapeszt – Nowy Sad.

Orientacyjny rozkład jazdy:

Nowy Sad (11:00) –> Subotica (13:35-14:02) –> Budapest Keleti (przyj. 18:04)

Budapest Keleti (odj. 11:57) –> Subotica (15:55 –> Nowy Sad (18:42)

Na stacji Kelebia podróżni będą musieli przesiąść się do innego składu. Nie ma informacji o zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Belgrad – Nowy Sad.

Koleje serbskie w związku z remontem odwołały również pociągi Nowy Sad – Zrenjanin oraz ze Zrenjanina na południe (na obie linie skierowano pociągi towarowe, a przepustowość nie pozwala na uruchomienie pociągów pasażerskich) , w związku z czym do Belgradu można dojechać pociągiem tylko przez Chorwację.

Osobiście spodziewałem się, że podczas remontu odcinek Subotica – Nowy Sad pociągi pokonają objazdem przez Sombor, a podczas remontu węgierskiej części linii pociągi zostaną skierowane przez Kecskemet i Segedyn do przejścia granicznego Horgos/Roszke. Tak się jednak nie stało i opisana zmiana bardzo utrudni na przykład dojazd pociągiem do Czarnogóry.

Srbija Voz

Typowy wagon pierwszej klasy w pociągu dziennym Ivo Andrić i pociągu nocnym Budapeszt – Belgrad

%d bloggers like this: