Kolej na Podróż

Ciekawostki o San Marino – 18 ciekawostek, które warto znać

San Marino – maleńkie państwo otoczone przez Włochy, położone rzut beretem od Rimini. W artykule znajdziecie ciekawostki o San Marino, w tym dwie sportowe związane z Polską.

1. San Marino to najstarsza republika na świecie. Zostało założone 3 września 301 roku – od tamtej pory nie zmieniały się granice.

2. W San Marino nie ma kolei. Dawniej docierała tu linia kolejowa z Włoch, po której pozostały nieliczne ślady. Linię łączącą kraj z Rimini otwarto w 1932 roku. Została zniszczona podczas II wojny światowej i nie została odbudowana.

3. W San Marino nie ma lotniska.4. Założyciel San Marino – święty Maryn – pochodził z chorwackiej wyspy Rab, skąd uciekł przed prześladowaniami chrześcijan za rządów cesarza Dioklecjana.

5. To jedno z trzech państw świata w całości otoczone przez inne państwo (jak enklawa). Pozostałe dwa to Watyka i Lesotho.

6. Powierzchnia San Marino to około 61 kilometrów kwadratowych. To mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia miast Nisko w województwie podkarpackim i Bogatynia w województwie dolnośląskim.

7. San Marino liczy ok. 33,7 tys. mieszkańców. To mniej więcej tyle, ilu mieszkańców liczy Nowy Targ.

8. San Marino nie ma prezydenta. Na czele rządu stoją dwaj regenci.

9. Państwo nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale obowiązuje w nim euro. Wcześniej środkiem płatniczym był lir włoski. San Marino bije własne monety i wydaje własne znaczki, na czym zarabia duże pieniądze.

10. Co roku w kalendarzu wyścigów Formuły 1 widnieje wyścig Grand Prix San Marino. Tor, na którym odbywa się wyścig, nie leży jednak w San Marino, a w Imoli.

11. Reprezentacja piłkarska San Marino zwykle wysoko przegrywa swoje mecze. Do historii piłki nożnej przeszedł mecz z 1993 roku, kiedy Polska wygrała z San Marino 1:0 po golu zdobytym ręką przez Jana Furtoka. Sędzia nic nie zauważył i uznał bramkę pomimo protestów piłkarzy San Marino. Mecz odbił się szerokim echem na całym świecie.

12. 1 kwietnia 2009 roku Polska reprezentacja pokonała San Marino 10-0. Było to najwyższe zwycięstwo polskiej reprezentacji w piłce nożnej mężczyzn.

13. Reprezentacja piłkarska San Marino wygrała tylko jeden mecz. 28 kwietnia 2004 roku w towarzyskim meczu pokonali Liechtenstein 1:0.

14. San Marino nigdy nie zdobyło medalu na igrzyskach olimpijskich.

15. Abraham Lincoln jest honorowym obywatelem San Marino.

16. Statut San Marino z 1600 roku przez niektórych uważany jest za pierwszą konstytucję na świecie.

17. Do San Marino można wjechać bez kontroli granicznej. Jeśli chcemy mieć pieczątkę kraju w paszporcie, można ją uzyskać w specjalnym punkcie za opłatą 5 euro.

18. Przejścia dla pieszych w kraju są w kolorach flagi.

Blog Kolej na Podróż to przede wszystkim blog o tematyce podróżniczo-kolejowej. Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie

%d bloggers like this: