Kolej na Podróż

Ciekawostki o Hiszpanii – 23 ciekawostki, które warto znać

Hiszpania może się pochwalić długą i burzliwą historią, pięknymi miastami, równie pięknymi plażami, ma także bardzo duże osiągnięcia w sporcie. Zebrałem dla was najlepsze ciekawostki o Hiszpanii z różnych dziedzin.

1. W niektórych regionach Hiszpanii wciąż praktykowana jest sjesta, czyli popołudniowa przerwa na drzemkę.

2. Hymn Hiszpanii – La Marcha Real („Marsz Królewski”), to jeden z nielicznych hymnów państwowych świata, który nie ma słów.

3. Jedną z najbardziej znanych hiszpańskich imprez jest coroczna bitwa na pomidory (znana jako La Tomatina) w miasteczku Buñol położonym niedaleko Walencji. Na bitwę zjeżdżają turyści z całego świata, a podczas imprezy zużywa się około 180 tysięcy pomidorów.

4. Lizaki Chupa Chups pochodzą z Hiszpanii. Markę stworzył w 1958 roku Eric Bernat. Początkowo lizaki miały nazywać się „Gol”.

5. Hiszpania jest największym na świecie producentem oliwy z oliwek. W kraju wytwarza się ponad 40% światowej produkcji oleju z oliwek.

6. W popularnym kurorcie Benidorm wybudowano 47-piętrowy drapacz chmur bez windy. Budynek wznosi się na wysokość około 200 metrów.

7. Podczas letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Sydney w 2000 roku hiszpańscy koszykarze zdobyli złoty medal oszustwem. Okazało się, że 10 z 12 zawodników hiszpańskiej reprezentacji było zdrowych i tylko udawało niepełnosprawność.

8. W miasteczku Coria del Rio mieszkają potomkowie japońskich samurajów, którzy w XVII wieku, przebywając tu podczas delegacji „rządowej”, zdecydowali się zostać w Hiszpanii na stałe. Według innej teorii to potomkowie azjatyckich odkrywców. Duża część mieszkańców ma na nazwisko „Japón”.

9. Restauracja Sobrino de Botin w Madrycie jest najstarszą działającą nieprzerwanie restauracją na świecie. Została założona w 1725 roku.

10. Budowa barcelońskiej świątyni Sagrada Familia trwa od 1882 roku. Zakończenie planowane jest na 2026 rok, choć pewnie przez pandemię koronawirusa opóźni się o kilka lat.

11. Napisana w 1605 roku powieść „Don Kichot” autorstwa Cervantesa uważana jest za pierwszą powieść nowożytną.

12. Latarnia morska Wieża Herkulesa na obszarze miasta A Coruña to najstarsza latarnia morska na świecie. Została wzniesiona przez Rzymian między 98 a 116 rokiem naszej ery.

13. Mysz Ratoncito Perez to popularna postać w kulturze hiszpańskiej. Jeśli dziecko straci ząbek i da go pod poduszkę, Ratoncito Perez wymieni go na prezent.

14. W Hiszpanii nie wolno prowadzić samochodu boso lub w klapkach, ponieważ zmniejsza to zdolność do panowania nad pojazdem.

15. W Hiszpanii dawcą organów staje się automatycznie każdy, kto przed śmiercią nie złożył oświadczenia, że nie chce, aby po śmierci pobierano jego organy.

16. Miasto Llívia jest eksklawą hiszpańską otoczoną terytorium Francji.

17. Według informacji prasowych z 2010 roku hiszpańskie prostytutki muszą nosić kamizelki odblaskowe.

18. Hiszpańskie miasto Sanlúcar de Guadiana i portugalską miejscowość Alcoutim dzieli rzeka Gwadiana. Granicę można pokonać promem, ale również na linie – czas przejazdu na linie to około 60 sekund, a maksymalna prędkość wynosi 60 km/h. Jest to jedyne przejście graniczne na świecie, które można pokonać na linie.

19. Hiszpański król Alfons XIII był najmłodszym królem na świecie. Urodził się jako pogrobowiec i już w momencie narodzin otrzymał tytuł króla. Do czasu ukończenia szesnastego roku życia władzę sprawowała jego matka – Maria Krystyna Austriacka. Oficjalnie został królem dopiero 17 maja 1902 roku.

20. W 2011 roku cała mieszkańcy wioski Sodeto złożyli się na zakup losów loterii El Gordo (odpowiednik Lotto), na loterię przeznaczono też część budżetu kulturalnego wsi stojącej u progu bankructwa. Łącznie wygrali 750 milionów euro. Pieniądze zainwestowano, a wioska stała się atrakcją turystyczną. [1]

21. Nazwę kraju tłumaczy się jako „ziemia królików”.

22. Madryt uważany jest za stolicę flamenco.

23. Prawdziwe nazwisko słynnego malarza Pabla Picasso brzmi Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso.

Źródła:

[1] https://podroze.onet.pl/ciekawe/wioska-skromnych-milionerow/j12z1mb

Od autora: Ciekawostki o Hiszpanii i inne podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko czytać z przymrużeniem oka. %d bloggers like this: