Kolej na Podróż

Ciekawostki o Belgii – 28 ciekawostek, które warto znać

Belgia to jeden z krajów Beneluksu, kojarzony głównie z Brukselą, piwem, a w ostatnich latach także bardzo dobrze grającą reprezentacją w piłce nożnej. Zebrałem dla was ciekawostki o Belgii, dzięki którym poznacie inne oblicze tego kraju.

1. Za pierwszy europejski drapacz chmur uważa się budynek Boerentoren („Chłopska Wieża”), zbudowany w latach 1929-1931 w Antwerpii. Budynek wznosił się na wysokość 87,5 metra, co w tamtych czasach było ogromnym osiągnięciem.

2. Antwerpia bywa nazywana „Jerozolimą Zachodu”. Nazywano tak również kilka innych miast w różnych krajach Europy, między innymi Amsterdam i hiszpańskie Toledo. Były to miasta w zachodniej części Europy, gdzie Żydzi mieli bardzo duże wpływy.

3. Antwerpia jest także „stolicą diamentów”. Szacuje się, że około 80% światowego obrotu diamentami przechodzi przez Antwerpię. Działa tu mnóstwo firm zajmujących się handlem diamentami, a także Muzeum Diamentów.

4. W latach 2010-2011 w Belgii miał miejsce kryzys polityczny, w wyniku którego kraj pozostawał bez rządu od czerwca 2010 do grudnia 2011 roku, łącznie przez 541 dni, czyli 18 miesięcu. Drugi podobny kryzys rządowy miał miejsce w 2020 roku; wtedy Belgia nie miała rządu przez 493 dni. [1]

5. Belgia to tak naprawdę dwa różne regiony, pomiędzy którymi widać znaczne rozdziały kulturowe i językowe – na północy Flamandia, gdzie przeważa język holenderski, na południu Walonia, gdzie przeważa język francuski. Ponadto na wschodzie kraju do granicy z Niemcami przylega jeden region uznawany za niemiecki, gdzie przeważa język niemiecki. Bruksela ma specjalny status.

6. Z Belgii pochodzi brukselka, wyhodowana po raz pierwszy w okolicy Brukseli w pierwszej połowie XIX wieku ze skrzyżowania jarmużu i kapusty głowiastej.

7. Również w pierwszej połowie XIX wieku w Belgii po raz pierwszy wyhodowano cykorię.

8. Z Belgii pochodzą gofry, różniące się jednak od siebie w różnych regionach. Na przykład w Brukseli podawane są znane u nas gofry prostokątne, a w Liege okrągłe.

9. Belgia jest ojczyzną czekolady i pralin, chociaż podobno pierwsze czekolady trafiały znacznie wcześniej do Hiszpanii. Wszystko dzięki temu, że jako pierwsza w Europie miała dostęp do ziaren kakaowca z afrykańskich kolonii. A pierwsze praliny i czekoladę wiąże się z osobą Jeana Neuhausa, który po otwarciu swojej apteki w Brukseli w połowie XIX wieku próbował znaleźć sposób, jak wylepszyć smak tabletek, więc zalewał je czekoladą. Praliny z prawdziwego zdarzenia stworzył dopiero jego wnuk w 1912 roku, który zamiast zalewać czekoladą tabletki, zalał nią kremy.

10. Herkules Poirot, fikcyjny słynny detektyw z kryminałów Agathy Christie, urodził się w Belgii, gdzie pracował w policji przed przeprowadzką do Anglii.

11. Belgiem z pochodzenia jest aktor Jean Claude Van Damme. Jego prawdziwe nazwisko brzmi Jean-Claude Camille François Van Varenberg.

12. Belgijski ginekolog Ferdinand Peeters był jednym z badaczy i odkrywców pigułki antykoncepcyjnej. Odkrycie pigułki antykoncepcyjnej przypisuje się jednak innym badaczom i badaczkom, a on sam został zapomniany przez historię.

13. W Brukseli, obok pomnika sikającego chłopca, można znaleźć pomnik sikającego psa i sikającej dziewczynki.

14. Podobno Belgowie wynaleźli frytki, ale to samo przypisują sobie sobie Francuzi i nowojorczycy.

15. Belgia ma bardzo gęstą sieć kolejową (drugą po Czechach), jednak pociągi, szczególnie regionalne, często są stare i dużo gorsze niż w Polsce.

16. Pierwsza linia kolejowa w Europie została otwarta w Belgii. Miało to miejsce 5 maja 1835 roku – tory połączyły Brukselę i Mechelen.

17. Belgijski kapłan Georges Lemaitre stworzył hipotezę Wielkiego Wybuchu (nt. powstania wszechświata), jednak jej autorstwo przypisuje się innym naukowcom.

18. Linia tramwajowa Adinkerke – Knokke-Heist o długości 67 kilometrów, biegnąca wzdłuż belgijskiego wybrzeża, jest najdłuższą linią tramwajową na świecie.

19. Nazwa „Belgia” pochodzi od nazwy rzymskiej prowincji Gaul Gallia Belgica istniejącej dawniej na terenie dzisiejszej Belgii.

20. Najwięcej czekolady na świecie sprzedaje się w sklepach na lotnisku międzynarodowym w Brukseli.

21. Komiks „Smerfy”, który był pierwowzorem dla znanego młodszym pokoleniom serialu animowanego, powstał w Belgii. Jego autorem był Pierre Culliford pseudonim „Peyo”. W Belgii powstał także mniej znany w Polsce komiks „Tintin”.

22. Słowo „spa” pochodzi od belgijskiego kurortu Spa.

23. Belgowie twierdzą, że miasteczko Durbuy jest najmniejszym miastem świata, ale to nieprawda.

24. W miasteczku Baarle podzielonym na belgijskie Baarle-Hertog i holenderskieBaarle – Nassau granica przebiega często przez środek chodnika, a nawet przez środek drzwi lub mieszkania.

25. Belg Adolphe Sax skonstruował pierwszy saksofon w 1835 roku.

26. 2017 roku winiarz Filip Decroix stworzył wino, które smakuje jak piwo.

27. W Brugii wybudowano podziemny piwny rurociąg o długości 3 kilometrów łączący browar z butelkownią; dzięki temu z ulic zabytkowego centrum miasta zniknęły samochody dostawcze.

28. W mieście Stekene działa hotel CasAnus – budynek hotelu ma kształt odbytu.

Źródła:

[1] https://www.wiatrak.nl/12543/belgia-najlepszy-nieistniejacy-kraj



%d bloggers like this: