Berno to stolica Szwajcarii i jedno z największych szwajcarskich miast. Można również zaryzykować stwierdzenie, że jedno z najpiękniejszych. Mnie się podobało dużo bardziej od innych zwiedzonych miast, np. Zurychu i Genewy.
W Bernie znajdziemy mnóstwo atrakcji. Większość z nich skupiona jest wokół urokliwej, bardzo dobrze zachowanej starówki. Ważną rolę w dziejach Berna odegrał pożar w 1405 roku, który strawił większość drewnianych domów. Na ich miejscu wybudowano sporo domów z piaskowca, zachwycających turystów do dziś.
Nie tylko domy z piaskowca cieszą oko i ładnie wyglądają na zdjęciach. W Bernie znajdziemy mnóstwo fontann, różnych rzeźb, figurek, czy pomników. Całości dopełniają malownicze uliczki. Jeśli znudzi nas spacer, możemy usiąść na ławeczce albo w jednej z licznych kawiarenek. Ceny oczywiście są wysokie, lecz niższe niż choćby w Zurychu.
W przewodnikach jako największą atrakcję najczęściej wymienia się Arkady ciągnące się przez kilka kilometrów na głównej ulicy handlowej. Arkady doskonale chronią przed deszczem i dają wytchnienie od upału w gorące, letnie dni. Wzdłuż Arkad mieszczą się najróżniejsze sklepy i sklepiki, gdzie każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Nad centrum miasta góruje katedra doskonale widoczna z każdego miejsca miasta. Na tle niskiej zabudowy prezentuje się imponująco, a wieża o wysokości 100 metrów została udostępniona turystom. Aby dostać się na szczyt wieży i podziwiać piękną panoramę Berna, należy pokonać 344 schody. Budowę wieży rozpoczęto w 1421 roku, a wszystkie prace ukończono dopiero w 1893. W architekturze katedry oraz murów ją otaczających widać ślady różnych stylów architektonicznych.
Innym charakterystycznym obiektem jest wieża zegarowa z 1530 na ulicy Kramgrasse. Trudno o niej coś więcej napisać, bowiem wyróżnia się tylko charakterystycznym kształtem oraz trochę nietypowym zegarem, ale na żywo nie robi jakiegoś szczególnego wrażenia. Na Kramgrasse znajduje się również Dom Alberta Einsteina.
Niedaleko dworca kolejowego można zauważyć monumentalny gmach, który pełni funkcję siedziby szwajcarskiego rządu. Budynek znany pod nazwą Bundeshaus był budowany w latach 1852-1902. Nad dekoracją wnętrz budynku pracowało 38 artystów z całej Szwajcarii. Bundeshaus wygląda interesująco, szczególnie od strony skarpy nad rzeką Aare. Warto zobaczyć ten budynek od środka, ponieważ jest otwarty dla turystów niemal przez cały czas, a przy odrobinie szczęścia można spotkać któregoś z polityków. Efektownie prezentuje się również plac przed budynkiem.
W Bernie miłośników transportu zainteresuje także mało znane muzeum transportu posiadające w swoich zbiorach niezbyt dużą, ale ciekawą kolekcję starych tramwajów, autobusów i trolejbusów jeżdżących dawniej po regionie. Z najciekawszych eksponatów można by wymienić autobus Saurer BLD Schnauzenbus wyprodukowany w 1929 roku. Oprócz tego w muzeum znajdziemy kilka pasażerskich wagonów kolejowych, m. in. MOB-Triebwagen BCFe 4/4 16 z 1905 roku. W wybrane dni część (festyny, imprezy kulturalne ) muzealnych autobusów wyjeżdża na trasy wokół Berna.
Centrum Berna można zwiedzić pieszo. Mimo tego, że miasto jest siedzibą rządu, nie czuć tu atmosfery jakiejś wielkiej metropolii. Jedynym miejscem, które nie przypadło mi tu do gustu, był dworzec kolejowy. Nie potrafię powiedzieć dlaczego, ale w ogóle mi się nie podobał. Samo miasto wydaje się być bardzo ładne i mogę je polecić każdemu turyście na kilkugodzinny spacer lub jako doskonałą bazę wypadową.
Berno – najważniejsze atrakcje
Ogród różany (Rosegarden) – ładny, zadbany park w centrum miasta. Ponad 220 odmian róży. Położenie na wzgórzu zapewnia doskonały widok na Stare Miasto oraz zakole rzeki Aare.
Strona internetowa: www.rosengarten.be
Centrum Paula Klee (Zentrum Paul Klee) – muzeum dedykowane malarzowi Paulowi Klee. Wystawę stałą tworzy kilkaset prac artysty, ponadto organizowane są wystawy innych artystów, miejsce służy także jako centrum kongresowe. Na uwagę zasługuje budynek muzeum – trzy pofalowane budynki.
Strona internetowa: www.zpk.org
Ogród botaniczny (Botanische Garten) – przyjemnie miejsce w centrum, nad rzeką Aare. Do dyspozycji zwiedzających między innymi alpinarium i palmiarnia. Miejsce polecane szczególnie w sezonie letnim.
Strona internetowa: www.botanischergarten.ch/boga/home.html
Dom Einsteina (Einsteinhaus) – małe muzeum w kamienicy, w której Albert Einstein wynajmował mieszkanie w latach 1903-1905. Wystawa tematyczna w pomieszczeniach stylizowanych na początek XX wieku. Recenzje różne – od bardzo dobrych po złe.
Strona internetowa: www.einstein-bern.ch
Park Niedźwiedzi (Barenpark) – niedźwiedź jest symbolem Berna i w centrum miasta utworzono park na wale rzeki, w którym można z bezpiecznej odległości podziwiać te niebezpieczne zwierzęta. Wstęp bezpłatny.
Strona internetowa: www.baerenpark-bern.ch
Berneńskie Muzeum Historyczne (Bernisches Historisches Museum) – muzeum prezentujące historię Berna i regionu od epoki brązu po czasy współczesne. Najróżniejsze eksponaty plus wystawy tymczasowe na powierzchni ponad 1200 metrów kwadratowych.
Strona internetowa: www.bhm.ch