Kolej na Podróż

Grodzisk Wielkopolski – 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

Grodzisk Wielkopolski to nieduże miasto w województwie wielkopolskim, położone nad rzeką Letnicą. Niektórzy kojarzą je z browarem, inni z klubem piłkarskim Groclin Grodzisk Wielkopolski (obecnie Dyskobolia), który swego czasu osiągał niemałe sukcesy. Miasteczko bardzo dobre na wycieczkę jednodniową z Poznania lub przystanek w podróży wzdłuż linii kolejowej Poznań – Wolsztyn. Atrakcje Grodziska Wielkopolskiego rozpościerają się na niewielkiej powierzchni, więc zwiedzanie jest bardzo łatwe. W ostatnim czasie miasto promuje się na portalach turystycznych.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023

Muzealna Izba Tradycji Ziemi Grodziskiej

Największa atrakcja Grodziska Wielkopolskiego mieści się w zabytkowym pałacu z XIX wieku, usytuowanym na terenie parku miejskiego. Różnorodna kolekcja o tematyce militarnej, rolniczej, etnograficznej, archeologicznej, piwowarskiej i numizmatycznej. Najcenniejszy eksponat to panorama o wymiarach 12m długości i 3m wysokości przedstawiająca obronę miasta w dniu 28 kwietnia 1848 roku podczas Wiosny Ludów. Przy budynku znajduje się plenerowa ekspozycja militarno-rolnicza. Wada to krótkie godziny otwarcia, a jeśli wierzyć informacjom na stronie Urzędu Miasta w Grodzisku Wielkopolskim, muzeum jest zamknięte w weekendy.

Rynek z ratuszem

Grodzisk Wielkopolski posiada ładny rynek z ratuszem. Ratusz zbudowano w 1839 roku na miejscu stojącego tu wcześniej drewnianego ratusza. Budynek uszkodzony podczas drugiej wojny światowej, po wojnie wyremontowany.

Należy zwrócić uwagę na znajdującą się na płycie rynku Studnię ojca Bernarda – niewielka studnia jest jednym z symboli miasta. Patron studni, ojciec Bernard, dokonał cudu sprawiając, że wyschnięta studnia ponownie napełniła się wodą, nadając jej przy tym niezwykłych walorów smakowych. Podobno kto potrze dzban, który trzyma w ręce mnich, zapewni sobie wieczne szczęście, miłość i pomyślność. Obecna studnia pochodzi z XIX wieku i posiada secesyjne zdobienia. Studnia na rynku istniała od czasów średniowiecznych, a woda służyła głównie browarowi do warzenia piwa.

Płyta chodnikowa przed wejściem do ratusza upamiętnia 700-lecie nadania praw miejskich, które obchodzono w 2003 roku.

Grodzisk Wielkopolski

Ratusz w Grodzisku Wielkopolskim (fot. Andreus Edensus, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Ulica Szeroka

Główny deptak handlowy łączący starą i nową część Grodziska Wielkopolskiego. W sezonie tętniące życiem miejsce. Objęty nadzorem konserwatorskim, z zabudowy wyróżnia się gmach Domu Rzemiosła z 1891 roku, wybudowana na zlecenie miejscowego kupca żydowskiego pochodzenia Abrahama Herzfelda oraz kamienica o konstrukcji ryglowej przy Szerokiej 17.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Neogotycki kościół w centrum miasta oddany do użytku w 1905 roku. Dawniej w tym miejscu stał kościół z 1788 roku, rozebrany z powodu złego stanu technicznego pod koniec XIX wieku. Do 1945 roku świątynia służyła protestantom, przekazana w 1957 roku katolikom, poświęcony w 1960 roku. Wyróżnia się drewniany sufit z pseudosklepieniem kolebkowym i ciekawe witraże z lat 80. XX wieku.

Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej

Najcenniejszy zabytek sakralny miasta. Górująca nad miastem świątynia została wzniesiona po 1426 roku w miejscu drewnianej świątyni, prawdopodobnie strawionej przez ogień podczas pożaru miasta w 1424 roku. Przebudowany w drugiej połowie XVI, następnie w XVII wieku. Pierwotnie gotycki, podczas przebudów otynkowany. Z wystroju wnętrza na uwagę zasługuje ołtarz główny z ornamentami w stylu Ludwika XVI oraz obrazem Hołd Trzech Króli z 1856 r. autorstwa Rafała Hadziewicza, w prawej kaplicy obraz Matki Boskiej Różańcowej z 1640 roku pędzla Bartłomieja Strobla.

Nad kopułą zobaczymy blaszaną figurę św.. Floriana. Święty strzeże miasta przez burzami i pożarami.

Przy kościele stoi najstarszy zachowany budynek w mieście – Organistówka, której początki datuje się na 1685 rok.

Kościół Najświętszego Imienia Jezus i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Trzeci z grodziskich kościołów jest kościołem pobernardyńskim, wzniesiony w 1662 roku wraz z klasztorem, konsekrowany w 1739 roku. Po kasacie klasztoru w 1830 roku klasztor przez jakiś czas był siedzibą szkoły, następnie został częściowo rozebrany.

Budynki pobrowarne

Zwiedzanie browaru w Grodzisku Wielkopolskim możliwe jest raz w roku w czasie festynu Grodziskie Piwobranie. Na co dzień można zobaczyć z zewnątrz pozostałości po dawnych budynkach browaru. Znajdziemy je przy ulicy Przemysłowej – to zespół budynków oraz budynek słodowni przy ulicy Przykop. Wymienione budynki pochodzą z XIX wieku.

Kościół pw. Ducha Świętego

Drewniany kościółek na obrzeżach miasta, przy ulicy Rakoniewickiej. Został zbudowany w 1663 roku w miejscu kaplicy z 1426 roku. Zachowała się polichromia z drugiej połowy XVIII wieku i barokowy ołtarz. Kościół otwierany podczas nabożeństw i przy szczególnych okazjach.

Centrum Edukacyjno-Ekologiczne „Pod chmurką”

W źródłach internetowych nie ma informacji, na czym polega działalność Centrum Edukacyjno-Ekologicznego w Grodzisku Wielkopolskim, jednak przechodząc lub przejeżdżając ulicą Europejską, zobaczycie stojący na terenie placówki unikatowy młyn wietrzny z XVIII wieku, należący do „Wielkopolskiego Szlaku Wiatracznego”. W 2021 roku centrum wzbogaciło się o pasiekę, od jakiegoś czasu na terenie centrum działa fontanna solankowa czynna codziennie od 10:00 do 20:00.

Grodziska Kolej Drezynowa

W sezonie letnim, w wybranych terminach lub po wcześniejszej rezerwacji organizowane są przejazdy drezynami ręcznymi i rowerowymi na poprzecinanym kanałami Obry trzydziestokilometrowym odcinku nieczynnej linii kolejowej Grodzisk Wielkopolski – Kościan. Wycieczki rozpoczynają się w miejscowości Ujazd Wielkopolski. Dalsza działalność kolei jest zagrożona, ponieważ pojawiły się plany rozebrania torowiska w gminie Kamieniec z przeznaczeniem pod ścieżkę rowerową.

Grodzisk Wielkopolski – podsumowanie

Grodzisk Wielkopolski to miasteczko liczące około 14 tysięcy mieszkańców. Centrum nieduże, o zwartej zabudowie. Na liście nie opisałem szczegółowo wszystkich atrakcji, bowiem na uwagę zasługują także budynki Starostwa Powiatowego, Poczty Polskiej, czy Sądu Rejonowego. Na miejscowym stadionie piłkarskim zachowała się zabytkowa trybuna z lat 20. XX wieku.

Baza noclegowa słabo rozwinięta, dobrze rozwinięta baza gastronomiczna.

Miasto przyjemne do zwiedzania, przy okazji warto odwiedzić Rakoniewice z muzeum pożarnictwa utworzonym w zabytkowym kościele.

Dojazd pociągiem do Grodziska Wielkopolskiego

Grodzisk Wielkopolski położony jest przy linii kolejowej z Poznania do Wolsztyna. Zatrzymują się tu pociągi regionalne Kolei Wielkopolskich. Najbliższa stacja, gdzie zatrzymują się pociągi dalekobieżne to Poznań Główny. Dworzec kolejowy w Grodzisku Wielkopolskim został niedawno wyremontowany i należy do wizytówek miasta.

Zobacz również:

Pociągiem po Wielkopolsce – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem z Poznania – propozycje wycieczek jednodniowych

Poznań – najciekawsze miejsca i atrakcje

Od autora

Przewodniki zawierają informacje o najciekawszych atrakcjach w opisywanych miastach. W przyszłości powstanie osobny dział "Subiektywnym okiem", gdzie będę publikował własne spostrzeżenia. Jeśli informacje okażą się przydatne, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt.

Pałac Grodzisk

Pałac w Grodzisku Wielkopolskim, siedziba muzeum (fot. bialo-zielony, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

%d bloggers like this: