Kolej na Podróż

Ciekawostki o Węgrzech – 28 ciekawostek, które warto znać

Węgry – kraj bratanków z dziwnym i trudnym do nauki językiem. Wielu turystów zwiedza Budapeszt, Szentedre, ewentualnie wypoczywa w basenach termalnych, ale to nie wszystko. Warto poznać ciekawostki o Węgrzech, których próżno szukać w mediach.

1. Budapeszteński budynek Parlamentu to trzeci pod względem wielkości budynek parlamentu na świecie oraz drugi pod względem wielkości budynek w kraju.

2. Węgierską walutą jest forint, a niektóre węgierskie banknoty są przez wielu uważane za jedne z najładniejszych na świecie. W latach 1926-1946 obowiązywała waluta pengo. W latach 1945-1946, w wyniku hiperinflacji sięgającej nawet 400% dziennie wydawane były banknoty pengo o coraz większych nominałach. Najwyższy nominał to 1 000 000 000 000 000 000 pengo wydany w 1946 roku. Był to najwyższy nominał banknotu w historii. Natomiast wartość tego banknotu – tryliona euro – to w przeliczeniu 0,2 dolara amerykańskiego w ówczesnych czasach.

3. Metro w Budapeszcie jest drugim najstarszym metrem świata. Zostało oddane do użytku w 1896 roku, ponad 30 lat po metrze w Londynie.

4. Węgierski król Bela I (1060-1063) umarł w nietypowy sposób – zawalił się pod nim tron, a on upadł i umarł w wyniku odniesionych obrażeń.

5. Język węgierski należy do języków ugrofińskich. To język aglutynacyjny. Najbliższe mu języki to język fiński i język estoński.

6. Węgierski alfabet ma aż 44 litery.

7. W języku węgierskim jest dużo długich i trudnych do wymówienia słów, jak np. „Folyamatellenőrzésiügyosztályvezetőhelyettesképesítésvizsgálat-szervezéseitekkel”

8. Kostkę Rubika wynalazł w 1974 roku Węgier Ernő Rubik.

9. Węgier László Biro wynalazł w 1938 roku długopis (mieszkał wtedy w Paryżu).

10. Wśród laureatów Nagrody Nobla jest aż 16 Węgrów.

11. Najwybitniejsza węgierska szachistka Judit Polgár posiada męski tytuł arcymistrza a przez 16 lat (1989–2015) nieprzerwanie zajmowała pierwsze miejsce w rankingu kobiet Międzynarodowej Federacji Szachowej.

12. Elvis Presley w 2011 roku został honorowym obywatelem Budapesztu.

13. Na Węgrzech obowiązuje najwyższa stawka VAT w Europie – 27%.

14. Węgry słyną z kąpielisk termalnych, na terenie kraju jest ich ponad 1000. Najstarsze z nich to jezioro Hévíz, znane już w czasach rzymskich.

15. Jezioro Balaton to największe jezioro w Europie Środkowo-Wschodniej.

16. Węgrzy często jako pierwsze zapisują nazwisko, a dopiero potem imię lub imiona.

17. Narodowy sport Węgier to piłka wodna. Do historii sportu przeszedł mecz piłki wodnej pomiędzy reprezentacjami Węgier a ZSRR rozegrany na Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku. Mecz rozgrywany był kilka miesięcy po upadku powstania węgierskiego; podczas meczu często dochodziło do brutalnych fauli i prowokacji, a mecz nazywany bywa „krew w wodzie”, kiedy po rozcięciu łuku brwiowego jednego z zawodników węgierskich woda w basenie zabarwiła się na czerwono. Węgrzy wygrali 4:0.

18. Węgry uchodzą za płaski kraj, aczkolwiek ich najwyższy szyt mierzy ponad tysiąc metrów. To szczyt Kékes w górach Matra (1014 m n.p.m.)

19. Na Węgrzech można natrafić na kowbojów (csikos)

20. Bicie w dzwony w południe to pamiątka po bitwie o Belgrad w 1456 roku, kiedy wojska serbskie i węgierskie broniły twierdzy przed potężną armią Imperium Osmańskiego, a dzięki odsieczy wojsk Jana Hunyadyego udało im się odeprzeć atak.

21. Na Węgrzech datę zapisuje się odwrotnie niż większości krajów świata – najpierw rok, potem miesiąc, na koniec dzień. Podobny system zapisu w Europie stosuje się na Litwie, a poza Europą w Chinach, Japonii, Korei Południowej, Mongolii i na Tajwanie.

22. Węgry posiadają dwa podzielone miasta: Komárom i Komarno podzielone pomiędzy Węgry i Słowację. Pomiędzy te kraje podzielone jest również Slovenské Nové Mesto i Sátoraljaújhely.

23. Najwyższa wygrana w historii piłkarskiej reprezentacji Węgier to zwycięstwo nad Francją 13-1 w 1927 roku, natomiast najwyższa przegrana to porażka z Holandią 8-1 w 2013 roku. Piłkarska reprezentacja Węgier trzykrotnie zdobywała złoty medal na igrzyskach olimpijskich.

24. Węgierski student David Kovari znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa po tym, jak podróżując rowerem w ciągu 24 godzin zwiedził siedem krajów.

25. Węgierka Istvánné Arnóczki ma największą na świecie kolekcję pluszowych niedźwiadków. Jej kolekcja liczy ponad 20 000 pluszaków.

26. Kariera węgierskiego sportowego komentatora telewizyjnego György’ego Szepesiego trwała 60 lat. To rekord świata.

27. Restauracja Mofarguru w Budapeszcie zasłynęła największą liczbą pozycji w menu – w karcie znajdowało się aż 1810 pozycji.

28. Csernyi Géza zapisał się w historii piłki nożnej, jako sędzia z najdłuższą karierą. Sędziował przez 57 lat.

Od autora: Ciekawostki o Węgrzech inne podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko traktować z przymrużeniem oka. 



%d bloggers like this: