Kolej na Podróż

Jak dojechać pociągiem do Londynu – przewodnik (2021)

Nie kursuje bezpośredni pociąg do Londynu. Najłatwiej dojechać pociągiem do Londynu z przesiadką w Berlinie, a następnie w Brukseli lub Amsterdamie. Podróż znacznie ułatwiło uruchomienie bezpośrednich pociągów Londyn – Amsterdam w drugiej połowie 2020 roku. Być może w przyszłości zostaną przywrócony bezpośredni pociąg Warszawa – Amsterdam oraz nastąpi uruchomienie zapowiadanego pociągu Warszawa – Bruksela, przez co podróż pociągiem do Londynu stanie się jeszcze łatwiejsza, choć na pewno nie tańsza niż podróż samolotem.

Poniżej wykaz możliwości, jak dojechać pociągiem do Londynu w 2021 roku:

UWAGA!!! Lista nie uwzględnia zmian w kursowaniu pociągów ze względu na pandemię – pociągi mogą być odwoływane.

Informacja dla czytelników

Informacje podane w artykułach są orientacyjne i nie zawsze będą aktualne. Rozkłady jazdy, połączenia, ceny, oferty i przepisy zmieniają się bardzo często i nie sposób śledzić tego na bieżąco, szczególnie w czasie pandemii. Większość przewodników o podróżowaniu koleją aktualizowana jest 1-2 razy w roku, najpopularniejsze częściej. To ponad 1000 artykułów i częstsze aktualizacje po prostu są niemożliwe, szczególnie w czasie pandemii, kiedy zmiany są dynamiczne.

Krok 1: Podróż pociągiem do Berlina

W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2020/2021 podróż bezpośrednim pociągiem do Berlina możliwa jest z wielu miast Polski. Oprócz pociągów Warszawa – Berlin i Gdynia -Berlin kursuje dzienny pociąg EIC Wawel Kraków – Berlin przez Opole i Wrocław. Po normalizacji sytuacji epidemiologicznej można będzie także dojechać nocnym pociągiem z wagonami z Przemyśla do Berlina.

Bilety kupujemy na stronie www.intercity.pl. Na większość z wymienionych pociągów można zakupić bilety promocyjne, w trakcie opracowywania artykułu nie było informacji o promocjach na pociąg dzienny Kraków – Berlin. Podróż pociągami międzynarodowymi PKP Intercity jest szybka i wygodna, o wiele lepsza niż podróż autobusem.

Do Berlina łatwo także dojechać pociągami ze Szczecina i Kostrzyna nad Odrą.

Więcej informacji: Jak dojechać pociągiem do Berlina – przewodnik

Krok 2: Podróż z Berlina do Amsterdamu lub Brukseli

Pomiędzy Berlinem a Amsterdamem kursują pociągi Deutsche Bahn kategorii Intercity (IC) i Intercity Express (ICE). Podróż trwa około sześciu godzin. Osobiście wolę pociągi kategorii IC – bardzo wygodne składy wagonowe – wagony z przedziałami i wagony bezprzedziałowe. Z zewnątrz nie wyglądają tak efektownie jak pociągi ICE, lecz mnie bardziej przypadły do gustu. Podróż jest bardzo szybka i płynna. Przy wjeździe i wyjeździe z Berlina można podziwiać z okien pociągu dużą część śródmieścia stolicy Niemiec.

Tanich biletów należy szukać w wyszukiwarce połączeń kolei niemieckich. W trakcie opracowywania artykułu najtańsze bilety kosztowały 37,90 euro na drugą klasę i 122 euro w pierwszej klasie. Polityka cenowa Deutsche Bahn oparta jest na zasadzie elastyczności cen – z im większym wyprzedzeniem kupujemy bilety, tym są tańsze.

Alternatywą dla tego połączenia jest podróż z Berlina do Brukseli z przesiadką w Kolonii. Wtedy musimy kupić bilet na pociąg IC lub ICE z Berlina do Kolonii, a później na pociąg bezpośredni Deutsche Bahn lub Thalys z Kolonii do Brukseli. Przy odrobinie szczęścia podróż będzie znacznie szybsza i tańsza niż przez Amsterdam – najtańsze bilety na trasie Berlin – Bruksela kosztują 29,90 euro w drugiej klasie i 137 euro w pierwszej klasie. Jeśli cała podróż odbywa się w pociągach Deutsche Bahn, bilety wyszukujemy na stronie podanej wyżej.

Jeżeli natomiast odcinek Kolonia – Bruksela chcemy pokonać w pociągu Thalys, bilet na ten odcinek kupujemy na stronie www.thalys.com. Bilet na odcinek Berlin – Kolonia nadal na stronie kolei niemieckich.

W wyszukiwarce połączeń Deutsche Bahn pojawiają się również połączenia Kolonia – Bruksela z kilkoma przesiadkami i przejazdem pociągami regionalnymi. Nie polecam tej opcji. Pociągi nie są zbyt wygodne, podróż trwa znacznie dłużej.

Deutsche Bahn - pociąg Intercity

Deutsche Bahn – pociąg Intercity

ICE

Druga klasa pociągu ICE

Krok 3: Podróż z Amsterdamu i Brukseli do Londynu

Na trasach Amsterdam – Londyn i Bruksela – Londyn kursują pociągi Eurostar. To nowoczesne pociągi jadące tunelem pod Kanałem La Manche. Do dyspozycji podróżnych są trzy klasy: Standard, Standard Premier i Business Premier. Podobnie jak w przypadku biletów Deutsche Bahn, taryfa jest elastyczna – zależy od wyprzedzenia, z jakim kupujemy bilet i zakładanego obłożenia konkretnego pociągu. Bilety kupowane tuż przed odjazdem są bardzo drogie.

Wyszukiwarka biletów dostępna jest na stronie booking.eurostar.com

Podczas opracowywania artykułu bilety wyszukiwane z trzymiesięcznym wyprzedzeniem kosztowały:

Pociąg Amsterdam – Londyn:
51 EUR (Standard); 102 EUR (Standard Premier); 299 EUR (Business Premier)

Pociąg Bruksela – Londyn:
57 EUR (Standard); 138 EUR (Standard Premier); 321 EUR (Business Premier)

Paradoksalnie bilety na pociąg Bruksela – Londyn podczas wyszukiwania były droższe, chociaż podróż z Brukseli do Londynu jest znacznie krótsza niż z Amsterdamu (z Brukseli ok. 2 godzin, z Amsterdamu ponad 4), a pokonywana odległość znacznie mniejsza.

Ceny biletów na pociąg do Londynu wyszukiwane z jednodniowym wyprzedzeniem:

Pociąg Amsterdam – Londyn:
205 EUR (Standard); 228 EUR (Standard Premier); 299 EUR (Business Premier)

Pociąg Bruksela – Londyn:
230 EUR (Standard); 287 EUR (Standard Premier); 321 EUR (Business Premier)

Eurostar

Pociąg Eurostar, fot. hpgruesen, Pixabay.com

Eurostar wnętrze

Klasa Standard pociągu Eurostar (fot. Hugh Llewelyn, CC-BY-SA, flickr.com)

Podróż pociągiem do Londynu – koszty:

Podróż pociągiem do Londynu trwa znacznie dłużej niż podróż samolotem. Zobaczmy, jakie będą koszty, jeśli skorzystamy z biletów promocyjnych:

Podróż pociągiem Warszawa – Londyn:

Bilet na pociąg Warszawa – Berlin PKP Intercity : 24,90 EUR
Bilet na pociąg Berlin – Bruksela: 29,90 EUR
Bilet na pociąg Bruksela – Londyn: 57 EUR

Razem: 111,8 EUR

Jeśli wybierzemy opcję przez Amsterdam i trafimy na najtańsze bilety promocyjne Deutsche Bahn, podróż będzie o 4 euro droższa.

Tyle samo zapłacimy za bilety Gdańsk – Londyn z wykorzystaniem najtańszych biletów promocyjnych. Podróż pociągiem Poznań – Londyn to wydatek mniejszy o 10 EUR. Z różnych względów odradzam kupno biletów na stronach międzynarodowych koncernów sprzedających bilety na pociąg do Londynu.

Podsumowanie:

Podróż pociągiem do Londynu wydaje się łatwa, ale w praktyce trudno dopasować połączenia w taki sposób, aby podróż pociągiem do Londynu zajęła nam jeden dzień. Wtedy dochodzi wydatek za nocleg po drodze, co znacznie podnosi koszty podróży. Z drugiej strony pociąg dowozi nas do centrum miasta na stacji początkowej i końcowej, więc odpada dojazd na lotniska. Miejmy nadzieję, że nocne pociągi międzynarodowe wrócą do łask i w najbliższej przyszłości pojawią się zapowiadane pociągi z Warszawy do Amsterdamu i Brukseli z biletami dostępnymi w rozsądnych cenach.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

%d bloggers like this: