Kolej na Podróż

Urugwaj w pigułce – wszystko, co należy wiedzieć o Urugwaju

Urugwaj to nieduży kraj w Ameryce Południowej. Graniczy z Argentyną i Brazylią, posiada dostęp do morza. Ze względu na stabilną sytuację polityczno-ekonomiczną w ostatnich dziesięcioleciach, bywa nazywany „Szwajcarią Ameryki Południowej”. Urugwaj to republika – inna nazwa kraju to „Wschodnia Republika Urugwaju”. Językiem urzędowym jest język hiszpański.

Jeśli chodzi o turystykę, dużym atutem kraju są plaże nad morzem, jednak modne kurorty, jak na przykład Punta del Este, są przeznaczone raczej dla bardzo zamożnych osób. Podstawowy plan podróży to Montevideo i Colonia del Sacramento. Większość turystów spędza w Urugwaju 2-3 dni.

Z czym kojarzy się Urugwaj?

Przy słowie Urugwaj wielu Polakom przyjdą na myśl następujące skojarzenia:

– legalizacja marihuany. Dotyczy ona jednak tylko obywateli Urugwaju – marihuanę można legalnie nabyć w aptekach. Obcokrajowcy nie mają tego przywileju, w kraju nie ma także tzw. coffee shopów, znanych choćby z Holandii.

– Urugwaj kojarzy się też z legalizacją małżeństw homoseksualnych i prostytucji.

– na ulicach miast tego kraju można zobaczyć dużo zabytkowych samochodów, tzw. oldtimerów.

– Urugwaj przede wszystkim znany jest z reprezentacji w piłce nożnej.

Stolica Urugwaju

Stolicą Urugwaju jest Montevideo. Jest to również największe miasto Urugwaju, centrum handlowe i kulturalne. W stolicy mieszka ponad 50% mieszkańców kraju.

Najważniejsze miejsca:

Plaza Independencia – główny plac Montevideo. Odbywają się tu liczne imprezy kulturalne.

Palacio Salvo – charakterystyczny budynek władz lokalnych wybudowany w 1928 roku na podstawie projektu architekta Mario Palanti’ego. Według pierwotnych planów budynek miał funkcjonować jako hotel, a na dachu miała zostać umieszczona latarnia.

Palacio Legislativo – budynek parlamentu, pierwszy budynek parlamentu w Ameryce Południowej. Budowę Palacio Legislativo rozpoczęto w 1904 roku, parlament po raz pierwszy zebrał się w budynku w 1924 roku, w setną rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Urugwaju. Od 1975 roku wpisany na listę zabytków.

Barrio Reus – dzielnica kolorowych domków utworzona podczas okresu największego rozkwitu Montevideo. Zaprojektowana w 1858 roku przez hiszpańskiego przedsiębiorcę Emilio Reusa, jako dzielnica mieszkaniowa dla robotników. Przez niektóre przewodniki uważana za dzielnicę żydowską, co pewnie ma wypromować tę dzielnicę jako atrakcję turystyczną.

Teatr Solis – budynek teatru z 1856 roku. Przeszedł remont generalny i jest udostępniony do zwiedzania. Największy teatr w kraju.

Puerta de la Ciudadela – brama miejska.

Rambla – promenada nadmorska ciągnąca się przez większą część Montevideo, liczy około dwudziestu kilometrów Miejsce dla aktywnych – biegaczy, rolkarzy i rowerzystów.

Flaga Urugwaju

Flaga Urugwaju na mocy dekretu z 1830 roku składa się z dziewięciu poziomych pasów – na przemian białych i niebieskich. Dziewięć pasów symbolizuje dziewięć departamentów, na które podzielony był Urugwaj w tamtym czasie.

Słońce na fladze Urugwaju to tak zwane Słońce Majowe, nawiązujące do bóstwa solarnego Inti, czczonego przez Inków. Słońce Majowe było symbolem Rewolucji Majowej w 1810 roku, kiedy w Wicekrólestwie La Platy po trwających tydzień zamieszkach odsunięto od władzy przedstawiciela hiszpańskiej władzy imperialnej.

Flaga Urugwaju wzorowana jest na fladze argentyńskiej i amerykańskiej.

Waluta Urugwaju

Walutą Urugwaju jest peso urugwajskie, które dzieli się 100 centésimos. W obiegu są monety 50 centésimos, 1, 2, 5 i 10 pesos oraz banknoty 20, 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 pesos. Symbol waluty to UYU.

Dane podstawowe

Powierzchnia: 176.215 km² (+/- 64 km²)
Najwyższy szczyt: Cerro Catedral – 513,66 m
Liczba ludności: 3 493 205, z czego 1 691 102 mężczyźni i 1 802 103 kobiety i 108 nieokreślonych

Transport w Urugwaju

W Urugwaju dominuje transport autobusowy. Autobusy kursują pomiędzy najważniejszymi miastami, kursują też autobusy międzynarodowe. Rozkłady jazdy większości autobusów sprawdzimy na stronie internetowej głównego dworca autobusowego w Montevideo: www.trescruces.com.uy. Pomiędzy największymi miastami kursuje dużo autobusów – w rozkładach jazdy są również połączenia nocne. Zaleca się kupno biletów z wyprzedzeniem, w dalekobieżnych autobusach dostępne są miejsca stojące, więc kupno biletów z wyprzedzeniem zapewni nam miejsce siedzące. Część autobusów dalekobieżnych wyposażona jest w toalety. Poza oficjalnymi przystankami niektóre autobusy zatrzymują się na żądanie pasażerów poza wyznaczonymi postojami, na kompletnym odludziu.

Kolej w Urugwaju ma marginalne znaczenie, aczkolwiek w ostatnich latach prowadzone są prace nad rewitalizacją linii z Montevideo do granicy urugwajsko-brazylijskiej. Obecnie kursują pociągi podmiejskie łączące Montevideo z kilkoma pobliskimi miasteczkami. Tabor jest przestarzały – pasażerów wożą stare, używane szwedzkie spalinowe zespoły trakcyjnej, tylko pojedyncze połączenia obsługują składy wagonowe prowadzone przez lokomotywę spalinową.

Więcej informacji: Kolej w Urugwaju

Najważniejsze miasta Urugwaju

Miasta w Urugwaju są znacznie mniejsze niż Montevideo i znacznie rzadziej odwiedzane przez turystów, zresztą często są zaniedbane i mają niewiele do zaoferowania pod względem zabytków.

Salto – drugie pod względem wielkości miasto Urugwaju, położone nad rzeką Urugwaj, tworzącą granicę urugwajsko-argentyńską. Po drugiej stronie rzeki znajduje się argentyńskie miasto Concordia. Założone w 1756 roku jako posterunek wojskowy. Zachowało się kilka brukowanych ulic z zabudową kolonialną, zabytki sakralne – katedra i trzy kościoły. Niewielki ogród zoologiczny, Muzeum Historii Rzeki Urugwaj, Muzeum Archeologiczne. 6 kilometrów od Salto działają baseny termalne. Do Salto dochodzą tory kolejowe, ale nie kursują pociągi. Dojazd autobusem z Montevideo. Do argentyńskiej Concordii można przedostać się promem lub autobusem.

Ciudad de la Costa – stutysięczne miasto wchodzące w skład aglomeracji Montevideo. Założone w 1994 roku, ośrodek turystyczno-wypoczynkowy znany dzięki plażom. W Ciudad de la Costa znajduje się międzynarodowe lotnisko Montevideo Carracas. Miasto typowo turystyczne, bez zabytków.

Paysandu – miasto przemysłowe (75 tys. mieszkańców), port na rzece Urugwaj. Największa atrakcja turystyczna to bazylika, można też zwiedzić Muzeum Historii. Dojazd autobusem z Montevideo, pociągi do Paysandu obecnie nie kursują. Niedaleko od miasta można skorzystać z basenów termalnych Guaviyú i Almirón. W kwietniu odbywa się tu Tydzień Piwa.

Melo – miasto liczące około 51 tysięcy mieszkańców. Założone w 1795 roku. Zabytki sakralne, w tym katedra z 1876 roku i Muzeum Regionalne. W 1988 miasto odwiedził papież Jan Paweł II. Dla dzieci mały ogród zoologiczny i parki, dla miłośników kultury dom pisarza Juana de Ibarbourou. Dojazd autobusem z Montevideo. Przez miasto przebiega linia kolejowa, ale pociągi nie kursują.

Tacuarembó – pięćdziesięciotysięczne miasto nad rzeką o tej samej nazwie. Położone przy linii kolejowej łączącej Montevideo z granicą urugwajsko-brazylijską oraz przy głównej drodze pomiędzy Urugwajem a Brazylią. Znane jako miasto gauchos. Zabytki sakralne, Muzeum Indian i Gaucho, ogród zoologiczny. Dojazd autobusem, trwa rewitalizacja linii kolejowej, w 2019 roku uruchomiono pociągi pasażerskie nieregularnie kursujące na krótkim odcinku.

Colonia del Sacramento – znacznie mniejsze miasto niż pozostałe opisane (ok. 27 tysięcy mieszkańców), jednak po Montevideo najczęściej odwiedzane przez turystów ze względu na zachowaną kolonialną architekturę, wąskie uliczki i liczne zabytki. Z zabytków najważniejsze to ruiny konwentu św. Franciszka, zabytkowa latarnia morska i brama miejska. Kilka muzeów. Dojazd autobusem z Montevideo lub promem z Buenos Aires. W mieście znajduje się nieczynna stacja kolejowa, pociągi od dawna tu nie dojeżdżają.

Urugwaj na wakacje

Urugwaj położony jest nad Oceanem Atlantyckim. Na wybrzeżu znajduje się sporo miejscowości wypoczynkowych, popularnych nie tylko wśród Urugwajczyków.

Punta del Este – najpopularniejsza miejscowość wypoczynkowa w Urugwaju. Znajduje się około 140 kilometrów od Montevideo i jest tłumnie odwiedzana przez turystów z Argentyny, Brazylii, Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów. Miasto Punta del Este zostało założone w 1907 roku na miejscu osady Villa Ituzaingó. W ostatnich latach zamieniło się w betonową dżunglę. Z atrakcji należy wymienić plaże i zabytkową latarnię morską, odbywają się tu liczne imprezy kulturalne i festiwale. W Punta del Este odbywają się także wyścigi jednomiejscowych samochodów elektrycznych Formuła E. W mediach bywa porównywane do Monako i nazywane „urugwajskim Saint Tropez”.

Cabo Polonio – mała osada dla osób chcących na kilka dni odciąć się od cywilizacji. Brak prądu, brak bieżącej wody, spartańskie wyposażenie domków. Wszystko wynagradza piękna przyroda – szerokie plaże i lwy morskie. Nazwa osady pochodzi od nazwiska kapitana statku, który miał dotrzeć jako pierwszy do tego miejsca.

Laguna Garzon – miejsce znane na całym świecie jako mekka miłośników kitesurfingu.

Sport w Urugwaju

Sportem narodowym w Urugwaju jest piłka nożna. Reprezentacja kraju regularnie występuje na igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i wysoko plasuje się w turnieju Copa America. W 1930 roku w Urugwaju odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej. Wystąpiło 13 reprezentacji siedem z Ameryki Południowej, cztery z Europy i dwie z Ameryki Północnej. Pierwszymi mistrzami świata w piłce nożnej zostali Urugwajczycy, którzy pokonali w finalę Argentynę 4:2.

Najważniejszy stadion Urugwaju to Estadio Centenario, zbudowany w latach 1929-1930 na pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej. Budowy nie udało się dokończyć przed rozpoczęciem mistrzostw; pierwszy mecz odbył się na stadionie pięć dni po rozpoczęciu mundialu – 18 lipca 1930 roku w Święto Proklamowania Pierwszej Konstytucji Urugwaju. Na stadionie Estadio Centenario nadal rozgrywane są mecze reprezentacji narodowej, trybuny mogą pomieścić 65 tysięcy widzów.

Najważniejsze drużyny piłkarskie to Nacional Montevideo i Peñarol Montevideo. Kluby te regularnie zdobywają tytuły mistrza krajów. W historii piłkarskiej ligi Urugwaju nie zdarzyło się, aby tytuł mistrzowski zdobył klub spoza Montevideo.

Urugwaj stadion

Estadio Centenario w Montevideo (fot. Marcelo Campi, CC-BY-SA, flickr.com)

Ciekawostki

– nazwa Urugwaj pochodzi z języka guarani, w którym rzeka Urugwaj oznaczała „rzekę malowanych ptaków”.

– w rankingu najmniej skorumpowanych krajów Urugwaj zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów Ameryki Południowej.

– były prezydent José Mujica (2010-2015) był bohaterem mediów całego świata jako najbiedniejszy prezydent świata – przekazywał 90% swoich dochodów na cele charytatywne.

– Urugwaj, podobnie jak Argentyna, uważany jest za miejsce narodzin tanga. W 1917 roku w kawiarni La Giralda w Montevideo zagrano tango La Cumparsita napisane przez urugwajskiego studenta Gerardo Matosa Rodrigueza. Utwór został napisany rok wcześniej jako marsz.

– W Urugwaju jest więcej owiec niż ludzi.

– wołowina w puszce pochodzi z Urugwaju. Została wyprodukowana we Fray Bentos w fabryce mięsa otwartej w 1863 roku. Dwa lata później rozpoczęto produkcję ekstraktu z mięsa wołowego na skalę masową. Fabryka działała przez 116 lat, obecnie zostały po niej opuszczone tereny przekształcone w muzeum.

– na terytorium Urugwaju jest jedno miasto podzielone pomiędzy dwa kraje. Mowa o mieście Rivera, którego brazylijska część nazywa się Santana do Livramento.

– hymn Urugwaju „Orientales, la Patria o la Tumba” jest najdłuższym hymnem państwowym niepodległego kraju. Trwa około 6 minut.

%d bloggers like this: