Kolej na Podróż

Ciekawostki o Wyspach Owczych – 20 ciekawostek, które warto znać

Wyspy Owcze są doskonale znane miłośnikom piłki nożnej – reprezentacja i drużyny z tego kraju, chociaż zwykle przegrywają mecze, wzbudzają ciekawość. Ciemną stroną tego duńskiego terytorium zależnego jest rytualny ubój wielorybów i grindwali – tradycja budząca odrazę w większej części Europy. W artykule zebrałem ciekawostki o Wyspach Owczych. Zapraszam do lektury.1. Liczba ludności Wysp Owczych to 45,5 tysiąca do 50 tysięcy osób (liczba się waha ze względu na emigrację i powroty z zagranicy). Wśród mieszkańców Wysp Owczych są osoby 77 narodowości. Żyje tu około stu Polaków. [1]

2. Liczba owiec na Wyspach Owczych wynosi 70-80 tysięcy, czyli owiec jest dużo więcej niż ludzi.

3. Na Wyspach Owczych nie ma restauracji McDonald’s, natomiast w stolicy działa Burger King.

4. Na Wyspach Owczych nie ma więzienia. Przestępcy odsiadujący wyroki są wysyłani do więzień w Danii.

5. Reprezentacja Wysp Owczych w piłce nożnej należy do najsłabszych zespołów w rozgrywkach międzynarodowych. W 1990 roku odniosła pierwsze zwycięstwo w historii pokonując Austrię 1:0. Na archipelagu świętowano zwycięstwo niczym mistrzostwo świata. Później reprezentacja Wysp Owczych pokonała także między innymi Luksemburg, Grecję, Estonię oraz kilka innych słabszych zespołów, jak np. Maltę, Litwę, Andorę i San Marino.

6. Pierwszy parlament na świecie zebrał się w 930 roku w Islandii. Jednak na Wyspach Owczych już w 825 roku miało miejsce pierwsze zebranie parlamentu w Tinganes, które dziś jest dzielnicą Thorshavn. Dzielnica do dziś jest siedzibą parlamentu i bywa nazywana „dzielnicą rządową”. Obecnie parlament Wysp Owczych nazywa się Logting. Inne źródła podają, że pierwsze spotkanie parlamentu odbyło się około 900 roku.

7. W czasie drugiej wojny światowej archipelag był okupowany przez wojska brytyjskie. Pomiędzy brytyjskimi żołnierzami a mieszkankami archipelagu zostało zawartych 170 małżeństw.

8. Ponad 50% energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Odsetek energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii systematycznie rośnie.

9. Odległość z jakiegokolwiek miejsca na Wyspach Owczych do oceanu nie przekracza 5 kilometrów.

10 Ze względu na brak drzew dużo domów ma dachy zarośnięte trawą.

11. W całym kraju jest jedynie kilka skrzyżowań z sygnalizacją świetlną; wszystkie znajdują się w stolicy. Według różnych źródeł ich liczba waha się od 3 do 5. Nie mam możliwości zweryfikowania informacji.

12. Od 1 stycznia 2007 roku autobusy miejskie w Thorshavn są bezpłatne.

13. Urodzony na Wyspach Owczych duński lekarz Niels Ryberg Finsen w 1903 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

14. Wyspy Owcze są terytorium zależnym Danii, ale nie są członkiem Unii Europejskiej, chociaż Dania jest państwem członkowskim UE.

15. W 2017 roku miejscowa restauracja Koks, serwująca dania wyłącznie z lokalnych produktów, została nagrodzona gwiazdką Michelina. Restauracja położona jest na odludziu, w pobliżu wsi Leynar.

16. Zdjęcia do map Google Street View na Wyspach Owczych były robione z grzbietów owiec. Akcja odbiła się szerokim echem, a całość nazwano Google Sheep View.

17. Na Wyspach Owczych jest znacznie więcej mężczyzn niż kobiet, dlatego w ostatnich latach stało się modne sprowadzanie sobie żon z Azji. W 2017 roku na terenie archipelagu zamieszkiwało już 300 takich żon z Tajlandii i Filipin. [2]

18. Jednym ze środków komunikacji publicznej na wyspie są helikoptery obsługiwane przez firmę Atlantic Airways. Ceny przelotów nie są wygórowane i mieszkańcy oraz turyści chętnie korzystają z tego sposobu przemieszczania się po archipelagu.

19. W 1907 roku na Wyspach Owczych odbyło się referendum w sprawie prohibicji. Rok później wprowadzono prohibicję na wszystkie napoje zawierające ponad 2% alkoholu. Prohibicję zniesiono dopiero w 1992 roku, jednak alkohol nadal można kupić tylko w sieci sklepów Rusan prowadzonej przez Rúsdrekkasøla Landsins. Ponadto alkohol mogą sprzedawać kluby, puby i restauracje posiadające koncesję na sprzedaż alkoholu. W czasie opracowywania artykułu (11.2020) sieć Rusan liczyła 10 sklepów.

20. Najbardziej znanym piłkarzem z Wysp Owczych jest Gunnar Nielsen. Bramkarz był graczem Manchesteru City. W barwach tego klubu zagrał tylko raz – 24 kwietnia 2010 roku przeciwko Arsenalowi. Wprawdzie wszedł na boisko dopiero w 76 minucie i był to jego jedyny mecz w Premier League, do tej pory wymieniany jest jako pierwszy piłkarz z Wysp Owczych, który zagrał w najwyższej klasie rozgrywek Anglii; został też najbardziej znanym piłkarzem archipelagu.

Źródła:

[1] https://faroe.pl/spoleczenstwo-wysp-owczych/
[2] https://www.bbc.com/news/magazine-39703486

Od autora: Ciekawostki o Wyspach Owczych i inne podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko traktować z przymrużeniem oka. 

Blog Kolej na Podróż to przede wszystkim blog o tematyce podróżniczo-kolejowej. Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie

%d bloggers like this: