Kolej na Podróż

Kutno w pigułce – co zwiedzić i zobaczyć

Kutno to ważny węzeł kolejowy w województwie łódzkim. Miasto bez szczególnych atrakcji turystycznych, turystów tutaj jak na lekarstwo, jednak czasami ktoś wybierze się na spacer podczas oczekiwania na przesiadkę.

Dworzec kolejowy cieszył się złą sławą. Pojawił się nawet w utworze zespołu Kult pt. „Polska”:

Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy
Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy

Budynek dworca przeszedł kilka lat temu remont, jest czynny przez cała dobę, a za dnia jest tam całkiem przyjemnie. Można nawet skorzystać z prysznica lub zjeść obiad za przyzwoitą cenę. Nie wiem, jak jest w nocy.

Z dworca do centrum łatwo dojść, wystarczy skręcić w prawo, przejść około 100 metrów, potem skręcić w lewo, w ulicę Henryka Sienkiewicza i iść około 10 minut przed siebie. Widoki koło dworca nie zachęcają do wizyty – zaniedbane budynki, opuszczony supermarket, później jest trochę lepiej.

Najładniejsze miejsce w Kutnie to Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, pełniący funkcję rynku. Plac całkiem przyjemny, z licznymi ławeczkami, drzewkami dającymi cień i fontanną, która zachwyca dzieci. Na tle zabudowy wyróżnia się ratusz, gdzie urządzono niewielkie Muzeum Regionalne. Na placu czynne są też szalety publiczne.

Z placu odchodzi reprezentacyjna ulica miasta – ulica Królewska. Bardzo ładna, brukowana, przyjemna ulica, otoczona niskimi kamienicami, po jednej stronie szpalerem drzew, wśród których zamontowano ławeczki. Ulica prowadzi do wizytówki miasta kościoła pw. świętego Wawrzyńca. Bardzo ładny kościół kończy zabytkową część miasta, później zaczynają się blokowiska.

Opis centrum Kutna można by właściwie zamknąć w tych kilku linijkach. Boczne uliczki nie są zbyt ładne, a wystarczy rzut oka na zabudowania, aby zrozumieć, że były budowane chaotycznie, bez jakiegoś planu.

Z innych atrakcji Kutna polecam dawną bocznicę kolejową do Starego Młyna przy ulicy Jana Kochanowskiego. Była to jedna z nielicznych polskich bocznic kolejowych poprowadzonych po ulicy w centrum miasta. Tory zostały do dziś, ulica bardzo ładna, choć zaniedbana, podwórka kamienic widocznych po wyjściu z dworca kolejowego pokazują zupełnie inne oblicze miasta niż znamy z przewodników.

Kutno nie należy do miejsc atrakcyjnych dla turystów. Jeżeli czekacie na pociąg, warto wybrać się do centrum. Na zwiedzanie wystarczy godzina, ewentualnie półtorej godziny.

Spodobał ci się wpis? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga.

 

Kutno – ratusz

 

Kutno – budynki przy Placu Józefa Piłsudskiego

 

Kutno – ulica Teatralna

 

Kutno – kościół pw. św. Wawrzyńca

 

Kutno – kościół pw. św. Wawrzyńca

 

Kutno – budynek na skrzyżowaniu ulic Królewskiej i Kościuszki

 

Kutno – ulica Królewska

 

Kutno – podwórko

 

Kutno – dawna bocznica do Starego Młyna

 

Kutno – dawna bocznica do Starego Młyna

 

Kutno – dawna bocznica do Starego Młyna

 

%d bloggers like this: