Kolej na Podróż

Kolej w Pakistanie – informacje ogólne

Kolej w Pakistanie łączy większość miast kraju. Przewoźnikiem narodowym jest Pakistan Railways (پاکستان ریلویز‎). Rozstaw szyn 1676 mm. Pakistańskie pociągi wyglądają podobnie jak pociągi w Indiach, czy Bangladeszu. Każdy pociąg dalekobieżny ma inną nazwę. Jeden z najlepszych i najszybszych pociągów w kraju to Shalimar Express łączący Karaczi z Lahore. Kursuje od 1979 roku. Obecnie trasę o długości 1286 kilometrów pokonuje w 19 godzin i 10 minut, dawniej zajmowało to 16 godzin.

Rozkład jazdy i połączenia można znaleźć na stronie www.pakrail.gov.pk
Fanpage Pakistan Railways na Facebooku

Pakistan posiada połączenia kolejowe z Indiami i Iranem. Planowana jest budowa linii kolejowej do Afganistanu, ale poza zapowiedziami nie ma konkretnych informacji.

Pociąg Quetta – Zahedan pomiędzy Pakistanem a Iranem kursuje dwa razy w miesiącu. Jest to jeden z najwolniejszych pociągów międzynarodowych świata. Na pokonanie 732 kilometrów potrzebuje ponad 33 godzin, a w składzie nie ma wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych.

Pociąg Thar Express kursuje pomiędzy Karaczi a granicą pakistańsko-indyjską, skąd podróżni są transportowani do Munabao. Na stacji Munabao przesiadają się do indyjskiego składu Thar Link Express kursującego na trasie Munabao – Bhagat Ki Kothi.

Dwa razy w tygodniu kursuje pociąg Samjhauta Express pomiędzy Lahore a Delhi. Co do kursowania, na różnych stronach internetowych pojawiają się rozbieżne informacje, między innymi o konieczności przesiadki z indyjskiego do pakistańskiego składu i na odwrót na stacjach Attari lub Wagah.

Ze względu na napiętą sytuację pomiędzy Pakistanem a Indiami pociągi mogą być okresowo odwoływane.

Khyber Pass Railway

Khyber Pass Railway to nazwa linii kolejowej przez Przełęcz Chajberską, budowanej przez Brytyjczyków w latach 1905-1907. Linia obecnie biegnie z Peszawaru do Landi Kotal. Dawniej kończyła się w Landi Khana – 3 kilometry od granicy z Afganistanem. Brytyjczycy chcieli wybudować linię kolejową z Peszawaru do Kabulu, ale afgańscy królowie byli zagorzałymi przeciwnikami kolei i już w 1932 roku odcinek Landi Kotal – Landi Khana został wyłączony z użytku.

Khyber Pass Railway liczy 58 kilometrów i uważana jest za jedną z najpiękniejszych linii kolejowych świata. Na trasie linii są 43 tunele oraz 92 wiadukty i mosty. Tory prowadzą też przez pas startowy lotniska międzynarodowego w Peszawarze.

Koleje Pakistanu przez długi czas organizowały wycieczki pociągami retro zestawionymi z parowozu i wagonów retro dla zamożnych turystów.

Obecnie linia jest nieużywana – potężne monsuny w 2006 roku zniszczyły część linii, do dziś nie zrealizowano planów odbudowy, choć co jakiś czas pojawiają się informacje o możliwości odbudowy linii i utworzenia połączenia kolejowego z Afganistanem. Ze względu na sytuację polityczną i zagrożenie terroryzmem pewnie nie uda się zrealizować projektu.

Podróż pociągiem przez Przełęcz Chajberską na You Tube (10:16)(2000)
Podróż pociągiem przez Przełęcz Chajberską na You Tube (09:34)(1997)

Ghora Tram

Jedną z atrakcji kolejowych Pakistanu był (lub jest) tramwaj konny w małej wsi Gangapur. Tramwaj konny w stylu retro kursuje od 1898 roku i łączy wieś z najbliższą stacją kolejową – Buchiana. Długość trasy wynosi około 3 kilometry. Z powodów finansowych po stu latach kursowania wydawało się, że w 1998 roku tramwaj konny zakończył działalność, ale jak można wyczytać w internecie i zobaczyć na You Tube, prawdopodobnie nadal kursuje.

Ghora Tram na You Tube (02:21)(2012)

Kolej w Pakistanie na You Tube

Poniżej wybór filmów przedstawiających pociągi w Pakistanie na You Tube. Na You Tube znajdziecie mnóstwo filmów pokazujących pakistańskie pociągi, widoki z okna i tym podobne.

Podróż pociągiem Thal Express (37:40)(2019)
Podróż Hyderabad – Badin – widoki z okna (25:16)(2019)
Karakorum Express – przejazdy (02:46)(2019)
Green Line Express (03:57)(2018)
Millat Express (05:27)(2018)
Shalimar Express – spacer po pociągu (07:08)(2018)
Podróż pociągiem Peszawar – Rawalpindi (50:26)(2018)
Przejazd pociągu Shalimar Express (00:56)(2017)
Hazara Express – odjazd (01:52)(2017)
Karaczi – Quetta – głównie widoki (32:19)(2017)

Kolej w Azji:  Afganistan  Armenia  Arabia Saudyjska  Azerbejdżan  Bahrajn  Bangladesz  Bhutan  Birma  Brunei  Chiny  Filipiny  Gruzja  Indie  Indonezja  Irak  Iran  Izrael  Japonia  Jemen Jordania  Kambodża  Katar  Kazachstan  Kirgistan  Korea Południowa  Kuwejt  Laos  Liban  Malediwy Malezja  Mongolia  Nepal  Oman  Pakistan  Singapur  Sri Lanka  Tadżykistan  Tajlandia  Tajwan  Timor Wschodni  Turkmenistan  Uzbekistan  Wietnam  Zjednoczone Emiraty Arabskie

%d bloggers like this: