Białowieża to wieś w województwie podlaskim, przy granicy z Białorusią. Dzięki położeniu jest doskonałą bazą wypadową do Białowieskiego Parku Narodowego. Znajduje się tu także szereg atrakcji turystycznych i instytucje naukowe, co czyni z Białowieży ważne miejsce nie tylko na turystycznej mapie Polski.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po województwie podlaskim – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Czeremcha – Hajnówka – co zobaczyć (pociąg + rower)
Zmiany w 2021 roku:
- w 2021 roku reaktywowano pociągi regionalne Białystok – Hajnówka (kursują codziennie), dzięki czemu dojazd pociągiem do Białowieży jest dużo łatwiejszy.
- od 13 czerwca 2021 roku do końca sezonu letniego kursują pociągi TLK Biebrza z Warszawy do Gdyni przez Hajnówkę i TLK Żubr Warszawa – Białystok przez Hajnówkę.
Do Białowieży obecnie nie dojeżdżają pociągi, najbliższa stacja kolejowa to Hajnówka, dokąd dojeżdżają pociągi regionalne z Siedlec, Czeremchy i Białegostoku Linia kolejowa z Hajnówki do Białowieży obecnie jest nieczynna, jedynie na krótkim odcinku używana jest do jazdy drezynami, a na stacji Białowieża Towarowa działa restauracja Carska z pokojami gościnnymi oraz niewielkie Muzeum Kolejnictwa (parowóz + wagony retro, spalinowóz + wagon retro).
Tory do Białowieży doprowadzono już w 1897 roku. Jak podaje Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, w dwudziestoleciu międzywojennym kursował pociąg nocny Białowieża – Warszawa i pociąg dzienny Białowieża – Białystok. W połowie lat osiemdziesiątych popularność kolei w Białowieży zaczęła spadać po uruchomieniu kursów PKS Hajnówka – Białowieża oraz przez spadającą prędkość szlakową, co wydłużało czas przejazdu pociągu. Jeszcze w 1987 roku kursowało siedem pociągów Białowieża – Hajnówka, dwa pociągi Białowieża – Bielsk Podlaski, dwa Białowieża – Białystok. W sezonie letnim kursował weekendowy pociąg Białowieża – Białystok.
29 maja 1994 roku na linii Białowieża – Hajnówka – Bielsk Podlaski zaczęła kursować zastępcza komunikacja autobusowa, którą za jakiś czas odwołano.
W latach 2017-2018 zrewitalizowano linię kolejową Lewki – Hajnówka, w najbliższych latach ma zostać zrewitalizowana linia kolejowa Hajnówka – Białowieża. Być może za jakiś czas pojadą pociągi do Białowieży, choć należy się spodziewać, że będą to raczej połączenia sezonowe Białystok – Białowieża, Siedlce – Białowieża, ewentualnie jakiś pociąg weekendowy w lecie Warszawa – Białowieża.
Obecnie do Białowieży najlepiej dojechać autobusem, aczkolwiek poza sezonem nie kursuje zbyt dużo autobusów. Czas przejazdu autobusu Hajnówka – Białowieża to 24 minuty, autobus Białystok – Białowieża jedzie niecałe 2 godziny. Kursuje także autobus pospieszny Warszawa – Białowieża przez Bielsk Podlaski i Hajnówkę. Czas przejazdu to ponad 4 godziny.
Źródła:
www.encyklopedia.puszcza-bialowieska.eu/index.php?dzial=haslo&id=545
Białowieża – najważniejsze atrakcje turystyczne:
– zabytkowa stacja Białowieża Towarowa z Muzeum Kolejnictwa
– odrestaurowana stacja kolejowa Białowieża Pałac
– cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1895 roku
– Park Pałacowy
– kościół pw. Teresy od Dzieciątka Jezus
– Muzeum Przyrodniczo-Leśne
– Rezerwat Pokazowy Żubrów
– ścieżka edukacyjna przez Puszczę Białowieską do pokazowego rezerwatu żubrów
– skansen
– Dworek Gubernatora Grodzieńskiego